Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Pro Ventilation Arena, Hvidovre
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 Sport og Viaplay
Hashtag: #hiffcm #sldk
Holdnyt:
Hvidovre IF
Vi har efterhånden skrevet det nogle gange: Det er ved at være sidste chance, hvis Hvidovre IF skal gøre sig forhåbninger om at overleve i Superligaen.
Peter Lassens charmerende oprykkerklub har ikke haft niveauet indtil videre og leder stadig efter sæsonens første sejr. Senest tabte man 0-4 i Parken. Tre gange har man formået at spille uafgjort, så det er den sølle pointhøst efter 13 runder i dansk fodbolds bedste række.
Hvidovre har ni point til OB over nedrykningsstregen, så man er tvunget til at hente nogle sejre inden afslutningen på efteråret, hvis man for alvor skal tro på overlevelse.
Pokalen endte også med at gøre ondt onsdag aften, hvor man tabte med 1-5 hjemme til Silkeborg IF. Dermed er klubben ude af turneringen.
Per Frandsens tropper står bare notetret for fem scoringer i denne sæson – det er hovedårsagen til, at det er gået så dårligt. Selv om man har lukket flest mål af alle ind, er det offensiven, der har været det største problemer ud af for mange problemer.
Til opgøret er Hvidovre IF formentlig fortsat uden en skadet Mads Kaalund. Klubben har ikke udsendt en trupliste.
FC Midtjylland
Det tog noget tid, men nu har FC Midtjylland for alvor fået gang i spillet og resultaterne og kan se tilbage på en stime, hvor man har fået 13 af de seneste 15 mulige point, så nu er man nummer fire i Superligaen – fem point efter topholdet FC København.
Ikke alt har værert godt på det seneste dog, da klubben led et nederlag til FC København i pokalturneringen onsdag. Dermed vinder man ikke pokalen i år og skal sætte sin lid til en sejr i Superligaen, hvor man altså har spillet sig tilbage i topstriden.
FCM kommer til opgøret med flere skader i truppen. Joel Andersson, Jonas Lössl, Juninho, Emiliano Martinez og Marrony er alle fortsat ude.
Karantæner:
Hvidovre IF: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Hvidovre IF (4-3-3): Djukic – Iljazovski, Hansen, Stenderup, Nielsen – Spelmann, Gemmer, Gehrt – Qamili, Thomsen, Jakobsen
FC Midtjylland (4-4-2): Fraisl – Dalsgaard, Ingason, Bech Sørensen, Paulinho – Gigovic, Olsson, Sørensen, Simsir – Cho, Brynhildsen
Dom:
Nok kan man sige, at Hvidovre IF har vist positive tegn i nogle kampe, men det er bare svært at se, hvor sejren skal komme fra. Samtidig er FC Midtjylland godt kørende for tiden og har hentet mange point i Superligaen.
Det gør FCM til storfavorit. 2-0 til klubben fra Ikast og Herning.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
Bayern München er i pokalfinalen
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER