Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Pro Ventilation Arena, Hvidovre
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 Sport og Viaplay
Hashtag: #hiffcm #sldk
Holdnyt:
Hvidovre IF
Vi har efterhånden skrevet det nogle gange: Det er ved at være sidste chance, hvis Hvidovre IF skal gøre sig forhåbninger om at overleve i Superligaen.
Peter Lassens charmerende oprykkerklub har ikke haft niveauet indtil videre og leder stadig efter sæsonens første sejr. Senest tabte man 0-4 i Parken. Tre gange har man formået at spille uafgjort, så det er den sølle pointhøst efter 13 runder i dansk fodbolds bedste række.
Hvidovre har ni point til OB over nedrykningsstregen, så man er tvunget til at hente nogle sejre inden afslutningen på efteråret, hvis man for alvor skal tro på overlevelse.
Pokalen endte også med at gøre ondt onsdag aften, hvor man tabte med 1-5 hjemme til Silkeborg IF. Dermed er klubben ude af turneringen.
Per Frandsens tropper står bare notetret for fem scoringer i denne sæson – det er hovedårsagen til, at det er gået så dårligt. Selv om man har lukket flest mål af alle ind, er det offensiven, der har været det største problemer ud af for mange problemer.
Til opgøret er Hvidovre IF formentlig fortsat uden en skadet Mads Kaalund. Klubben har ikke udsendt en trupliste.
FC Midtjylland
Det tog noget tid, men nu har FC Midtjylland for alvor fået gang i spillet og resultaterne og kan se tilbage på en stime, hvor man har fået 13 af de seneste 15 mulige point, så nu er man nummer fire i Superligaen – fem point efter topholdet FC København.
Ikke alt har værert godt på det seneste dog, da klubben led et nederlag til FC København i pokalturneringen onsdag. Dermed vinder man ikke pokalen i år og skal sætte sin lid til en sejr i Superligaen, hvor man altså har spillet sig tilbage i topstriden.
FCM kommer til opgøret med flere skader i truppen. Joel Andersson, Jonas Lössl, Juninho, Emiliano Martinez og Marrony er alle fortsat ude.
Karantæner:
Hvidovre IF: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Hvidovre IF (4-3-3): Djukic – Iljazovski, Hansen, Stenderup, Nielsen – Spelmann, Gemmer, Gehrt – Qamili, Thomsen, Jakobsen
FC Midtjylland (4-4-2): Fraisl – Dalsgaard, Ingason, Bech Sørensen, Paulinho – Gigovic, Olsson, Sørensen, Simsir – Cho, Brynhildsen
Dom:
Nok kan man sige, at Hvidovre IF har vist positive tegn i nogle kampe, men det er bare svært at se, hvor sejren skal komme fra. Samtidig er FC Midtjylland godt kørende for tiden og har hentet mange point i Superligaen.
Det gør FCM til storfavorit. 2-0 til klubben fra Ikast og Herning.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
HELT VILDT
Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’
Medie med Kamil Grabara-afsløring
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
Clement Bischoff på tavlen
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
EKSKLUSIVT
– Han er uden tvivl utilfreds
TRANSFER
Landsholdsspiller på vej til Danmark?
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
Superliga-profil får trænerlicens
NYHEDER
Wolfsburg fyrer sportsdirektør
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’
På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
NYHEDER
Landsholdsprofil misser træning
Chok i OB – siger op efter seks dage
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?
NYHEDER
Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
MEDIE
Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb
HELT VILDT
Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre
Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’
Haaland beordrede ekstra sejrsrunde
AVIS
Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’
Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’
Landstræner uenig med Ronaldo
Kæmpe ændring i MLS
DAGENS SPILFORSLAG
Nordirsk nederlag i Kosice
EKSKLUSIVT
Danske stortalenter vil skrive historie