Optakt: Irland – Danmark

Hævnens time er kommet for Irland, når Danmark gæster Dublin godt 11 måneder efter 1-5-sejren i VM-playoff. Men lykkes irerne bedre denne gang?



Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 20.45
Spillested: Aviva Stadium, Dublin
Dommer: Javier Estrada Fernández (Spanien)
På TV: Kanal 5
Hashtag: #irldan #ireden

Holdnyt:
Irland:
Det har ikke været noget storslået landsholdsår for Irland de seneste 12 måneder. Holdet har kun vundet én kamp i perioden, 2-1 over USA, og dertil kan man lægge 1-4-nederlaget til Wales i den første Nations League-kamp og ikke mindst 1-5-nederlaget til Danmark i VM-playoff.

Til gengæld må man formode, at motivationen for at revanchere det seneste danske besøg i Dublin være stor. Ikke alene mistede Irland chancen for en VM-plads; det skete på ydmygende facon foran eget publikum.

Dengang var det især Christian Eriksen og hans hattrick, der gjorde kål for irerne, der kan glæde sig over, at Danmarks største stjerne ikke er med denne gang. Han sidder ude med en maveskade. Omvendt er det irske landshold selv ramt af afbud hos centrale skikkelser.

Anfører Seamus Coleman er skadet, ligesom han i øvrigt var det i de seneste opgør mod Danmark for 11 måneder siden, mens også Jonathan Walters og Stephen Ward sidder ude. De startede alle tre på banen i kampen mod Wales i september.

Irland indtager tredje- og sidstepladsen i Nations League-gruppen med 0 point.

Danmark:
Hvis vi er helt nøjeregnende, er Danmark kun ubesejret i én kamp, for vikarlandsholdet tabte jo i Slovakiet, og et selv et straffesparksnederlag under VM er stadig et nederlag.

Men hvis vi i stedet ser på den følelse af medvind, som landsholdet har forud for Irland-kampen, kan Åge Hareide have en pointe, når han siger, at hans hold er ubesejret i 20 kampe i træk. For det var ikke det rigtige landshold, der tabte i Slovakiet, og at Kroatien var en anelse bedre på straffespark siger ikke meget om landsholdets taktik og sammenspil.

Omvendt er det en tyk streg i regningen, at Christian Eriksen er for skadet til at blive udtaget. Som Kasper Schmeichel sagde forleden, ville det gøre ondt på de fleste hold i verden at mangle en spiller af hans kaliber. Bedre bliver det ikke af, at ellers formstærke Viktor Fischer også sidder ude.

Dermed er tiden inde til, at andre træder frem og leverer varen. Kan det eksempelvis blive tilbagevendte Pierre Emile Højbjergs chance? Han er i hvert fald også begunstiget af, at William Kvist og Michael Krohn-Dehli, som ligeledes kæmpede om midtbanepladserne, er stoppet efter VM.

Åge Hareide skal desuden træffe endnu en beslutning om pladsen i angrebet, når nu Nicolai Jørgensen igen sidder ude.

Danmark topper Nations League-gruppen med tre point for én kamp.

Karantæne:
Irland: Ingen
Danmark: Ingen

Bud på startopstillinger:
Irland (4-4-2): Randolph – Christie, Duffy, Clark, Stevens – McClean Hendrick, Arter, O’Dowda – Long, Robinson

Danmark (4-3-3): Schmeichel – Dalsgaard, Kjær, ”Zanka”, Stryger Larsen – Delaney, Schöne, Højbjerg – Poulsen, Dolberg, Sisto

Profilen:
I vores opstilling har vi sat Kasper Dolberg på toppen, men det kan også være, det bliver Andreas Cornelius. Eller måske Martin Braithwaite. Uanset hvem landstræneren vælger, får spilleren en vigtig rolle. For nogle skal score målene, når nu Eriksen og i mindre grad Nicolai Jørgensen ikke er med, og det ansvar tilfalder først og fremmest den forreste angriber.

Vidste du, at..:
Dengang Åge Hareide og Irlands landstræner, Martin O’Neill, begge spillede i Norwich, boede de i en kort periode sammen. Det var i 1982, Hareide var lige kommet til klubben og lejede sig derfor ind hos den daværende Norwich-anfører.

Dom:
Det bliver næppe 1-5 til Danmark igen, men mindre kan også gøre det. Især når Christian Eriksen ikke er der til at score hattrick.

Buddet herfra er, at opgøret kommer til at ligne det, de to hold spillede i København i fjor. Det havde få chancer og ingen mål, og uden Eriksen mangler Danmark både sin bedste oplægger og målscorer.

Vi tror dog på, at landsholdet får puttet en enkelt ind og vinder 0-1.





Brøndby IF – Viborg FF




LIVE

LIVE: Ny skade hos FCK

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Sønderjyske – AGF

Vild spådom om FC Midtjylland

United overvejer disse fem managers

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Markant transfermelding om Højlund



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Liverpool – Tottenham

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

OB – FC København

AaB-krisen fortsætter

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Supercomputer spår FCM-nedtur

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Farzam: En gave for FC København

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Barcelona – Sevilla

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Peter Kjær: Her er min bekymring

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Inter smider point i toppen af Serie A

Tilbage efter lang pause

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

Manchester United – Aston Villa

Real Madrid – Elche