Optakt: Irland – Danmark

Hævnens time er kommet for Irland, når Danmark gæster Dublin godt 11 måneder efter 1-5-sejren i VM-playoff. Men lykkes irerne bedre denne gang?



Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 20.45
Spillested: Aviva Stadium, Dublin
Dommer: Javier Estrada Fernández (Spanien)
På TV: Kanal 5
Hashtag: #irldan #ireden

Holdnyt:
Irland:
Det har ikke været noget storslået landsholdsår for Irland de seneste 12 måneder. Holdet har kun vundet én kamp i perioden, 2-1 over USA, og dertil kan man lægge 1-4-nederlaget til Wales i den første Nations League-kamp og ikke mindst 1-5-nederlaget til Danmark i VM-playoff.

Til gengæld må man formode, at motivationen for at revanchere det seneste danske besøg i Dublin være stor. Ikke alene mistede Irland chancen for en VM-plads; det skete på ydmygende facon foran eget publikum.

Dengang var det især Christian Eriksen og hans hattrick, der gjorde kål for irerne, der kan glæde sig over, at Danmarks største stjerne ikke er med denne gang. Han sidder ude med en maveskade. Omvendt er det irske landshold selv ramt af afbud hos centrale skikkelser.

Anfører Seamus Coleman er skadet, ligesom han i øvrigt var det i de seneste opgør mod Danmark for 11 måneder siden, mens også Jonathan Walters og Stephen Ward sidder ude. De startede alle tre på banen i kampen mod Wales i september.

Irland indtager tredje- og sidstepladsen i Nations League-gruppen med 0 point.

Danmark:
Hvis vi er helt nøjeregnende, er Danmark kun ubesejret i én kamp, for vikarlandsholdet tabte jo i Slovakiet, og et selv et straffesparksnederlag under VM er stadig et nederlag.

Men hvis vi i stedet ser på den følelse af medvind, som landsholdet har forud for Irland-kampen, kan Åge Hareide have en pointe, når han siger, at hans hold er ubesejret i 20 kampe i træk. For det var ikke det rigtige landshold, der tabte i Slovakiet, og at Kroatien var en anelse bedre på straffespark siger ikke meget om landsholdets taktik og sammenspil.

Omvendt er det en tyk streg i regningen, at Christian Eriksen er for skadet til at blive udtaget. Som Kasper Schmeichel sagde forleden, ville det gøre ondt på de fleste hold i verden at mangle en spiller af hans kaliber. Bedre bliver det ikke af, at ellers formstærke Viktor Fischer også sidder ude.

Dermed er tiden inde til, at andre træder frem og leverer varen. Kan det eksempelvis blive tilbagevendte Pierre Emile Højbjergs chance? Han er i hvert fald også begunstiget af, at William Kvist og Michael Krohn-Dehli, som ligeledes kæmpede om midtbanepladserne, er stoppet efter VM.

Åge Hareide skal desuden træffe endnu en beslutning om pladsen i angrebet, når nu Nicolai Jørgensen igen sidder ude.

Danmark topper Nations League-gruppen med tre point for én kamp.

Karantæne:
Irland: Ingen
Danmark: Ingen

Bud på startopstillinger:
Irland (4-4-2): Randolph – Christie, Duffy, Clark, Stevens – McClean Hendrick, Arter, O’Dowda – Long, Robinson

Danmark (4-3-3): Schmeichel – Dalsgaard, Kjær, ”Zanka”, Stryger Larsen – Delaney, Schöne, Højbjerg – Poulsen, Dolberg, Sisto

Profilen:
I vores opstilling har vi sat Kasper Dolberg på toppen, men det kan også være, det bliver Andreas Cornelius. Eller måske Martin Braithwaite. Uanset hvem landstræneren vælger, får spilleren en vigtig rolle. For nogle skal score målene, når nu Eriksen og i mindre grad Nicolai Jørgensen ikke er med, og det ansvar tilfalder først og fremmest den forreste angriber.

Vidste du, at..:
Dengang Åge Hareide og Irlands landstræner, Martin O’Neill, begge spillede i Norwich, boede de i en kort periode sammen. Det var i 1982, Hareide var lige kommet til klubben og lejede sig derfor ind hos den daværende Norwich-anfører.

Dom:
Det bliver næppe 1-5 til Danmark igen, men mindre kan også gøre det. Især når Christian Eriksen ikke er der til at score hattrick.

Buddet herfra er, at opgøret kommer til at ligne det, de to hold spillede i København i fjor. Det havde få chancer og ingen mål, og uden Eriksen mangler Danmark både sin bedste oplægger og målscorer.

Vi tror dog på, at landsholdet får puttet en enkelt ind og vinder 0-1.





På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Reagerer på Brøndby-bombe

David Nielsen tæt på fyring

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Jubler over Benjamin Schmedes

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Langer ud efter trænerlegende



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

LIVE: Nyt FCM-tiltag – Claus Steinlein glæder sig

631 millioner kroner

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

Køber engelsk klub

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Skræmmende Chido Obi-scener

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Arteta afviser kritik fra kollega

Newcastle – Manchester United

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

I chok over Manchester United

Nu er Dreyer historisk

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

FCM henter svensk forsvarstalent

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

– Det må for alt i verden ikke ske!

Victor Nelsson topper international impact-liste

Kritik preller af på Arteta

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Arne Slot dybt frustreret

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Det vil jeg aldrig gøre!

Danmark åbner VM-jagt med sejr

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM