Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Sandi Putros
På TV: 6eren
Hashtag: #lbkbif #sldk
Holdnyt:
Lyngby BK
Freyr Alexanderssons mandskab er påbegyndt forårssæsonen med ild i øjnene, hvilket med lidt flere marginaler kunne have givet endnu et point i sidste weekend mod Randers FC.
Bjerget, de skal bestige, er uendeligt højt, hvis det skal hedde Superliga efter sommerferien, men Lyngby BK har ikke vist nogle tegn på at have kastet håndklædet i ringen.
Den samme optimisme skal de bevare mod Brøndby IF, hvis de skal gøre sig forhåbninger om et positivt resultat. Den dårlige bane taler til Lyngbys fordel, men det er alligevel svært at se dem stille noget op mod en velsmurt Brøndby-maskine.
Marcel Rømer er i karantæne, hvilket med al sandsynlighed giver plads til Tochi Chukwuani ved siden af Parfait Bizoza på midtbanen. Udgangspunktet vil formentlig være en kompakt organisation, hvor man vil slå til på kontra.
Det kan betyde, at Saevar Atli Magnússon starter inde i angrebet i stedet for Alfred Finnbogason, mens Magnus Kaastrups fart derfor kan blive foretrukket på kanten.
Brøndby IF
Jesper Sørensen kunne ikke drømme om en bedre start med først storsejren over AC Horsens og tre hårdt tilkæmpede point på MCH Arena i sidste weekend.
Fans og folk rundt omkring klubben vil formentlig begynde at drømme om både top seks og måske endda medaljer, men Jesper Sørensen har mange ting, som han endnu ikke er tilfreds med. Det slog han også fast efter sejren over FC Midtjylland.
Man har nogle defensive udfordringer omkring Daniel Wass, når Brøndby taber bolden højt på modstandernes banehalvdel. Det så man blandt andet mod AC Horsens.
Selvom der kan justeres hist og her, så er det alligevel svært at forestille sig, at Jesper Sørensen har tænkt sig at ændre på sin startellever til opgøret mod Lyngby BK.
Nicolai Vallys og Mathias Greve har døjet med små skavanker, men det er ikke mere alvorligt end, at de bør starte inde på søndag.
Karantæne:
Lyngby BK: Marcel Rømer
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstilling:
Lyngby BK (4-4-2): Mads Kikkenborg – Tobias Storm, Lucas Hey, Pascal Gregor, Brian Hamalainen – Rezan Corlu, Parfait Bizoza, Tochi Chukwuani, Magnus Kaastrup – Frederik Gytkjær, Saevar Atli Magnússon
Brøndby IF (4-2-3-1): Mads Hermansen – Daniel Wass, Kevin Tshiembe, Frederik Winther, Blas Riveros – Joe Bell, Mathias Greve – Simon Hedlund, Håkon Evjen, Nicolai Vallys – Ohi Omoijuanfo
Dom:
Det er svært at forestille sig, at Lyngby BK bliver holdet, som sætter en stopper for Brøndby IF. Derfor bliver buddet, at Brøndby komfortabel kører en sejr hjem, som Lyngby ender med at få pyntet på undervejs. 3-1 vinder gæsterne.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste
Her er Kamil Wilczek i dag
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
– Den her sidder dybt i sjælen
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
AGF tilbage på førstepladsen
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
Superstjerne er tilbage for Barcelona
NYHEDER
Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
NYHEDER
– Korthuset er væltet
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
Lyngby går alene i front
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
EKSKLUSIVT
Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
Thomas Frank taler inden derby
NYHEDER
Nu blander borgmesteren sig
INTERVIEW
Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen
TOPNYHED
Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark
INTERVIEW
– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM
DBU går på jagt efter fans bag banner
NYHEDER
Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
NYHEDER