Optakt: Lyngby BK – Brøndby IF

Lyngby BK kommer på en benhård mission, når et velkørende Brøndby-mandskab kommer på besøg søndag aften. Her er Tipsbladets optakt til kampen med bud på startopstillinger og resultatet.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Sandi Putros
På TV: 6eren
Hashtag: #lbkbif #sldk

Holdnyt:
Lyngby BK
Freyr Alexanderssons mandskab er påbegyndt forårssæsonen med ild i øjnene, hvilket med lidt flere marginaler kunne have givet endnu et point i sidste weekend mod Randers FC.

Bjerget, de skal bestige, er uendeligt højt, hvis det skal hedde Superliga efter sommerferien, men Lyngby BK har ikke vist nogle tegn på at have kastet håndklædet i ringen.

Den samme optimisme skal de bevare mod Brøndby IF, hvis de skal gøre sig forhåbninger om et positivt resultat. Den dårlige bane taler til Lyngbys fordel, men det er alligevel svært at se dem stille noget op mod en velsmurt Brøndby-maskine.

Marcel Rømer er i karantæne, hvilket med al sandsynlighed giver plads til Tochi Chukwuani ved siden af Parfait Bizoza på midtbanen. Udgangspunktet vil formentlig være en kompakt organisation, hvor man vil slå til på kontra.

Det kan betyde, at Saevar Atli Magnússon starter inde i angrebet i stedet for Alfred Finnbogason, mens Magnus Kaastrups fart derfor kan blive foretrukket på kanten.

Brøndby IF
Jesper Sørensen kunne ikke drømme om en bedre start med først storsejren over AC Horsens og tre hårdt tilkæmpede point på MCH Arena i sidste weekend.

Fans og folk rundt omkring klubben vil formentlig begynde at drømme om både top seks og måske endda medaljer, men Jesper Sørensen har mange ting, som han endnu ikke er tilfreds med. Det slog han også fast efter sejren over FC Midtjylland.

Man har nogle defensive udfordringer omkring Daniel Wass, når Brøndby taber bolden højt på modstandernes banehalvdel. Det så man blandt andet mod AC Horsens.

Selvom der kan justeres hist og her, så er det alligevel svært at forestille sig, at Jesper Sørensen har tænkt sig at ændre på sin startellever til opgøret mod Lyngby BK.

Nicolai Vallys og Mathias Greve har døjet med små skavanker, men det er ikke mere alvorligt end, at de bør starte inde på søndag.

Karantæne:
Lyngby BK: Marcel Rømer

Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstilling:
Lyngby BK (4-4-2): Mads Kikkenborg – Tobias Storm, Lucas Hey, Pascal Gregor, Brian Hamalainen – Rezan Corlu, Parfait Bizoza, Tochi Chukwuani, Magnus Kaastrup – Frederik Gytkjær, Saevar Atli Magnússon

Brøndby IF (4-2-3-1): Mads Hermansen – Daniel Wass, Kevin Tshiembe, Frederik Winther, Blas Riveros – Joe Bell, Mathias Greve – Simon Hedlund, Håkon Evjen, Nicolai Vallys – Ohi Omoijuanfo

Dom:
Det er svært at forestille sig, at Lyngby BK bliver holdet, som sætter en stopper for Brøndby IF. Derfor bliver buddet, at Brøndby komfortabel kører en sejr hjem, som Lyngby ender med at få pyntet på undervejs. 3-1 vinder gæsterne.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby


Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Åge Hareide er alvorligt syg

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Vanvittige scener i Parken!

Ny kæmpeklub er interesseret

Peter Christiansen har fundet afløseren

GOG buldrer forbi bundhold

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Glimrende nyt om Chido Obi

Danske tenniskvinder rykker ned

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Skotland dummer sig i Grækenland

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

Superliga-profil får trænerlicens

Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene

Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’

Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’

Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv

Målfattigt i Moldova

Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’

Riemer giver Højlund-opdatering

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM