Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Sandi Putros
På TV: 6eren
Hashtag: #lbkbif #sldk
Holdnyt:
Lyngby BK
Freyr Alexanderssons mandskab er påbegyndt forårssæsonen med ild i øjnene, hvilket med lidt flere marginaler kunne have givet endnu et point i sidste weekend mod Randers FC.
Bjerget, de skal bestige, er uendeligt højt, hvis det skal hedde Superliga efter sommerferien, men Lyngby BK har ikke vist nogle tegn på at have kastet håndklædet i ringen.
Den samme optimisme skal de bevare mod Brøndby IF, hvis de skal gøre sig forhåbninger om et positivt resultat. Den dårlige bane taler til Lyngbys fordel, men det er alligevel svært at se dem stille noget op mod en velsmurt Brøndby-maskine.
Marcel Rømer er i karantæne, hvilket med al sandsynlighed giver plads til Tochi Chukwuani ved siden af Parfait Bizoza på midtbanen. Udgangspunktet vil formentlig være en kompakt organisation, hvor man vil slå til på kontra.
Det kan betyde, at Saevar Atli Magnússon starter inde i angrebet i stedet for Alfred Finnbogason, mens Magnus Kaastrups fart derfor kan blive foretrukket på kanten.
Brøndby IF
Jesper Sørensen kunne ikke drømme om en bedre start med først storsejren over AC Horsens og tre hårdt tilkæmpede point på MCH Arena i sidste weekend.
Fans og folk rundt omkring klubben vil formentlig begynde at drømme om både top seks og måske endda medaljer, men Jesper Sørensen har mange ting, som han endnu ikke er tilfreds med. Det slog han også fast efter sejren over FC Midtjylland.
Man har nogle defensive udfordringer omkring Daniel Wass, når Brøndby taber bolden højt på modstandernes banehalvdel. Det så man blandt andet mod AC Horsens.
Selvom der kan justeres hist og her, så er det alligevel svært at forestille sig, at Jesper Sørensen har tænkt sig at ændre på sin startellever til opgøret mod Lyngby BK.
Nicolai Vallys og Mathias Greve har døjet med små skavanker, men det er ikke mere alvorligt end, at de bør starte inde på søndag.
Karantæne:
Lyngby BK: Marcel Rømer
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstilling:
Lyngby BK (4-4-2): Mads Kikkenborg – Tobias Storm, Lucas Hey, Pascal Gregor, Brian Hamalainen – Rezan Corlu, Parfait Bizoza, Tochi Chukwuani, Magnus Kaastrup – Frederik Gytkjær, Saevar Atli Magnússon
Brøndby IF (4-2-3-1): Mads Hermansen – Daniel Wass, Kevin Tshiembe, Frederik Winther, Blas Riveros – Joe Bell, Mathias Greve – Simon Hedlund, Håkon Evjen, Nicolai Vallys – Ohi Omoijuanfo
Dom:
Det er svært at forestille sig, at Lyngby BK bliver holdet, som sætter en stopper for Brøndby IF. Derfor bliver buddet, at Brøndby komfortabel kører en sejr hjem, som Lyngby ender med at få pyntet på undervejs. 3-1 vinder gæsterne.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
TOPNYHED
Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
OPTAKT
FC Fredericia – OB
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
Nu trækkes der lod til VM 2026
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
– Det har man nok aldrig set før
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
Her kan du se VM-lodtrækningen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
INTERVIEW
Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel
MEDIE
Jonas Wind er i København
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
Vil være en af verdens største klubber om fem år
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
NYHEDER
DBU giver fans fem års karantæne
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
NYHEDER
Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
TIPSBLADETS DOM
– Det var vanvittigt brutalt!
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
NYHEDER
Fifa forventes at give Donald Trump fredspris
Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
NYHEDER
Sådan fungerer lodtrækningen til VM
NYHEDER
Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford
NYHEDER
Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme
NYHEDER
Manchester United dummede sig mod West Ham
NYHEDER
Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste
DAGENS SPILFORSLAG
Brest moser mandefaldsramte Monaco
TIPSBLADET SPECIAL
Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
NYHEDER