Optakt: Lyngby BK – Brøndby IF

Lyngby BK kommer på en benhård mission, når et velkørende Brøndby-mandskab kommer på besøg søndag aften. Her er Tipsbladets optakt til kampen med bud på startopstillinger og resultatet.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Sandi Putros
På TV: 6eren
Hashtag: #lbkbif #sldk

Holdnyt:
Lyngby BK
Freyr Alexanderssons mandskab er påbegyndt forårssæsonen med ild i øjnene, hvilket med lidt flere marginaler kunne have givet endnu et point i sidste weekend mod Randers FC.

Bjerget, de skal bestige, er uendeligt højt, hvis det skal hedde Superliga efter sommerferien, men Lyngby BK har ikke vist nogle tegn på at have kastet håndklædet i ringen.

Den samme optimisme skal de bevare mod Brøndby IF, hvis de skal gøre sig forhåbninger om et positivt resultat. Den dårlige bane taler til Lyngbys fordel, men det er alligevel svært at se dem stille noget op mod en velsmurt Brøndby-maskine.

Marcel Rømer er i karantæne, hvilket med al sandsynlighed giver plads til Tochi Chukwuani ved siden af Parfait Bizoza på midtbanen. Udgangspunktet vil formentlig være en kompakt organisation, hvor man vil slå til på kontra.

Det kan betyde, at Saevar Atli Magnússon starter inde i angrebet i stedet for Alfred Finnbogason, mens Magnus Kaastrups fart derfor kan blive foretrukket på kanten.

Brøndby IF
Jesper Sørensen kunne ikke drømme om en bedre start med først storsejren over AC Horsens og tre hårdt tilkæmpede point på MCH Arena i sidste weekend.

Fans og folk rundt omkring klubben vil formentlig begynde at drømme om både top seks og måske endda medaljer, men Jesper Sørensen har mange ting, som han endnu ikke er tilfreds med. Det slog han også fast efter sejren over FC Midtjylland.

Man har nogle defensive udfordringer omkring Daniel Wass, når Brøndby taber bolden højt på modstandernes banehalvdel. Det så man blandt andet mod AC Horsens.

Selvom der kan justeres hist og her, så er det alligevel svært at forestille sig, at Jesper Sørensen har tænkt sig at ændre på sin startellever til opgøret mod Lyngby BK.

Nicolai Vallys og Mathias Greve har døjet med små skavanker, men det er ikke mere alvorligt end, at de bør starte inde på søndag.

Karantæne:
Lyngby BK: Marcel Rømer

Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstilling:
Lyngby BK (4-4-2): Mads Kikkenborg – Tobias Storm, Lucas Hey, Pascal Gregor, Brian Hamalainen – Rezan Corlu, Parfait Bizoza, Tochi Chukwuani, Magnus Kaastrup – Frederik Gytkjær, Saevar Atli Magnússon

Brøndby IF (4-2-3-1): Mads Hermansen – Daniel Wass, Kevin Tshiembe, Frederik Winther, Blas Riveros – Joe Bell, Mathias Greve – Simon Hedlund, Håkon Evjen, Nicolai Vallys – Ohi Omoijuanfo

Dom:
Det er svært at forestille sig, at Lyngby BK bliver holdet, som sætter en stopper for Brøndby IF. Derfor bliver buddet, at Brøndby komfortabel kører en sejr hjem, som Lyngby ender med at få pyntet på undervejs. 3-1 vinder gæsterne.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Lerager bekræfter kongeløn: Langt bedre end i FCK

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

FC Københavns søsterklub går transfer-amok!

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Serie A aflyser omstridt kampflytning

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

I svime over Oscar Schwartau

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Dansk træner lander job i portugisisk klub

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’