Optakt: Lyngby BK – Brøndby IF

Lyngby BK kommer på en benhård mission, når et velkørende Brøndby-mandskab kommer på besøg søndag aften. Her er Tipsbladets optakt til kampen med bud på startopstillinger og resultatet.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Sandi Putros
På TV: 6eren
Hashtag: #lbkbif #sldk

Holdnyt:
Lyngby BK
Freyr Alexanderssons mandskab er påbegyndt forårssæsonen med ild i øjnene, hvilket med lidt flere marginaler kunne have givet endnu et point i sidste weekend mod Randers FC.

Bjerget, de skal bestige, er uendeligt højt, hvis det skal hedde Superliga efter sommerferien, men Lyngby BK har ikke vist nogle tegn på at have kastet håndklædet i ringen.

Den samme optimisme skal de bevare mod Brøndby IF, hvis de skal gøre sig forhåbninger om et positivt resultat. Den dårlige bane taler til Lyngbys fordel, men det er alligevel svært at se dem stille noget op mod en velsmurt Brøndby-maskine.

Marcel Rømer er i karantæne, hvilket med al sandsynlighed giver plads til Tochi Chukwuani ved siden af Parfait Bizoza på midtbanen. Udgangspunktet vil formentlig være en kompakt organisation, hvor man vil slå til på kontra.

Det kan betyde, at Saevar Atli Magnússon starter inde i angrebet i stedet for Alfred Finnbogason, mens Magnus Kaastrups fart derfor kan blive foretrukket på kanten.

Brøndby IF
Jesper Sørensen kunne ikke drømme om en bedre start med først storsejren over AC Horsens og tre hårdt tilkæmpede point på MCH Arena i sidste weekend.

Fans og folk rundt omkring klubben vil formentlig begynde at drømme om både top seks og måske endda medaljer, men Jesper Sørensen har mange ting, som han endnu ikke er tilfreds med. Det slog han også fast efter sejren over FC Midtjylland.

Man har nogle defensive udfordringer omkring Daniel Wass, når Brøndby taber bolden højt på modstandernes banehalvdel. Det så man blandt andet mod AC Horsens.

Selvom der kan justeres hist og her, så er det alligevel svært at forestille sig, at Jesper Sørensen har tænkt sig at ændre på sin startellever til opgøret mod Lyngby BK.

Nicolai Vallys og Mathias Greve har døjet med små skavanker, men det er ikke mere alvorligt end, at de bør starte inde på søndag.

Karantæne:
Lyngby BK: Marcel Rømer

Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstilling:
Lyngby BK (4-4-2): Mads Kikkenborg – Tobias Storm, Lucas Hey, Pascal Gregor, Brian Hamalainen – Rezan Corlu, Parfait Bizoza, Tochi Chukwuani, Magnus Kaastrup – Frederik Gytkjær, Saevar Atli Magnússon

Brøndby IF (4-2-3-1): Mads Hermansen – Daniel Wass, Kevin Tshiembe, Frederik Winther, Blas Riveros – Joe Bell, Mathias Greve – Simon Hedlund, Håkon Evjen, Nicolai Vallys – Ohi Omoijuanfo

Dom:
Det er svært at forestille sig, at Lyngby BK bliver holdet, som sætter en stopper for Brøndby IF. Derfor bliver buddet, at Brøndby komfortabel kører en sejr hjem, som Lyngby ender med at få pyntet på undervejs. 3-1 vinder gæsterne.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’




FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

LIVE: Eden Hazard med opsigtsvækkende melding



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Sænker prisen mod Midtjylland

Fem bud på David Nielsens afløser

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

10 spillere nægtet indrejse til USA

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Giver to spillere livstidskarantæne

AGF tager pis på FC Midtjylland



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

I forhandlinger med Nartey

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

David Nielsen har sagt op

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Mileta Rajovic i stor optur

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt