Optakt: Lyngby BK – FC København

Oprykkerne får fredag aften besøg af Jess Thorups mandskab. Her giver Tipsbladet dig en optakt til opgøret.



Kampfakta
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV 3 Sport og Viaplay 
Hashtag: #lbkfck #sldk

Holdnyt
Lyngby BK 
Fredagens hjemmehold har fortsat den første sejr i Superligaen til gode. Alligevel har Lyngby været et herligt bekendt med en offensiv tankegang på fodboldbanen. Senest tabte holdet med 1-0 i Aarhus i en kamp, hvor de ikke kendte deres besøgelsestid. 

Heldigvis for Freyr Alexandersson ligner det lige nu, at cheftræneren vil have hele sin trup til rådighed til kampen mod FC København. Kun Frederik Gytkjær er noteret som tvivlsom i øjeblikket. 

Lyngby må ligeledes glæde sig til at komme tilbage på hjemmebanen, hvor det endnu ikke er blevet til nederlag i denne sæson. Først klarede oprykkerne 2-2 med Silkeborg, mens det for to uger siden blev til et magisk comeback mod FC Midtjylland, hvor 0-3 blev vendt til 3-3. 

FC København
Løverne spillede sæsonens bedste kamp tirsdag aften, da Trabzonspor blev slået med 2-1 i kvalifikationen til Champions League. FC København var klart banens bedste hold, og hvis det ikke havde været for et afrettet skud, var det med stor sandsynlighed blevet 2-0. 

Det flotte resultat kan betyde, at Jess Thorup sparer nogle profiler mod Lyngby, fordi returkampen i Tyrkiet allerede venter onsdag – og den kan være mange, mange millioner værd. 

Kamil Grabara er fortsat ude med en skade, ligesom Roony Bardghji, Nicolai Boilesen, David Khocholava og Mohamed Daramy heller ikke er med til opgøret grundet skader. De var ellers med i truppen i midtugen. 

Karantæner
Lyngby BK: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger
Lyngby BK (5-3-2): Ipsen – Gregor, Bjelland, Riis, Hamalainen, Mølgaard – Kaastrup, Rømer, Westergaard – Nielsen, Kristensen

FC København (4-2-3-1): Ryan – Ankersen, Vavro, Lund, Kristiansen – Lerager, Falk – Claesson, Biel, Bøving – Babacar

Profilen
Pep Biel var en af de mere usynlige FC København-stjerner mod Trabzonspor. Men når der er Superliga-bold på menuen, plejer han at være involveret i de fleste af hovedstadsklubbens mål. Det kunne sagtens også være tilfældet mod Lyngby. 

Vidste du, at…:
Lyngby og FC København har ikke spillet 0-0 siden den 9. april 2001. Og det er uanset, om der har været tale om en træningskamp, en pokalkamp eller en kamp i Danmarks bedste fodboldrække. Derfor er der næsten garanti for mål fredag aften på Lyngby Stadion. 

Dom
Gæsterne har ikke råd til at smide flere point i Superligaen, og kravet er derfor tre point mod Lyngby. FC København skal være et bedre hold, og det viser de ved at vinde 1-3. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel





LIVE

LIVE: Messi køber klub

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Ivan Toney klar på choktransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Han vinder Ballon d’Or!

Bo Svensson fremhæver FCK-profil



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Brøndby IF – Sønderjyske



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Helt vild med Brøndby-profil

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Fremhæver stort Brøndby-talent

Motivation til forskel i Lens

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet