Optakt: Lyngby BK – FC København

Oprykkerne får fredag aften besøg af Jess Thorups mandskab. Her giver Tipsbladet dig en optakt til opgøret.



Kampfakta
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV 3 Sport og Viaplay 
Hashtag: #lbkfck #sldk

Holdnyt
Lyngby BK 
Fredagens hjemmehold har fortsat den første sejr i Superligaen til gode. Alligevel har Lyngby været et herligt bekendt med en offensiv tankegang på fodboldbanen. Senest tabte holdet med 1-0 i Aarhus i en kamp, hvor de ikke kendte deres besøgelsestid. 

Heldigvis for Freyr Alexandersson ligner det lige nu, at cheftræneren vil have hele sin trup til rådighed til kampen mod FC København. Kun Frederik Gytkjær er noteret som tvivlsom i øjeblikket. 

Lyngby må ligeledes glæde sig til at komme tilbage på hjemmebanen, hvor det endnu ikke er blevet til nederlag i denne sæson. Først klarede oprykkerne 2-2 med Silkeborg, mens det for to uger siden blev til et magisk comeback mod FC Midtjylland, hvor 0-3 blev vendt til 3-3. 

FC København
Løverne spillede sæsonens bedste kamp tirsdag aften, da Trabzonspor blev slået med 2-1 i kvalifikationen til Champions League. FC København var klart banens bedste hold, og hvis det ikke havde været for et afrettet skud, var det med stor sandsynlighed blevet 2-0. 

Det flotte resultat kan betyde, at Jess Thorup sparer nogle profiler mod Lyngby, fordi returkampen i Tyrkiet allerede venter onsdag – og den kan være mange, mange millioner værd. 

Kamil Grabara er fortsat ude med en skade, ligesom Roony Bardghji, Nicolai Boilesen, David Khocholava og Mohamed Daramy heller ikke er med til opgøret grundet skader. De var ellers med i truppen i midtugen. 

Karantæner
Lyngby BK: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger
Lyngby BK (5-3-2): Ipsen – Gregor, Bjelland, Riis, Hamalainen, Mølgaard – Kaastrup, Rømer, Westergaard – Nielsen, Kristensen

FC København (4-2-3-1): Ryan – Ankersen, Vavro, Lund, Kristiansen – Lerager, Falk – Claesson, Biel, Bøving – Babacar

Profilen
Pep Biel var en af de mere usynlige FC København-stjerner mod Trabzonspor. Men når der er Superliga-bold på menuen, plejer han at være involveret i de fleste af hovedstadsklubbens mål. Det kunne sagtens også være tilfældet mod Lyngby. 

Vidste du, at…:
Lyngby og FC København har ikke spillet 0-0 siden den 9. april 2001. Og det er uanset, om der har været tale om en træningskamp, en pokalkamp eller en kamp i Danmarks bedste fodboldrække. Derfor er der næsten garanti for mål fredag aften på Lyngby Stadion. 

Dom
Gæsterne har ikke råd til at smide flere point i Superligaen, og kravet er derfor tre point mod Lyngby. FC København skal være et bedre hold, og det viser de ved at vinde 1-3. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

AGF og OB var enige om at spille søndag

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Hylder Manchester United-stjerne

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Officielt: Her spilles AGF-OB

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

Medier fælder hård dom

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

– Priserne er eksploderet

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Brøndby IF – Randers FC

FC Midtjylland – FC København

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Superliga-premiere aflyst

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Tror på overraskelse i startopstilling

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Fælder bekymrende dom efter chok

Brian Riemer på plads til topkamp

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-profil skadet

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene