Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: Canal 9
Hashtag: #lbksif #sldk
Holdnyt
Lyngby Boldklub
Der var drama for alle pengene, da Lyngby i flere omgange og med en mand i overtal kom tilbage og krigede en 3-3'er hjem mod Brøndby senest.
Her skal Freyr Alexanderssons mandskab roses for at vise masser af vilje, selv om man spillede en time i overtal, og det må trods alt give et boost frem til årets sidste Superligakamp for deres vedkommende.
Pointet luner noget så gevaldigt for Lyngby, som inden denne runde kun har fire point ned til Vejle under stregen. En sejr hjemme mod Silkeborg vil derfor smage rigtig godt.
Mod Brøndby havde Lyngby atter Casper Winther tilbage, og det kvitterede han med en scoring. De kan også glæde sig over, at Frederik Gytkjær nåede at blive klar.
Til gengæld må de kongeblå undvære stjernen Gylfi Sigurdsson, mens også Sanders Ngabo, Gustav Mogensen og Johan Meyer er fraværende.
Silkeborg IF
Silkeborg er så småt ved at gå på vinterferie med en stime af rigtig dårlige Superliga-resultater. Senest fik man røvfuld af FC Midtjylland, der rejste hjem med en 4-1-sejr – med til historien hører dog, at Alexander Lind blev udvist i første halvleg.
Men Silkeborg har ikke vundet i de sidste fire ligakampe, og nu puster FC Nordsjælland og AGF dem også i nakken. Derfor kommer vinterpausen måske ganske belejligt for Kent Nielsens tropper, som også lige har to pokalkampe mod FC København at se frem til inden jul.
På søndag må de undvære topscorer Alexander Lind med karantæne. I hans fravær vil Silkeborg satse på, at Tonni Adamsen og Søren Tengstedt skal score målene.
Karantæne
Lyngby Boldklub: Ingen
Silkeborg IF: Alexander Lind
Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (3-5-2): Mads Kikkenborg – Pascal Gregor, Andreas Bjelland, Marc Muniesa – Willy Kumado, Marcel Rømer, Casper Winther, Tochi Chukwuani, Kolbeinn Finsson – Frederik Gytkjær, Andri Gudjohnsen
Silkeborg IF (4-3-2-1): Nicolai Larsen – Oliver Sonne, Tobias Salquist, Alexander Busch, Lubambo Musonda – Pelle Mattsson, Mark Brink, Stefan Thordarson – Tonni Adamsen, Anders Klynge – Søren Tengstedt
Dom:
Det er to hold, som har glemt at vinde i Superligaen, som mødes. Lyngby har ikke vundet i seks kampe og Silkeborg i fire. Denne gang ender vi med en vinder, det bliver bare udeholdet Silkeborg, som rejser hjem med en 2-1-sejr, selv om man må undvære topscorer Lind.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland