Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: Canal 9
Hashtag: #lbksif #sldk
Holdnyt
Lyngby Boldklub
Der var drama for alle pengene, da Lyngby i flere omgange og med en mand i overtal kom tilbage og krigede en 3-3'er hjem mod Brøndby senest.
Her skal Freyr Alexanderssons mandskab roses for at vise masser af vilje, selv om man spillede en time i overtal, og det må trods alt give et boost frem til årets sidste Superligakamp for deres vedkommende.
Pointet luner noget så gevaldigt for Lyngby, som inden denne runde kun har fire point ned til Vejle under stregen. En sejr hjemme mod Silkeborg vil derfor smage rigtig godt.
Mod Brøndby havde Lyngby atter Casper Winther tilbage, og det kvitterede han med en scoring. De kan også glæde sig over, at Frederik Gytkjær nåede at blive klar.
Til gengæld må de kongeblå undvære stjernen Gylfi Sigurdsson, mens også Sanders Ngabo, Gustav Mogensen og Johan Meyer er fraværende.
Silkeborg IF
Silkeborg er så småt ved at gå på vinterferie med en stime af rigtig dårlige Superliga-resultater. Senest fik man røvfuld af FC Midtjylland, der rejste hjem med en 4-1-sejr – med til historien hører dog, at Alexander Lind blev udvist i første halvleg.
Men Silkeborg har ikke vundet i de sidste fire ligakampe, og nu puster FC Nordsjælland og AGF dem også i nakken. Derfor kommer vinterpausen måske ganske belejligt for Kent Nielsens tropper, som også lige har to pokalkampe mod FC København at se frem til inden jul.
På søndag må de undvære topscorer Alexander Lind med karantæne. I hans fravær vil Silkeborg satse på, at Tonni Adamsen og Søren Tengstedt skal score målene.
Karantæne
Lyngby Boldklub: Ingen
Silkeborg IF: Alexander Lind
Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (3-5-2): Mads Kikkenborg – Pascal Gregor, Andreas Bjelland, Marc Muniesa – Willy Kumado, Marcel Rømer, Casper Winther, Tochi Chukwuani, Kolbeinn Finsson – Frederik Gytkjær, Andri Gudjohnsen
Silkeborg IF (4-3-2-1): Nicolai Larsen – Oliver Sonne, Tobias Salquist, Alexander Busch, Lubambo Musonda – Pelle Mattsson, Mark Brink, Stefan Thordarson – Tonni Adamsen, Anders Klynge – Søren Tengstedt
Dom:
Det er to hold, som har glemt at vinde i Superligaen, som mødes. Lyngby har ikke vundet i seks kampe og Silkeborg i fire. Denne gang ender vi med en vinder, det bliver bare udeholdet Silkeborg, som rejser hjem med en 2-1-sejr, selv om man må undvære topscorer Lind.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
MEDIE
Vil smadre transferrekord
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
Brøler sender Mexico videre
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Sønderjyske køber ny cheftræner
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
Vil klage over VM-forhold
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED