Optakt: Lyngby BK – Silkeborg IF

Det er to hold, som har glemt at vinde i Superligaen, som mødes på Lyngby Stadion.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: Canal 9
Hashtag: #lbksif #sldk

Holdnyt
Lyngby Boldklub

Der var drama for alle pengene, da Lyngby i flere omgange og med en mand i overtal kom tilbage og krigede en 3-3'er hjem mod Brøndby senest.

Her skal Freyr Alexanderssons mandskab roses for at vise masser af vilje, selv om man spillede en time i overtal, og det må trods alt give et boost frem til årets sidste Superligakamp for deres vedkommende.

Pointet luner noget så gevaldigt for Lyngby, som inden denne runde kun har fire point ned til Vejle under stregen. En sejr hjemme mod Silkeborg vil derfor smage rigtig godt.

Mod Brøndby havde Lyngby atter Casper Winther tilbage, og det kvitterede han med en scoring. De kan også glæde sig over, at Frederik Gytkjær nåede at blive klar.

Til gengæld må de kongeblå undvære stjernen Gylfi Sigurdsson, mens også Sanders Ngabo, Gustav Mogensen og Johan Meyer er fraværende. 

Silkeborg IF
Silkeborg er så småt ved at gå på vinterferie med en stime af rigtig dårlige Superliga-resultater. Senest fik man røvfuld af FC Midtjylland, der rejste hjem med en 4-1-sejr – med til historien hører dog, at Alexander Lind blev udvist i første halvleg. 

Men Silkeborg har ikke vundet i de sidste fire ligakampe, og nu puster FC Nordsjælland og AGF dem også i nakken. Derfor kommer vinterpausen måske ganske belejligt for Kent Nielsens tropper, som også lige har to pokalkampe mod FC København at se frem til inden jul.

På søndag må de undvære topscorer Alexander Lind med karantæne. I hans fravær vil Silkeborg satse på, at Tonni Adamsen og Søren Tengstedt skal score målene.

Karantæne
Lyngby Boldklub: Ingen

Silkeborg IF: Alexander Lind

Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (3-5-2): Mads Kikkenborg – Pascal Gregor, Andreas Bjelland, Marc Muniesa – Willy Kumado, Marcel Rømer, Casper Winther, Tochi Chukwuani, Kolbeinn Finsson – Frederik Gytkjær, Andri Gudjohnsen

Silkeborg IF (4-3-2-1): Nicolai Larsen – Oliver Sonne, Tobias Salquist, Alexander Busch, Lubambo Musonda – Pelle Mattsson, Mark Brink, Stefan Thordarson – Tonni Adamsen, Anders Klynge – Søren Tengstedt

Dom:
Det er to hold, som har glemt at vinde i Superligaen, som mødes. Lyngby har ikke vundet i seks kampe og Silkeborg i fire. Denne gang ender vi med en vinder, det bliver bare udeholdet Silkeborg, som rejser hjem med en 2-1-sejr, selv om man må undvære topscorer Lind.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Klubejer udskammer tidligere Superliga-spiller


Dårligt nyt for Sverige – stjerne ude

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Går i kødet på Rasmus Højlund

Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’

Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!

Thomas Frank brugte FCK-episode til at joke med

Tottenham-stjerne truet med pistol

Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Karakterer: Neestrup skal koge over af raseri!

Stjerner i chok: ‘Undskyld!’

Ekspert peger på stort Brøndby-problem

Hård stikpille til Vingegaard

Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?

Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’

Højbjerg med kæmpe ros

Thomas Frank: ‘Forhåbentlig kommer Neestrup ind’

I kæmpe forsvar af Amorim

Revser FCK-profil: – Det giver ingen mening

Benhård kritik af FC København

Prøver at lokke FC København-stjerne

Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen

Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup

– Ellers får jeg nok karantæne i rigtig lang tid

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Mageløse München fortsætter vanvidssæson

Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio

‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp

Megastjerne så intet fra FC København

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

Riemer vil bruge Billing anderledes end FCM

Thomas Müller trak lod i dansk trænerbrag i Canada

Sammenligner ham med Lionel Messi

Jacob Neestrup: ‘Forfærdeligt – under al kritik!’

Gudesønner kan greje Gala igen

Liverpool satte Real Madrid på plads

Tottenham uddeler tørre tæsk til FCK

Kæmpe kovending: Forhandler med dansker

Christian Nørgaard fik sikker sejr i CL-startdebut

Afslører: Det sværeste var, da han forlod FCK

Enig med Michael Laudrup: ‘Latterligt’

Sådan starter FCK og Tottenham

Peger på FC København-stjerne som ‘drømmetransfer’

Riemer vil gå langt for at råde over frisk ‘AC’

Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring