Optakt: Lyngby Boldklub – AGF

Et direkte opgør om sjettepladsen i Superligaen venter søndag.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Mikkel Redder
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #lbkagf #sldk

Holdnyt
Lyngby Boldklub

Det er forståeligt, hvis spillere og trænere i Lyngby Boldklub gik indtil landskampspausen med en ærgerlig smag i munden. En fornem stime på seks kampe uden nederlag blev stoppet af en dårlig præstation mod Silkeborg IF, hvor De Kongeblå indkasserede et nederlag på hele 0-5.

Trods nederlaget holdt Lyngby fast i deres sjetteplads i Superligaen, men der skal point på bordet søndag, hvis Freyr Alexanderssons mandskab fortsat skal ligge dér i næste uge. Søndagens modstander, AGF, er på syvendepladsen og er kun ét point efter.

Lyngbys fornemme sæsonstart skyldes ikke mindst stærke præstationer fra flere unge spillere. 20-årige Tochi Chukwuani har imponeret på midtbanen, 21-årige Willy Kumado arbejder stenhårdt på højre wingback, og 21-årige Andri Gudjohnsen har bombet løs i angrebet.

På det seneste har Lyngby også haft glæde af en erfaren herre i Gylfi Sigurdsson, og spørgsmålet er, om han ikke snart banker på til en startplads. Han startede i hvert fald inde og scorede to gange for Island tidligere på ugen. 

Lyngby kan glæde sig over at have Parfait Bizoza, Lauge Sandgrav og Johan Meyer tilbage i kamptruppen.

AGF
AGF’s stime uden sejr i Superligaen er nu på fem kampe, efter at “De Hviie” i sidste spillerunde delte med FC København.

Til gengæld taler statistikken for, at Uwe Röslers mandskab for en forløsende sejr søndag. Siden den tyske træner overtog tøjlerne i AGF sidste sommer, har århusianerne mødt Lyngby Boldklub tre gange. Resultaterne? 1-0, 1-0 og 1-0 – alle i AGF’s favør. I de to seneste opgør har det desuden været med den tidligere Lyngby-spiller Patrick Mortensen som målscorer.

Angriberen har i denne sæson også været omdrejningspunktet i århusianernes offensiv med fem mål og tre assister, så han har været involveret i otte af de 12 mål, AGF har scoret i Superligaen. Det er med andre ord en mand, Lyngby skal holde øje med.

Mikkel Duelund og Kevin Yakob er ude med langtidsskader. Michael Akoto er heller ikke klar, og så er Mads Emil Madsen atter fraværende, selv om han var tilbage på bænken mod FC København.

AGF har dog Tobias Anker tilbage.

Karantæne
Lyngby Boldklub: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (3-5-2): Mads Kikkenborg – Pascal Gregor, Magnus Jensen, Marc Muniesa – Willy Kumado, Marcel Rømer, Gylfi Sigurdsson, Tochi Chukwuani, Kolbeinn Finsson – Frederik Gytkjær, Andri Gudjohnsen

AGF: (3-4-2-1): Jesper Hansen – Tobias Mølgaard, Frederik Tingager, Mats Knoester – Felix Beijmo, Nicolai Poulsen, Magnus Knudsen, Gift Links – Tobias Bech, Mikael Anderson – Patrick Mortensen

Dom:
AGF har som nævnt en forrygende statisk mod Lyngby Boldklub under Uwe Rösler, men De Kongeblå har været stærke i denne sæson, især på hjemmebane. Derfor tror vi ikke på, at århusianernes gode stime mod Lyngby fortsætter. Det slutter 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

LIVE: Reagerer på vilde anklager

Brian Riemer giver klar besked

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Kæmpe kærlighedserklæring

I svime: Som en ny spiller

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Froholdt på tavlen i storkamp

Narteys krav til ny kontrakt

Wow – det må man ALDRIG gøre!



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Vil have ham væk fra FC København

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Var direkte fra træningsbanen

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

I chok: Har aldrig set lignende

– Han har måske været lagt lidt på is

Alpha retter hård kritik

Rasmus Højlund i massiv modvind

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Milliardær skylder Superliga-klub millioner



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Han er Eriksen og co’s nye træner

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Højlund står til at slå personlige rekorder

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Tung mandagskamp i Rom

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Michelsen: Langt til Copacabana

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

City spiller sig videre i FA Cuppen

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona