Optakt: Lyngby Boldklub – AGF

Et direkte opgør om sjettepladsen i Superligaen venter søndag.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Mikkel Redder
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #lbkagf #sldk

Holdnyt
Lyngby Boldklub

Det er forståeligt, hvis spillere og trænere i Lyngby Boldklub gik indtil landskampspausen med en ærgerlig smag i munden. En fornem stime på seks kampe uden nederlag blev stoppet af en dårlig præstation mod Silkeborg IF, hvor De Kongeblå indkasserede et nederlag på hele 0-5.

Trods nederlaget holdt Lyngby fast i deres sjetteplads i Superligaen, men der skal point på bordet søndag, hvis Freyr Alexanderssons mandskab fortsat skal ligge dér i næste uge. Søndagens modstander, AGF, er på syvendepladsen og er kun ét point efter.

Lyngbys fornemme sæsonstart skyldes ikke mindst stærke præstationer fra flere unge spillere. 20-årige Tochi Chukwuani har imponeret på midtbanen, 21-årige Willy Kumado arbejder stenhårdt på højre wingback, og 21-årige Andri Gudjohnsen har bombet løs i angrebet.

På det seneste har Lyngby også haft glæde af en erfaren herre i Gylfi Sigurdsson, og spørgsmålet er, om han ikke snart banker på til en startplads. Han startede i hvert fald inde og scorede to gange for Island tidligere på ugen. 

Lyngby kan glæde sig over at have Parfait Bizoza, Lauge Sandgrav og Johan Meyer tilbage i kamptruppen.

AGF
AGF’s stime uden sejr i Superligaen er nu på fem kampe, efter at “De Hviie” i sidste spillerunde delte med FC København.

Til gengæld taler statistikken for, at Uwe Röslers mandskab for en forløsende sejr søndag. Siden den tyske træner overtog tøjlerne i AGF sidste sommer, har århusianerne mødt Lyngby Boldklub tre gange. Resultaterne? 1-0, 1-0 og 1-0 – alle i AGF’s favør. I de to seneste opgør har det desuden været med den tidligere Lyngby-spiller Patrick Mortensen som målscorer.

Angriberen har i denne sæson også været omdrejningspunktet i århusianernes offensiv med fem mål og tre assister, så han har været involveret i otte af de 12 mål, AGF har scoret i Superligaen. Det er med andre ord en mand, Lyngby skal holde øje med.

Mikkel Duelund og Kevin Yakob er ude med langtidsskader. Michael Akoto er heller ikke klar, og så er Mads Emil Madsen atter fraværende, selv om han var tilbage på bænken mod FC København.

AGF har dog Tobias Anker tilbage.

Karantæne
Lyngby Boldklub: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (3-5-2): Mads Kikkenborg – Pascal Gregor, Magnus Jensen, Marc Muniesa – Willy Kumado, Marcel Rømer, Gylfi Sigurdsson, Tochi Chukwuani, Kolbeinn Finsson – Frederik Gytkjær, Andri Gudjohnsen

AGF: (3-4-2-1): Jesper Hansen – Tobias Mølgaard, Frederik Tingager, Mats Knoester – Felix Beijmo, Nicolai Poulsen, Magnus Knudsen, Gift Links – Tobias Bech, Mikael Anderson – Patrick Mortensen

Dom:
AGF har som nævnt en forrygende statisk mod Lyngby Boldklub under Uwe Rösler, men De Kongeblå har været stærke i denne sæson, især på hjemmebane. Derfor tror vi ikke på, at århusianernes gode stime mod Lyngby fortsætter. Det slutter 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’




LIVE

LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’

I chok: Har aldrig set lignende

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Oskarsson går viralt med kæmpe hit



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Vil have ham væk fra FC København

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Bombe – Superliga-klub nævnes



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Højlund står til at slå personlige rekorder

Melder om voldsom magtkamp i FC København

FCM ansætter ny topboss

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

De danske kvinder tager førstepladsen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

I svime over Filip Jørgensen

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Mexico kommer med markant melding om VM



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

‘Tottenham er i overhængende fare’

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Mourinho tog røven på Zeca

Rasmus Højlund i massiv modvind

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

– Der får David at vide, at han er fyret

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

FCM henter svensk forsvarstalent

Rigtig glad på fansenes vegne

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Narteys krav til ny kontrakt

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Osula slår alle andre