Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Mikkel Redder
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #lbkagf #sldk
Holdnyt
Lyngby Boldklub
Det er forståeligt, hvis spillere og trænere i Lyngby Boldklub gik indtil landskampspausen med en ærgerlig smag i munden. En fornem stime på seks kampe uden nederlag blev stoppet af en dårlig præstation mod Silkeborg IF, hvor De Kongeblå indkasserede et nederlag på hele 0-5.
Trods nederlaget holdt Lyngby fast i deres sjetteplads i Superligaen, men der skal point på bordet søndag, hvis Freyr Alexanderssons mandskab fortsat skal ligge dér i næste uge. Søndagens modstander, AGF, er på syvendepladsen og er kun ét point efter.
Lyngbys fornemme sæsonstart skyldes ikke mindst stærke præstationer fra flere unge spillere. 20-årige Tochi Chukwuani har imponeret på midtbanen, 21-årige Willy Kumado arbejder stenhårdt på højre wingback, og 21-årige Andri Gudjohnsen har bombet løs i angrebet.
På det seneste har Lyngby også haft glæde af en erfaren herre i Gylfi Sigurdsson, og spørgsmålet er, om han ikke snart banker på til en startplads. Han startede i hvert fald inde og scorede to gange for Island tidligere på ugen.
Lyngby kan glæde sig over at have Parfait Bizoza, Lauge Sandgrav og Johan Meyer tilbage i kamptruppen.
AGF
AGF’s stime uden sejr i Superligaen er nu på fem kampe, efter at “De Hviie” i sidste spillerunde delte med FC København.
Til gengæld taler statistikken for, at Uwe Röslers mandskab for en forløsende sejr søndag. Siden den tyske træner overtog tøjlerne i AGF sidste sommer, har århusianerne mødt Lyngby Boldklub tre gange. Resultaterne? 1-0, 1-0 og 1-0 – alle i AGF’s favør. I de to seneste opgør har det desuden været med den tidligere Lyngby-spiller Patrick Mortensen som målscorer.
Angriberen har i denne sæson også været omdrejningspunktet i århusianernes offensiv med fem mål og tre assister, så han har været involveret i otte af de 12 mål, AGF har scoret i Superligaen. Det er med andre ord en mand, Lyngby skal holde øje med.
Mikkel Duelund og Kevin Yakob er ude med langtidsskader. Michael Akoto er heller ikke klar, og så er Mads Emil Madsen atter fraværende, selv om han var tilbage på bænken mod FC København.
AGF har dog Tobias Anker tilbage.
Karantæne
Lyngby Boldklub: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (3-5-2): Mads Kikkenborg – Pascal Gregor, Magnus Jensen, Marc Muniesa – Willy Kumado, Marcel Rømer, Gylfi Sigurdsson, Tochi Chukwuani, Kolbeinn Finsson – Frederik Gytkjær, Andri Gudjohnsen
AGF: (3-4-2-1): Jesper Hansen – Tobias Mølgaard, Frederik Tingager, Mats Knoester – Felix Beijmo, Nicolai Poulsen, Magnus Knudsen, Gift Links – Tobias Bech, Mikael Anderson – Patrick Mortensen
Dom:
AGF har som nævnt en forrygende statisk mod Lyngby Boldklub under Uwe Rösler, men De Kongeblå har været stærke i denne sæson, især på hjemmebane. Derfor tror vi ikke på, at århusianernes gode stime mod Lyngby fortsætter. Det slutter 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
TOPNYHED Stjerne er født – på landsholdet med ham
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
TOPNYHED Dansk agentfirma opkøbt af gigant
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
Populære Chelsea – køb billetter her!
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
AGF mangler flere profiler mod OB
Manchester United kan afslutte viral gimmick
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW