Optakt: Lyngby Boldklub – FC København

FC København er storfavoritter til at snuppe endnu en sejr, når bundholdet Lyngby er modstanderen i mandagskampen.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Morten Krogh 
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #lbkfck #sldk

Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
Det lykkedes Lyngby Boldklub at vinde forårets første kamp, og selv om den næste blev tabt på udebane mod AGF, var der grund til en vis optimisme hos nedrykningsfavoritterne.

Denne optimisme led et alvorligt knæk i seneste runde, hvor topholdet Brøndby IF uden at anstrenge sig vandt 4-0 på Lyngby Stadion. De kongeblå kunne glæde sig over, at AC Horsens også tabte og dermed forbliver på sidstepladsen. Det er dog mest af alt en ringe trøst for Lyngby, der har lang vej til overlevelse.

Lyngby-træner Carit Falch måtte sande mod Brøndby, at taktikken slet ikke fungerede, og både Jens Martin Gammelby og Emil Nielsen blev flået ud allerede i pausen.

Med det in mente er udsigten til et opgør mod et formstærkt FCK-mandskab i sig selv ikke opmuntrende, men det vil give genlyd, hvis Lyngby er i stand til at drille københavnerne.

Hjemmeholdet har Marcel Rømer tilbage fra karantæne, men de kongeblå må undvære Frederik Gytkjær og Brian Hamalainen, der begge døjer med skader.

FC København:
Smilene er brede i hovedstaden i øjeblikket. Resultaterne har været fremragende, siden Jess Thorup tiltrådte som cheftræner. I seneste runde vandt FCK 3-2 over SønderjyskE, og det var sejr nummer seks i de seneste syv Superliga-kampe. 

En nuance til den flotte stime er dog også, at FCK hverken har mødt Randers FC, FC Midtjylland, Brøndby IF eller AGF. Sejrene er hentet mod bund- og midterholdene, og FCK tabte som bekendt til både Randers FC og FCM, da de mødte dem med Thorup i spidsen. 

Men det bliver altså heller ikke i denne runde, at FC København bliver udfordret af ét af ligaens bedste mandskaber.

Gæsterne har Mikkel Kaufmann og Peter Ankersen på skadeslisten. Til gengæld er Jens Stage og Rasmus Falk med i truppen, selvom de måtte udgå med skader i seneste runde mod SønderjyskE.

Karantæner:
Lyngby Boldklub: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (4-3-3): Mikkelsen – Jørgensen, Tshiembe, Enghardt, Crone – Rømer, Hebo, “Greko” – Nielsen, Torp, Gammelby

FC København (4-3-1-2): Johnsson – Bartolec, “Zanka”, Nelsson, Boilesen – Lerager, Zeca, Falk – Wind – Bundu, Fischer

Profilen:
Mon ikke, at det bliver nu, vi ser Lukas Lerager fra start for første gang i FC København? Både Falk og Stage måtte udgå med skader mod SønderjyskE, så det virker oplagt, at en frisk Lerager får chancen fra første fløjt. Midtbanespilleren er foreløbig blevet indskiftet to gange – begge gange med 20 minutter tilbage af opgøret.

Vidste du, at..:
Lukas Lerager har aldrig scoret et mål i Superligaen. Før skiftet til FC København var midtbanespilleren noteret for 50 kampe for Viborg FF i landets bedste række, men altså uden at komme på scoringstavlen.

Dom:
Det er svært at forestille sig, at det bliver Lyngby Boldklub, der bryder FC Københavns fornemme stime. Lyngbys moral led et knæk mod Brøndby, og FCK snubler ikke længere mod bundholdene i Superligaen. Det bliver en sikker 3-0-sejr til gæsterne.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Manchester United afbryder forhandlingerne

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Vildt transferrygte skydes ned

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Medie: FC København jagter Michael Parker

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Premier League-dansker skal have ny manager

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Arsenal-legende med succes i helt ny sport



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Bekræfter kæmpebud