Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #lbkfck #sldk
Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
Det lykkedes Lyngby Boldklub at vinde forårets første kamp, og selv om den næste blev tabt på udebane mod AGF, var der grund til en vis optimisme hos nedrykningsfavoritterne.
Denne optimisme led et alvorligt knæk i seneste runde, hvor topholdet Brøndby IF uden at anstrenge sig vandt 4-0 på Lyngby Stadion. De kongeblå kunne glæde sig over, at AC Horsens også tabte og dermed forbliver på sidstepladsen. Det er dog mest af alt en ringe trøst for Lyngby, der har lang vej til overlevelse.
Lyngby-træner Carit Falch måtte sande mod Brøndby, at taktikken slet ikke fungerede, og både Jens Martin Gammelby og Emil Nielsen blev flået ud allerede i pausen.
Med det in mente er udsigten til et opgør mod et formstærkt FCK-mandskab i sig selv ikke opmuntrende, men det vil give genlyd, hvis Lyngby er i stand til at drille københavnerne.
Hjemmeholdet har Marcel Rømer tilbage fra karantæne, men de kongeblå må undvære Frederik Gytkjær og Brian Hamalainen, der begge døjer med skader.
FC København:
Smilene er brede i hovedstaden i øjeblikket. Resultaterne har været fremragende, siden Jess Thorup tiltrådte som cheftræner. I seneste runde vandt FCK 3-2 over SønderjyskE, og det var sejr nummer seks i de seneste syv Superliga-kampe.
En nuance til den flotte stime er dog også, at FCK hverken har mødt Randers FC, FC Midtjylland, Brøndby IF eller AGF. Sejrene er hentet mod bund- og midterholdene, og FCK tabte som bekendt til både Randers FC og FCM, da de mødte dem med Thorup i spidsen.
Men det bliver altså heller ikke i denne runde, at FC København bliver udfordret af ét af ligaens bedste mandskaber.
Gæsterne har Mikkel Kaufmann og Peter Ankersen på skadeslisten. Til gengæld er Jens Stage og Rasmus Falk med i truppen, selvom de måtte udgå med skader i seneste runde mod SønderjyskE.
Karantæner:
Lyngby Boldklub: Ingen
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (4-3-3): Mikkelsen – Jørgensen, Tshiembe, Enghardt, Crone – Rømer, Hebo, “Greko” – Nielsen, Torp, Gammelby
FC København (4-3-1-2): Johnsson – Bartolec, “Zanka”, Nelsson, Boilesen – Lerager, Zeca, Falk – Wind – Bundu, Fischer
Profilen:
Mon ikke, at det bliver nu, vi ser Lukas Lerager fra start for første gang i FC København? Både Falk og Stage måtte udgå med skader mod SønderjyskE, så det virker oplagt, at en frisk Lerager får chancen fra første fløjt. Midtbanespilleren er foreløbig blevet indskiftet to gange – begge gange med 20 minutter tilbage af opgøret.
Vidste du, at..:
Lukas Lerager har aldrig scoret et mål i Superligaen. Før skiftet til FC København var midtbanespilleren noteret for 50 kampe for Viborg FF i landets bedste række, men altså uden at komme på scoringstavlen.
Dom:
Det er svært at forestille sig, at det bliver Lyngby Boldklub, der bryder FC Københavns fornemme stime. Lyngbys moral led et knæk mod Brøndby, og FCK snubler ikke længere mod bundholdene i Superligaen. Det bliver en sikker 3-0-sejr til gæsterne.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
Han peger på Simon Kjær
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
– Du har udstråling som tagpap
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
Lerager ser forandret Kamil Grabara
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
Henter dansker – får god pakke
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
TOPNYHED
Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
NYHEDER
– Alle taler om dem!
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
FANKLUBBEN
