Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #lbkfck #sldk
Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
Det lykkedes Lyngby Boldklub at vinde forårets første kamp, og selv om den næste blev tabt på udebane mod AGF, var der grund til en vis optimisme hos nedrykningsfavoritterne.
Denne optimisme led et alvorligt knæk i seneste runde, hvor topholdet Brøndby IF uden at anstrenge sig vandt 4-0 på Lyngby Stadion. De kongeblå kunne glæde sig over, at AC Horsens også tabte og dermed forbliver på sidstepladsen. Det er dog mest af alt en ringe trøst for Lyngby, der har lang vej til overlevelse.
Lyngby-træner Carit Falch måtte sande mod Brøndby, at taktikken slet ikke fungerede, og både Jens Martin Gammelby og Emil Nielsen blev flået ud allerede i pausen.
Med det in mente er udsigten til et opgør mod et formstærkt FCK-mandskab i sig selv ikke opmuntrende, men det vil give genlyd, hvis Lyngby er i stand til at drille københavnerne.
Hjemmeholdet har Marcel Rømer tilbage fra karantæne, men de kongeblå må undvære Frederik Gytkjær og Brian Hamalainen, der begge døjer med skader.
FC København:
Smilene er brede i hovedstaden i øjeblikket. Resultaterne har været fremragende, siden Jess Thorup tiltrådte som cheftræner. I seneste runde vandt FCK 3-2 over SønderjyskE, og det var sejr nummer seks i de seneste syv Superliga-kampe.
En nuance til den flotte stime er dog også, at FCK hverken har mødt Randers FC, FC Midtjylland, Brøndby IF eller AGF. Sejrene er hentet mod bund- og midterholdene, og FCK tabte som bekendt til både Randers FC og FCM, da de mødte dem med Thorup i spidsen.
Men det bliver altså heller ikke i denne runde, at FC København bliver udfordret af ét af ligaens bedste mandskaber.
Gæsterne har Mikkel Kaufmann og Peter Ankersen på skadeslisten. Til gengæld er Jens Stage og Rasmus Falk med i truppen, selvom de måtte udgå med skader i seneste runde mod SønderjyskE.
Karantæner:
Lyngby Boldklub: Ingen
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (4-3-3): Mikkelsen – Jørgensen, Tshiembe, Enghardt, Crone – Rømer, Hebo, “Greko” – Nielsen, Torp, Gammelby
FC København (4-3-1-2): Johnsson – Bartolec, “Zanka”, Nelsson, Boilesen – Lerager, Zeca, Falk – Wind – Bundu, Fischer
Profilen:
Mon ikke, at det bliver nu, vi ser Lukas Lerager fra start for første gang i FC København? Både Falk og Stage måtte udgå med skader mod SønderjyskE, så det virker oplagt, at en frisk Lerager får chancen fra første fløjt. Midtbanespilleren er foreløbig blevet indskiftet to gange – begge gange med 20 minutter tilbage af opgøret.
Vidste du, at..:
Lukas Lerager har aldrig scoret et mål i Superligaen. Før skiftet til FC København var midtbanespilleren noteret for 50 kampe for Viborg FF i landets bedste række, men altså uden at komme på scoringstavlen.
Dom:
Det er svært at forestille sig, at det bliver Lyngby Boldklub, der bryder FC Københavns fornemme stime. Lyngbys moral led et knæk mod Brøndby, og FCK snubler ikke længere mod bundholdene i Superligaen. Det bliver en sikker 3-0-sejr til gæsterne.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
VM-spiller får fem karantænedage
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Skotland – Brasilien
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
OPTAKT
Tjekkiet – Mexico
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
OPTAKT
Marokko – Haiti
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Et skridt tættere Englands største stadion
