Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #lbkfck #sldk
Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
Det lykkedes Lyngby Boldklub at vinde forårets første kamp, og selv om den næste blev tabt på udebane mod AGF, var der grund til en vis optimisme hos nedrykningsfavoritterne.
Denne optimisme led et alvorligt knæk i seneste runde, hvor topholdet Brøndby IF uden at anstrenge sig vandt 4-0 på Lyngby Stadion. De kongeblå kunne glæde sig over, at AC Horsens også tabte og dermed forbliver på sidstepladsen. Det er dog mest af alt en ringe trøst for Lyngby, der har lang vej til overlevelse.
Lyngby-træner Carit Falch måtte sande mod Brøndby, at taktikken slet ikke fungerede, og både Jens Martin Gammelby og Emil Nielsen blev flået ud allerede i pausen.
Med det in mente er udsigten til et opgør mod et formstærkt FCK-mandskab i sig selv ikke opmuntrende, men det vil give genlyd, hvis Lyngby er i stand til at drille københavnerne.
Hjemmeholdet har Marcel Rømer tilbage fra karantæne, men de kongeblå må undvære Frederik Gytkjær og Brian Hamalainen, der begge døjer med skader.
FC København:
Smilene er brede i hovedstaden i øjeblikket. Resultaterne har været fremragende, siden Jess Thorup tiltrådte som cheftræner. I seneste runde vandt FCK 3-2 over SønderjyskE, og det var sejr nummer seks i de seneste syv Superliga-kampe.
En nuance til den flotte stime er dog også, at FCK hverken har mødt Randers FC, FC Midtjylland, Brøndby IF eller AGF. Sejrene er hentet mod bund- og midterholdene, og FCK tabte som bekendt til både Randers FC og FCM, da de mødte dem med Thorup i spidsen.
Men det bliver altså heller ikke i denne runde, at FC København bliver udfordret af ét af ligaens bedste mandskaber.
Gæsterne har Mikkel Kaufmann og Peter Ankersen på skadeslisten. Til gengæld er Jens Stage og Rasmus Falk med i truppen, selvom de måtte udgå med skader i seneste runde mod SønderjyskE.
Karantæner:
Lyngby Boldklub: Ingen
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (4-3-3): Mikkelsen – Jørgensen, Tshiembe, Enghardt, Crone – Rømer, Hebo, “Greko” – Nielsen, Torp, Gammelby
FC København (4-3-1-2): Johnsson – Bartolec, “Zanka”, Nelsson, Boilesen – Lerager, Zeca, Falk – Wind – Bundu, Fischer
Profilen:
Mon ikke, at det bliver nu, vi ser Lukas Lerager fra start for første gang i FC København? Både Falk og Stage måtte udgå med skader mod SønderjyskE, så det virker oplagt, at en frisk Lerager får chancen fra første fløjt. Midtbanespilleren er foreløbig blevet indskiftet to gange – begge gange med 20 minutter tilbage af opgøret.
Vidste du, at..:
Lukas Lerager har aldrig scoret et mål i Superligaen. Før skiftet til FC København var midtbanespilleren noteret for 50 kampe for Viborg FF i landets bedste række, men altså uden at komme på scoringstavlen.
Dom:
Det er svært at forestille sig, at det bliver Lyngby Boldklub, der bryder FC Københavns fornemme stime. Lyngbys moral led et knæk mod Brøndby, og FCK snubler ikke længere mod bundholdene i Superligaen. Det bliver en sikker 3-0-sejr til gæsterne.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
Ny profil til Brøndby? Cooper teaser
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
TOPNYHED
Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
MEDIE
Chokskifte?
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’
TOPNYHED
Åbner for ny rolle i FC København
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
Thomas Frank og co. skuffer på ny
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
MEDIE
Storklub jagter FCK-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
TOPNYHED
Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben
Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget
EKSKLUSIVT
