Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #lbkfck #sldk
Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
Det lykkedes Lyngby Boldklub at vinde forårets første kamp, og selv om den næste blev tabt på udebane mod AGF, var der grund til en vis optimisme hos nedrykningsfavoritterne.
Denne optimisme led et alvorligt knæk i seneste runde, hvor topholdet Brøndby IF uden at anstrenge sig vandt 4-0 på Lyngby Stadion. De kongeblå kunne glæde sig over, at AC Horsens også tabte og dermed forbliver på sidstepladsen. Det er dog mest af alt en ringe trøst for Lyngby, der har lang vej til overlevelse.
Lyngby-træner Carit Falch måtte sande mod Brøndby, at taktikken slet ikke fungerede, og både Jens Martin Gammelby og Emil Nielsen blev flået ud allerede i pausen.
Med det in mente er udsigten til et opgør mod et formstærkt FCK-mandskab i sig selv ikke opmuntrende, men det vil give genlyd, hvis Lyngby er i stand til at drille københavnerne.
Hjemmeholdet har Marcel Rømer tilbage fra karantæne, men de kongeblå må undvære Frederik Gytkjær og Brian Hamalainen, der begge døjer med skader.
FC København:
Smilene er brede i hovedstaden i øjeblikket. Resultaterne har været fremragende, siden Jess Thorup tiltrådte som cheftræner. I seneste runde vandt FCK 3-2 over SønderjyskE, og det var sejr nummer seks i de seneste syv Superliga-kampe.
En nuance til den flotte stime er dog også, at FCK hverken har mødt Randers FC, FC Midtjylland, Brøndby IF eller AGF. Sejrene er hentet mod bund- og midterholdene, og FCK tabte som bekendt til både Randers FC og FCM, da de mødte dem med Thorup i spidsen.
Men det bliver altså heller ikke i denne runde, at FC København bliver udfordret af ét af ligaens bedste mandskaber.
Gæsterne har Mikkel Kaufmann og Peter Ankersen på skadeslisten. Til gengæld er Jens Stage og Rasmus Falk med i truppen, selvom de måtte udgå med skader i seneste runde mod SønderjyskE.
Karantæner:
Lyngby Boldklub: Ingen
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (4-3-3): Mikkelsen – Jørgensen, Tshiembe, Enghardt, Crone – Rømer, Hebo, “Greko” – Nielsen, Torp, Gammelby
FC København (4-3-1-2): Johnsson – Bartolec, “Zanka”, Nelsson, Boilesen – Lerager, Zeca, Falk – Wind – Bundu, Fischer
Profilen:
Mon ikke, at det bliver nu, vi ser Lukas Lerager fra start for første gang i FC København? Både Falk og Stage måtte udgå med skader mod SønderjyskE, så det virker oplagt, at en frisk Lerager får chancen fra første fløjt. Midtbanespilleren er foreløbig blevet indskiftet to gange – begge gange med 20 minutter tilbage af opgøret.
Vidste du, at..:
Lukas Lerager har aldrig scoret et mål i Superligaen. Før skiftet til FC København var midtbanespilleren noteret for 50 kampe for Viborg FF i landets bedste række, men altså uden at komme på scoringstavlen.
Dom:
Det er svært at forestille sig, at det bliver Lyngby Boldklub, der bryder FC Københavns fornemme stime. Lyngbys moral led et knæk mod Brøndby, og FCK snubler ikke længere mod bundholdene i Superligaen. Det bliver en sikker 3-0-sejr til gæsterne.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
OPTAKT
OB – FC Fredericia
INTERVIEW
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
– Han fik et lortetilbud fra OB
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
OPTAKT
Viborg FF – AGF
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
EKSKLUSIVT
