Lyngby Boldklub – Hvidovre IF

Lyngby nærmer sig nedrykningsstregen efter nederlag i årets to første kampe. Får nordsjællænderne vendt skuden hjemme mod bundproppen Hvidovre?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Jakob Alexander Sundberg
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
Fredag landede en bombe i Lyngby, da man efter blot 50 dage sagde farvel til norske Magne Hoseth som cheftræner.

Assistenttrænerne Mads Kristensen og Mikkel Beckmann kommer derfor til at stå på sidelinjen og styre slagets gang i opgøret mod Hvidovre IF søndag eftermiddag.

Magne Hoseth havde ambitioner på bolden og et ønske om at spille mere fodbold, og nu bliver det så interessant at se, om assistent-duoen kører videre i samme spor, eller om man går tilbage til det mere solide og direkte spil, som kendetegnede Freyr Alexanderssons Lyngby.

Uanset har Lyngby hårdt brug for en sejr for at hviske tavlen ren efter en skidt start på foråret, hvor man på trods af et flot efterår er havnet i nedrykningssølet.

Med fire point til Vejle i forårets to første kampe, er der for alvor kommet spænding i bunden af rækken. Aktuelt er der blot fire point fra Randers på syvendepladsen til Vejle på 11. pladsen, og herimellem finder vi OB, Lyngby og Viborg, som alle er fedtet godt ind i nedrykningsstriden som det ser ud nu.

Enock Otoo, Tobias Storm, Johan Meyer, Lauge Sandgrav, Michael Opoku og Rezan Corlu er siet fra til opgøret. Dog er det meget positivt for Lyngby, at Frederik Gytkjær er blevet klar, ligesom Andreas Bjelland er tilbage fra karantæne.

Hvidovre IF:
3-1 nederlaget til Randers i forårspremieren slukkede enhver tro på Superliga-overlevelse for Hvidovre. Matematisk kan det selvfølgelig stadig lade sig gøre at klare frisag, men med blot én sejr i de første 19 runder af sæsonen, virker det alligevel noget usandsynligt.

Storkøbenhavnerne har dog ikke slået op i banen endnu, og således blev det til et lidt overraskende, omend fortjent, point i weekendens hjemmekamp mod Viborg. Hvidovre var både oppe med 1-0 og 2-1 i anden halvleg, men det rakte i sidste ende kun til et enkelt point efter en sen udligning fra midtjydernes Said.

Kampen mod Viborg var ikke den kønneste af slagsen, men for Hvidovre var der flere positive aspekter at tage med sig videre, selvom det blot blev til ét point. Per Frandsens mandskab var godt med igennem hele opgøret, udfaldende var færre end vi tidligere har set, mål fra både Papa og Makienok, og endnu en opløftende præstation fra lejesvenden Thomas Jørgensen, som virkelig pynter på holdet med sin offensive flair.

Filip Djukic og Mads Kaalund var ikke med senest og forventes heller ikke at blive klar til dette opgør.

Karantæner:
Lyngby Boldklub: Ingen
Hvidovre IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (3-5-2): Jensen – Gregor, Bjelland, Riisgaard Jensen – Kumado, Winther, Rømer, Chukwuani, Finnsson – Gudjohnsen, Gytkjær

Hvidovre IF (4-3-3): Kappenberger – Iljazovski, Olsen, Stenderup, Nielsen – Jørgensen, Gemmer, Spelmann – Papa, Makienok, Qamili

Dom:
Der er ikke så meget at rafle om søndag eftermiddag i Lyngby. Hjemmeholdet er desperate for sejr efter nederlag i årets to første kampe, og en hjemmekamp mod bundproppen Hvidovre skal død og pine kaste tre point af sig.

Der er derfor grobund for en underholdende affære på Lyngby Stadion, da værterne ikke kan stille sig tilfredse med andet end en sejr, mens Hvidovre ikke længere har noget at miste i bunden af rækken.

Gæsterne har fundet vej til netmaskerne i årets to første kampe, og med en velspillende kreatør i Jørgensen, kan de også gøre ondt på Lyngby.

Dommen lyder på mål i begge ender, men Lyngby løber med sejren. 2-1 til hjemmeholdet.





LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Thomas Frank er favorit til jobbet

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Jakob Poulsen maner til ro

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Sejr sender AGF på guldkurs

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Han kan meget vel ende som en lille legende



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Verdensstjerne roser Højlund

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Færdig i Manchester City

Kasper Dolberg i choktransfer?

Simeone fatter det ikke

FC Nordsjælland – Brøndby IF

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Superliga-ekspert i svime over FCK

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Langer ud efter Superliga-stjerne

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Medie: Alt peger på, at han er færdig

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Roser Superliga-træners søn

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Blandt dette årtusindes bedste

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Juventus tager vigtig skalp

Vejle snyder Randers i overtiden

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien