Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Jakob Alexander Sundberg
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
Fredag landede en bombe i Lyngby, da man efter blot 50 dage sagde farvel til norske Magne Hoseth som cheftræner.
Assistenttrænerne Mads Kristensen og Mikkel Beckmann kommer derfor til at stå på sidelinjen og styre slagets gang i opgøret mod Hvidovre IF søndag eftermiddag.
Magne Hoseth havde ambitioner på bolden og et ønske om at spille mere fodbold, og nu bliver det så interessant at se, om assistent-duoen kører videre i samme spor, eller om man går tilbage til det mere solide og direkte spil, som kendetegnede Freyr Alexanderssons Lyngby.
Uanset har Lyngby hårdt brug for en sejr for at hviske tavlen ren efter en skidt start på foråret, hvor man på trods af et flot efterår er havnet i nedrykningssølet.
Med fire point til Vejle i forårets to første kampe, er der for alvor kommet spænding i bunden af rækken. Aktuelt er der blot fire point fra Randers på syvendepladsen til Vejle på 11. pladsen, og herimellem finder vi OB, Lyngby og Viborg, som alle er fedtet godt ind i nedrykningsstriden som det ser ud nu.
Enock Otoo, Tobias Storm, Johan Meyer, Lauge Sandgrav, Michael Opoku og Rezan Corlu er siet fra til opgøret. Dog er det meget positivt for Lyngby, at Frederik Gytkjær er blevet klar, ligesom Andreas Bjelland er tilbage fra karantæne.
Hvidovre IF:
3-1 nederlaget til Randers i forårspremieren slukkede enhver tro på Superliga-overlevelse for Hvidovre. Matematisk kan det selvfølgelig stadig lade sig gøre at klare frisag, men med blot én sejr i de første 19 runder af sæsonen, virker det alligevel noget usandsynligt.
Storkøbenhavnerne har dog ikke slået op i banen endnu, og således blev det til et lidt overraskende, omend fortjent, point i weekendens hjemmekamp mod Viborg. Hvidovre var både oppe med 1-0 og 2-1 i anden halvleg, men det rakte i sidste ende kun til et enkelt point efter en sen udligning fra midtjydernes Said.
Kampen mod Viborg var ikke den kønneste af slagsen, men for Hvidovre var der flere positive aspekter at tage med sig videre, selvom det blot blev til ét point. Per Frandsens mandskab var godt med igennem hele opgøret, udfaldende var færre end vi tidligere har set, mål fra både Papa og Makienok, og endnu en opløftende præstation fra lejesvenden Thomas Jørgensen, som virkelig pynter på holdet med sin offensive flair.
Filip Djukic og Mads Kaalund var ikke med senest og forventes heller ikke at blive klar til dette opgør.
Karantæner:
Lyngby Boldklub: Ingen
Hvidovre IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (3-5-2): Jensen – Gregor, Bjelland, Riisgaard Jensen – Kumado, Winther, Rømer, Chukwuani, Finnsson – Gudjohnsen, Gytkjær
Hvidovre IF (4-3-3): Kappenberger – Iljazovski, Olsen, Stenderup, Nielsen – Jørgensen, Gemmer, Spelmann – Papa, Makienok, Qamili
Dom:
Der er ikke så meget at rafle om søndag eftermiddag i Lyngby. Hjemmeholdet er desperate for sejr efter nederlag i årets to første kampe, og en hjemmekamp mod bundproppen Hvidovre skal død og pine kaste tre point af sig.
Der er derfor grobund for en underholdende affære på Lyngby Stadion, da værterne ikke kan stille sig tilfredse med andet end en sejr, mens Hvidovre ikke længere har noget at miste i bunden af rækken.
Gæsterne har fundet vej til netmaskerne i årets to første kampe, og med en velspillende kreatør i Jørgensen, kan de også gøre ondt på Lyngby.
Dommen lyder på mål i begge ender, men Lyngby løber med sejren. 2-1 til hjemmeholdet.
LIVE
LIVE: Skrækskade til dansk bomber
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM