Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Jakob Alexander Sundberg
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
Fredag landede en bombe i Lyngby, da man efter blot 50 dage sagde farvel til norske Magne Hoseth som cheftræner.
Assistenttrænerne Mads Kristensen og Mikkel Beckmann kommer derfor til at stå på sidelinjen og styre slagets gang i opgøret mod Hvidovre IF søndag eftermiddag.
Magne Hoseth havde ambitioner på bolden og et ønske om at spille mere fodbold, og nu bliver det så interessant at se, om assistent-duoen kører videre i samme spor, eller om man går tilbage til det mere solide og direkte spil, som kendetegnede Freyr Alexanderssons Lyngby.
Uanset har Lyngby hårdt brug for en sejr for at hviske tavlen ren efter en skidt start på foråret, hvor man på trods af et flot efterår er havnet i nedrykningssølet.
Med fire point til Vejle i forårets to første kampe, er der for alvor kommet spænding i bunden af rækken. Aktuelt er der blot fire point fra Randers på syvendepladsen til Vejle på 11. pladsen, og herimellem finder vi OB, Lyngby og Viborg, som alle er fedtet godt ind i nedrykningsstriden som det ser ud nu.
Enock Otoo, Tobias Storm, Johan Meyer, Lauge Sandgrav, Michael Opoku og Rezan Corlu er siet fra til opgøret. Dog er det meget positivt for Lyngby, at Frederik Gytkjær er blevet klar, ligesom Andreas Bjelland er tilbage fra karantæne.
Hvidovre IF:
3-1 nederlaget til Randers i forårspremieren slukkede enhver tro på Superliga-overlevelse for Hvidovre. Matematisk kan det selvfølgelig stadig lade sig gøre at klare frisag, men med blot én sejr i de første 19 runder af sæsonen, virker det alligevel noget usandsynligt.
Storkøbenhavnerne har dog ikke slået op i banen endnu, og således blev det til et lidt overraskende, omend fortjent, point i weekendens hjemmekamp mod Viborg. Hvidovre var både oppe med 1-0 og 2-1 i anden halvleg, men det rakte i sidste ende kun til et enkelt point efter en sen udligning fra midtjydernes Said.
Kampen mod Viborg var ikke den kønneste af slagsen, men for Hvidovre var der flere positive aspekter at tage med sig videre, selvom det blot blev til ét point. Per Frandsens mandskab var godt med igennem hele opgøret, udfaldende var færre end vi tidligere har set, mål fra både Papa og Makienok, og endnu en opløftende præstation fra lejesvenden Thomas Jørgensen, som virkelig pynter på holdet med sin offensive flair.
Filip Djukic og Mads Kaalund var ikke med senest og forventes heller ikke at blive klar til dette opgør.
Karantæner:
Lyngby Boldklub: Ingen
Hvidovre IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (3-5-2): Jensen – Gregor, Bjelland, Riisgaard Jensen – Kumado, Winther, Rømer, Chukwuani, Finnsson – Gudjohnsen, Gytkjær
Hvidovre IF (4-3-3): Kappenberger – Iljazovski, Olsen, Stenderup, Nielsen – Jørgensen, Gemmer, Spelmann – Papa, Makienok, Qamili
Dom:
Der er ikke så meget at rafle om søndag eftermiddag i Lyngby. Hjemmeholdet er desperate for sejr efter nederlag i årets to første kampe, og en hjemmekamp mod bundproppen Hvidovre skal død og pine kaste tre point af sig.
Der er derfor grobund for en underholdende affære på Lyngby Stadion, da værterne ikke kan stille sig tilfredse med andet end en sejr, mens Hvidovre ikke længere har noget at miste i bunden af rækken.
Gæsterne har fundet vej til netmaskerne i årets to første kampe, og med en velspillende kreatør i Jørgensen, kan de også gøre ondt på Lyngby.
Dommen lyder på mål i begge ender, men Lyngby løber med sejren. 2-1 til hjemmeholdet.
MEDIE
Brøndby tæt på salg af profil
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
EKSKLUSIVT
Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
Vil have Jonas Wind til FC København
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
TRANSFER
Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’
Tauson er færdig i Brisbane
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
Neymar tager en tørn mere
TRANSFER
Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub
Puster til bålet under West Ham-træners sæde
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Karameller i Liverpool
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
MEDIE
Vavro-skandale – kan få lang karantæne
NYHEDER