Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Jakob Alexander Sundberg
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
Fredag landede en bombe i Lyngby, da man efter blot 50 dage sagde farvel til norske Magne Hoseth som cheftræner.
Assistenttrænerne Mads Kristensen og Mikkel Beckmann kommer derfor til at stå på sidelinjen og styre slagets gang i opgøret mod Hvidovre IF søndag eftermiddag.
Magne Hoseth havde ambitioner på bolden og et ønske om at spille mere fodbold, og nu bliver det så interessant at se, om assistent-duoen kører videre i samme spor, eller om man går tilbage til det mere solide og direkte spil, som kendetegnede Freyr Alexanderssons Lyngby.
Uanset har Lyngby hårdt brug for en sejr for at hviske tavlen ren efter en skidt start på foråret, hvor man på trods af et flot efterår er havnet i nedrykningssølet.
Med fire point til Vejle i forårets to første kampe, er der for alvor kommet spænding i bunden af rækken. Aktuelt er der blot fire point fra Randers på syvendepladsen til Vejle på 11. pladsen, og herimellem finder vi OB, Lyngby og Viborg, som alle er fedtet godt ind i nedrykningsstriden som det ser ud nu.
Enock Otoo, Tobias Storm, Johan Meyer, Lauge Sandgrav, Michael Opoku og Rezan Corlu er siet fra til opgøret. Dog er det meget positivt for Lyngby, at Frederik Gytkjær er blevet klar, ligesom Andreas Bjelland er tilbage fra karantæne.
Hvidovre IF:
3-1 nederlaget til Randers i forårspremieren slukkede enhver tro på Superliga-overlevelse for Hvidovre. Matematisk kan det selvfølgelig stadig lade sig gøre at klare frisag, men med blot én sejr i de første 19 runder af sæsonen, virker det alligevel noget usandsynligt.
Storkøbenhavnerne har dog ikke slået op i banen endnu, og således blev det til et lidt overraskende, omend fortjent, point i weekendens hjemmekamp mod Viborg. Hvidovre var både oppe med 1-0 og 2-1 i anden halvleg, men det rakte i sidste ende kun til et enkelt point efter en sen udligning fra midtjydernes Said.
Kampen mod Viborg var ikke den kønneste af slagsen, men for Hvidovre var der flere positive aspekter at tage med sig videre, selvom det blot blev til ét point. Per Frandsens mandskab var godt med igennem hele opgøret, udfaldende var færre end vi tidligere har set, mål fra både Papa og Makienok, og endnu en opløftende præstation fra lejesvenden Thomas Jørgensen, som virkelig pynter på holdet med sin offensive flair.
Filip Djukic og Mads Kaalund var ikke med senest og forventes heller ikke at blive klar til dette opgør.
Karantæner:
Lyngby Boldklub: Ingen
Hvidovre IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (3-5-2): Jensen – Gregor, Bjelland, Riisgaard Jensen – Kumado, Winther, Rømer, Chukwuani, Finnsson – Gudjohnsen, Gytkjær
Hvidovre IF (4-3-3): Kappenberger – Iljazovski, Olsen, Stenderup, Nielsen – Jørgensen, Gemmer, Spelmann – Papa, Makienok, Qamili
Dom:
Der er ikke så meget at rafle om søndag eftermiddag i Lyngby. Hjemmeholdet er desperate for sejr efter nederlag i årets to første kampe, og en hjemmekamp mod bundproppen Hvidovre skal død og pine kaste tre point af sig.
Der er derfor grobund for en underholdende affære på Lyngby Stadion, da værterne ikke kan stille sig tilfredse med andet end en sejr, mens Hvidovre ikke længere har noget at miste i bunden af rækken.
Gæsterne har fundet vej til netmaskerne i årets to første kampe, og med en velspillende kreatør i Jørgensen, kan de også gøre ondt på Lyngby.
Dommen lyder på mål i begge ender, men Lyngby løber med sejren. 2-1 til hjemmeholdet.
LIVE
LIVE: Sådan starter FCK
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
Tottenham under stregen
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
Bayern slår rekord i ny storsejr
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
FC København med overtidssejr over Randers
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
Silkeborg-comeback giver håb
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
OPTAKT
Randers FC – FC København
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
OPTAKT