Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Jakob Alexander Sundberg
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
Fredag landede en bombe i Lyngby, da man efter blot 50 dage sagde farvel til norske Magne Hoseth som cheftræner.
Assistenttrænerne Mads Kristensen og Mikkel Beckmann kommer derfor til at stå på sidelinjen og styre slagets gang i opgøret mod Hvidovre IF søndag eftermiddag.
Magne Hoseth havde ambitioner på bolden og et ønske om at spille mere fodbold, og nu bliver det så interessant at se, om assistent-duoen kører videre i samme spor, eller om man går tilbage til det mere solide og direkte spil, som kendetegnede Freyr Alexanderssons Lyngby.
Uanset har Lyngby hårdt brug for en sejr for at hviske tavlen ren efter en skidt start på foråret, hvor man på trods af et flot efterår er havnet i nedrykningssølet.
Med fire point til Vejle i forårets to første kampe, er der for alvor kommet spænding i bunden af rækken. Aktuelt er der blot fire point fra Randers på syvendepladsen til Vejle på 11. pladsen, og herimellem finder vi OB, Lyngby og Viborg, som alle er fedtet godt ind i nedrykningsstriden som det ser ud nu.
Enock Otoo, Tobias Storm, Johan Meyer, Lauge Sandgrav, Michael Opoku og Rezan Corlu er siet fra til opgøret. Dog er det meget positivt for Lyngby, at Frederik Gytkjær er blevet klar, ligesom Andreas Bjelland er tilbage fra karantæne.
Hvidovre IF:
3-1 nederlaget til Randers i forårspremieren slukkede enhver tro på Superliga-overlevelse for Hvidovre. Matematisk kan det selvfølgelig stadig lade sig gøre at klare frisag, men med blot én sejr i de første 19 runder af sæsonen, virker det alligevel noget usandsynligt.
Storkøbenhavnerne har dog ikke slået op i banen endnu, og således blev det til et lidt overraskende, omend fortjent, point i weekendens hjemmekamp mod Viborg. Hvidovre var både oppe med 1-0 og 2-1 i anden halvleg, men det rakte i sidste ende kun til et enkelt point efter en sen udligning fra midtjydernes Said.
Kampen mod Viborg var ikke den kønneste af slagsen, men for Hvidovre var der flere positive aspekter at tage med sig videre, selvom det blot blev til ét point. Per Frandsens mandskab var godt med igennem hele opgøret, udfaldende var færre end vi tidligere har set, mål fra både Papa og Makienok, og endnu en opløftende præstation fra lejesvenden Thomas Jørgensen, som virkelig pynter på holdet med sin offensive flair.
Filip Djukic og Mads Kaalund var ikke med senest og forventes heller ikke at blive klar til dette opgør.
Karantæner:
Lyngby Boldklub: Ingen
Hvidovre IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (3-5-2): Jensen – Gregor, Bjelland, Riisgaard Jensen – Kumado, Winther, Rømer, Chukwuani, Finnsson – Gudjohnsen, Gytkjær
Hvidovre IF (4-3-3): Kappenberger – Iljazovski, Olsen, Stenderup, Nielsen – Jørgensen, Gemmer, Spelmann – Papa, Makienok, Qamili
Dom:
Der er ikke så meget at rafle om søndag eftermiddag i Lyngby. Hjemmeholdet er desperate for sejr efter nederlag i årets to første kampe, og en hjemmekamp mod bundproppen Hvidovre skal død og pine kaste tre point af sig.
Der er derfor grobund for en underholdende affære på Lyngby Stadion, da værterne ikke kan stille sig tilfredse med andet end en sejr, mens Hvidovre ikke længere har noget at miste i bunden af rækken.
Gæsterne har fundet vej til netmaskerne i årets to første kampe, og med en velspillende kreatør i Jørgensen, kan de også gøre ondt på Lyngby.
Dommen lyder på mål i begge ender, men Lyngby løber med sejren. 2-1 til hjemmeholdet.
INTERVIEW
Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
NYHEDER
Fanfavorit på besøg i Brøndby IF
TOPNYHED
Stor Brøndby-stjerne skadet
TOPNYHED
SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
EKSKLUSIVT
Kan ikke kalde FC København-profil tilbage
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
NYHEDER
Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen
INTERVIEW
Valgte Manchester United over Real Madrid
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
NYHEDER
Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg
TOPNYHED
Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
TOPNYHED
Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi
NYHEDER
Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
AVIS
Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte
TIPSBLADETS DOM
En kold spand vand direkte i hovedet!
TOPNYHED
Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’
NYHEDER
Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’
NYHEDER
Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed
NYHEDER
Skidt nyt til Brian Riemer?
INTERVIEW
FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
TOPNYHED
Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
NYHEDER
Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’
EKSKLUSIVT
Dansk bomber forventer sommertransfer
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
NYHEDER
Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner
NYHEDER
Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser
NYHEDER
Dårligt nyt om AGF-stjerne
TOPNYHED
Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby
NYHEDER
Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år
TOPNYHED
Landstræner hylder OB-komet
TOPNYHED
FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp
NYHEDER
Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker
NYHEDER
Nedtur for OB: Falk ude
TRANSFER
AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’
Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer
NYHEDER
Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg
INTERVIEW