Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Jakob Alexander Sundberg
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
Fredag landede en bombe i Lyngby, da man efter blot 50 dage sagde farvel til norske Magne Hoseth som cheftræner.
Assistenttrænerne Mads Kristensen og Mikkel Beckmann kommer derfor til at stå på sidelinjen og styre slagets gang i opgøret mod Hvidovre IF søndag eftermiddag.
Magne Hoseth havde ambitioner på bolden og et ønske om at spille mere fodbold, og nu bliver det så interessant at se, om assistent-duoen kører videre i samme spor, eller om man går tilbage til det mere solide og direkte spil, som kendetegnede Freyr Alexanderssons Lyngby.
Uanset har Lyngby hårdt brug for en sejr for at hviske tavlen ren efter en skidt start på foråret, hvor man på trods af et flot efterår er havnet i nedrykningssølet.
Med fire point til Vejle i forårets to første kampe, er der for alvor kommet spænding i bunden af rækken. Aktuelt er der blot fire point fra Randers på syvendepladsen til Vejle på 11. pladsen, og herimellem finder vi OB, Lyngby og Viborg, som alle er fedtet godt ind i nedrykningsstriden som det ser ud nu.
Enock Otoo, Tobias Storm, Johan Meyer, Lauge Sandgrav, Michael Opoku og Rezan Corlu er siet fra til opgøret. Dog er det meget positivt for Lyngby, at Frederik Gytkjær er blevet klar, ligesom Andreas Bjelland er tilbage fra karantæne.
Hvidovre IF:
3-1 nederlaget til Randers i forårspremieren slukkede enhver tro på Superliga-overlevelse for Hvidovre. Matematisk kan det selvfølgelig stadig lade sig gøre at klare frisag, men med blot én sejr i de første 19 runder af sæsonen, virker det alligevel noget usandsynligt.
Storkøbenhavnerne har dog ikke slået op i banen endnu, og således blev det til et lidt overraskende, omend fortjent, point i weekendens hjemmekamp mod Viborg. Hvidovre var både oppe med 1-0 og 2-1 i anden halvleg, men det rakte i sidste ende kun til et enkelt point efter en sen udligning fra midtjydernes Said.
Kampen mod Viborg var ikke den kønneste af slagsen, men for Hvidovre var der flere positive aspekter at tage med sig videre, selvom det blot blev til ét point. Per Frandsens mandskab var godt med igennem hele opgøret, udfaldende var færre end vi tidligere har set, mål fra både Papa og Makienok, og endnu en opløftende præstation fra lejesvenden Thomas Jørgensen, som virkelig pynter på holdet med sin offensive flair.
Filip Djukic og Mads Kaalund var ikke med senest og forventes heller ikke at blive klar til dette opgør.
Karantæner:
Lyngby Boldklub: Ingen
Hvidovre IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (3-5-2): Jensen – Gregor, Bjelland, Riisgaard Jensen – Kumado, Winther, Rømer, Chukwuani, Finnsson – Gudjohnsen, Gytkjær
Hvidovre IF (4-3-3): Kappenberger – Iljazovski, Olsen, Stenderup, Nielsen – Jørgensen, Gemmer, Spelmann – Papa, Makienok, Qamili
Dom:
Der er ikke så meget at rafle om søndag eftermiddag i Lyngby. Hjemmeholdet er desperate for sejr efter nederlag i årets to første kampe, og en hjemmekamp mod bundproppen Hvidovre skal død og pine kaste tre point af sig.
Der er derfor grobund for en underholdende affære på Lyngby Stadion, da værterne ikke kan stille sig tilfredse med andet end en sejr, mens Hvidovre ikke længere har noget at miste i bunden af rækken.
Gæsterne har fundet vej til netmaskerne i årets to første kampe, og med en velspillende kreatør i Jørgensen, kan de også gøre ondt på Lyngby.
Dommen lyder på mål i begge ender, men Lyngby løber med sejren. 2-1 til hjemmeholdet.
LIVE
LIVE: Real Madrid afviser: ‘En falsk historie!’
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
Barcelona klager til UEFA
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
OPTAKT
Liverpool – Fulham
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER