Lyngby Boldklub – Hvidovre IF

Kampfakta: Kampstart: Søndag klokken 14:00 Spillested: Lyngby Stadion Dommer: Jens Maae På TV: TV3 Sport Holdnyt: Lyngby Boldklub: Det var noget nær umuligt at spille fodbold, da David Nielsens tropper sidste fredag tog imod OB på et plaskvådt underlag på Lyngby Stadion, og ingen af de to hold kan således klandres voldsomt meget for den…



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Jens Maae
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
Det var noget nær umuligt at spille fodbold, da David Nielsens tropper sidste fredag tog imod OB på et plaskvådt underlag på Lyngby Stadion, og ingen af de to hold kan således klandres voldsomt meget for den underholdningsmæssigt ‘tørre’ 0-0’er.

Randers tog et afgørende skridt væk fra bundstriden med en sejr over Hvidovre, som derimod har fået endnu længere til en allerede usandsynlig overlevelse. For de fire øvrige hold er det dog status quo inden nedrykningsspillets tredje runde med ét point hver i seneste spillerunde.

Rent spillemæssigt er det svært at konkludere så meget ovenpå Lyngbys kamp mod OB, da vejr og baneforhold gjorde opgøret til en rodet og tilfældig omgang. Positivt var det dog, at klubben fik sat en prop i efter den pinlige præstation med dertilhørende 6-2 nederlag til Randers i runden forinden.

Lyngby holder sig endnu lige akkurat oven vande i nedrykningsstriden med ét point ned til Vejle under stregen.

Casper Winther er tilbage fra endt karantæne, men Marcel Rømer er ikke blevet klar. Og så er keeper David Jensen samtidig ude med en skade.

Hvidovre IF:
Med 11 point i 24 kampe kan der kan ikke herske meget tvivl om, at Hvidovre selvfølgelig ryger direkte tilbage i NordicBet Ligaen til næste sæson, men spillemæssigt har der været fremgang i foråret, hvor storkøbenhavnerne i stort set alle kampe har formået at bide fra sig og holde spændingen intakt undervejs.

Det var også tilfældet senest mod Randers, selvom det til en start ikke så ud til, at der skulle blive spænding om udfaldet, da Fuseini allerede efter 13 minutter havde scoret to gange. Hvidovre lykkedes med at løfte deres niveau i anden halvleg, hvor de med en tidlig reducering var i spil til point.

Nederlaget var dog ganske fortjent, og faktum er bare, at Hvidovre i de fleste opgør mangler den afgørende kvalitet til at få point ud af anstrengelserne.

Eneste Hvidovre-sejr i foråret kom mod netop Lyngby på udebane tilbage i marts, hvor Per Frandsens mandskab leverede et sensationelt comeback efter de var bagud med 2-0 ved pausen. Det må give lidt tro på point inden endnu en tur til Lyngby Stadion.

Martin Spelmann er tilbage fra karantæne, mens Daniel Stenderup og Nicolai Clausen igen er ude med skader.

Til gengæld er Filip Djukic blevet klar igen.

Karantæner:
Lyngby Boldklub: Ingen
Hvidovre IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (3-5-2):
Jensen – Gregor, Riisgaard Jensen, Bjelland – Kumado, Magnusson, Winther, Chukwuani, Finnsson – Gudjohnsen, Gytkjær

Hvidovre IF (4-3-3): Djukic – Spelmann, Olsen, Killerich, Nielsen – Jørgensen, Gemmer, Jakobsen – Papa, Makienok, Qamili

Dom:
Der er ikke så meget at rafle om for Lyngby søndag eftermiddag. En hjemmekamp mod rækkens bundprop skal simpelthen kaste tre point af sig, for hvis man ikke kan besejre dem, hvem kan så besejre?

Hvidovre fik dog bidt fornemt fra sig sidst de gæstede Lyngby Stadion, og med intet at tabe må man gå ud fra, at gæsterne i hvert fald ikke kommer for at pakke sig om eget felt.

Seks af Hvidovres syv kampe i foråret er gået over 2.5 mål og har haft begge hold på måltavlen, og det virker også som en sandsynligt scenarie denne gang mod Lyngby, som skal jagte sejren før eller siden.

Dommen lyder på 2-1 til værterne.

Spilforslag:
Over 2.5 mål til odds 1.80 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.



Latterligt og dumt: Hvad i alverden sker der?

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Alle storroser Dario Osorio

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

– Det er så ringe, begge dele!

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Her trækkes der lod til VM

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Riemer svarer på Tøftings kritik

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Storklub meldes interesseret

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

– Han tog mig på røven!

‘Køb ikke Franculino Djú’

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks

Røde Djævle kan overrumple Ulvinder

Skuffer igen

Dansk stjerne: Det er til grin!

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Vejen tilbage?

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Stor dansk chance!