Lyngby Boldklub – Hvidovre IF

Kampfakta: Kampstart: Søndag klokken 14:00 Spillested: Lyngby Stadion Dommer: Jens Maae På TV: TV3 Sport Holdnyt: Lyngby Boldklub: Det var noget nær umuligt at spille fodbold, da David Nielsens tropper sidste fredag tog imod OB på et plaskvådt underlag på Lyngby Stadion, og ingen af de to hold kan således klandres voldsomt meget for den…



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Jens Maae
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
Det var noget nær umuligt at spille fodbold, da David Nielsens tropper sidste fredag tog imod OB på et plaskvådt underlag på Lyngby Stadion, og ingen af de to hold kan således klandres voldsomt meget for den underholdningsmæssigt ‘tørre’ 0-0’er.

Randers tog et afgørende skridt væk fra bundstriden med en sejr over Hvidovre, som derimod har fået endnu længere til en allerede usandsynlig overlevelse. For de fire øvrige hold er det dog status quo inden nedrykningsspillets tredje runde med ét point hver i seneste spillerunde.

Rent spillemæssigt er det svært at konkludere så meget ovenpå Lyngbys kamp mod OB, da vejr og baneforhold gjorde opgøret til en rodet og tilfældig omgang. Positivt var det dog, at klubben fik sat en prop i efter den pinlige præstation med dertilhørende 6-2 nederlag til Randers i runden forinden.

Lyngby holder sig endnu lige akkurat oven vande i nedrykningsstriden med ét point ned til Vejle under stregen.

Casper Winther er tilbage fra endt karantæne, men Marcel Rømer er ikke blevet klar. Og så er keeper David Jensen samtidig ude med en skade.

Hvidovre IF:
Med 11 point i 24 kampe kan der kan ikke herske meget tvivl om, at Hvidovre selvfølgelig ryger direkte tilbage i NordicBet Ligaen til næste sæson, men spillemæssigt har der været fremgang i foråret, hvor storkøbenhavnerne i stort set alle kampe har formået at bide fra sig og holde spændingen intakt undervejs.

Det var også tilfældet senest mod Randers, selvom det til en start ikke så ud til, at der skulle blive spænding om udfaldet, da Fuseini allerede efter 13 minutter havde scoret to gange. Hvidovre lykkedes med at løfte deres niveau i anden halvleg, hvor de med en tidlig reducering var i spil til point.

Nederlaget var dog ganske fortjent, og faktum er bare, at Hvidovre i de fleste opgør mangler den afgørende kvalitet til at få point ud af anstrengelserne.

Eneste Hvidovre-sejr i foråret kom mod netop Lyngby på udebane tilbage i marts, hvor Per Frandsens mandskab leverede et sensationelt comeback efter de var bagud med 2-0 ved pausen. Det må give lidt tro på point inden endnu en tur til Lyngby Stadion.

Martin Spelmann er tilbage fra karantæne, mens Daniel Stenderup og Nicolai Clausen igen er ude med skader.

Til gengæld er Filip Djukic blevet klar igen.

Karantæner:
Lyngby Boldklub: Ingen
Hvidovre IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (3-5-2):
Jensen – Gregor, Riisgaard Jensen, Bjelland – Kumado, Magnusson, Winther, Chukwuani, Finnsson – Gudjohnsen, Gytkjær

Hvidovre IF (4-3-3): Djukic – Spelmann, Olsen, Killerich, Nielsen – Jørgensen, Gemmer, Jakobsen – Papa, Makienok, Qamili

Dom:
Der er ikke så meget at rafle om for Lyngby søndag eftermiddag. En hjemmekamp mod rækkens bundprop skal simpelthen kaste tre point af sig, for hvis man ikke kan besejre dem, hvem kan så besejre?

Hvidovre fik dog bidt fornemt fra sig sidst de gæstede Lyngby Stadion, og med intet at tabe må man gå ud fra, at gæsterne i hvert fald ikke kommer for at pakke sig om eget felt.

Seks af Hvidovres syv kampe i foråret er gået over 2.5 mål og har haft begge hold på måltavlen, og det virker også som en sandsynligt scenarie denne gang mod Lyngby, som skal jagte sejren før eller siden.

Dommen lyder på 2-1 til værterne.

Spilforslag:
Over 2.5 mål til odds 1.80 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.






Rejser til Brøndby med en røvfuld



LIVE

TransferLIVE: Gyökeres afviser helt vilde tilbud


Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Bang! Ny Brøndby-angriber med to kasser mod Vejle

Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard

Kreativ transfer-løsning?



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

FC Barcelona-stjerner i chok

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Arbejder på Matt O’Riley-transfer

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.



– Jeg er stærkere end nogensinde

Tour de France – 1. etape

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Superliga-klub smadrer transferrekord

Opsigtsvækkende PL-transfer under opsejling


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Megatransfer på vej?

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

Afsløring: Kvistgaarden nærmer sig Norwich-skifte 

På vej mod retur?

‘Jeg ville så gerne have ham til Brøndby’

Her fejler de fatalt på transfermarkedet



Mystisk: Dansk målmand solgt af tidligere ledelse

“Et kup” at hente dansk angriber

Dansker færdig i Galatasaray

Færdig – Andreas Bruus på klubjagt

Nu bliver FCK nødt til at tage det alvorligt!

Kæmpe resultat af Clara Tauson i Wimbledon

På vej væk – Kvistgaarden fraværende for Brøndby

Oasis hyldede Diogo Jota under genforeningskoncert

Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen

Chelsea booker semifinale ved VM

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby

– Vi kan udfordre de bedste



Tæt på Barca-spiller – bremser det Eriksen-skifte?

– Han kan blive vigtig

Kæmpe stjerne bliver Oliver Sonnes konkurrent