Optakt: Lyngby Boldklub – Viborg FF

Det lykkedes ikke Lyngby Boldklub at vinde en kamp i første halvdel af grundspillet. Nu indleder De Kongeblå anden halvdel mod Viborg.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Lyngby Stadion 
Dommer: Aydin Uslu 
På TV: TV3 Sport 
Hashtag: #lbkvff #sldk

Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
Det blev ikke i den første halvdel af grundspillet, Lyngby Boldklub vandt en kamp. Det skal oprykkerne forsøge at forbedre markant i anden halvdel – startende mod Viborg FF.

I seneste runde blev det til et enkelt point i bundkampen mod Brøndby IF, og Lyngby kunne i det opgør glæde sig over, at de scorede tre mål – det kunne sagtens være blevet til endnu flere, havde det ikke været for en velspillende Mads Hermansen.

Lyngby er langt hen ad vejen en charmerende oprykker, som gerne vil dyrke det seværdige fodboldspil, men det nytter som bekendt ikke så meget, hvis der ikke kommer point på kontoen, og halvvejs inde i grundspillet kan man ikke sige andet end, at De Kongeblå ligner en stensikker nedrykker. 

Hjemmeholdet har i ugens løb skrevet kontrakt med den hollandske midtstopper Timo Tetschert, der blandt andet har erfaring fra Serie A. Han er med i truppen til fredagens opgør. 

Kristian Riis er fortsat ude. 

Viborg FF:
En tredjeplads efter de første 11 kampe ville Viborg FF utvivlsomt gerne have solgt den for på forhånd. 

Det er en yderst velsmurt maskine, de har sat sammen i domkirkebyen, og derfor er man heller ikke for alvor bekymret på Viborgs vegne, selv om holdet må klare sig uden Jostin Lonwijk, der er blevet solgt til Dynamo Kiev. 1-1-opgøret mod arvefjenderne fra FC Midtjylland i seneste runde gav i hvert fald ikke anledning til panderynker.

I det opgør var offensivspilleren Ibrahim Said her, der og alle vegne, og det kommer han også til at være de kommende år for Viborg FF – mandag forlængede han nemlig sin kontrakt med klubben. 

Viborg er i øvrigt den klub i Superligaen, der har skabt fleste åbne chancer i denne sæson. 24 er jyderne noteret for – det er seks flere end FC Nordsjælland og FC København. 

Marokhy Ndione, Daniel Anyembe og Lamin Jawara er på skadeslisten. 

Karantæner:
Lyngby Boldklub: Ingen
Viborg FF: ingen

Bud bud startopstillinger:
Lyngby Boldklub (3-5-2): Kikkenborg – Rømer, Gregor, Hey – Jørgensen, Chukwuani, Corlu, Westergaard, Sørensen – Finnbogason, Gytkjær

Viborg FF (4-3-3): Lund – Gaaei, Zaletel, Bürgy, Bundgaard – Bonde, Grønning, Leemans – Mortimer, Groot, Said

Dom:
Viborg var formentlig et af de hold, Lyngby inden sæsonen drømte om at kunne bide skeer med, men Jacob Friis’ mandskab virker til at være et niveau over De Kongeblå, og det vil man også kunne se fredag aften, hvor Viborg besejrer Lyngby med 2-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Riemer lover: De får debut

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Uventet skifte?

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Superliga-træner tilknytter agent



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Vender tilbage til skærmen

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Fatter intet af Brøndby-bombe

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bekræfter kæmpebud

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?