Optakt: Lyngby Boldklub – Viborg FF

Det lykkedes ikke Lyngby Boldklub at vinde en kamp i første halvdel af grundspillet. Nu indleder De Kongeblå anden halvdel mod Viborg.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Lyngby Stadion 
Dommer: Aydin Uslu 
På TV: TV3 Sport 
Hashtag: #lbkvff #sldk

Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
Det blev ikke i den første halvdel af grundspillet, Lyngby Boldklub vandt en kamp. Det skal oprykkerne forsøge at forbedre markant i anden halvdel – startende mod Viborg FF.

I seneste runde blev det til et enkelt point i bundkampen mod Brøndby IF, og Lyngby kunne i det opgør glæde sig over, at de scorede tre mål – det kunne sagtens være blevet til endnu flere, havde det ikke været for en velspillende Mads Hermansen.

Lyngby er langt hen ad vejen en charmerende oprykker, som gerne vil dyrke det seværdige fodboldspil, men det nytter som bekendt ikke så meget, hvis der ikke kommer point på kontoen, og halvvejs inde i grundspillet kan man ikke sige andet end, at De Kongeblå ligner en stensikker nedrykker. 

Hjemmeholdet har i ugens løb skrevet kontrakt med den hollandske midtstopper Timo Tetschert, der blandt andet har erfaring fra Serie A. Han er med i truppen til fredagens opgør. 

Kristian Riis er fortsat ude. 

Viborg FF:
En tredjeplads efter de første 11 kampe ville Viborg FF utvivlsomt gerne have solgt den for på forhånd. 

Det er en yderst velsmurt maskine, de har sat sammen i domkirkebyen, og derfor er man heller ikke for alvor bekymret på Viborgs vegne, selv om holdet må klare sig uden Jostin Lonwijk, der er blevet solgt til Dynamo Kiev. 1-1-opgøret mod arvefjenderne fra FC Midtjylland i seneste runde gav i hvert fald ikke anledning til panderynker.

I det opgør var offensivspilleren Ibrahim Said her, der og alle vegne, og det kommer han også til at være de kommende år for Viborg FF – mandag forlængede han nemlig sin kontrakt med klubben. 

Viborg er i øvrigt den klub i Superligaen, der har skabt fleste åbne chancer i denne sæson. 24 er jyderne noteret for – det er seks flere end FC Nordsjælland og FC København. 

Marokhy Ndione, Daniel Anyembe og Lamin Jawara er på skadeslisten. 

Karantæner:
Lyngby Boldklub: Ingen
Viborg FF: ingen

Bud bud startopstillinger:
Lyngby Boldklub (3-5-2): Kikkenborg – Rømer, Gregor, Hey – Jørgensen, Chukwuani, Corlu, Westergaard, Sørensen – Finnbogason, Gytkjær

Viborg FF (4-3-3): Lund – Gaaei, Zaletel, Bürgy, Bundgaard – Bonde, Grønning, Leemans – Mortimer, Groot, Said

Dom:
Viborg var formentlig et af de hold, Lyngby inden sæsonen drømte om at kunne bide skeer med, men Jacob Friis’ mandskab virker til at være et niveau over De Kongeblå, og det vil man også kunne se fredag aften, hvor Viborg besejrer Lyngby med 2-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Kommer med frækt bud på dansk mester

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Harry Maguire i chok

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Bayern München lurer på choktransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Kæmpe røgslør af Brøndby

AGF kan ende med millionregning, men…



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Brighton – Manchester United

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Dansk toptræner lander stort job



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Bayern – Stuttgart

José Mourinho vil have dansk stjerne

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Dansk profil færdig i tysk klub, men