Optakt: Lyngby Boldklub – Viborg FF

Det lykkedes ikke Lyngby Boldklub at vinde en kamp i første halvdel af grundspillet. Nu indleder De Kongeblå anden halvdel mod Viborg.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Lyngby Stadion 
Dommer: Aydin Uslu 
På TV: TV3 Sport 
Hashtag: #lbkvff #sldk

Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
Det blev ikke i den første halvdel af grundspillet, Lyngby Boldklub vandt en kamp. Det skal oprykkerne forsøge at forbedre markant i anden halvdel – startende mod Viborg FF.

I seneste runde blev det til et enkelt point i bundkampen mod Brøndby IF, og Lyngby kunne i det opgør glæde sig over, at de scorede tre mål – det kunne sagtens være blevet til endnu flere, havde det ikke været for en velspillende Mads Hermansen.

Lyngby er langt hen ad vejen en charmerende oprykker, som gerne vil dyrke det seværdige fodboldspil, men det nytter som bekendt ikke så meget, hvis der ikke kommer point på kontoen, og halvvejs inde i grundspillet kan man ikke sige andet end, at De Kongeblå ligner en stensikker nedrykker. 

Hjemmeholdet har i ugens løb skrevet kontrakt med den hollandske midtstopper Timo Tetschert, der blandt andet har erfaring fra Serie A. Han er med i truppen til fredagens opgør. 

Kristian Riis er fortsat ude. 

Viborg FF:
En tredjeplads efter de første 11 kampe ville Viborg FF utvivlsomt gerne have solgt den for på forhånd. 

Det er en yderst velsmurt maskine, de har sat sammen i domkirkebyen, og derfor er man heller ikke for alvor bekymret på Viborgs vegne, selv om holdet må klare sig uden Jostin Lonwijk, der er blevet solgt til Dynamo Kiev. 1-1-opgøret mod arvefjenderne fra FC Midtjylland i seneste runde gav i hvert fald ikke anledning til panderynker.

I det opgør var offensivspilleren Ibrahim Said her, der og alle vegne, og det kommer han også til at være de kommende år for Viborg FF – mandag forlængede han nemlig sin kontrakt med klubben. 

Viborg er i øvrigt den klub i Superligaen, der har skabt fleste åbne chancer i denne sæson. 24 er jyderne noteret for – det er seks flere end FC Nordsjælland og FC København. 

Marokhy Ndione, Daniel Anyembe og Lamin Jawara er på skadeslisten. 

Karantæner:
Lyngby Boldklub: Ingen
Viborg FF: ingen

Bud bud startopstillinger:
Lyngby Boldklub (3-5-2): Kikkenborg – Rømer, Gregor, Hey – Jørgensen, Chukwuani, Corlu, Westergaard, Sørensen – Finnbogason, Gytkjær

Viborg FF (4-3-3): Lund – Gaaei, Zaletel, Bürgy, Bundgaard – Bonde, Grønning, Leemans – Mortimer, Groot, Said

Dom:
Viborg var formentlig et af de hold, Lyngby inden sæsonen drømte om at kunne bide skeer med, men Jacob Friis’ mandskab virker til at være et niveau over De Kongeblå, og det vil man også kunne se fredag aften, hvor Viborg besejrer Lyngby med 2-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:






Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!


Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Har henvendt sig til Niels Frederiksen

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

FC Københavns søsterklub går transfer-amok!

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Dansk træner lander job i portugisisk klub

I svime over Oscar Schwartau

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Her er Superligaens 5 bedste midtstoppere 

Serie A aflyser omstridt kampflytning

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister