Optakt: Lyngby Boldklub – Viborg FF

Det lykkedes ikke Lyngby Boldklub at vinde en kamp i første halvdel af grundspillet. Nu indleder De Kongeblå anden halvdel mod Viborg.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Lyngby Stadion 
Dommer: Aydin Uslu 
På TV: TV3 Sport 
Hashtag: #lbkvff #sldk

Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
Det blev ikke i den første halvdel af grundspillet, Lyngby Boldklub vandt en kamp. Det skal oprykkerne forsøge at forbedre markant i anden halvdel – startende mod Viborg FF.

I seneste runde blev det til et enkelt point i bundkampen mod Brøndby IF, og Lyngby kunne i det opgør glæde sig over, at de scorede tre mål – det kunne sagtens være blevet til endnu flere, havde det ikke været for en velspillende Mads Hermansen.

Lyngby er langt hen ad vejen en charmerende oprykker, som gerne vil dyrke det seværdige fodboldspil, men det nytter som bekendt ikke så meget, hvis der ikke kommer point på kontoen, og halvvejs inde i grundspillet kan man ikke sige andet end, at De Kongeblå ligner en stensikker nedrykker. 

Hjemmeholdet har i ugens løb skrevet kontrakt med den hollandske midtstopper Timo Tetschert, der blandt andet har erfaring fra Serie A. Han er med i truppen til fredagens opgør. 

Kristian Riis er fortsat ude. 

Viborg FF:
En tredjeplads efter de første 11 kampe ville Viborg FF utvivlsomt gerne have solgt den for på forhånd. 

Det er en yderst velsmurt maskine, de har sat sammen i domkirkebyen, og derfor er man heller ikke for alvor bekymret på Viborgs vegne, selv om holdet må klare sig uden Jostin Lonwijk, der er blevet solgt til Dynamo Kiev. 1-1-opgøret mod arvefjenderne fra FC Midtjylland i seneste runde gav i hvert fald ikke anledning til panderynker.

I det opgør var offensivspilleren Ibrahim Said her, der og alle vegne, og det kommer han også til at være de kommende år for Viborg FF – mandag forlængede han nemlig sin kontrakt med klubben. 

Viborg er i øvrigt den klub i Superligaen, der har skabt fleste åbne chancer i denne sæson. 24 er jyderne noteret for – det er seks flere end FC Nordsjælland og FC København. 

Marokhy Ndione, Daniel Anyembe og Lamin Jawara er på skadeslisten. 

Karantæner:
Lyngby Boldklub: Ingen
Viborg FF: ingen

Bud bud startopstillinger:
Lyngby Boldklub (3-5-2): Kikkenborg – Rømer, Gregor, Hey – Jørgensen, Chukwuani, Corlu, Westergaard, Sørensen – Finnbogason, Gytkjær

Viborg FF (4-3-3): Lund – Gaaei, Zaletel, Bürgy, Bundgaard – Bonde, Grønning, Leemans – Mortimer, Groot, Said

Dom:
Viborg var formentlig et af de hold, Lyngby inden sæsonen drømte om at kunne bide skeer med, men Jacob Friis’ mandskab virker til at være et niveau over De Kongeblå, og det vil man også kunne se fredag aften, hvor Viborg besejrer Lyngby med 2-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Protesterer efter dansk drømmekamp

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Millionregn over FC Midtjylland

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Det kommer formentlig til at ske

Færdig? Manchester City har udset afløser

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

‘Det er dramatisk!’

Benhård Brian Riemer-melding

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

– De spiller hasard med Narteys kontrakt



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Så blev det officielt

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Morten Bruun med dyster spådom

FC København-talent har truffet stor beslutning

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Barcelona – Rayo Vallecano

Brighton – Liverpool

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Messi rammer gyldent tal

Vejle Boldklub – OB