Status:
Det kan blive en festdag af de helt store på torsdag i Lyngby. Med en sejr er FC København danske mestre for niende gang i alt og for femte gang de seneste seks sæsoner. Dybt imponerende af Danmarks klart bedste hold netop nu, men spørgsmålet er, om champagnepropperne allerede får lov at springe torsdag. For Lyngbys hjemmehold har også alt at spille for.
De blå vikinger har efter en skidt forårsstart fået bedre styr på sagerne i de seneste par runder. En hjemmesejr over FC Midtjylland blev i søndags fulgt op af et enkelt point i Randers, og det er tydeligt at se, at den manglende fysik og kondition, som oprykkerne led af i starten af foråret, nu er et overstået kapitel. Lyngby er et hold, der så godt som aldrig går fra banen uden at score, og netop derfor er de en trussel mod alle hold i Superligaen. Om de også er det mod suveræne FC København, skal Niels Frederiksens tropper vise torsdag.
FC København har cruiset gennem foråret uden på nogen måde at imponere lige så meget, som de gjorde før jul. Alligvel er pointene strømmet ind på kontoen, og bortset fra et nederlag i forårspremieren til FC Midtjylland og en pointdeling i Esbjerg, har “Løverne” fået fuld gevinst. Senest vandt et lidt reservespækket FCK-hold uden profiler som Cesar Santin og Mathias “Zanka” Jørgensen ubesværet med 3-1 i Farum. Nu skal de gentage succes få kilometer mod sydøst – i Lyngby.
FC København er, som holdet har været gennem længere tid, uden Sölvi Ottesen og Martin Vingaard. Derudover er der ingen nævneværdige fravær hos “Byens Hold”. Det udelukker dog ikke, at spillere som Jos Hooiveld, Kenneth Zohore og Johan Absalonsen kan komme i aktion. Ståle Solbakken har således sagt, at han vil eksperimentere lidt i de sidste runder, men om han også vil gøre det i dén kamp, hvor mesterskabet kan komme i hus, vides endnu ikke. Cesar Santin kommer dog ikke i kamp. Han var ikke en del af den 18-mands-trup, Solbakken offentliggjorde onsdag eftermiddag.
Niels Frederiksen vil til gengæld ikke eksperimentere. Det er sikkert og vist. Lyngby-træneren vil stille med sit stærkeste hold. Desværre med en enkelt undtagelse. Hjemmeholdet må undvære en af forårets bedste spillere i form af U/21-landsholdsspilleren Anders “AC” Christiansen. Bajram Fetai sad ude med en skade i Randers søndag, men han kan være tilbage i Lyngby-truppen mod FCK.
Profil:
Zdenek Pospech har været en af forårets bedste i FCK-trøjen, og han vil holde stædigt fast i formen mod Lyngby. Som altid vil tjekken suse op og ned af højresiden og give Brain Hamalainen sit at arbejde med.
Dom:
FC København vandt 3-1 i Farum søndag. De gentager den bedrift i Lyngby torsdag eftermiddag og sikrer sig dermed det danske mesterskab i suveræn stil. Champagnen er uden tvivl allerede lagt på køl.
Bud på startopstillinger:
Lyngby (4-2-3-1):
Pedersen – Sarr, Tauber, Bresemann, Hamalainen – Hansen, Bertolt – Larsen, Aabech, Fetai – Madsen.
Skader: Sørensen
Karantæne: Christiansen
FC København (4-4-2):
Wiland – Pospech, “Zanka”, Antonsson, Wendt – Bolaños, Claudemir, Kvist, Grønkjær- Zohore, N’Doye.
Skader: Ottesen, Vingaard
Karantæne: Ingen
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
FC København scorer millionbeløb
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
Her kan du se FC Midtjylland mod Genk
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
EKSKLUSIVT
Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte
NYHEDER
Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’
NYHEDER
Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’
DAGENS SPILFORSLAG
Drenge mod mænd i Bern
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
NYHEDER