Kampfakta
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense
Dommer: Mikkel Redder
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #obagf #sldk
Holdnyt
OB
Det er svært at blive klog på OB i Superligaen i denne sæson.
Fynboerne startede måneden med at knuse Vejle Boldklub med hele 6-0, men den sejr har de ikke kunnet følge op på. De tabte efterfølgende hjemme til Randers FC, inden de senest tilkæmpede sig et enkelt point i Silkeborg, og det efterlader OB på en syvendeplads inden 14. spillerunde med seks point op til top seks.
I midtugen fik de dog lidt oprejsning med en sen sejr over FC Nordsjælland i pokalturneringen.
Højst bemærkelsesværdigt var, at angriber Bashkim Kadrii var bænket i pokalsejren, selvom de fleste øvrige startere var med. Angriberen har i denne sæson haft svært ved at finde vej til netmaskerne og har ikke scoret siden præmiererunden mod FC Midtjylland. Om han er tilbage fra start mod AGF, må tiden vise.
Andreas Alm og kompagni kan glæde sig over, at angriber Issam Jebali er tilbage i truppen. Til gengæld er højre back Ryan Johnson Laursen og Ayo Simon Okosun ikke med i truppen.
Endvidere er Mikkel Hyllegaard fortsat ude med sin længerevarende skade. Han ventes ikke klar før slutningen af sæsonen tidligst.
AGF
Det går op og ned for AGF. Efter en sejrsstime på fire kampe fik de inden landskampspausen bank af FC Midtjylland. Så kom de tilbage på sporet med en sejr over AaB. Og så tabte i de sidste weekend til deres østjyske rivaler fra Randers FC i ligaen, før de onsdag blev sendt ud af pokalen af SønderjyskE.
Med de svingende resultater roder AGF stadig rundt i den nedre halvdel af Superligaen, hvor de aktuelt er på en niendeplads. Ligesom OB har AGF seks point op til Brøndby IF på sjettepladsen, så en sejr vil holde en smule liv i top seks-håbet.
Et af David Nielsens mandskabs store problemer er målscoringen. Imod Randers måtte Patrick Mortensen endnu engang gå fra banen uden at være kommet på tavlen, og AGF-talismanen har nu ikke scoret i sine seneste otte ligakampe. Hans seneste mål var mod FC København tilbage i august.
I løbet af ugen har der dog været godt nyt for AGF. De har købt forsvarsprofilen Yann Bisseck, der har imponeret i stor stil, fri og udstyret ham med en aftale frem til 2026.
AGF havde også Mikael Anderson og Sebastian Hausner tilbage i kamp i pokalen, efter at de sad ude mod Randers FC. Nicolai Poulsen er ligeledes tilbage efter karantæne, mens Alexander Munksgaard og Benjamin Hvidt ventes at være fraværende.
Karantæne
OB: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
OB (4-2-3-1): Bernat – Mickelson, Tverskov, Larsen, Skjelvik – Thomasen, Thrandarson – Sabbi, Frøkjær, Fenger – Kadrii
AGF (4-3-3): Hansen – D’Alberto, Bisseck, Tingager, Kahl – Poulsen, Grønbæk, Brandhof – Bundu, Mortensen, Thorsteinsson
Profilen:
Mads Frøkjær er blomstret i de seneste måneder på den offensive midtbane for OB i Issam Jebalis fravær, og han er blevet en af fynboernes store profiler. Med fire mål i Superligaen er den 22-årige midtbanespiller desuden holdets topscorer.
Vidste du, at…:
Statistikken taler ikke just for, at Patrick Mortensen får brudt sin måltørke mod OB. Historisk har angriberen haft det svært mod fynboerne med kun ét mål på 905 minutters spil fordelt på 11 kampe. Til sammenligning har han scoret minimum tre mål mod alle øvrige hold, han har spillet minimum 400 minutter mod i Superligaen.
Dom:
Det er en vigtig kamp for begge mandskaber, der jagter en sejr for at holde liv i deres top seks-håb. Begge hold har således seks point op til Brøndby på sjettepladsen, og nederlag vil være dyrt for dem.
Herfra lyder buddet imidlertid, at ingen af de to hold får den sejr, der vil bringe dem lidt tættere på top seks. Det ender 1-1 på Odense Stadion.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Tidl. målmand Alex Manninger død som 48-årig
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
Harry Maguire ryger i skammekrogen
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
MEDIE
22 millioner kroner!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
Øjner europæisk trofæ
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
