OB og AGF i kamp om vigtige point

OB og AGF mødes i Odense, hvor begge hold skal prøve at hente vigtige point i deres jagt på top seks.



Kampfakta
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense
Dommer: Mikkel Redder
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #obagf #sldk

Holdnyt
OB

Det er svært at blive klog på OB i Superligaen i denne sæson.

Fynboerne startede måneden med at knuse Vejle Boldklub med hele 6-0, men den sejr har de ikke kunnet følge op på. De tabte efterfølgende hjemme til Randers FC, inden de senest tilkæmpede sig et enkelt point i Silkeborg, og det efterlader OB på en syvendeplads inden 14. spillerunde med seks point op til top seks. 

I midtugen fik de dog lidt oprejsning med en sen sejr over FC Nordsjælland i pokalturneringen.

Højst bemærkelsesværdigt var, at angriber Bashkim Kadrii var bænket i pokalsejren, selvom de fleste øvrige startere var med. Angriberen har i denne sæson haft svært ved at finde vej til netmaskerne og har ikke scoret siden præmiererunden mod FC Midtjylland. Om han er tilbage fra start mod AGF, må tiden vise.

Andreas Alm og kompagni kan glæde sig over, at angriber Issam Jebali er tilbage i truppen. Til gengæld er højre back Ryan Johnson Laursen og Ayo Simon Okosun ikke med i truppen.

Endvidere er Mikkel Hyllegaard fortsat ude med sin længerevarende skade. Han ventes ikke klar før slutningen af sæsonen tidligst.

AGF
Det går op og ned for AGF. Efter en sejrsstime på fire kampe fik de inden landskampspausen bank af FC Midtjylland. Så kom de tilbage på sporet med en sejr over AaB. Og så tabte i de sidste weekend til deres østjyske rivaler fra Randers FC i ligaen, før de onsdag blev sendt ud af pokalen af SønderjyskE.

Med de svingende resultater roder AGF stadig rundt i den nedre halvdel af Superligaen, hvor de aktuelt er på en niendeplads. Ligesom OB har AGF seks point op til Brøndby IF på sjettepladsen, så en sejr vil holde en smule liv i top seks-håbet. 

Et af David Nielsens mandskabs store problemer er målscoringen. Imod Randers måtte Patrick Mortensen endnu engang gå fra banen uden at være kommet på tavlen, og AGF-talismanen har nu ikke scoret i sine seneste otte ligakampe. Hans seneste mål var mod FC København tilbage i august.

I løbet af ugen har der dog været godt nyt for AGF. De har købt forsvarsprofilen Yann Bisseck, der har imponeret i stor stil, fri og udstyret ham med en aftale frem til 2026.

AGF havde også Mikael Anderson og Sebastian Hausner tilbage i kamp i pokalen, efter at de sad ude mod Randers FC. Nicolai Poulsen er ligeledes tilbage efter karantæne, mens Alexander Munksgaard og Benjamin Hvidt ventes at være fraværende.

Karantæne
OB: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
OB (4-2-3-1): Bernat – Mickelson, Tverskov, Larsen, Skjelvik – Thomasen, Thrandarson – Sabbi, Frøkjær, Fenger – Kadrii

AGF (4-3-3): Hansen – D’Alberto, Bisseck, Tingager, Kahl – Poulsen, Grønbæk, Brandhof – Bundu, Mortensen, Thorsteinsson

Profilen:
Mads Frøkjær er blomstret i de seneste måneder på den offensive midtbane for OB i Issam Jebalis fravær, og han er blevet en af fynboernes store profiler. Med fire mål i Superligaen er den 22-årige midtbanespiller desuden holdets topscorer.

Vidste du, at…:
Statistikken taler ikke just for, at Patrick Mortensen får brudt sin måltørke mod OB. Historisk har angriberen haft det svært mod fynboerne med kun ét mål på 905 minutters spil fordelt på 11 kampe. Til sammenligning har han scoret minimum tre mål mod alle øvrige hold, han har spillet minimum 400 minutter mod i Superligaen. 

Dom:
Det er en vigtig kamp for begge mandskaber, der jagter en sejr for at holde liv i deres top seks-håb. Begge hold har således seks point op til Brøndby på sjettepladsen, og nederlag vil være dyrt for dem.  

Herfra lyder buddet imidlertid, at ingen af de to hold får den sejr, der vil bringe dem lidt tættere på top seks. Det ender 1-1 på Odense Stadion. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Overvejer Mathias Jensen-køb

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Fælder dom over Højlund

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Her er Superligaens 5 bedste cen. midtbanespillere

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

– Det bliver en lang skade

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

FC Københavns søsterklub går transfer-amok!

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til  

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Har henvendt sig til Niels Frederiksen

Serie A aflyser omstridt kampflytning

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold