OB og AGF i kamp om vigtige point

OB og AGF mødes i Odense, hvor begge hold skal prøve at hente vigtige point i deres jagt på top seks.



Kampfakta
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense
Dommer: Mikkel Redder
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #obagf #sldk

Holdnyt
OB

Det er svært at blive klog på OB i Superligaen i denne sæson.

Fynboerne startede måneden med at knuse Vejle Boldklub med hele 6-0, men den sejr har de ikke kunnet følge op på. De tabte efterfølgende hjemme til Randers FC, inden de senest tilkæmpede sig et enkelt point i Silkeborg, og det efterlader OB på en syvendeplads inden 14. spillerunde med seks point op til top seks. 

I midtugen fik de dog lidt oprejsning med en sen sejr over FC Nordsjælland i pokalturneringen.

Højst bemærkelsesværdigt var, at angriber Bashkim Kadrii var bænket i pokalsejren, selvom de fleste øvrige startere var med. Angriberen har i denne sæson haft svært ved at finde vej til netmaskerne og har ikke scoret siden præmiererunden mod FC Midtjylland. Om han er tilbage fra start mod AGF, må tiden vise.

Andreas Alm og kompagni kan glæde sig over, at angriber Issam Jebali er tilbage i truppen. Til gengæld er højre back Ryan Johnson Laursen og Ayo Simon Okosun ikke med i truppen.

Endvidere er Mikkel Hyllegaard fortsat ude med sin længerevarende skade. Han ventes ikke klar før slutningen af sæsonen tidligst.

AGF
Det går op og ned for AGF. Efter en sejrsstime på fire kampe fik de inden landskampspausen bank af FC Midtjylland. Så kom de tilbage på sporet med en sejr over AaB. Og så tabte i de sidste weekend til deres østjyske rivaler fra Randers FC i ligaen, før de onsdag blev sendt ud af pokalen af SønderjyskE.

Med de svingende resultater roder AGF stadig rundt i den nedre halvdel af Superligaen, hvor de aktuelt er på en niendeplads. Ligesom OB har AGF seks point op til Brøndby IF på sjettepladsen, så en sejr vil holde en smule liv i top seks-håbet. 

Et af David Nielsens mandskabs store problemer er målscoringen. Imod Randers måtte Patrick Mortensen endnu engang gå fra banen uden at være kommet på tavlen, og AGF-talismanen har nu ikke scoret i sine seneste otte ligakampe. Hans seneste mål var mod FC København tilbage i august.

I løbet af ugen har der dog været godt nyt for AGF. De har købt forsvarsprofilen Yann Bisseck, der har imponeret i stor stil, fri og udstyret ham med en aftale frem til 2026.

AGF havde også Mikael Anderson og Sebastian Hausner tilbage i kamp i pokalen, efter at de sad ude mod Randers FC. Nicolai Poulsen er ligeledes tilbage efter karantæne, mens Alexander Munksgaard og Benjamin Hvidt ventes at være fraværende.

Karantæne
OB: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
OB (4-2-3-1): Bernat – Mickelson, Tverskov, Larsen, Skjelvik – Thomasen, Thrandarson – Sabbi, Frøkjær, Fenger – Kadrii

AGF (4-3-3): Hansen – D’Alberto, Bisseck, Tingager, Kahl – Poulsen, Grønbæk, Brandhof – Bundu, Mortensen, Thorsteinsson

Profilen:
Mads Frøkjær er blomstret i de seneste måneder på den offensive midtbane for OB i Issam Jebalis fravær, og han er blevet en af fynboernes store profiler. Med fire mål i Superligaen er den 22-årige midtbanespiller desuden holdets topscorer.

Vidste du, at…:
Statistikken taler ikke just for, at Patrick Mortensen får brudt sin måltørke mod OB. Historisk har angriberen haft det svært mod fynboerne med kun ét mål på 905 minutters spil fordelt på 11 kampe. Til sammenligning har han scoret minimum tre mål mod alle øvrige hold, han har spillet minimum 400 minutter mod i Superligaen. 

Dom:
Det er en vigtig kamp for begge mandskaber, der jagter en sejr for at holde liv i deres top seks-håb. Begge hold har således seks point op til Brøndby på sjettepladsen, og nederlag vil være dyrt for dem.  

Herfra lyder buddet imidlertid, at ingen af de to hold får den sejr, der vil bringe dem lidt tættere på top seks. Det ender 1-1 på Odense Stadion. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

LIVE: Tidl. målmand Alex Manninger død som 48-årig

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Brøndby IF – Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Fremhæver stort Brøndby-talent

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Helt vild med Brøndby-profil

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Nu reagerer Morten Krogh

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

22 millioner kroner!

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Arsenal – Sporting CP

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra