OB og AGF i kamp om vigtige point

OB og AGF mødes i Odense, hvor begge hold skal prøve at hente vigtige point i deres jagt på top seks.



Kampfakta
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense
Dommer: Mikkel Redder
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #obagf #sldk

Holdnyt
OB

Det er svært at blive klog på OB i Superligaen i denne sæson.

Fynboerne startede måneden med at knuse Vejle Boldklub med hele 6-0, men den sejr har de ikke kunnet følge op på. De tabte efterfølgende hjemme til Randers FC, inden de senest tilkæmpede sig et enkelt point i Silkeborg, og det efterlader OB på en syvendeplads inden 14. spillerunde med seks point op til top seks. 

I midtugen fik de dog lidt oprejsning med en sen sejr over FC Nordsjælland i pokalturneringen.

Højst bemærkelsesværdigt var, at angriber Bashkim Kadrii var bænket i pokalsejren, selvom de fleste øvrige startere var med. Angriberen har i denne sæson haft svært ved at finde vej til netmaskerne og har ikke scoret siden præmiererunden mod FC Midtjylland. Om han er tilbage fra start mod AGF, må tiden vise.

Andreas Alm og kompagni kan glæde sig over, at angriber Issam Jebali er tilbage i truppen. Til gengæld er højre back Ryan Johnson Laursen og Ayo Simon Okosun ikke med i truppen.

Endvidere er Mikkel Hyllegaard fortsat ude med sin længerevarende skade. Han ventes ikke klar før slutningen af sæsonen tidligst.

AGF
Det går op og ned for AGF. Efter en sejrsstime på fire kampe fik de inden landskampspausen bank af FC Midtjylland. Så kom de tilbage på sporet med en sejr over AaB. Og så tabte i de sidste weekend til deres østjyske rivaler fra Randers FC i ligaen, før de onsdag blev sendt ud af pokalen af SønderjyskE.

Med de svingende resultater roder AGF stadig rundt i den nedre halvdel af Superligaen, hvor de aktuelt er på en niendeplads. Ligesom OB har AGF seks point op til Brøndby IF på sjettepladsen, så en sejr vil holde en smule liv i top seks-håbet. 

Et af David Nielsens mandskabs store problemer er målscoringen. Imod Randers måtte Patrick Mortensen endnu engang gå fra banen uden at være kommet på tavlen, og AGF-talismanen har nu ikke scoret i sine seneste otte ligakampe. Hans seneste mål var mod FC København tilbage i august.

I løbet af ugen har der dog været godt nyt for AGF. De har købt forsvarsprofilen Yann Bisseck, der har imponeret i stor stil, fri og udstyret ham med en aftale frem til 2026.

AGF havde også Mikael Anderson og Sebastian Hausner tilbage i kamp i pokalen, efter at de sad ude mod Randers FC. Nicolai Poulsen er ligeledes tilbage efter karantæne, mens Alexander Munksgaard og Benjamin Hvidt ventes at være fraværende.

Karantæne
OB: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
OB (4-2-3-1): Bernat – Mickelson, Tverskov, Larsen, Skjelvik – Thomasen, Thrandarson – Sabbi, Frøkjær, Fenger – Kadrii

AGF (4-3-3): Hansen – D’Alberto, Bisseck, Tingager, Kahl – Poulsen, Grønbæk, Brandhof – Bundu, Mortensen, Thorsteinsson

Profilen:
Mads Frøkjær er blomstret i de seneste måneder på den offensive midtbane for OB i Issam Jebalis fravær, og han er blevet en af fynboernes store profiler. Med fire mål i Superligaen er den 22-årige midtbanespiller desuden holdets topscorer.

Vidste du, at…:
Statistikken taler ikke just for, at Patrick Mortensen får brudt sin måltørke mod OB. Historisk har angriberen haft det svært mod fynboerne med kun ét mål på 905 minutters spil fordelt på 11 kampe. Til sammenligning har han scoret minimum tre mål mod alle øvrige hold, han har spillet minimum 400 minutter mod i Superligaen. 

Dom:
Det er en vigtig kamp for begge mandskaber, der jagter en sejr for at holde liv i deres top seks-håb. Begge hold har således seks point op til Brøndby på sjettepladsen, og nederlag vil være dyrt for dem.  

Herfra lyder buddet imidlertid, at ingen af de to hold får den sejr, der vil bringe dem lidt tættere på top seks. Det ender 1-1 på Odense Stadion. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Brentford har gjort det igen

– Lange forhandlinger med FC København

Bach Bak i svime over Uhre

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Storklub vil have Filip Jörgensen

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Liverpool-træner er ked af prædikat

Roony Bardghji med drømmekamp

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Schmedes roser ny transfer

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

– Så kan det ikke være et svært valg

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Real Madrid satte Atlético på plads

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’