Kampfakta
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense
Dommer: Mikkel Redder
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #obagf #sldk
Holdnyt
OB
Det er svært at blive klog på OB i Superligaen i denne sæson.
Fynboerne startede måneden med at knuse Vejle Boldklub med hele 6-0, men den sejr har de ikke kunnet følge op på. De tabte efterfølgende hjemme til Randers FC, inden de senest tilkæmpede sig et enkelt point i Silkeborg, og det efterlader OB på en syvendeplads inden 14. spillerunde med seks point op til top seks.
I midtugen fik de dog lidt oprejsning med en sen sejr over FC Nordsjælland i pokalturneringen.
Højst bemærkelsesværdigt var, at angriber Bashkim Kadrii var bænket i pokalsejren, selvom de fleste øvrige startere var med. Angriberen har i denne sæson haft svært ved at finde vej til netmaskerne og har ikke scoret siden præmiererunden mod FC Midtjylland. Om han er tilbage fra start mod AGF, må tiden vise.
Andreas Alm og kompagni kan glæde sig over, at angriber Issam Jebali er tilbage i truppen. Til gengæld er højre back Ryan Johnson Laursen og Ayo Simon Okosun ikke med i truppen.
Endvidere er Mikkel Hyllegaard fortsat ude med sin længerevarende skade. Han ventes ikke klar før slutningen af sæsonen tidligst.
AGF
Det går op og ned for AGF. Efter en sejrsstime på fire kampe fik de inden landskampspausen bank af FC Midtjylland. Så kom de tilbage på sporet med en sejr over AaB. Og så tabte i de sidste weekend til deres østjyske rivaler fra Randers FC i ligaen, før de onsdag blev sendt ud af pokalen af SønderjyskE.
Med de svingende resultater roder AGF stadig rundt i den nedre halvdel af Superligaen, hvor de aktuelt er på en niendeplads. Ligesom OB har AGF seks point op til Brøndby IF på sjettepladsen, så en sejr vil holde en smule liv i top seks-håbet.
Et af David Nielsens mandskabs store problemer er målscoringen. Imod Randers måtte Patrick Mortensen endnu engang gå fra banen uden at være kommet på tavlen, og AGF-talismanen har nu ikke scoret i sine seneste otte ligakampe. Hans seneste mål var mod FC København tilbage i august.
I løbet af ugen har der dog været godt nyt for AGF. De har købt forsvarsprofilen Yann Bisseck, der har imponeret i stor stil, fri og udstyret ham med en aftale frem til 2026.
AGF havde også Mikael Anderson og Sebastian Hausner tilbage i kamp i pokalen, efter at de sad ude mod Randers FC. Nicolai Poulsen er ligeledes tilbage efter karantæne, mens Alexander Munksgaard og Benjamin Hvidt ventes at være fraværende.
Karantæne
OB: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
OB (4-2-3-1): Bernat – Mickelson, Tverskov, Larsen, Skjelvik – Thomasen, Thrandarson – Sabbi, Frøkjær, Fenger – Kadrii
AGF (4-3-3): Hansen – D’Alberto, Bisseck, Tingager, Kahl – Poulsen, Grønbæk, Brandhof – Bundu, Mortensen, Thorsteinsson
Profilen:
Mads Frøkjær er blomstret i de seneste måneder på den offensive midtbane for OB i Issam Jebalis fravær, og han er blevet en af fynboernes store profiler. Med fire mål i Superligaen er den 22-årige midtbanespiller desuden holdets topscorer.
Vidste du, at…:
Statistikken taler ikke just for, at Patrick Mortensen får brudt sin måltørke mod OB. Historisk har angriberen haft det svært mod fynboerne med kun ét mål på 905 minutters spil fordelt på 11 kampe. Til sammenligning har han scoret minimum tre mål mod alle øvrige hold, han har spillet minimum 400 minutter mod i Superligaen.
Dom:
Det er en vigtig kamp for begge mandskaber, der jagter en sejr for at holde liv i deres top seks-håb. Begge hold har således seks point op til Brøndby på sjettepladsen, og nederlag vil være dyrt for dem.
Herfra lyder buddet imidlertid, at ingen af de to hold får den sejr, der vil bringe dem lidt tættere på top seks. Det ender 1-1 på Odense Stadion.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
Skal han med Bo Svensson til FC København?
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
Melder ud om Kasper Hjulmand
Stor profil glad for Brøndby
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
Vild stime før Danmark-brag
AVIS
Klar på chokskifte
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
Dybt bekymret over VM i USA
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
