Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Nature Energy Park, Odense
Dommer: Sandi Putros
På TV: 6’eren
Holdnyt:
OB:
Det var lige, hvad de havde brug for i Odense. Søren Kroghs tropper leverede en særdeles opløftende præstation i forårets første kamp ude mod Viborg, som bød på en 2-1 sejr mod en af de direkte konkurrenter i bunden af rækken.
OB var fyr og flamme i første halvleg. Især Al Hajj var toneangivende fra sin mere tilbagetrukne position på midtbanen og kvitterede således med assist til begge fynboernes scoringer.
Anden halvleg var en mere jævnbyrdig affære, men til forskel fra i efteråret, viste OB, at de kan stå imod selv i kampens mindre gode perioder. Viborg var bedre med efter pausen, men ‘’De Stribede fra Fyn’’ stod godt på banen, og afgav meget få scoringsmuligheder til midtjyderne.
Fredagens sejr sender OB op på rækkens syvendeplads, og endnu vigtigere blev forspringet til Vejle under stregen øget fra tre til fem point.
Sven Köhler er tilbage i truppen, efter at han sad ude med en skade i forårspremieren, og det samme gælder Hans Christian Bernat. Martin Hansen er ikke blevet klar, og desuden glider Agon Mucolli, Magnus Nielsen og Gustav Grubbe ud af truppen.
Brøndby IF:
Jesper Sørensen og co. fik ligesom OB en yderst lovende start på foråret, da det hjemme på Brøndby Stadion blev til en hårdt tilkæmpet 1-0 sejr i topbraget mod FC Midtjylland.
Det så ellers kulsort ud for Brøndbys vinderchancer, da Henrik Heggheim blev udvist allerede efter 17 minutter. Nordmanden begik et klodset straffespark som bagerste mand, men Pentz reddede Cho’s spark fra ellevemeterpletten, og herefter leverede ‘’drengene fra Vestegnen’’ en formidabel arbejdsindsats.
Én ting er, at Brøndby formåede at holde FC Midtjylland fornemt fra fadet, men, at de samtidig lykkedes med at bide så godt fra sig offensivt og scorer til 1-0, var særdeles fremragende.
Sejren bringer Brøndby op på Superligaens førsteplads med et forspring på et point ned til både FCK og FC Midtjylland.
Kvistgaarden, Cappis og Vanlerberghe sad ude med skader i sæsonens første kamp, men førstnævnte er tilbage til søndagens opgør og udgør naturligvis en markant forstærkning for Brøndby. Tshiembe er ligeledes tilbage efter at have afsonet karantæne, mens Heggheim er ny mand i skammekrogen.
Frederik Alves Ibsen er ikke blevet klar, mens Emmanuel Yeboah ikke er udtaget til truppen.
Karantæner:
OB: Ingen
Brøndby IF: Henrik Heggheim
Bud på startopstillinger:
OB (3-4-3): Myhra – Slotsager, Paulsen, Helander – Owusu, Trybull, Al Hajj, Mouritsen – Deedson, Kjerrumgaard, Kadrii
Brøndby IF (3-5-2): Pentz – Klaiber, Tshiembe, Rasmussen – Sebulonsen, Greve, Wass, Vallys, Divkovic – Kvistgaaarden, Ohi
Dom:
To af de største vindere fra årets første Superliga-runde mødes søndag eftermiddag i Odense. Begge hold kommer fra flotte præstationer i premieren, og må være propfyldte med selvtillid.
Selvom en del placeringer adskiller de to hold i tabellen, bør OB have udmærkede chancer for at give Brøndby kamp til stregen, hvis ellers presspillet sidder lige så fornemt som mod Viborg.
Fynboerne overraskede stort med en 2-1 sejr på Brøndby Stadion i sæsonens første indbyrdes opgør, og med fornyet tro på tilværelsen, regner jeg med, at hjemmeholdet går proaktivt til værks hjemme i Odense. Tæt og underholdende affære i vente. 2-2.
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
En kæmpe sejr
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
Jubler over dansker: Dette er bare starten
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
MEDIE
Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste spillere
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
MEDIE
Chokerende sæson – stort medie peger på dansker
MEDIE
I dialog med Brøndby
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil
Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’
BIZART
Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone
Allan Kuhn i svime: Suverænt!
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Sherwood-skoven
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte
AVIS