Optakt: OB – FC København

FC København jagter stadig sæsonens første sejr, mens OB endnu ikke har tabt.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: 3+
Hashtag: #obfck #sldk

Holdnyt:
OB:
Startprogrammet for OB’s nye cheftræner, Andreas Alm, så farligt ud; holdet lagde ud med at møde seneste sæsons nummer to, pokalvinderne og nummer tre. Men fynboerne kan ikke tillade sig at være utilfredse med udbyttet af de to første spillerunde: OB vandt 2-1 over FC Midtjylland og spillede 1-1 i Randers.

Nu venter så sæsonens første hjemmekamp, og det er endda en stor en af slagsen. FC København kommer på besøg på samme dag, som restriktionerne for fodboldkampe bliver ophævet. Det betyder, at Superliga-klubber nu må lukke så mange fans ind, som der kan være på stadionerne.

OB har måttet undvære Jeppe Tverskov og Mikkel Hyllegaard i de to seneste kampe, men førstnævnte er blevet spilleklar, men det er uvist, om han er klar til at starte inde. Hyllegaard er fortsat ude. Til gengæld er målmand Oliver Christensen fortsat i klubben trods omfattende transferinteresse denne sommer.

FC København:
Det begyndte at ligne noget for FCK i foråret, hvor holdet hentede en hel del point i mesterskabsspillet, selv om der bestemt også var udsving. Starten af denne sæson har dog ikke gjort meget for at overbevise om, at FCK er på kurs mod bedre tider.

FC København har kun formået at få to point ud af kampene mod AaB, der missede top seks i seneste sæson, og Silkeborg IF, der er oprykker. Det hører dog med til historien, at holdet bankede hviderussiske Torpedo-BelAZ Zhodino over to opgør i Conference League-kvalifikationen. I torsdags vandt de kamp to med hele 5-0 i Rusland, og her scorede de unge drenge William Bøving og Rasmus Højlund to gange hver. 

Det er dog hverken den skuffende Superliga-start eller det europæiske avancement, der har fyldt mest omkring klubben i denne uge. Det er til gengæld udeladelsen af Viktor Fischer fra kamptrupperne mod både SIF og Torpedo. Jess Thorup skal heller ikke forholde sig til spørgsmål omkring den danske spiller mere, for Fischer er blevet solgt til belgiske Royal Antwerp.

FCK må fortsat undvære Nicolai Boilesen, der har karantæne, og Bryan Oviedo, der er skadet.

Karantæne:
OB: Ingen
FC København: Nicolai Boilesen.

Bud på startopstillinger:
OB (4-2-3-1): Christensen – Østrøm, Andersen, Larsen, Skjelvik – Thomasen, Thrandarson – Sabbi, Jebali, Fenger – Kadrii

FC København (4-3-3): Grabara – Ankersen, Khocholava, Ikonomou, Kristiansen – Falk, Zeca, Lerager – Biel, Wilczek, Daramy

Profilen:
Bashkim Kadrii, der fik sin fodboldopdragelse i B.93 lige ved siden af FCK’s hjemmebane, havde et skadesplaget ophold i FC København. Han må være topmotiveret til at vise, at han er ved at være tilbage for fuld styrke, eksempelvis ved at score for anden gang i sæsonen.

Vidste du, at..:
Jess Thorup fik sit gennembrud som spiller i OB, men som træner har han ikke været god ved sin gamle klub. Han har hentet 2,14 point i snit mod fynboerne, hvilket betyder, at han kun har en bedre statistik mod ét hold: AC Horsens (mindst ti kampe).

Dom:
Selv om FC København burde være et bedre hold end OB, har sæsonstarten vist, at det ikke nødvendigvis er tilfældet. Derfor forudser vi en svær aften i Odense for gæsterne.

Buddet herfra er, at FCK spiller uafgjort igen, og OB dermed beholder sin stime som ubesejret: 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK


Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold

Takkede nej til Superliga-klubber

Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

Er det Chido Obis store chance?

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Superligaboss om FCK: Pas på med det

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer

Talentfabrik scouter Chiakha og Flø

Pernille Harder med perlemål

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker

Tricolorii driller Gli Azzurri

Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser

Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter

Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’

Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre

Premier Leagues bundprop henter ny træner

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Tog smutvej – Billing er overrasket

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig

VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner