Optakt: OB – FC København

Det kører ikke for alvor for hverken OB eller FC København - hvem trækker det længste strå lørdag aften på Fyn?



Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 19.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense 
Dommer: Jakob Kehlet 
På TV: 3+
Hashtag: #obfck #sldk

Holdnyt:
OB:
“Hvis nogen siger, det hele går ad helvede til, så tro dem ikke”, synger Kim Larsen, som de så vældig godt kan lide på Fyn. Men end ikke den afdøde nationalskjald ville kunne benægte, at krisealarmerne bimler og bamler i OB.

Det var ellers lige blevet en smule bedre. Både AC Horsens og Silkeborg IF blev besejret, men så fulgte et nederlag til Viborg på et næsten fyldt stadion i Odense, og onsdag floppede fynboerne i pokalen og røg ud til Nykøbing FC – hvordan det føles, kan OB bare spørge lørdagens modstandere om.

Dermed er OB parkeret på næstsidstepladsen i Superligaen og uden mulighed for et pokaleventyr at trøste sig med. Bliver den ved med at gå ret meget længere for Andreas Alm?

Skadeslisten i OB tæller Emmanuel Sabbi, Max Fenger og Ayo Simon Okosun. 

FC København:
Det stjernebesatte FC København-mandskab er i det mindste placeret på en slutspilsplads. Ret meget mere at glæde sig over er der heller ikke for Jess Thorup og co. efter de første otte Superliga-kampe. 

Det er helt vildt så svingende, FC København har været, og især de defensive problemer har været tydelige. Mestrene har indkasseret 13 mål indtil videre, hvilket er helt uhørt med tanke på, at FCK blot lukkede 19 mål ind i hele sidste sæson.

Det positive er, at der er rig mulighed at øve sig og blive bedre – FC København spiller cirka hver tredje dag i øjeblikket. 

Akinkunmi Amoo og Kamil Grabara er skadede, mens Marios Oikonomou, Khouma Babacar og Peter Ankersen ikke er udtaget til opgøret. Det samme gælder anfører Carlos Zeca, der får en pause midt i et travlt kampprogram. 

Karantæner:
OB: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
OB (4-2-3-1): Hansen – Mickelson, Paulsen, Mihajlovic, Skjelvik – Gigovic, Tverskov – Tongya, Jebali, Frøkjær-Jensen – Kadrii

FC København (4-3-3): Ryan – Diks, Vavro, Boilesen, Kristiansen – Lerager, Falk, Claesson – Haraldsson, Cornelius, Daramy

Dom:
I en så uforudsigelig liga som Superligaen kan OB naturligvis sagtens slå FC København, og fynboerne har det faktisk med at gøre det glimrenede på hjemmebane, når lige præcis FCK kommer på besøg, men mavefornemmelsen siger, at udeholdet napper en smal sejr lørdag aften. FC København slår OB 2-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Stod klar med millioner til dansker


Vanvittig kamp af “ustoppelige” German Onugkha

Tabte kæben konstant: ‘Skete det lige?’

Eriksen og Daghim stjal opmærksomheden

Superliga-bombe? ‘Jeg hører, han koster 340 mio.’

Revser Aneke Rune: ‘Tåkrummende pinligt’

118 Superliga-kampe – kan nu hentes kvit og frit

Frank sammenlignet med legende

‘Det gør jo ondt i en klub som Brøndby’

Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime

Axelsen undskylder efter drama: ‘Blev ret vred’

‘Min røvballe er fuldstændig smadret’

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

Købt for 320 mio. – nu vil han væk fra Man Utd

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

Premier League-chok: ‘Sindssygt godt’

Dame N’Doye bliver cheftræner

FC Fredericia – FC Midtjylland

FC København – Viborg FF

Randers FC – Sønderjyske

Tidl. Superliga-profiler går sammen i nyt projekt

Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?

Ekspert om AGF: ‘Vil være useriøst’

Man Utd-triumf – første gang i 20 måneder

Tadej Pogacar får superhjælper

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Brøndby kan blive ramt af forbud

Jakob Michelsen tilbage hos fodboldkvinderne

– Går for langt hvis jeg snakker om det nu

Her er de tre bedste akademier i Danmark

Dansk klub får stort beløb efter vild klausul

Brøndby-boss har aldrig set lignende

Afløser skadede landsholdsstjerner

Flere positive nyheder fra FC København

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

Medier peger på stort problem for Thomas Frank

Marek Hamsik afslører: FCK valgt foran denne klub

Bizar De Bruyne-sekvens

Tudetosset – det må aldrig nogensinde ske!

Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet

Godt nyt for FCK

Skidt nyt for Vingegaard: ‘Favoriserer Pogacar’

Ekspert undrer sig: Glemmer de Vingegaard?

AaB slår Lyngby – nærmer sig toppen

Nedtur: Andreas Christensen misser El Clásico

Sunderland knækker Chelsea og spiller sig i toppen

Team Esbjerg i stor overraskelse

Aalborgs stjerner slider sig til sejr

Landsholdsstjerne: Frygter det sker på direkte tv

Slut for dansk duo

Bekræfter skrækskade til dansker