Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 19.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: 3+
Hashtag: #obfck #sldk
Holdnyt:
OB:
“Hvis nogen siger, det hele går ad helvede til, så tro dem ikke”, synger Kim Larsen, som de så vældig godt kan lide på Fyn. Men end ikke den afdøde nationalskjald ville kunne benægte, at krisealarmerne bimler og bamler i OB.
Det var ellers lige blevet en smule bedre. Både AC Horsens og Silkeborg IF blev besejret, men så fulgte et nederlag til Viborg på et næsten fyldt stadion i Odense, og onsdag floppede fynboerne i pokalen og røg ud til Nykøbing FC – hvordan det føles, kan OB bare spørge lørdagens modstandere om.
Dermed er OB parkeret på næstsidstepladsen i Superligaen og uden mulighed for et pokaleventyr at trøste sig med. Bliver den ved med at gå ret meget længere for Andreas Alm?
Skadeslisten i OB tæller Emmanuel Sabbi, Max Fenger og Ayo Simon Okosun.
FC København:
Det stjernebesatte FC København-mandskab er i det mindste placeret på en slutspilsplads. Ret meget mere at glæde sig over er der heller ikke for Jess Thorup og co. efter de første otte Superliga-kampe.
Det er helt vildt så svingende, FC København har været, og især de defensive problemer har været tydelige. Mestrene har indkasseret 13 mål indtil videre, hvilket er helt uhørt med tanke på, at FCK blot lukkede 19 mål ind i hele sidste sæson.
Det positive er, at der er rig mulighed at øve sig og blive bedre – FC København spiller cirka hver tredje dag i øjeblikket.
Akinkunmi Amoo og Kamil Grabara er skadede, mens Marios Oikonomou, Khouma Babacar og Peter Ankersen ikke er udtaget til opgøret. Det samme gælder anfører Carlos Zeca, der får en pause midt i et travlt kampprogram.
Karantæner:
OB: Ingen
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
OB (4-2-3-1): Hansen – Mickelson, Paulsen, Mihajlovic, Skjelvik – Gigovic, Tverskov – Tongya, Jebali, Frøkjær-Jensen – Kadrii
FC København (4-3-3): Ryan – Diks, Vavro, Boilesen, Kristiansen – Lerager, Falk, Claesson – Haraldsson, Cornelius, Daramy
Dom:
I en så uforudsigelig liga som Superligaen kan OB naturligvis sagtens slå FC København, og fynboerne har det faktisk med at gøre det glimrenede på hjemmebane, når lige præcis FCK kommer på besøg, men mavefornemmelsen siger, at udeholdet napper en smal sejr lørdag aften. FC København slår OB 2-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
Frankrig – Spanien
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Diego Forlán afløser Bielsa som Uruguays træner
MEDIE
Jess Thorup på vej til denne klub
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
AVIS