Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 19.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: 3+
Hashtag: #obfck #sldk
Holdnyt:
OB:
“Hvis nogen siger, det hele går ad helvede til, så tro dem ikke”, synger Kim Larsen, som de så vældig godt kan lide på Fyn. Men end ikke den afdøde nationalskjald ville kunne benægte, at krisealarmerne bimler og bamler i OB.
Det var ellers lige blevet en smule bedre. Både AC Horsens og Silkeborg IF blev besejret, men så fulgte et nederlag til Viborg på et næsten fyldt stadion i Odense, og onsdag floppede fynboerne i pokalen og røg ud til Nykøbing FC – hvordan det føles, kan OB bare spørge lørdagens modstandere om.
Dermed er OB parkeret på næstsidstepladsen i Superligaen og uden mulighed for et pokaleventyr at trøste sig med. Bliver den ved med at gå ret meget længere for Andreas Alm?
Skadeslisten i OB tæller Emmanuel Sabbi, Max Fenger og Ayo Simon Okosun.
FC København:
Det stjernebesatte FC København-mandskab er i det mindste placeret på en slutspilsplads. Ret meget mere at glæde sig over er der heller ikke for Jess Thorup og co. efter de første otte Superliga-kampe.
Det er helt vildt så svingende, FC København har været, og især de defensive problemer har været tydelige. Mestrene har indkasseret 13 mål indtil videre, hvilket er helt uhørt med tanke på, at FCK blot lukkede 19 mål ind i hele sidste sæson.
Det positive er, at der er rig mulighed at øve sig og blive bedre – FC København spiller cirka hver tredje dag i øjeblikket.
Akinkunmi Amoo og Kamil Grabara er skadede, mens Marios Oikonomou, Khouma Babacar og Peter Ankersen ikke er udtaget til opgøret. Det samme gælder anfører Carlos Zeca, der får en pause midt i et travlt kampprogram.
Karantæner:
OB: Ingen
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
OB (4-2-3-1): Hansen – Mickelson, Paulsen, Mihajlovic, Skjelvik – Gigovic, Tverskov – Tongya, Jebali, Frøkjær-Jensen – Kadrii
FC København (4-3-3): Ryan – Diks, Vavro, Boilesen, Kristiansen – Lerager, Falk, Claesson – Haraldsson, Cornelius, Daramy
Dom:
I en så uforudsigelig liga som Superligaen kan OB naturligvis sagtens slå FC København, og fynboerne har det faktisk med at gøre det glimrenede på hjemmebane, når lige præcis FCK kommer på besøg, men mavefornemmelsen siger, at udeholdet napper en smal sejr lørdag aften. FC København slår OB 2-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff
NYHEDER
FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder
NYHEDER
FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama
LIVE: FCK smider sejren
LIVE: Slutfløjt – det kunne være gået meget værre
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
FCN taber i Europa-comeback
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
INTERVIEW
‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
Her kan du se FC Polissya mod FC København
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
Superliga-LIVE: BIF-stjerne kan blive far om lidt
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
EKSKLUSIVT
Stort talent fra dansk klub træner i norsk topklub
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TOPNYHED
‘FC København er Danmarks gigant’
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
TIPSBLADET SPECIAL