Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00.
Spillested: Nature Energy Park i Odense.
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV 3 Sport og Viaplay.
Hashtag: #obfcm #sldk
Holdnyt:
OB:
Andreas Alms mandskab sluttede grundspillet af med en meget sløj indsats i Aarhus. Her tabte OB med 0-1 til AGF, og de fynske striber misser dermed top seks igen.
Heldigvis for OB har de sammen med Silkeborg IF og FC Midtjylland slået et lille hul ned til AC Horsens, Lyngby og AaB, som indtager de tre nederste pladser i kvalifikationsspillet.
Derfor har fodboldklubben fra Ådalen på Fyn alt at spille for, da de sagtens kan slutte som nummer syv, hvis de sætter 10 gode kampe sammen inden sommerferien. Og den plads kan potentielt give en plads i Europa efter sommerferien.
Til hjemmekampen mod FC Midtjylland må Andreas Alm undvære sin kaptajn, da Jeppe Tverskov sidder i skammekrogen med karantæne. Derudover er Max Fenger heller ikke en mulighed, fordi han er lejet ud til svensk fodbold i resten af sæsonen.
FC Midtjylland:
Det er en ny udgave af FC Midtjylland, som gæster Odense fredag aften. Siden dramaet i Silkeborg er Thomas Thomasberg blev ansat som ny cheftræner i Herning.
Og det bliver spændende at se, hvor stort et præg den tidligere Randers-træner har fået sat på sit nye hold. Tager han sin 4-4-2-formation med til FC Midtjylland? Skal ulvene spille mere fysisk? Det er blot nogle af de spørgsmål, som vi muligvis snart får svar på.
Det er i hvert fald op til Thomas Thomasberg at redde stumperne af en katastrofal sæson på Heden. Der er langt til smil hos Claus Steinlein og kompagni, efter at top seks kiksede, men en plads i Europa efter sommerferien kan måske skabe lidt stemning i FC Midtjylland. Det kræver, at ulvene vinder kvalifikationsspillet i første omgang.
På skadeslisten har FC Midtjylland Joel Andersson, Astrit Selmani, Paulinho og Júnior Brumado. Og så er Erik Sviatchenko selvfølgelig heller ikke en mulighed, da han er taget til Dynamo Houston i USA.
Karantæner:
OB: Jeppe Tverskov.
FC Midtjylland: Jonas Lössl.
Bud på startopstillinger:
OB (4-2-3-1): Hansen – Grubbe, Paulsen, Ivancevic, Adelgaard – Manneh, Thrandarson – Minteh, Frøkjær-Jensen, Tongya – Kadrii.
FC Midtjylland (4-3-3): Olafsson – Thychosen, Dalsgaard, Gartenmann, Bak Jensen – Olsson, Martinez, Gigovic – Isaksen, Simsir, Ashour.
Dom:
FC Midtjylland vandt med hele 5-1, da de gæstede Odense i sommer. Det gentager sig næppe denne gang, hvor det ligner et lige opgør. Men gæsterne har en anelse mere kvalitet, og der bør komme en reaktion grundet en ny cheftræner. Thomas Thomasbergs tropper vinder med 3-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Italiensk dommerchef efterforskes for svindel
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Sprudler i MLS
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
OPTAKT
FC Fredericia – OB
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
I kødet på Dolberg: En logisk beslutning
Oddset styrtdykker
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
Bayern München laver vildt comeback
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
HELT VILDT
En voldsom ulighed
NYHEDER