Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00.
Spillested: Nature Energy Park i Odense.
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV 3 Sport og Viaplay.
Hashtag: #obfcm #sldk
Holdnyt:
OB:
Andreas Alms mandskab sluttede grundspillet af med en meget sløj indsats i Aarhus. Her tabte OB med 0-1 til AGF, og de fynske striber misser dermed top seks igen.
Heldigvis for OB har de sammen med Silkeborg IF og FC Midtjylland slået et lille hul ned til AC Horsens, Lyngby og AaB, som indtager de tre nederste pladser i kvalifikationsspillet.
Derfor har fodboldklubben fra Ådalen på Fyn alt at spille for, da de sagtens kan slutte som nummer syv, hvis de sætter 10 gode kampe sammen inden sommerferien. Og den plads kan potentielt give en plads i Europa efter sommerferien.
Til hjemmekampen mod FC Midtjylland må Andreas Alm undvære sin kaptajn, da Jeppe Tverskov sidder i skammekrogen med karantæne. Derudover er Max Fenger heller ikke en mulighed, fordi han er lejet ud til svensk fodbold i resten af sæsonen.
FC Midtjylland:
Det er en ny udgave af FC Midtjylland, som gæster Odense fredag aften. Siden dramaet i Silkeborg er Thomas Thomasberg blev ansat som ny cheftræner i Herning.
Og det bliver spændende at se, hvor stort et præg den tidligere Randers-træner har fået sat på sit nye hold. Tager han sin 4-4-2-formation med til FC Midtjylland? Skal ulvene spille mere fysisk? Det er blot nogle af de spørgsmål, som vi muligvis snart får svar på.
Det er i hvert fald op til Thomas Thomasberg at redde stumperne af en katastrofal sæson på Heden. Der er langt til smil hos Claus Steinlein og kompagni, efter at top seks kiksede, men en plads i Europa efter sommerferien kan måske skabe lidt stemning i FC Midtjylland. Det kræver, at ulvene vinder kvalifikationsspillet i første omgang.
På skadeslisten har FC Midtjylland Joel Andersson, Astrit Selmani, Paulinho og Júnior Brumado. Og så er Erik Sviatchenko selvfølgelig heller ikke en mulighed, da han er taget til Dynamo Houston i USA.
Karantæner:
OB: Jeppe Tverskov.
FC Midtjylland: Jonas Lössl.
Bud på startopstillinger:
OB (4-2-3-1): Hansen – Grubbe, Paulsen, Ivancevic, Adelgaard – Manneh, Thrandarson – Minteh, Frøkjær-Jensen, Tongya – Kadrii.
FC Midtjylland (4-3-3): Olafsson – Thychosen, Dalsgaard, Gartenmann, Bak Jensen – Olsson, Martinez, Gigovic – Isaksen, Simsir, Ashour.
Dom:
FC Midtjylland vandt med hele 5-1, da de gæstede Odense i sommer. Det gentager sig næppe denne gang, hvor det ligner et lige opgør. Men gæsterne har en anelse mere kvalitet, og der bør komme en reaktion grundet en ny cheftræner. Thomas Thomasbergs tropper vinder med 3-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
Peter Schmeichel taget på sengen
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
NYHEDER
Går langt ned i løn
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
EKSKLUSIVT
Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
NYHEDER
Stor ydmygelse
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
Wrexham slår Premier League-klub
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner & Elefanter
NYHEDER