Optakt: OB – FC Midtjylland

Superligaen - som nu er delt op i to - vender tilbage fredag aften. Her tørner OB og FC Midtjylland sammen i en kamp, hvor begge mandskaber jagter vigtige point i kampen om syvendepladsen, som kan sikre europæisk fodbold efter sommerferien.



Kampfakta
Kampstart: Fredag klokken 19.00. 
Spillested: Nature Energy Park i Odense. 
Dommer: Jakob Kehlet 
På TV: TV 3 Sport og Viaplay. 
Hashtag: #obfcm #sldk

Holdnyt
OB
Andreas Alms mandskab sluttede grundspillet af med en meget sløj indsats i Aarhus. Her tabte OB med 0-1 til AGF, og de fynske striber misser dermed top seks igen. 

Heldigvis for OB har de sammen med Silkeborg IF og FC Midtjylland slået et lille hul ned til AC Horsens, Lyngby og AaB, som indtager de tre nederste pladser i kvalifikationsspillet. 

Derfor har fodboldklubben fra Ådalen på Fyn alt at spille for, da de sagtens kan slutte som nummer syv, hvis de sætter 10 gode kampe sammen inden sommerferien. Og den plads kan potentielt give en plads i Europa efter sommerferien. 

Til hjemmekampen mod FC Midtjylland må Andreas Alm undvære sin kaptajn, da Jeppe Tverskov sidder i skammekrogen med karantæne. Derudover er Max Fenger heller ikke en mulighed, fordi han er lejet ud til svensk fodbold i resten af sæsonen. 

FC Midtjylland
Det er en ny udgave af FC Midtjylland, som gæster Odense fredag aften. Siden dramaet i Silkeborg er Thomas Thomasberg blev ansat som ny cheftræner i Herning. 

Og det bliver spændende at se, hvor stort et præg den tidligere Randers-træner har fået sat på sit nye hold. Tager han sin 4-4-2-formation med til FC Midtjylland? Skal ulvene spille mere fysisk? Det er blot nogle af de spørgsmål, som vi muligvis snart får svar på. 

Det er i hvert fald op til Thomas Thomasberg at redde stumperne af en katastrofal sæson på Heden. Der er langt til smil hos Claus Steinlein og kompagni, efter at top seks kiksede, men en plads i Europa efter sommerferien kan måske skabe lidt stemning i FC Midtjylland. Det kræver, at ulvene vinder kvalifikationsspillet i første omgang. 

På skadeslisten har FC Midtjylland Joel Andersson, Astrit Selmani, Paulinho og Júnior Brumado. Og så er Erik Sviatchenko selvfølgelig heller ikke en mulighed, da han er taget til Dynamo Houston i USA. 

Karantæner
OB: Jeppe Tverskov. 
FC Midtjylland: Jonas Lössl. 

Bud på startopstillinger
OB (4-2-3-1): Hansen – Grubbe, Paulsen, Ivancevic, Adelgaard – Manneh, Thrandarson – Minteh, Frøkjær-Jensen, Tongya – Kadrii. 
FC Midtjylland (4-3-3): Olafsson – Thychosen, Dalsgaard, Gartenmann, Bak Jensen – Olsson, Martinez, Gigovic – Isaksen, Simsir, Ashour. 

Dom
FC Midtjylland vandt med hele 5-1, da de gæstede Odense i sommer. Det gentager sig næppe denne gang, hvor det ligner et lige opgør. Men gæsterne har en anelse mere kvalitet, og der bør komme en reaktion grundet en ny cheftræner. Thomas Thomasbergs tropper vinder med 3-1. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel





Frederik Birk reagerer på Brøndbys skrækuge



TOPNYHED

Robin van Persie hylder ny Brøndby-stjerne


PSG neutraliserer Arsenal og stryger i CL-finalen

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing



Silkeborg er i pokalfinalen

Spændende, Brøndby: Ny spiller en offensiv maskine

Her smadrer de FCK: Har en god playbook

Brøndby lander første sommertransfer

Sådan gik det, da SIF slog Brøndby ud af pokalen



HELT VILDT

Medier og stjerner slagter ‘vanvittig’ dommer


Frederik Birk bænker Brøndby-stjerne

Polsk legende: Så bør Niels Frederiksen stoppe

‘Sindssygt, sindssygt,’ siger Oliver Lund

Manchester United putter Dorgu på “urørlig” liste



EKSKLUSIVT

Lykkelige Lind: ‘Det er helt urealistisk’


Monstertransfer? Topboss til Brøndby-brag

Neestrup hylder FCK-stjerne: Ender i en stor liga

Disse seks danske stjerner kan hentes gratis

Jagter Liverpool-reserve – koster 350 mio. kroner

FCK-boss: Ole fra Frederiksberg hjælper måske ikke


HELT VILDT

Uhørt Brøndby-nedtur: Ikke sket i 60 år


Stort guld-boost: FCM-profil tilbage på banen

Officielt: Går på rov i AC Horsens

Nørgaard spår: Han vil tage ligaen med storm

Dansk succes i Holland: ‘Kæmpestort’ 



Dansker skal væk: Pengene forsvinder

Her er FC Københavns nye U19-træner

Peter Schmeichel boykotter dansk medie

Afsløring: Bisgaard stopper som U19-træner i FCK

‘Hold kæft, hvor er du dårlig!’

Revser Barcelona: Det går jo ikke

Laudrup i ekstase: Det er et fodboldmirakel

‘PC’ reagerer på massiv interesse


TOPNYHED

Neestrup om Brøndby-fans: Finder mig ikke i det!


Begge hold scorer i Paris

Episk kamp – Inter er i Champions League-finalen

PC til PL? Her dufter mere af Nees til Wolfsburg

Nu taler ‘PC’

Laudrup i kæmpe hyldest: Han er utrolig

Stort skifte? Bruno Fernandes kan få kongeløn

‘Jeg skylder sgu Kent Nielsen alt!’

Afsløring: Hillerød henter stortalent i AC Horsens

Frederik Birk: Derfor dropper Brøndby det

– FCK kommer til sælge ham for over 100 mio.

Hylder Biereth: ‘Ægte måljæger’

Monstertransfer – stjerne vælger Bayern München

Sean Klaiber tordner: Uacceptabelt i en topliga

Opsang til FCK-fans: ‘Et grimt signal at sende’

Kæmpe brag – FCK tænder de røde lamper

Grønning bomber sig til Hertha-kontrakt

Esbjerg skal have ny cheftræner

Brøndby-stjerne ude af afgørende pokalbrag

– ‘PC’ er helt sikkert ikke glad for situationen

Vil mandsopdække verdens farligste teenager

Jores Okore debuterer for Brøndby i aften

Hård kritik af FCK-spillere: Tonedøvt og tåbeligt