Optakt: OB – FC Midtjylland

Tipsbladet er her klar med optakten til mandagens Superliga-kamp i Odense.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: TV3 Sport og Viaplay
Hashtag: #obfcm #sldk

Holdnyt:
OB:
Generelt har OB haft en frygtelig sæson indtil videre, men fynboerne formåede at gå ind til landskampspausen med en stor forløsning, da man i udekampen mod FC Nordsjælland hentede en højest uventet 1-0-sejr på et mål af holdets topscorer, Don Deedson Louicius.

Sejren faldt på et voldsomt tørt sted for cheftræner Andreas Alm, idet OB inden kampen i Farum havde tabt deres forudgående fire Superliga-kampe. Debatten om en mulig fyreseddel rasede i den grad, men de tre point mod Nordsjælland var lidt af en redningskrans for den pressede svenske cheftræner.

Overraskelsen i Farum ændrer dog ikke på, at OB her halvvejs gennem grundspillet ligger på en højst skuffende 10. plads i Superliga-tabellen. Omvendt har Andreas Alms mandskab kun fire point op til top 6, så sæsonen er ikke tabt endnu.

OB har Alasana Manneh tilbage fra karantæne. Martin Hansen måtte udgå med en skade mod FC Nordsjælland, men er tilbage i kamptruppen mod FC Midtjylland. Det kan man til gengæld ikke sige om Tobias Slotsager, der ikke har fundet vej til kamptruppen grundet en skade. 

FC Midtjylland:

En femteplads halvvejs gennem grundspillet var næppe det, FC Midtjylland havde drømt om inden denne sæson. Fem sejre i 11 kampe er ikke specielt imponerende, men 'Ulvene' er trods alt ubesejrede i deres seneste fem kampe, hvor de har hentet ni point.

FC Midtjylland stemplede for alvor ind med 2-0-sejren over FC København i Parken i 10. spillerunde, men derefter formåede Thomas Thomasbergs mandskab ikke at fastholde momentum i den efterfølgende hjemmekamp mod Randers FC.

Efter en skrækkelig første halvleg valgte Thomasberg at flå tre spillere ud i pausen, hvorefter Midtjylland fik vendt opgøret og kom foran med 2-1, inden man sløsede i forsvaret og lod Randers udligne til 2-2.

Det var indskifterne Franculino og Dario Osorio, der vendte opgøret for Midtjylland, så det kan sagtens tænkes, at Thomasberg vælger at give en af de to chancen fra start i Odense.

FC Midtjylland er uden den langtidsskadede Marrony, mens Joel Andersson og Emiliano Martinez sad ude senest. De sidder også ude mod OB, ligesom man også må undvære Juninho, der er seneste tilføjelse til skadeslisten. 

Karantæner:
OB: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
OB (4-2-3-1): Martin Hansen – Nicholas Mickelson, Bjørn Paulsen, Filip Helander, Aske Adelgaard – Alasana Manneh, Sven Köhler – Don Deedson Louicius, Rami Al Hajj, Charly Horneman – Bashkim Kadrii

FC Midtjylland (4-4-2): Jonas Lössl – Henrik Dalsgaard, Sverrir Ingason, Juninho, Paulinho – Oliver Sørensen, Armin Gigovic, Kristoffer Olsson, Aral Simsir – Gue-sung Cho, Franculino

Dom:
Nul sejre, to uafgjorte og fire nederlag er status for OB efter sæsonens første seks hjemmekampe. Sejren mod Nordsjælland må have givet en masse selvtillid, og samtidig er FC Midtjylland meget svingende for tiden. Mandagens opgør i Odense kan meget vel ende uden en vinder. Buddet herfra lyder på 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

TransferLIVE: Hundedyrt stjernefrø til Liverpool?

Det kan ske mandag i FC København

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

Brøndby meldes tæt på dansk profil

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

Brøndby præsenterer ny profil

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Under i Udine

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Danskerklub fyrer træneren

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte