Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: TV3 Sport og Viaplay
Hashtag: #obfcm #sldk
Holdnyt:
OB:
Generelt har OB haft en frygtelig sæson indtil videre, men fynboerne formåede at gå ind til landskampspausen med en stor forløsning, da man i udekampen mod FC Nordsjælland hentede en højest uventet 1-0-sejr på et mål af holdets topscorer, Don Deedson Louicius.
Sejren faldt på et voldsomt tørt sted for cheftræner Andreas Alm, idet OB inden kampen i Farum havde tabt deres forudgående fire Superliga-kampe. Debatten om en mulig fyreseddel rasede i den grad, men de tre point mod Nordsjælland var lidt af en redningskrans for den pressede svenske cheftræner.
Overraskelsen i Farum ændrer dog ikke på, at OB her halvvejs gennem grundspillet ligger på en højst skuffende 10. plads i Superliga-tabellen. Omvendt har Andreas Alms mandskab kun fire point op til top 6, så sæsonen er ikke tabt endnu.
OB har Alasana Manneh tilbage fra karantæne. Martin Hansen måtte udgå med en skade mod FC Nordsjælland, men er tilbage i kamptruppen mod FC Midtjylland. Det kan man til gengæld ikke sige om Tobias Slotsager, der ikke har fundet vej til kamptruppen grundet en skade.
FC Midtjylland:
En femteplads halvvejs gennem grundspillet var næppe det, FC Midtjylland havde drømt om inden denne sæson. Fem sejre i 11 kampe er ikke specielt imponerende, men 'Ulvene' er trods alt ubesejrede i deres seneste fem kampe, hvor de har hentet ni point.
FC Midtjylland stemplede for alvor ind med 2-0-sejren over FC København i Parken i 10. spillerunde, men derefter formåede Thomas Thomasbergs mandskab ikke at fastholde momentum i den efterfølgende hjemmekamp mod Randers FC.
Efter en skrækkelig første halvleg valgte Thomasberg at flå tre spillere ud i pausen, hvorefter Midtjylland fik vendt opgøret og kom foran med 2-1, inden man sløsede i forsvaret og lod Randers udligne til 2-2.
Det var indskifterne Franculino og Dario Osorio, der vendte opgøret for Midtjylland, så det kan sagtens tænkes, at Thomasberg vælger at give en af de to chancen fra start i Odense.
FC Midtjylland er uden den langtidsskadede Marrony, mens Joel Andersson og Emiliano Martinez sad ude senest. De sidder også ude mod OB, ligesom man også må undvære Juninho, der er seneste tilføjelse til skadeslisten.
Karantæner:
OB: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
OB (4-2-3-1): Martin Hansen – Nicholas Mickelson, Bjørn Paulsen, Filip Helander, Aske Adelgaard – Alasana Manneh, Sven Köhler – Don Deedson Louicius, Rami Al Hajj, Charly Horneman – Bashkim Kadrii
FC Midtjylland (4-4-2): Jonas Lössl – Henrik Dalsgaard, Sverrir Ingason, Juninho, Paulinho – Oliver Sørensen, Armin Gigovic, Kristoffer Olsson, Aral Simsir – Gue-sung Cho, Franculino
Dom:
Nul sejre, to uafgjorte og fire nederlag er status for OB efter sæsonens første seks hjemmekampe. Sejren mod Nordsjælland må have givet en masse selvtillid, og samtidig er FC Midtjylland meget svingende for tiden. Mandagens opgør i Odense kan meget vel ende uden en vinder. Buddet herfra lyder på 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
Her er FCM’s vej til Europa League-finalen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
‘Han er tilgivet’
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
‘Jeg hadede verden’
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
Legender tager afsked med Sepp Piontek
Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet