Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: Nature Energy Park
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport og Viaplay
Hashtag: #obhif #sldk
Holdnyt:
OB:
Der har sandt for dyden ikke været meget at juble over på Fyn det sidste lange stykke tid. Det skulle da lige være brunsvigerens dag, der fandt sted d. 12.oktober og næsten bliver fejret som en nationaldag på det fynske land. På Nature Energy Park i Odense har der i hvert fald ikke været noget at juble over. Faktisk skal vi helt tilbage til sidste sæson for at finde seneste OB-sejr på hjemmebane i en gældende Superliga-kamp. Den fandt sted 26. maj mod AC Horsens.
Ja, krisen kradser som aldrig før i OB, og det var tydeligere end nogensinde før, da man måtte lade livet i pokalturneringen med et nederlag på 3-1 til FC Fredericia fra 1.divsion. Lade livet, det måtte Andreas Alm også. I hvert fald som cheftræner for OB. Svenskeren modtog en fyreseddel dagen efter det nærmest pinlige nederlag til Fredericia.
Ind er kommet Søren Krogh som midlertidig cheftræner for fynboerne. Han fik et point i sin første opgave i spidsen for OB, da de spillede 2-2 på udebane mod Lyngby. Men selvom OB kun har vundet én fodboldkamp ud af de sidste otte Superliga-kampe, så er der heldigvis for fynboerne to hold, der har været endnu dårligere.
Sven Köhler sidder ude med karantæne.
Hvidovre IF:
Ét af de hold, der trods alt har været ringere, er nemlig søndagens modstander fra Hvidovre. Hvis kridsen kradser i OB, så gør den det nemlig i den grad også i Hvidovre. Hvidovre har stadig til gode at vinde sin første fodboldkamp i denne sæson, hvor det er blevet til sølle tre point på 14 kampe.
Hvidovre ligner ganske enkelt et hold, der er betydeligt ringere end de resterende 11 hold i ligaen. Og selvom OB har været et af de dårligere hold i denne sæson, så finder sjællænderne ikke meget trøst i at kigge på seneste opgør mod fynboerne. Her løb de nemlig ind i sæsonens hidtid største nederlag på 5-1.
Det er i virkeligheden svært at finde ét punkt, hvor Hvidovre bare tilnærmelsesvis har kunne måle sig med de andre Superliga-hold. Men især på målscoringsfronten har det set sløjt ud for nyoprykkerne, der blot har scoret seks mål i de første 14 runder. Derfor har man hentet en tidligere Superliga-bomber ind for blandt andre AC Horsens og Brøndby i form af 2-meter-manden Simon Makienok.
Men her er nøgleordet altså "tidligere". For købet af Makienok har mest af alt virket som et desperat råb om hjælp for Hvidovre, der stadig ikke har fået ham i gang med målene endnu. Hvidovre har hele ti point op til den rigtige side af stregen, hvor netop søndagens modstander fra OB ligger med 13 point. Så hvis ikke håndklædet allerede er kastet i ringen, så bliver den det nok, hvis man taber på søndag.
Karantæner:
OB: Sven Köhler
Hvidovre: Ingen
Bud på startopstillinger:
OB (4-3-3): Hans Christian Bernat – Leroy Owosu, Tobias Slotsager, Filip Helander, Aske Adelgaard – Tom Trybull, Rami Al Hajj, Alassana Maneh – Don Deedson Louicius, Bashkim Kadrii, Charly Nouck
Hvidovre (4-3-3): Filip Djukic – Magnus Fredslund, Malte Killerich, Daniel Stenderup, Matti Olsen – Martin Spelmann, Jonas Gemmer, Nicolai Geertsen – Lirim Qamili, Simon Makienok, Christian "Greko" Jakobsen
Dom:
OB har ikke vundet på hjemmebane i Superligaen i næsten et halvt år, men det gør de på søndag mod Hvidovre. En ny træner er tit lig med ny energi og en fornyet tro på tingene, og hvis ikke man kan slå Hvidovre på hjemmebane, så kan man ikke slå nogen. Hvidovre virker som et hold, der allerede har indset, at de kun er på lånt tid i Superligaen. De er ganske enkelt i en anden vægtklasse end de andre hold.
OB vinder kampen med 2-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Farvel og tak, AaB: De kan være færdige i klubben

Cristiano Ronaldo modtager vildt transfertilbud

Mathias Kvistgaarden vinder stor pris

Lineker er færdig på BBC

AaB holder fast i talentstrategi trods nedrykning

Afsløring: FC Midtjylland-boss laver lang aftale

Huescas-dom ankes ikke

Ramte Neestrup i hovedet: Nu straffes Brøndby

Åben for Superliga-skifte: Jeg elsker Danmark

AC Milan-træner skuffet: Det har ikke været nemt

Brian Riemer: Dét er et problem for landsholdet

Lucas Hey slagtes: Hvad fanden skete der?

Dansk stjerne har fået løbepas til sommer

Efter 0-4: Der er ikke kæmpe niveauforskel

Brøndby fejlede: ‘Sådan tænker vi ikke’

Napoli tæt på mesterskabet efter kæmpe drama

Shamrock snupper sejr i Dublin-derby

Tidligere Dortmund-stjerne bekræfter FCK-interesse

FCM-boss vil have ændret udskældt Superliga-regel

Rooney betvivler Haaland efter Wembley-fiasko

Fans’ holdninger er det sidste, man skal lytte til

Villarreal dukker FC Barcelona

Revser Superliga-klub: Pak jeres ting og smut!

Lukas Lerager dufter guld med det ene næsebor

Brøndby – FC Midtjylland

FCK sikrede sig vigtig ekstra fordel i guldkampen

Ulykkelig Lyngby-direktør: ‘Det er en tom følelse’

FCK på guldkurs – knuser Randers

Larsson tændte guldlamper – ser du med, Jon Dahl?

Arsenal sikrer sig andenpladsen

Karlsen udpeger: Her har vi været for dårlige

Jess Thorup færdig?

Hvor har I dog været ringe!

Lyngby ude efter afklapsning: ‘Vi er ikke stolte’

Lyngby rykker ud efter ydmygelse – Vejle overlever

Bombe – Brøndby sælger Yuito Suzuki

Sådan forløb det, da FCK vandt i Randers

Fattet AaB-træner: Vi er blevet bedre

Stort comeback – PSV er hollandsk mester

Stærkt berørt Helenius: ‘Vi er ikke bedre’

Skandaløs AaB-fiasko: ‘Det er hjerteknusende’

Vejle tæt på overlevelse efter vital sejr

AaB rykker ud af Superligaen

AaB rykker ud af Superligaen efter kollaps

Katastrofe, AaB – hvad tænker I på?

Det var jo som Trott, da han var bedst!

Kæmpe nedrykningsdrama – selvmål i Aalborg!

Sønderjyske – Lyngby

Dansk stjerne var tæt på karrierestop i sommer

Derfor er AaB-spiller vraget

Thomas Frank: Her er hemmeligheden med Damsgaard

Vil bruge 1,6 milliarder kroner på to nye spillere

Katastrofe for dansk klub: Dyrt med fuldtidssetup

Thomas Frank vil savne ham