Optakt: OB – Hvidovre IF

Tipsbladet er her klar med optakten til fredagens Superliga-kamp mellem FC Midtjylland og Lyngby.



Kampfakta: 
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: Nature Energy Park
Dommer: Jakob Kehlet 
På TV: TV3 Sport og Viaplay 
Hashtag: #obhif #sldk

Holdnyt:
OB:
Der har sandt for dyden ikke været meget at juble over på Fyn det sidste lange stykke tid. Det skulle da lige være brunsvigerens dag, der fandt sted d. 12.oktober og næsten bliver fejret som en nationaldag på det fynske land. På Nature Energy Park i Odense har der i hvert fald ikke været noget at juble over. Faktisk skal vi helt tilbage til sidste sæson for at finde seneste OB-sejr på hjemmebane i en gældende Superliga-kamp. Den fandt sted 26. maj mod AC Horsens. 

Ja, krisen kradser som aldrig før i OB, og det var tydeligere end nogensinde før, da man måtte lade livet i pokalturneringen med et nederlag på 3-1 til FC Fredericia fra 1.divsion. Lade livet, det måtte Andreas Alm også. I hvert fald som cheftræner for OB. Svenskeren modtog en fyreseddel dagen efter det nærmest pinlige nederlag til Fredericia.

Ind er kommet Søren Krogh som midlertidig cheftræner for fynboerne. Han fik et point i sin første opgave i spidsen for OB, da de spillede 2-2 på udebane mod Lyngby. Men selvom OB kun har vundet én fodboldkamp ud af de sidste otte Superliga-kampe, så er der heldigvis for fynboerne to hold, der har været endnu dårligere. 

Sven Köhler sidder ude med karantæne.

Hvidovre IF: 
Ét af de hold, der trods alt har været ringere, er nemlig søndagens modstander fra Hvidovre. Hvis kridsen kradser i OB, så gør den det nemlig i den grad også i Hvidovre. Hvidovre har stadig til gode at vinde sin første fodboldkamp i denne sæson, hvor det er blevet til sølle tre point på 14 kampe. 

Hvidovre ligner ganske enkelt et hold, der er betydeligt ringere end de resterende 11 hold i ligaen. Og selvom OB har været et af de dårligere hold i denne sæson, så finder sjællænderne ikke meget trøst i at kigge på seneste opgør mod fynboerne. Her løb de nemlig ind i sæsonens hidtid største nederlag på 5-1. 

Det er i virkeligheden svært at finde ét punkt, hvor Hvidovre bare tilnærmelsesvis har kunne måle sig med de andre Superliga-hold. Men især på målscoringsfronten har det set sløjt ud for nyoprykkerne, der blot har scoret seks mål i de første 14 runder. Derfor har man hentet en tidligere Superliga-bomber ind for blandt andre AC Horsens og Brøndby i form af 2-meter-manden Simon Makienok. 

Men her er nøgleordet altså "tidligere". For købet af Makienok har mest af alt virket som et desperat råb om hjælp for Hvidovre, der stadig ikke har fået ham i gang med målene endnu. Hvidovre har hele ti point op til den rigtige side af stregen, hvor netop søndagens modstander fra OB ligger med 13 point. Så hvis ikke håndklædet allerede er kastet i ringen, så bliver den det nok, hvis man taber på søndag. 

Karantæner: 
OB: Sven Köhler 
Hvidovre: Ingen

Bud på startopstillinger:
OB (4-3-3): 
Hans Christian Bernat – Leroy Owosu, Tobias Slotsager, Filip Helander, Aske Adelgaard – Tom Trybull, Rami Al Hajj, Alassana Maneh – Don Deedson Louicius, Bashkim Kadrii, Charly Nouck 

Hvidovre (4-3-3): Filip Djukic – Magnus Fredslund, Malte Killerich, Daniel Stenderup, Matti Olsen – Martin Spelmann, Jonas Gemmer, Nicolai Geertsen – Lirim Qamili, Simon Makienok, Christian "Greko" Jakobsen 

Dom: 
OB har ikke vundet på hjemmebane i Superligaen i næsten et halvt år, men det gør de på søndag mod Hvidovre. En ny træner er tit lig med ny energi og en fornyet tro på tingene, og hvis ikke man kan slå Hvidovre på hjemmebane, så kan man ikke slå nogen. Hvidovre virker som et hold, der allerede har indset, at de kun er på lånt tid i Superligaen. De er ganske enkelt i en anden vægtklasse end de andre hold. 

OB vinder kampen med 2-0. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel: 





KOMMENTAR

Panik i AaB: Minder om Zornigers sidste tid


Lyngby i store problemer: Taber til Sønderjyske

OB sejrer i målfest



Ancelotti er færdig i Real Madrid – om ni dage

Udfordrer Osorio: Messi kunne finde ud af det

Ramaj-karantæne forlænges – kæmpebøde til FCK

Ser dansker i kæmpeklub: ‘Sindssygt fedt skifte’

Vil forbi Brøndby: Går minimum efter Europa



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Liverpool forlænger med Virgil van Dijk

– Var det første Jacob Nielsen sagde til mig

Hvis alt var op til Delaney: ‘Ud med det!’

Kasper Schmeichel på fornem liste



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


AaB-boss freder Menno van Dam efter kollaps

– Vi løber rundt som en flok miniputspillere

Med livrem og seler i Superliga-topbrag

Arsenal hælder Real Madrid ud af Champions League

Inter er klar til semifinalen i Champions League


BIZART

Van der Vaart slagter Real-stjerne: En idiot


Henter endnu et talent i FC København

Birk: Jeg er ved at være træt af det her interview

Vækker opsigt: Oprør mod danskerklubs finte 

Uforstående Michael Laudrup: ‘Hvad laver du’?



‘Captain America’ står for Brøndby: ‘Et monster’

Magtdemonstration: Silkeborg knuser AaB

Hold nu op – leverede han sæsonens dårligste kamp?

Laudrup kritiserer Real Madrid: Nytter ikke noget

Dansk træner på blokken i Wolfsburg

Brøndby-profil om Ramaj: ‘Skal have konsekvenser’

Hylder dansker: Han må kunne finde en større klub!

De ser ud til at hente Norges største talent


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


Officielt: Køber Rasmus Nissen Kristensen

FC København er uden fem mand mod FC Midtjylland

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Sprudler i FCM: ‘Ville prøve noget andet end FCK’

Afsløring: Til prøvetræning i Superliga-klub

Alt er på plads: Henter Rasmus Nissen Kristensen

Birk fatter det ikke: Helt ude af proportioner

Har rollerne klar: Han bliver reservekeeper i FCK

FCK-stjerne: ‘Jeg er heller ikke Guds bedste barn’

FC Midtjylland – FC København

Frederik Birk slår fast: Han står næste kamp

Jacob Neestrup: ‘Jeg kan kun beklage’

– Selvfølgelig har han været en kæmpe idiot

Køber ny fodboldklub

Randers FC – AGF

Laudrup chokeret over Mbappé-dom

Farvel, Ramaj: FC København mister vigtigt våben

– Han har en fremtid i Dortmund

Kaldte Neestrup løgner: ‘Vi tager en snak’

De vil bytte sig til Rasmus Højlund

Laudrup om Eriksen: Overstået kapitel – tag hertil

Vild med dansker: Minder om Callum Wilson