Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: Nature Energy Park
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport og Viaplay
Hashtag: #obhif #sldk
Holdnyt:
OB:
Der har sandt for dyden ikke været meget at juble over på Fyn det sidste lange stykke tid. Det skulle da lige være brunsvigerens dag, der fandt sted d. 12.oktober og næsten bliver fejret som en nationaldag på det fynske land. På Nature Energy Park i Odense har der i hvert fald ikke været noget at juble over. Faktisk skal vi helt tilbage til sidste sæson for at finde seneste OB-sejr på hjemmebane i en gældende Superliga-kamp. Den fandt sted 26. maj mod AC Horsens.
Ja, krisen kradser som aldrig før i OB, og det var tydeligere end nogensinde før, da man måtte lade livet i pokalturneringen med et nederlag på 3-1 til FC Fredericia fra 1.divsion. Lade livet, det måtte Andreas Alm også. I hvert fald som cheftræner for OB. Svenskeren modtog en fyreseddel dagen efter det nærmest pinlige nederlag til Fredericia.
Ind er kommet Søren Krogh som midlertidig cheftræner for fynboerne. Han fik et point i sin første opgave i spidsen for OB, da de spillede 2-2 på udebane mod Lyngby. Men selvom OB kun har vundet én fodboldkamp ud af de sidste otte Superliga-kampe, så er der heldigvis for fynboerne to hold, der har været endnu dårligere.
Sven Köhler sidder ude med karantæne.
Hvidovre IF:
Ét af de hold, der trods alt har været ringere, er nemlig søndagens modstander fra Hvidovre. Hvis kridsen kradser i OB, så gør den det nemlig i den grad også i Hvidovre. Hvidovre har stadig til gode at vinde sin første fodboldkamp i denne sæson, hvor det er blevet til sølle tre point på 14 kampe.
Hvidovre ligner ganske enkelt et hold, der er betydeligt ringere end de resterende 11 hold i ligaen. Og selvom OB har været et af de dårligere hold i denne sæson, så finder sjællænderne ikke meget trøst i at kigge på seneste opgør mod fynboerne. Her løb de nemlig ind i sæsonens hidtid største nederlag på 5-1.
Det er i virkeligheden svært at finde ét punkt, hvor Hvidovre bare tilnærmelsesvis har kunne måle sig med de andre Superliga-hold. Men især på målscoringsfronten har det set sløjt ud for nyoprykkerne, der blot har scoret seks mål i de første 14 runder. Derfor har man hentet en tidligere Superliga-bomber ind for blandt andre AC Horsens og Brøndby i form af 2-meter-manden Simon Makienok.
Men her er nøgleordet altså "tidligere". For købet af Makienok har mest af alt virket som et desperat råb om hjælp for Hvidovre, der stadig ikke har fået ham i gang med målene endnu. Hvidovre har hele ti point op til den rigtige side af stregen, hvor netop søndagens modstander fra OB ligger med 13 point. Så hvis ikke håndklædet allerede er kastet i ringen, så bliver den det nok, hvis man taber på søndag.
Karantæner:
OB: Sven Köhler
Hvidovre: Ingen
Bud på startopstillinger:
OB (4-3-3): Hans Christian Bernat – Leroy Owosu, Tobias Slotsager, Filip Helander, Aske Adelgaard – Tom Trybull, Rami Al Hajj, Alassana Maneh – Don Deedson Louicius, Bashkim Kadrii, Charly Nouck
Hvidovre (4-3-3): Filip Djukic – Magnus Fredslund, Malte Killerich, Daniel Stenderup, Matti Olsen – Martin Spelmann, Jonas Gemmer, Nicolai Geertsen – Lirim Qamili, Simon Makienok, Christian "Greko" Jakobsen
Dom:
OB har ikke vundet på hjemmebane i Superligaen i næsten et halvt år, men det gør de på søndag mod Hvidovre. En ny træner er tit lig med ny energi og en fornyet tro på tingene, og hvis ikke man kan slå Hvidovre på hjemmebane, så kan man ikke slå nogen. Hvidovre virker som et hold, der allerede har indset, at de kun er på lånt tid i Superligaen. De er ganske enkelt i en anden vægtklasse end de andre hold.
OB vinder kampen med 2-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
10. gang i træk
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
OPTAKT