Optakt: OB – Randers FC

Der er returkamp søndag eftermiddag, hvor OB og Randers FC tørner sammen. Et hold er efter denne runde færdig for sæsonen.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Nature Energi Park, Odense
Dommer: Jakob Kehlet
Slutspil: Europa Playoff
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #obrfc #sldk

Holdnyt:
OB:
Fynboerne var foran med 1-0 i Randers, men holdet var ikke i stand til at holde føringen. I stedet endte det med, at Randers kom tilbage og vandt med 2-1. Dermed er der alt at spille for, når der er returkamp i Odense søndag.

Randers kan nøjes med uafgjort, mens OB skal vinde opgøret – enten med 1-0 eller med en sejr på mindst to mål. 2-1 vil sende opgøret i forlænget spilletid og eventuel straffesparkskonkurrence.

Senest var OB uden Sayouba Mandé, Alexander Juel Andersen, Janus Drachmann, Aron Thrandarson og Mart Lieder, der alle sad ude med skader. Af dem er Mandé og Aron Thrandarson tilbage i truppen, mens de tre andre fortsat sidder over. 

OB er også uden Oliver Lund, der har raget en karantænedag til sig.

Randers FC:
Thomas Thomasberg var ikke tilfreds med første halvleg i opgøret i Randers, og klubben fik vist kvaliteterne i anden halvleg, så kampen altså tippede over til Randers’ fordel.

Men med en sejr på 2-1 er alt stadig i spil i Odense, og derfor kan kronjyderne ikke tillade sig at hvile på laurbærerne.

Randers kommer til opgøret med lidt skader i truppen. Erik Marxen og Mathias Greve har ikke spillet de sidste kampe for holdet og er ude igen, og så ligner det, at Johnny Thomsen har spillet sin sidste kamp for RFC. Han måtte udgå lørdag med en skade og er ikke klar til opgøret i Odense.

Thomas Thomasberg kunne bringe Marvin Egho i opgøret mod Randers. Han kom ind fra bænken. Både Alhaji Kamara og Emil Riis Jakobsen scorede for kronjyderne, hvorfor de må formodes at holde deres pladser i Thomas Thomasbergs angreb.

Karantæne:
OB
: Oliver Lund
Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
OB
(4-4-2): Christensen – Johnson Laursen, M. Lund, Tverskov, Skjelvik – Opondo, Thomasen, Kløve, Frøkjær-Jensen – Fenger, Svendsen

Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Piesinger, Graves, Kopplin – Kehinde, Rømer, Lauenborg, Hammershøy-Mistrati – Kamara, Riis Jakobsen

Profilen:
Mikkel Kallesøe kom ind i stedet for Johnny Thomsen senest, da den rutinerede back blev skadet, og Kallesøe var et friskt pust med masser af gode fremløb og godt arbejde defensivt. Nu får han en ny chance for at imponere.

Vidste du, at..:
Mens OB altid har det svært i Randers, har Jakob Michelsens mandskab det omvendt ganske fint hjemme mod kronjyderne. Seks af de seneste syv i Odense har OB vundet, og den sidste af de syv er endt uafgjort.

Dom:
Det tegner til at blive en ny og tæt kamp, hvor hjemmeholdet skal op og have scoret, hvis de skal videre til en kamp mod AC Horsens.

OB er godt nok ramt af skader, men har alligevel en del kvalitet på holdet, som gerne skal komme til udtryk mod Randers FC.

Omvendt har Randers en god og solid base, som skal løfte holdet og sikre en samlet sejr over OB.

Vi tror på, at statistikken igen får ret – som den gjorde det i sidste weekend med en Randers-sejr – 1-0 til OB, der går videre på reglen om udebanemål. 

Tidligere indbyrdes kampe og form:





TOPNYHED

Han er også færdig i FC København

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Melder ud om Kasper Hjulmand

Klar på chokskifte

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Sendt hjem fra FC København-træning



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Vild stime før Danmark-brag

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Medie: Det peger i den retning for Garananga



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ser I med, Brøndby?

Stor profil glad for Brøndby

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

– Hele holdet er trygge ved ham

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Det skal blive bedre, Isaksen!

Randers var tæt på – nu er han et monster

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Joakim Mæhle åbner op

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

‘Vil du være multimillionær?’

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Ungarn slagter slovenere