Optakt: OB – Randers FC

Der venter et vigtigt opgør i kampen om top, når Randers gæster Odense.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense
Dommer: Jonas Hansen
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #obrfc #sldk

Holdnyt:
OB:
Fynboerne har fået en svingende start på 2021. Kun ét point mod de to bundhold Lyngby BK og AC Horsens, men omvendt fire point mod FC Nordsjælland og AGF. Det betyder, at ambitionen om at top 6 ikke er mere end tre point væk.

Det er først og fremmest SønderjyskE, som OB skal jagte, men søndagens modstander, Randers FC, er kun seks point foran OB. Man behøver ikke være et matematisk geni for at regne ud, at der er stor forskel på sejr og nederlag – og dermed holdets chancer for at indhente en af de konkurrenter, der ligger lige foran.

Cheftræner Jakob Michelsen risikerer dog at måtte undvære flere potentielle startere. Jørgen Skjelvik har siddet ude i årets første fire kampe og er ikke meldt klar endnu, mens Mads Frøkjær-Jensen døjede med en hovedskade, og anfører Janus Drachmann sad ude, seneste runde.

Forsvaret er i det hele taget hårdt ramt. Foruden Skjelvik sad også Kasper Larsen og Oliver Lund over. Hvis de fortsat gør det, åbner det for flere minutter til 18-årige Robin Østrøm, men Lund ventes tilbage.

Bashkim Kadrii kan desuden gøre comeback i den stribede OB-trøje. Han er med i truppen. 

Randers FC:
Indtil for tre runder siden var Randers et af ligaens mest formstærke hold med seks sejre på stribe, men luften er gået en anelse ud af ballonen med to point i de tre seneste kampe. Til gengæld kan kronjyderne så godt som sikre sig en plads i top 6 med en sejr søndag.

Som nævnt ovenfor har Randers seks point ned til OB på syvendepladsen. Bliver det forvandlet til ni af slagsen, får OB usædvanligt svært ved at hente forspringet på bare fire spillerunder.

Det er især Randers’ defensiv, der har sikret holdet et god udgangspunkt før slutspurten i grundspillet. De 15 mål, som Patrik Carlgren har måttet fiske ud ad nettet, er lavest af alle mandskaber i ligaen.

Til gengæld vender topscorer Alhaji Kamara tilbage fra karantæne, mens Mathias Nielsen endnu ikke er meldt klar oven på sin skadespause.

Siden seneste runde er André Rømer desuden skiftet til IF Elfsborg.

Karantæne:
OB: Ingen
Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
OB (4-3-3): Christensen – Laursen, Andersen, Tverskov, Lund – Kløve, Thomasen, Okosun – Hyllegaard, Sabbi, Opondo

Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Graves, Marxen, Kopplin – Kehinde, Hammershøy-Mistrati, Lauenborg, Greve – Kamara, Egho

Profilen:
Alhaji Kamara har ikke tiltrukket så meget opmærksomhed som andre målscorere, men han er på otte sæsontræffere og dermed kun én fra den førsteplads, som fire andre spillere pt. deler. Hvis forsvaret kan blive ved med at lukke af, som det har gjort indtil nu, og han kan fortsætte sin scoringsform, tegner det godt for Randers.

Vidste du, at..:
OB har ikke scoret i sine to seneste hjemmekampe. Det lyder måske ikke af meget, men det er faktisk en tangering af klubrekorden i Superliga-æraen.

Dom:
Selv om Randers er faldet en smule i kadence de seneste runder, har holdet leveret en mere stabil sæson end OB. Især defensiven har været af høj klasse.

Derfor tror vi på en kronjysk udebanesejr søndag eftermiddag. Det bliver dog en smal én af slagsen. 1-0 til Randers.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Første gang nogensinde for Eriksen

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Her skal Sepp Piontek begraves

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Liverpool – West Ham United



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

‘Det må ikke ske’

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Endelig er der godt nyt

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Ekspert med dyster FCK-dom

Juventus-profil: ‘Absurd’

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation