Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense
Dommer: Jonas Hansen
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #obrfc #sldk
Holdnyt:
OB:
Fynboerne har fået en svingende start på 2021. Kun ét point mod de to bundhold Lyngby BK og AC Horsens, men omvendt fire point mod FC Nordsjælland og AGF. Det betyder, at ambitionen om at top 6 ikke er mere end tre point væk.
Det er først og fremmest SønderjyskE, som OB skal jagte, men søndagens modstander, Randers FC, er kun seks point foran OB. Man behøver ikke være et matematisk geni for at regne ud, at der er stor forskel på sejr og nederlag – og dermed holdets chancer for at indhente en af de konkurrenter, der ligger lige foran.
Cheftræner Jakob Michelsen risikerer dog at måtte undvære flere potentielle startere. Jørgen Skjelvik har siddet ude i årets første fire kampe og er ikke meldt klar endnu, mens Mads Frøkjær-Jensen døjede med en hovedskade, og anfører Janus Drachmann sad ude, seneste runde.
Forsvaret er i det hele taget hårdt ramt. Foruden Skjelvik sad også Kasper Larsen og Oliver Lund over. Hvis de fortsat gør det, åbner det for flere minutter til 18-årige Robin Østrøm, men Lund ventes tilbage.
Bashkim Kadrii kan desuden gøre comeback i den stribede OB-trøje. Han er med i truppen.
Randers FC:
Indtil for tre runder siden var Randers et af ligaens mest formstærke hold med seks sejre på stribe, men luften er gået en anelse ud af ballonen med to point i de tre seneste kampe. Til gengæld kan kronjyderne så godt som sikre sig en plads i top 6 med en sejr søndag.
Som nævnt ovenfor har Randers seks point ned til OB på syvendepladsen. Bliver det forvandlet til ni af slagsen, får OB usædvanligt svært ved at hente forspringet på bare fire spillerunder.
Det er især Randers’ defensiv, der har sikret holdet et god udgangspunkt før slutspurten i grundspillet. De 15 mål, som Patrik Carlgren har måttet fiske ud ad nettet, er lavest af alle mandskaber i ligaen.
Til gengæld vender topscorer Alhaji Kamara tilbage fra karantæne, mens Mathias Nielsen endnu ikke er meldt klar oven på sin skadespause.
Siden seneste runde er André Rømer desuden skiftet til IF Elfsborg.
Karantæne:
OB: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
OB (4-3-3): Christensen – Laursen, Andersen, Tverskov, Lund – Kløve, Thomasen, Okosun – Hyllegaard, Sabbi, Opondo
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Graves, Marxen, Kopplin – Kehinde, Hammershøy-Mistrati, Lauenborg, Greve – Kamara, Egho
Profilen:
Alhaji Kamara har ikke tiltrukket så meget opmærksomhed som andre målscorere, men han er på otte sæsontræffere og dermed kun én fra den førsteplads, som fire andre spillere pt. deler. Hvis forsvaret kan blive ved med at lukke af, som det har gjort indtil nu, og han kan fortsætte sin scoringsform, tegner det godt for Randers.
Vidste du, at..:
OB har ikke scoret i sine to seneste hjemmekampe. Det lyder måske ikke af meget, men det er faktisk en tangering af klubrekorden i Superliga-æraen.
Dom:
Selv om Randers er faldet en smule i kadence de seneste runder, har holdet leveret en mere stabil sæson end OB. Især defensiven har været af høj klasse.
Derfor tror vi på en kronjysk udebanesejr søndag eftermiddag. Det bliver dog en smal én af slagsen. 1-0 til Randers.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Yoram Zague skal væk fra PSG
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
NYHEDER
Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål
TIPSBLADET SPECIAL
Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
FC København tjente millioner tirsdag aften
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen
EKSKLUSIVT
Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte
Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’
KARAKTERER
Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København lejer Amir Richardson
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
NYHEDER
Elver kørt direkte på hospitalet under kamp
NYHEDER
Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje
NYHEDER
På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’
Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
NYHEDER
Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund
NYHEDER
FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli
TOPNYHED
Reagerer på katastrofalt rødt kort
TIPSBLADETS DOM
– Et gigantisk problem for Danmark
EKSKLUSIVT
