Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense
Dommer: Jonas Hansen
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #obrfc #sldk
Holdnyt:
OB:
Fynboerne har fået en svingende start på 2021. Kun ét point mod de to bundhold Lyngby BK og AC Horsens, men omvendt fire point mod FC Nordsjælland og AGF. Det betyder, at ambitionen om at top 6 ikke er mere end tre point væk.
Det er først og fremmest SønderjyskE, som OB skal jagte, men søndagens modstander, Randers FC, er kun seks point foran OB. Man behøver ikke være et matematisk geni for at regne ud, at der er stor forskel på sejr og nederlag – og dermed holdets chancer for at indhente en af de konkurrenter, der ligger lige foran.
Cheftræner Jakob Michelsen risikerer dog at måtte undvære flere potentielle startere. Jørgen Skjelvik har siddet ude i årets første fire kampe og er ikke meldt klar endnu, mens Mads Frøkjær-Jensen døjede med en hovedskade, og anfører Janus Drachmann sad ude, seneste runde.
Forsvaret er i det hele taget hårdt ramt. Foruden Skjelvik sad også Kasper Larsen og Oliver Lund over. Hvis de fortsat gør det, åbner det for flere minutter til 18-årige Robin Østrøm, men Lund ventes tilbage.
Bashkim Kadrii kan desuden gøre comeback i den stribede OB-trøje. Han er med i truppen.
Randers FC:
Indtil for tre runder siden var Randers et af ligaens mest formstærke hold med seks sejre på stribe, men luften er gået en anelse ud af ballonen med to point i de tre seneste kampe. Til gengæld kan kronjyderne så godt som sikre sig en plads i top 6 med en sejr søndag.
Som nævnt ovenfor har Randers seks point ned til OB på syvendepladsen. Bliver det forvandlet til ni af slagsen, får OB usædvanligt svært ved at hente forspringet på bare fire spillerunder.
Det er især Randers’ defensiv, der har sikret holdet et god udgangspunkt før slutspurten i grundspillet. De 15 mål, som Patrik Carlgren har måttet fiske ud ad nettet, er lavest af alle mandskaber i ligaen.
Til gengæld vender topscorer Alhaji Kamara tilbage fra karantæne, mens Mathias Nielsen endnu ikke er meldt klar oven på sin skadespause.
Siden seneste runde er André Rømer desuden skiftet til IF Elfsborg.
Karantæne:
OB: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
OB (4-3-3): Christensen – Laursen, Andersen, Tverskov, Lund – Kløve, Thomasen, Okosun – Hyllegaard, Sabbi, Opondo
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Graves, Marxen, Kopplin – Kehinde, Hammershøy-Mistrati, Lauenborg, Greve – Kamara, Egho
Profilen:
Alhaji Kamara har ikke tiltrukket så meget opmærksomhed som andre målscorere, men han er på otte sæsontræffere og dermed kun én fra den førsteplads, som fire andre spillere pt. deler. Hvis forsvaret kan blive ved med at lukke af, som det har gjort indtil nu, og han kan fortsætte sin scoringsform, tegner det godt for Randers.
Vidste du, at..:
OB har ikke scoret i sine to seneste hjemmekampe. Det lyder måske ikke af meget, men det er faktisk en tangering af klubrekorden i Superliga-æraen.
Dom:
Selv om Randers er faldet en smule i kadence de seneste runder, har holdet leveret en mere stabil sæson end OB. Især defensiven har været af høj klasse.
Derfor tror vi på en kronjysk udebanesejr søndag eftermiddag. Det bliver dog en smal én af slagsen. 1-0 til Randers.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
OPTAKT
Crystal Palace – Rayo Vallecano
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Klar til at gå shopamok
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
MEDIE
Storklub jagter to danskere
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
