Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: Canal 9
Hashtag: #obrfc #sldk
Holdnyt:
OB
En 8. plads er ikke noget at råbe hurra for, men OB fik i løbet af nedrykningsspillet vist gode takter momentvist, og fynboerne kæmpede indtil sidste spillerunde med FC Midtjylland om den vigtige 7. plads.
Siden sæsonafslutningen er der virkelig sket ting og sager i OB, hvor fodbolddirektør Björn Wesström har haft særdeles travlt. Profilerne Yankuba Minteh, Jeppe Tverskov og Mads Frøkjær-Jensen har alle forladt OB, men de stribede har til gengæld hentet et hav af nye spillere ind.
OB har hentet forstærkninger til alle tre kæder, og det bliver især interessant at se, om den tidligere Allsvenskan-topscorer Mohamed Buya Turay også kan finde vejen til netmaskerne i Superligaen.
Andre nytilkomne spillere som Leeroy Owusu, Sven Köhler og Rami Al-Hajj forventes også at være i spil til startopstillingen i sæsonpremieren.
Fynboerne havde en god opstart indtil sidste testkamp, hvor man endte med at tabe 1-7 til det hollandske mandskab Twente.
Andreas Alm må undvære Emmanuel Sabbi, der er blevet syg, mens Mihajlo Ivancevic og Alen Mustafic også sidder ude.
Randers FC
Randers har præsteret utroligt stabilt i Superligaen i mange sæsoner under Thomas Thomasberg, der dog forlod kronjyderne til fordel for FC Midtjylland i slutningen af marts, og i det efterfølgende mesterskabsspil blev det blot til to sejre i 10 kampe for Rasmus Bertelsens mandskab.
De sidste seks spillerunder kastede blot et enkelt point af sig, så man kan roligt sige, at Randers sluttede sidste sæson lidt sløjt af.
I forhold til sidste sæson har Randers sagt farvel til en del spillere. Lasse Berg Johnsen er blevet solgt til Malmö FF, mens Tosin Kehinde og Jakob Ankersen er smuttet på frie transfers. Derudover er lejeaftalerne med Carl Johansson og Adam Andersson ophørt.
Til gengæld har Randers hentet den hollandske midterforsvarer Wessel Demmers, der har spillet over 100 kampe i Æresdivisionen. Og så er Mads Albæk hentet ind på en etårig aftale.
Randers er uden Frederik Lauenborg, Mikkel Kallesøe, Daniel Høegh, Oskar Snorre og Alhaji Kamara, der alle sidder ude med skader.
Karantæner:
OB: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
OB (4-2-3-1): Hansen – Owusu, Paulsen, Slotsager, Adelgaard – Manneh, Köhler – Tongya, Al-Hajj, Nouck – Turay
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kopplin, Dammers, Andersson, Kaastrup – Klysner, Enggård, Pedersen, Nordli – Bundgaard, Egho
Dom:
Det er svært at spå om holdenes styrkeniveau, inden vi har set dem i aktion efter sommerferien, og det gælder især for OB, som har foretaget store ændringer i truppen.
Umiddelbart ligner det dog en kamp uden en klar favorit, så buddet herfra lyder på en 1-1-kamp i sæsonpremieren.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Newcastle henter stort talent
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
Færdig i Manchester City
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
Moukoko vækker opsigt i udlandet
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
Superliga-ekspert i svime over FCK
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
INTERVIEW
