Optakt: OB – Randers FC

Den sidste kamp i forårets første runde spilles mandag, hvor Randers FC gæster OB på EWII Park.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: EWII Park, Odense
Dommer: Anders Poulsen
På TV: TV3 Sport 1
Hashtag: #obrfc #sldk

.

Holdnyt:

OB:
I et transfervindue, hvor fansene skreg på offensive forstærkninger, udlejede OB en angriber (Thomas Mikkelsen) og solgte deres bedste midtbanespiller (Mohamed El Makrini). I stedet hentede man de to Esbjerg-spillere Casper Nielsen og Ryan Johnsson Laursen til Ådalen. Dermed hviler ansvaret for at score mål, hvilket OB var det dårligste hold i hele Danmarksturneringen til i efteråret, fortsat på Rasmus Festersen og Anders K. Jacobsen.

Det ser ud som lidt af et sats for OB, der med 16 mål i efteråret scorede 0,76 per kamp. Ambitioner om top 6 er forvandlet til nedrykningskamp, hvor OB lige nu ligger nummer 13.

Formålet med at begrænse omfanget af udskiftninger i truppen er, at cheftræner Kent Nielsen skal have ro til at få det bedste ud af materialet. Den luksus har ingen OB-træner haft i mange år, men det betyder også, at presset på Nielsen og sportsdirektør Jesper Hansen vil stige, hvis de har set forkert, og OB ikke kan klare sig uden en ny angriber.

OB’s træningskampe har været en blandet fornøjelse for striberne, der vandt de to første over FC Roskilde og Nykøbing FC med samlet 6-1 og dernæst tabte to og spillede én uafgjort, inden generalprøven mod Brøndby IF blev aflyst. OB tabte torsdag den sidste testkamp til HB Køge, og der er derfor store spørgsmålstegn omkring fynboerne før Superliga-starten.

Kent Nielsen har næsten en skadesfri trup til opgøret. Ryan Johnsson Laursen er dog skadet og sidder over.

Randers FC:
Omsider fik Randers FC skilt sig af med Mandla Masango, som siden i sommer har været uønsket i Kronjylland, og det må formodes, at det skaber en smule arbejdsro til sportschef Ole Nielsen og administrerende direktør Michael Gravgaard, at de ikke skal forholde sig til sydafrikanerens gøren og laden hele tiden.

Desværre for Randers kunne klubben ikke holde på topscorer Mikael Ishak, der nu skal score mål for Nürnberg, mens en anden angriber, Marko Mitrovic, blev sendt til SønderjyskE. Til gengæld er kanten blevet forstærket med svenske Sam Lundholm, hvilket var et stort ønske, da man følte, at for meget af det kreative ansvar hvilede på Kasper Fisker.

Randers spillede et fremragende efterår lige indtil de sidste fire kampe. De blev alle tabt, og dermed blev et fremragende efteråret til et godt efterår. For klubben ligger stadig nummer tre a point med FC Midtjylland, og det må trods alt betegnes som tilfredsstillende. Med salget af holdets topscorer må foråret først og fremmest handle om at cementere pladsen blandt de seks hold, der skal spille mesterskabsslutspil.

Holdet går ind til OB-kampen med en resultatmæssig opstart på det jævne. Tre uafgjorte, en sejr og et nederlag er det blevet til for Randers.

Andreas Bruhn, Sam Lundholm og Lucas Haren er alle udtaget til opgøret, mens Nikola Djurdic ikke er at finde i truppen.

Karantæne:
OB: Ingen
Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
OB (4-4-2): Grytebust – Lund, Petersen, Tverskov, Barrett – Edmundsson, Thomasen, Nielsen, Jönsson – Jacobsen, Festersen
Randers FC (4-4-2): Halldorsson – Thomsen, Fenger, Agesen, Marxen – Fisker, Poulsen, Allansson, Lundholm – Lundberg, Pourié

Profilen:
Kasper Fisker har været Randers FC en god mand i denne sæson, og han har i perioder haft en stor del af ansvaret for at skabe noget i offensiven for holdet. Her skal Lundholm aflaste ham, men Fisker forbliver vigtig; han stod bag seks oplæg i efteråret, og han arbejder så hårdt for holdet, at han løb mest af alle spillere i ligaen i efteråret.

Vidste du, at..:
I de indbyrdes opgør har Randers FC en ganske klar overhånd i forhold til OB. Vi skal tilbage til august 2014 for at finde den seneste fynske sejr, og de 13 foregående opgør mellem de to hold har kun udmøntet sig i to sejre til mandagens hjemmehold.

Dom:
Det kan godt være, at Randers FC mangler deres topscorer, men med Viktor Lundberg, Marvin Pourié og Mayron George som arvtagere er klubben dækket fint ind. Dertil kommer, at Randers i denne sæson simpelthen har været bedre end OB på næsten alle parametre, og at holdet har det med at komme bedst ud af de indbyrdes opgør. Mange ting peger på kronjysk sejr, og det gør tipsbladet.dk også. 0-2.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

FC Midtjylland – AGF

Den største genistreg i Superligaen?

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Ringet op af Brøndby-træner

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Steve Cooper storroser stjerne

Nedtur for Højlund og Napoli

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Her spiller Lasse Schöne i dag

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Vejle Boldklub – FC København

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

FC Nordsjælland – Viborg FF

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Silkeborg IF – FC Fredericia