Optakt: OB – SønderjyskE

Den sidste Superliga-runde før landskampspausen sparkes i gang af OB og SønderjyskE, der er side om side i tabellen.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense
Dommer: Sandi Putros 
På TV: TV3 Sport 
Hashtag: #obsje

Holdnyt:
OB:
10 point efter syv kampe tegner i virkeligheden et ganske præcist billede af sæsonstarten i OB – den har været meget op og ned. 

Jakob Michelsen har fået sammensat et mandskab, der er bund i, men fynboerne har det også med at have nogle udfald i kampene, som indtil videre har kostet. Det seneste opgør mod Hobro burde have kastet tre point af sig, men OB måtte nøjes med 0-0.

Før ottende spillerunde er OB placeret som nummer seks og er en del af et meget stort midterfelt, hvor ikke mange point adskiller succes fra fiasko. Sådan vil det formentlig være for fynboerne resten af sæsonen.

Sander Svendsen er tilbage, efter han sad over med sygdom i seneste runde. Til gengæld er Jens Jakob Thomasen skadet.

SønderjyskE:
Haderslev-klubben var fuldstændig chanceløs i det seneste opgør mod FC Midtjylland, som endte med et 0-2-nederlag. Ulvene spillede den måske bedste kamp i sæsonen – samtidig leverede SønderjyskE nok den dårligste præstation.

Dermed er Glen Riddersholms mandskab oppe på fire kampe i træk uden en sejr, og den fornemme start på sæsonen er efterhånden glemt. Nu handler det om at komme tilbage på sporet lynhurtigt, så der ikke for alvor går gummiben i den.

I opgøret mod FC Midtjylland var det en stor overraskelse, at Kess Luijckx pludselig startede inde i det centrale forsvar ved siden af Patrick Banggaard. Det skal blive spændende at se, om han beholder pladsen mod OB.

SønderjyskE har Marc Pedersen og Nicholas Marfelt på skadeslisten, mens Marcel Rømer sidder over. Om det skyldes spekulationer om fremtiden eller en skade, melder SønderjyskE ikke noget om.

Karantæner:
OB: Ingen
SønderjyskE: Ingen

Bud på startopstillinger:
OB (3-5-2): Christensen – Leeuwin, Tverskov, M. Lund – Johnson Laursen, Kløve, Drachmann, Opondo, O. Lund – Kadrii, Svendsen

SønderjyskE (4-3-3): Mielitz – Bah, Gartenmann, Banggaard, Absalonsen – “Greko”, Albæk, Jonsson – Hassan, Lieder, Rojas

Profilen:
Ligegyldigt hvordan man vender og drejer det, vil man gerne have mål fra sine offensive spillere, og det har SønderjyskE endnu ikke fået fra Rilwan Hassan, selv om den tidligere FCM-spiller har fået mange minutter på banen. Hassan kan trøste sig med tre assists, men der er ingen tvivl om, at han gerne vil åbne målkontoen i SønderjyskE – det kan han passende gøre fredag aften.

Vidste du, at..:
OB er det hold i denne sæson, der har raget fleste gule kort til sig. 19 af slagsen er det blevet til i de første syv kampe – fynboerne har til gengæld ikke fået et eneste rødt kort.

Dom:
Det tegner til at blive en meget lige kamp. Et point adskiller OB og SønderjyskE i tabellen, og de to klubber har ens målscore efter syv kampe. SønderjyskE’s formkurve har været en smule mere nedadgående end OB’s på det seneste, og det tipper en lille favoritværdighed over på fynsk side. Buddet herfra er en 2-1-sejr til OB i en jævnbyrdig forestilling. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Her spiller Lasse Schöne i dag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Fyrer landstræner to måneder før VM

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

‘Så brænder hele København ned’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Fik blackout på Brøndby Stadion

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Det er aldrig sket før

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Chelsea – Manchester United

Steve Cooper storroser stjerne

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Kan koste Brøndby flere millioner

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Benhård besked til Real Madrid-stjerner



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

OB siger farvel til seks spillere

Ringet op af Brøndby-træner

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Helt vild med Brøndby-profil

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Fifa kritiserer transportpriser under

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen