Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #obsje
Holdnyt:
OB:
10 point efter syv kampe tegner i virkeligheden et ganske præcist billede af sæsonstarten i OB – den har været meget op og ned.
Jakob Michelsen har fået sammensat et mandskab, der er bund i, men fynboerne har det også med at have nogle udfald i kampene, som indtil videre har kostet. Det seneste opgør mod Hobro burde have kastet tre point af sig, men OB måtte nøjes med 0-0.
Før ottende spillerunde er OB placeret som nummer seks og er en del af et meget stort midterfelt, hvor ikke mange point adskiller succes fra fiasko. Sådan vil det formentlig være for fynboerne resten af sæsonen.
Sander Svendsen er tilbage, efter han sad over med sygdom i seneste runde. Til gengæld er Jens Jakob Thomasen skadet.
SønderjyskE:
Haderslev-klubben var fuldstændig chanceløs i det seneste opgør mod FC Midtjylland, som endte med et 0-2-nederlag. Ulvene spillede den måske bedste kamp i sæsonen – samtidig leverede SønderjyskE nok den dårligste præstation.
Dermed er Glen Riddersholms mandskab oppe på fire kampe i træk uden en sejr, og den fornemme start på sæsonen er efterhånden glemt. Nu handler det om at komme tilbage på sporet lynhurtigt, så der ikke for alvor går gummiben i den.
I opgøret mod FC Midtjylland var det en stor overraskelse, at Kess Luijckx pludselig startede inde i det centrale forsvar ved siden af Patrick Banggaard. Det skal blive spændende at se, om han beholder pladsen mod OB.
SønderjyskE har Marc Pedersen og Nicholas Marfelt på skadeslisten, mens Marcel Rømer sidder over. Om det skyldes spekulationer om fremtiden eller en skade, melder SønderjyskE ikke noget om.
Karantæner:
OB: Ingen
SønderjyskE: Ingen
Bud på startopstillinger:
OB (3-5-2): Christensen – Leeuwin, Tverskov, M. Lund – Johnson Laursen, Kløve, Drachmann, Opondo, O. Lund – Kadrii, Svendsen
SønderjyskE (4-3-3): Mielitz – Bah, Gartenmann, Banggaard, Absalonsen – “Greko”, Albæk, Jonsson – Hassan, Lieder, Rojas
Profilen:
Ligegyldigt hvordan man vender og drejer det, vil man gerne have mål fra sine offensive spillere, og det har SønderjyskE endnu ikke fået fra Rilwan Hassan, selv om den tidligere FCM-spiller har fået mange minutter på banen. Hassan kan trøste sig med tre assists, men der er ingen tvivl om, at han gerne vil åbne målkontoen i SønderjyskE – det kan han passende gøre fredag aften.
Vidste du, at..:
OB er det hold i denne sæson, der har raget fleste gule kort til sig. 19 af slagsen er det blevet til i de første syv kampe – fynboerne har til gengæld ikke fået et eneste rødt kort.
Dom:
Det tegner til at blive en meget lige kamp. Et point adskiller OB og SønderjyskE i tabellen, og de to klubber har ens målscore efter syv kampe. SønderjyskE’s formkurve har været en smule mere nedadgående end OB’s på det seneste, og det tipper en lille favoritværdighed over på fynsk side. Buddet herfra er en 2-1-sejr til OB i en jævnbyrdig forestilling.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
NYHEDER
Dansker med kongemål mod Napoli
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft
TOPNYHED
Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
Neymar tager en tørn mere
TRANSFER
Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub
Tauson er færdig i Brisbane
Puster til bålet under West Ham-træners sæde
DAGENS SPILFORSLAG
