Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spilelsted: Nature Energi Park, Odense
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #obsje #sldk
Holdnyt:
OB:
Superliga-klubben OB fik en god start under den midlertidige træner Michael Hemmingsen, men holdet fra Odense har siden dalet i kvalitet. Sidst tabte man skuffende med 0-1 til Vejle.
Dermed er der syv point ned til Lyngby, der ligger under stregen, og selv om det er et solidt forspring, kan det hurtigt forsvinde, hvis Lyngby igen begynder at sætte nogle sejre sammen.
Derfor er opgøret mod SønderjyskE også så vigtigt for OB. Fynboerne har et enkelt point mere end SønderjyskE, men alt er i spil, hvis Lyngby slår Horsens i den kommende runde.
Michael Hemmingsens mandskab kommer til opgøret med en enkelt karantæne, da Mads Frøkjær-Jensen må sidde opgøret over, mens Mikkel Hyllegaard har været sat af på det seneste. Han er dog tilbage igen. Kasper Larsen udgik med en skade i opgøret mod Vejle, men er blevet klar til at spille.
SønderjyskE:
Glen Riddersholm og SønderjyskE er 2021’s dårligste mandskab i Superligaen. Her har man bare formået at hente syv point – tre færre end Horsens – og det kulminerede netop mod Horsens senest, hvor man var foran med 2-0, men alligevel endte med at tabe 2-3.
Alligevel er der meget at glæde sig over, for torsdag aften spillede man sig i den anden pokalfinale i træk, da man overraskende slog FC Midtjylland ud.
For SønderjyskE er opgøret mod OB af vital betydning, og tre point vil sende klubben langt væk fra nedrykningsstregen, der i forvejen er seks point væk inden rundens kampe, mens et nederlag omvendt kan betyde, at man blot er tre pinde foran Horsens.
Så der begynder at være noget pres på holdet, og Glen Riddersholm skal have blandet kortene rigtigt til det vigtige opgør i bunden af rækken.
Både Jeppe Simonsen og Patrick Banggaard er ude med karantæne, og mens Glen Riddersholm får Mads Albæk tilbage fra skammekrogen, er midtbanespilleren blevet skadet, og misser dermed kampen.
Karantæner:
OB: Mads Frøkjær-Jensen
SønderjyskE: Patrick Banggaard og Jeppe Simonsen
Bud på startopstillinger:
OB (4-2-3-1): Christensen – Juel Andersen, Larsen, Tverskov, Skjelvik – Okosun, Thomasen – Sabbi, Thrandarson, Kadrii – Jebali
SønderjyskE (4-1-4-1): Thomas – Gartenmann, Schmiedl, Kanstrup, Dal Hende – Ekani – Hassan, Vinderslev, Eskesen, Wright – Jacobsen
Profilen:
Ayo Simon Okosun fik en chance fra start senest, og det er en spiller, som har store kompetencer i luftspillet. Det kan godt blive vigtigt i et opgør mod et såret SønderjyskE-mandskab. Så hold øje med den høje midtbanespiller..
Vidste du, at…:
Begge klubber har på tidspunkter været nede og vende i 1. division, men det er efterhånden mange år siden. OB rykkede meget overraskende ud af Superligaen i 1998, men man kom tilbage op efter bare en enkelt sæson i landets næstbedste række. SønderjyskE rykkede ud af rækken i 2006 og kom først tilbage i Superligaen i 2008/2009-sæsonen. Siden har man været fast inventar i dansk fodbolds bedste række.
Dom:
Det tegner til at blive et tæt opgør, hvor ingen af de to mandskaber har råd til at tabe. Alle klubber i den nederste halvdel af Superligaen er begyndt at bide negle, efter Lyngby har sat en gigantisk slutspurt ind, og det kan også komme til udtryk i et opgør mellem to ramte klubber.
OB virker trods alt som det hold, der har mest styr på det lige for tiden. 2-1 til fynboerne.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
NYHEDER
Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
INTERVIEW
Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
Biereth og Dolberg bryder måltørke
INTERVIEW
Brøndby-spiller afviser
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
Her kan du se FC København mod Brøndby IF
OPTAKT
Randers FC – OB
FC København og Brøndby IF brager sammen
Her er Kamil Wilczek i dag
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
NYHEDER
– Korthuset er væltet
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
– Den her sidder dybt i sjælen
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
DAGENS SPILFORSLAG
Lillebror kan drille i Madrid-derby
INTERVIEW
Frank afviste flere
Newcastle spænder ben for Manchester City
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Liverpool ydmyget
Pogba kan få comeback
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
