Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spilelsted: Nature Energi Park, Odense
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #obsje #sldk
Holdnyt:
OB:
Superliga-klubben OB fik en god start under den midlertidige træner Michael Hemmingsen, men holdet fra Odense har siden dalet i kvalitet. Sidst tabte man skuffende med 0-1 til Vejle.
Dermed er der syv point ned til Lyngby, der ligger under stregen, og selv om det er et solidt forspring, kan det hurtigt forsvinde, hvis Lyngby igen begynder at sætte nogle sejre sammen.
Derfor er opgøret mod SønderjyskE også så vigtigt for OB. Fynboerne har et enkelt point mere end SønderjyskE, men alt er i spil, hvis Lyngby slår Horsens i den kommende runde.
Michael Hemmingsens mandskab kommer til opgøret med en enkelt karantæne, da Mads Frøkjær-Jensen må sidde opgøret over, mens Mikkel Hyllegaard har været sat af på det seneste. Han er dog tilbage igen. Kasper Larsen udgik med en skade i opgøret mod Vejle, men er blevet klar til at spille.
SønderjyskE:
Glen Riddersholm og SønderjyskE er 2021’s dårligste mandskab i Superligaen. Her har man bare formået at hente syv point – tre færre end Horsens – og det kulminerede netop mod Horsens senest, hvor man var foran med 2-0, men alligevel endte med at tabe 2-3.
Alligevel er der meget at glæde sig over, for torsdag aften spillede man sig i den anden pokalfinale i træk, da man overraskende slog FC Midtjylland ud.
For SønderjyskE er opgøret mod OB af vital betydning, og tre point vil sende klubben langt væk fra nedrykningsstregen, der i forvejen er seks point væk inden rundens kampe, mens et nederlag omvendt kan betyde, at man blot er tre pinde foran Horsens.
Så der begynder at være noget pres på holdet, og Glen Riddersholm skal have blandet kortene rigtigt til det vigtige opgør i bunden af rækken.
Både Jeppe Simonsen og Patrick Banggaard er ude med karantæne, og mens Glen Riddersholm får Mads Albæk tilbage fra skammekrogen, er midtbanespilleren blevet skadet, og misser dermed kampen.
Karantæner:
OB: Mads Frøkjær-Jensen
SønderjyskE: Patrick Banggaard og Jeppe Simonsen
Bud på startopstillinger:
OB (4-2-3-1): Christensen – Juel Andersen, Larsen, Tverskov, Skjelvik – Okosun, Thomasen – Sabbi, Thrandarson, Kadrii – Jebali
SønderjyskE (4-1-4-1): Thomas – Gartenmann, Schmiedl, Kanstrup, Dal Hende – Ekani – Hassan, Vinderslev, Eskesen, Wright – Jacobsen
Profilen:
Ayo Simon Okosun fik en chance fra start senest, og det er en spiller, som har store kompetencer i luftspillet. Det kan godt blive vigtigt i et opgør mod et såret SønderjyskE-mandskab. Så hold øje med den høje midtbanespiller..
Vidste du, at…:
Begge klubber har på tidspunkter været nede og vende i 1. division, men det er efterhånden mange år siden. OB rykkede meget overraskende ud af Superligaen i 1998, men man kom tilbage op efter bare en enkelt sæson i landets næstbedste række. SønderjyskE rykkede ud af rækken i 2006 og kom først tilbage i Superligaen i 2008/2009-sæsonen. Siden har man været fast inventar i dansk fodbolds bedste række.
Dom:
Det tegner til at blive et tæt opgør, hvor ingen af de to mandskaber har råd til at tabe. Alle klubber i den nederste halvdel af Superligaen er begyndt at bide negle, efter Lyngby har sat en gigantisk slutspurt ind, og det kan også komme til udtryk i et opgør mellem to ramte klubber.
OB virker trods alt som det hold, der har mest styr på det lige for tiden. 2-1 til fynboerne.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
AVIS
Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
EKSKLUSIVT
‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
Det er mesterskabsklasse, AGF!
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
Ekspert: Det mest positive for FCK
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
– Det var en skuffelse
Her kan du se FC København mod Viborg FF
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Dårligste statistik i Tottenhams historie
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
NYHEDER
Thomas Frank fyret
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
MEDIE
