Optakt: OB – SønderjyskE

Vinderen af dette opgør holder sig fri af nedrykningsballaden, mens taberen kan blive involveret.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag  klokken 14.00
Spilelsted: Nature Energi Park, Odense
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #obsje #sldk

Holdnyt:
OB:
Superliga-klubben OB fik en god start under den midlertidige træner Michael Hemmingsen, men holdet fra Odense har siden dalet i kvalitet. Sidst tabte man skuffende med 0-1 til Vejle.

Dermed er der syv point ned til Lyngby, der ligger under stregen, og selv om det er et solidt forspring, kan det hurtigt forsvinde, hvis Lyngby igen begynder at sætte nogle sejre sammen.

Derfor er opgøret mod SønderjyskE også så vigtigt for OB. Fynboerne har et enkelt point mere end SønderjyskE, men alt er i spil, hvis Lyngby slår Horsens i den kommende runde.

Michael Hemmingsens mandskab kommer til opgøret med en enkelt karantæne, da Mads Frøkjær-Jensen må sidde opgøret over, mens Mikkel Hyllegaard har været sat af på det seneste. Han er dog tilbage igen. Kasper Larsen udgik med en skade i opgøret mod Vejle, men er blevet klar til at spille.

SønderjyskE:
Glen Riddersholm og SønderjyskE er 2021’s dårligste mandskab i Superligaen. Her har man bare formået at hente syv point – tre færre end Horsens – og det kulminerede netop mod Horsens senest, hvor man var foran med 2-0, men alligevel endte med at tabe 2-3.

Alligevel er der meget at glæde sig over, for torsdag aften spillede man sig i den anden pokalfinale i træk, da man overraskende slog FC Midtjylland ud.

For SønderjyskE er opgøret mod OB af vital betydning, og tre point vil sende klubben langt væk fra nedrykningsstregen, der i forvejen er seks point væk inden rundens kampe, mens et nederlag omvendt kan betyde, at man blot er tre pinde foran Horsens.

Så der begynder at være noget pres på holdet, og Glen Riddersholm skal have blandet kortene rigtigt til det vigtige opgør i bunden af rækken.

Både Jeppe Simonsen og Patrick Banggaard er ude med karantæne, og mens Glen Riddersholm får Mads Albæk tilbage fra skammekrogen, er midtbanespilleren blevet skadet, og misser dermed kampen. 

Karantæner:
OB: Mads Frøkjær-Jensen
SønderjyskE: Patrick Banggaard og Jeppe Simonsen

Bud på startopstillinger:
OB
(4-2-3-1): Christensen – Juel Andersen, Larsen, Tverskov, Skjelvik – Okosun, Thomasen – Sabbi, Thrandarson, Kadrii – Jebali

SønderjyskE (4-1-4-1): Thomas – Gartenmann, Schmiedl, Kanstrup, Dal Hende – Ekani – Hassan, Vinderslev, Eskesen, Wright – Jacobsen

Profilen:
Ayo Simon Okosun fik en chance fra start senest, og det er en spiller, som har store kompetencer i luftspillet. Det kan godt blive vigtigt i et opgør mod et såret SønderjyskE-mandskab. Så hold øje med den høje midtbanespiller..

Vidste du, at…:
Begge klubber har på tidspunkter været nede og vende i 1. division, men det er efterhånden mange år siden. OB rykkede meget overraskende ud af Superligaen i 1998, men man kom tilbage op efter bare en enkelt sæson i landets næstbedste række. SønderjyskE rykkede ud af rækken i 2006 og kom først tilbage i Superligaen i 2008/2009-sæsonen. Siden har man været fast inventar i dansk fodbolds bedste række.

Dom:
Det tegner til at blive et tæt opgør, hvor ingen af de to mandskaber har råd til at tabe. Alle klubber i den nederste halvdel af Superligaen er begyndt at bide negle, efter Lyngby har sat en gigantisk slutspurt ind, og det kan også komme til udtryk i et opgør mellem to ramte klubber.

OB virker trods alt som det hold, der har mest styr på det lige for tiden. 2-1 til fynboerne.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

TransferLIVE: Dansk klub bekræfter transfer

Klart svar om Tonni Adamsen

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard

Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt

OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Zorniger med klar besked til Brøndby

Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Det kan ske mandag i FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

FCK-direktør bekræfter henvendelse

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

Millioner på lommen – men vil de bruge dem?

Under i Udine

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey