Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 18.30
Spillested: Nature Energi Park, Odense
Dommer: Anders Poulsen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #obvb #sldk
Holdnyt:
OB:
Det var nær gået helt galt for fynboerne OB, der søndag mødte AC Horsens, men det lykkedes dem alligevel at få reddet et point i land, da Issam Jebali scorede til 1-1 til sidst.
Pointtabet var skuffende, men det var alligevel et vigtigt point, da man holdt konkurrenterne fra komme tættere på og altså i øjeblikket holder sig ude af nedrykningsræset.
Men det kan blive et problem, hvis man taber til Vejle fredag. For så vil Lyngby være bare fem point efter, hvis De Kongeblå besejrer AaB i den kommende runde.
Senest var træner Michael Hemmingsen uden Ryan Johnson Laursen og Mart Lieder – begge var ellers udtaget til den 20 mands store kamptrup. Spørgsmålet er, om angriber Bashkim Kadrii er klar til at spille fra start.
Vejle Boldklub:
Det var et ufatteligt vigtigt opgør for Vejle, da man tirsdag aften gæstede Lyngby. Havde man tabt, ville man bare være et enkelt point foran netop Lyngby. Men det gjorde man ikke – i stedet endte det 0-0, og dermed er der fire point mellem de to klubber.
Vejle kan med en sejr i Odense tage et stort skridt væk fra nedrykningsstregen, og så vil man være bare et enkelt point efter OB.
Constantin Galcas mandskab har bare vundet to af de seneste 17 Superliga-kampe, så der er lidt pres på.
Man er til opgøret uden stopper Juhani Ojala, der er i karantæne. Og så har engelske Matthew Briggs siddet ude med en skade i noget tid. Også Wahid Faghir missede opgøret mod Lyngby med en skade.
Karantæne:
OB: Ingen
Vejle Boldklub: Juhani Ojala
Bud på startopstillinger:
OB (4-2-3-1): Christensen – Juel Andersen, Larsen, Tverskov, Skjelvik – Thrandarson, Thomasen – Sabbi, Kløve, Frøkjær-Jensen – Jebali
Vejle Boldklub (4-3-3): Brunst-Zöllner – Mølgaard, Greve, Kolinger, Bengtsson – Schoop, Ezatolahi, Ramadani – Sousa, Onugkha, Engel
Profilen:
Angriber Issam Jebali har gjort det godt i Michael Hemmingsens første par kampe. Han scorede og assisterede, da man vandt 2-0 i Aalborg, og så var det altså ham, der udlignede mod Horsens. Hold øje med den varme angriber.
Vidste du, at..:
Det er to af Superligaens mest målfattige hold, der mødes i Odense. OB har scoret 26 gange i sæsonen, det har kun Horsens, Lyngby og Vejle gjort dårligere. Vejle og Lyngby står begge noteret for 25 scoringer.
Dom:
Det tegner ikke til at blive et målrigt opgør, når holdene mødes i Odense. Det er et vigtigt opgør i forhold til nedrykningsstrege – for begge klubber – så det er et af de opgør, man ikke skal tabe.
Derfor kan det godt blive en taktisk affære, hvor der spilles lidt henholdende og afventende, og hvor en enkelt scoring afgør det.
Vi tror på, at OB med Hemmingsen i spidsen fortsætter de pointmæssige gode takter og vinder opgøret. 1-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
NYHEDER
Stjerne alvorligt skadet – misser VM
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
