Optakt: OB – Vejle Boldklub

Fynboerne jagter syvendepladsen, men kan med et dårligt resultat blive en større del af kampen om at undgå nedrykning.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag  klokken 18.30
Spillested: Nature Energi Park, Odense
Dommer: Anders Poulsen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #obvb #sldk

Holdnyt:
OB:
Det var nær gået helt galt for fynboerne OB, der søndag mødte AC Horsens, men det lykkedes dem alligevel at få reddet et point i land, da Issam Jebali scorede til 1-1 til sidst.

Pointtabet var skuffende, men det var alligevel et vigtigt point, da man holdt konkurrenterne fra komme tættere på og altså i øjeblikket holder sig ude af nedrykningsræset.

Men det kan blive et problem, hvis man taber til Vejle fredag. For så vil Lyngby være bare fem point efter, hvis De Kongeblå besejrer AaB i den kommende runde.

Senest var træner Michael Hemmingsen uden Ryan Johnson Laursen og Mart Lieder – begge var ellers udtaget til den 20 mands store kamptrup. Spørgsmålet er, om angriber Bashkim Kadrii er klar til at spille fra start.

Vejle Boldklub:
Det var et ufatteligt vigtigt opgør for Vejle, da man tirsdag aften gæstede Lyngby. Havde man tabt, ville man bare være et enkelt point foran netop Lyngby. Men det gjorde man ikke – i stedet endte det 0-0, og dermed er der fire point mellem de to klubber.

Vejle kan med en sejr i Odense tage et stort skridt væk fra nedrykningsstregen, og så vil man være bare et enkelt point efter OB.

Constantin Galcas mandskab har bare vundet to af de seneste 17 Superliga-kampe, så der er lidt pres på.

Man er til opgøret uden stopper Juhani Ojala, der er i karantæne. Og så har engelske Matthew Briggs siddet ude med en skade i noget tid. Også Wahid Faghir missede opgøret mod Lyngby med en skade.

Karantæne:
OB: Ingen
Vejle Boldklub: Juhani Ojala

Bud på startopstillinger:
OB (4-2-3-1): Christensen – Juel Andersen, Larsen, Tverskov, Skjelvik – Thrandarson, Thomasen – Sabbi, Kløve, Frøkjær-Jensen – Jebali

Vejle Boldklub (4-3-3): Brunst-Zöllner – Mølgaard, Greve, Kolinger, Bengtsson – Schoop, Ezatolahi, Ramadani – Sousa, Onugkha, Engel

Profilen:
Angriber Issam Jebali har gjort det godt i Michael Hemmingsens første par kampe. Han scorede og assisterede, da man vandt 2-0 i Aalborg, og så var det altså ham, der udlignede mod Horsens. Hold øje med den varme angriber.

Vidste du, at..:
Det er to af Superligaens mest målfattige hold, der mødes i Odense. OB har scoret 26 gange i sæsonen, det har kun Horsens, Lyngby og Vejle gjort dårligere. Vejle og Lyngby står begge noteret for 25 scoringer.

Dom:
Det tegner ikke til at blive et målrigt opgør, når holdene mødes i Odense. Det er et vigtigt opgør i forhold til nedrykningsstrege – for begge klubber – så det er et af de opgør, man ikke skal tabe.

Derfor kan det godt blive en taktisk affære, hvor der spilles lidt henholdende og afventende, og hvor en enkelt scoring afgør det.

Vi tror på, at OB med Hemmingsen i spidsen fortsætter de pointmæssige gode takter og vinder opgøret. 1-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu




LIVE

TransferLIVE: De henter Brøndby-emne

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen

Han er på vej væk fra AGF

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afviser kæmpebud

Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Klart svar om Tonni Adamsen

Brøndby afviser to danske klubber

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Per Frimann hylder Brøndby

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue

Forlader AGF – lægetjek booket

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Londonderby med mål

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Jakub Trefil skifter til Danmark

Viborg præsenterer ny spiller

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber

Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga