Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 18.30
Spillested: Nature Energi Park, Odense
Dommer: Anders Poulsen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #obvb #sldk
Holdnyt:
OB:
Det var nær gået helt galt for fynboerne OB, der søndag mødte AC Horsens, men det lykkedes dem alligevel at få reddet et point i land, da Issam Jebali scorede til 1-1 til sidst.
Pointtabet var skuffende, men det var alligevel et vigtigt point, da man holdt konkurrenterne fra komme tættere på og altså i øjeblikket holder sig ude af nedrykningsræset.
Men det kan blive et problem, hvis man taber til Vejle fredag. For så vil Lyngby være bare fem point efter, hvis De Kongeblå besejrer AaB i den kommende runde.
Senest var træner Michael Hemmingsen uden Ryan Johnson Laursen og Mart Lieder – begge var ellers udtaget til den 20 mands store kamptrup. Spørgsmålet er, om angriber Bashkim Kadrii er klar til at spille fra start.
Vejle Boldklub:
Det var et ufatteligt vigtigt opgør for Vejle, da man tirsdag aften gæstede Lyngby. Havde man tabt, ville man bare være et enkelt point foran netop Lyngby. Men det gjorde man ikke – i stedet endte det 0-0, og dermed er der fire point mellem de to klubber.
Vejle kan med en sejr i Odense tage et stort skridt væk fra nedrykningsstregen, og så vil man være bare et enkelt point efter OB.
Constantin Galcas mandskab har bare vundet to af de seneste 17 Superliga-kampe, så der er lidt pres på.
Man er til opgøret uden stopper Juhani Ojala, der er i karantæne. Og så har engelske Matthew Briggs siddet ude med en skade i noget tid. Også Wahid Faghir missede opgøret mod Lyngby med en skade.
Karantæne:
OB: Ingen
Vejle Boldklub: Juhani Ojala
Bud på startopstillinger:
OB (4-2-3-1): Christensen – Juel Andersen, Larsen, Tverskov, Skjelvik – Thrandarson, Thomasen – Sabbi, Kløve, Frøkjær-Jensen – Jebali
Vejle Boldklub (4-3-3): Brunst-Zöllner – Mølgaard, Greve, Kolinger, Bengtsson – Schoop, Ezatolahi, Ramadani – Sousa, Onugkha, Engel
Profilen:
Angriber Issam Jebali har gjort det godt i Michael Hemmingsens første par kampe. Han scorede og assisterede, da man vandt 2-0 i Aalborg, og så var det altså ham, der udlignede mod Horsens. Hold øje med den varme angriber.
Vidste du, at..:
Det er to af Superligaens mest målfattige hold, der mødes i Odense. OB har scoret 26 gange i sæsonen, det har kun Horsens, Lyngby og Vejle gjort dårligere. Vejle og Lyngby står begge noteret for 25 scoringer.
Dom:
Det tegner ikke til at blive et målrigt opgør, når holdene mødes i Odense. Det er et vigtigt opgør i forhold til nedrykningsstrege – for begge klubber – så det er et af de opgør, man ikke skal tabe.
Derfor kan det godt blive en taktisk affære, hvor der spilles lidt henholdende og afventende, og hvor en enkelt scoring afgør det.
Vi tror på, at OB med Hemmingsen i spidsen fortsætter de pointmæssige gode takter og vinder opgøret. 1-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
LIVE
Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer
Klar besked om AGF
Sporting ringede – Helenius tog i biografen
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
NYHEDER
Infantino dropper udskældt FIFA-plan
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
NYHEDER
Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
