Optakt: OB – Viborg FF

Kampen om syvendepladsen kan meget vel finde sin afgørelse i midtugen, når Viborg FF gæster OB.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense
Dommer: Mikkel Redder
På TV: Canal 9
Hashtag: #obvff #sldk

Holdnyt:
OB
Skuldrene er blevet sænket i OB, og det er ifølge cheftræner Andreas Alm en af årsagerne til de gode præstationer på banen. Ni kampe i streg er OB’erne gået fra banen uden at tabe.

Det har bragt dem i spil til syvendepladsen, mens det også har sikret dem en plads i årets pokalfinale. Næsten uagtet hvilket personel eller opstilling Andreas Alm starter med, så leverer OB gode resultater i øjeblikket.

I seneste weekend var det en bagkæde med tre mand og flere rokader på offensive positioner. Jeppe Tverskov har i perioder brilleret på midtbanen på grund af karantæne- og skadesproblemer og Troels Kløve har også efter en svær sæson vist sig værdifuld igen.

I jagten på syvendepladsen og Viborg FF må OB se bort fra Mikkel Hyllegaard, Tarik Ibrahimagic og Aron Elís Thrándarson. OB har ingen spillere i karantæne.

Mihajlo Ivančević og Sander Svendsen er heller ikke med mod Viborg FF på grund af skader.

Viborg FF
De gode præstationer hersker også i Viborg FF, der fortsat indtager syvendepladsen i Superligaen. De er dog uden sejre i deres seneste fire kampe.

Det skal Jacob Friis og den øvrige trænerstab have lavet om på, hvis ikke OB skal overhale dem i den samlede stilling torsdag aften. De fik med nød og næppe et enkelt point mod Vejle Boldklub i seneste spillerunde, og det kan de ikke forvente at få hver gang.

Viborg FF må undvære Mads Lauritsen, der afsoner karantæne efter gult mod Vejle. De har dog en ganske habil afløser i Lars Kramer.

Derudover må de se bort fra Tobias Bech, Marokhy Ndione, Alassana Jatta, Ibrahim Said og Tobias Bech, der alle er på skadeslisten.

Karantæner:
OB: Ingen

Viborg FF: Mads Lauritsen

Bud på startopstillinger:
OB (4-2-3-1): Bernat – Mickelson, Tverskov, Larsen, King – Okosun, Thomasen – Sabbi, Frøkjær-Jensen, Breum – Jebali

Viborg FF (4-3-3): Lund Pedersen – Anyembe, Bürgy, Kramer, Sørensen – Bonde, Grønning, Lonwijk – Leemans, Grot, Bakiz

Profilen:
Issam Jebali har været et stort offensivt omdrejningspunkt for OB i dette forår. Han har både spillet til venstre og på toppen, men uanset position har han imponeret stort. Han bliver endnu engang vigtig for OB i håbet om at bryde igennem Viborg-defensiven. Han startede på bænken i seneste spillerunde, da han fik fuld tid i pokalsemifinalen. Han må være i spil til en startplads igen, og så bliver han svært at holde nede.

Vidste du, at…:
OB og Viborg FF ligger i hver deres ende af spektret, når det kommer til at afslutte med pandebrasken. Hele 40 gange har Viborg gjort det i denne sæson, hvilket er flest, mens OB har gjort det færrest gange med 16 hovedstødsafslutninger. De har også scoret færrest mål på hovedstød – tre af slagsen. Viborg er nummer fire på listen med otte hovedstødsmål.

Dom:
Begge hold vil formentlig kunne leve med uafgjort, men OB rider på en bølge af succes, som får marginalerne til at tippe over i deres favør. Det bliver en tæt affære, men hjemmeholdet sejrer med 2-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Optakt til Brøndby IF - FC København LIVE

TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Jonas Wind til danskerklub?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Fifas guldkalv skal stå på egne ben

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen

Danske klubber scorer millioner på VM

Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps

Ståle revser Skotland

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge