Optakt: OB – Viborg FF

Kampen om syvendepladsen kan meget vel finde sin afgørelse i midtugen, når Viborg FF gæster OB.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense
Dommer: Mikkel Redder
På TV: Canal 9
Hashtag: #obvff #sldk

Holdnyt:
OB
Skuldrene er blevet sænket i OB, og det er ifølge cheftræner Andreas Alm en af årsagerne til de gode præstationer på banen. Ni kampe i streg er OB’erne gået fra banen uden at tabe.

Det har bragt dem i spil til syvendepladsen, mens det også har sikret dem en plads i årets pokalfinale. Næsten uagtet hvilket personel eller opstilling Andreas Alm starter med, så leverer OB gode resultater i øjeblikket.

I seneste weekend var det en bagkæde med tre mand og flere rokader på offensive positioner. Jeppe Tverskov har i perioder brilleret på midtbanen på grund af karantæne- og skadesproblemer og Troels Kløve har også efter en svær sæson vist sig værdifuld igen.

I jagten på syvendepladsen og Viborg FF må OB se bort fra Mikkel Hyllegaard, Tarik Ibrahimagic og Aron Elís Thrándarson. OB har ingen spillere i karantæne.

Mihajlo Ivančević og Sander Svendsen er heller ikke med mod Viborg FF på grund af skader.

Viborg FF
De gode præstationer hersker også i Viborg FF, der fortsat indtager syvendepladsen i Superligaen. De er dog uden sejre i deres seneste fire kampe.

Det skal Jacob Friis og den øvrige trænerstab have lavet om på, hvis ikke OB skal overhale dem i den samlede stilling torsdag aften. De fik med nød og næppe et enkelt point mod Vejle Boldklub i seneste spillerunde, og det kan de ikke forvente at få hver gang.

Viborg FF må undvære Mads Lauritsen, der afsoner karantæne efter gult mod Vejle. De har dog en ganske habil afløser i Lars Kramer.

Derudover må de se bort fra Tobias Bech, Marokhy Ndione, Alassana Jatta, Ibrahim Said og Tobias Bech, der alle er på skadeslisten.

Karantæner:
OB: Ingen

Viborg FF: Mads Lauritsen

Bud på startopstillinger:
OB (4-2-3-1): Bernat – Mickelson, Tverskov, Larsen, King – Okosun, Thomasen – Sabbi, Frøkjær-Jensen, Breum – Jebali

Viborg FF (4-3-3): Lund Pedersen – Anyembe, Bürgy, Kramer, Sørensen – Bonde, Grønning, Lonwijk – Leemans, Grot, Bakiz

Profilen:
Issam Jebali har været et stort offensivt omdrejningspunkt for OB i dette forår. Han har både spillet til venstre og på toppen, men uanset position har han imponeret stort. Han bliver endnu engang vigtig for OB i håbet om at bryde igennem Viborg-defensiven. Han startede på bænken i seneste spillerunde, da han fik fuld tid i pokalsemifinalen. Han må være i spil til en startplads igen, og så bliver han svært at holde nede.

Vidste du, at…:
OB og Viborg FF ligger i hver deres ende af spektret, når det kommer til at afslutte med pandebrasken. Hele 40 gange har Viborg gjort det i denne sæson, hvilket er flest, mens OB har gjort det færrest gange med 16 hovedstødsafslutninger. De har også scoret færrest mål på hovedstød – tre af slagsen. Viborg er nummer fire på listen med otte hovedstødsmål.

Dom:
Begge hold vil formentlig kunne leve med uafgjort, men OB rider på en bølge af succes, som får marginalerne til at tippe over i deres favør. Det bliver en tæt affære, men hjemmeholdet sejrer med 2-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

LIVE: Messi køber klub

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

– Han vinder Ballon d’Or!

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Brøndby IF – Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Helt vild med Brøndby-profil

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Fremhæver stort Brøndby-talent

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Blæst fuldstændig omkuld

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bayern München – Real Madrid

Arsenal – Sporting CP

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens