Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 18.00
Spillested: Cepheus Park, Randers
Slutspil: Gruppespillet, pulje 2
Dommer: Mikkel Redder
På TV: 3+
Hashtag: #rfcefb #sldk
Holdnyt:
Randers FC:
Hvis AC Horsens slår Hobro IK, er det Horsens, der vinder pulje 2 i gruppespillet og dermed sikrer sig en oversidder i første runde af gruppespillet, men kan Hobro tage point fra Horsens, og kan Randers samtidig slå Esbjerg, vil det være Thomas Thomasbergs mandskab, der får lov at sidde over en runde.
Så der er et fint incitament for Randers til at gå ud og vinde opgøret mod Esbjerg.
Thomas Thomasbergs hold er sikret en deltagelse i spillet om en plads i Europa, hvorfor han formentlig foretaget lidt ændringer her og der, så han sikrer, at kan spare spillere i et tætpakket program.
Simon Piesinger bliver med sikkerhed sparet. Centerbacken er i karantæne. Mathias Nielsen vender omvendt tilbage fra overstået karantæne.
Erik Marxen har været skadet på det seneste, og det er ikke ventet, at han spiller opgøret. Emil Riis Jakobsen kan også blive sparet, da han er i karantæne ved næste gule kort. Også André Rømer og Tosin Kehinde kan komme i karantæne, hvis de får et gult kort.
Marvin Egho sad ude senest med en skade.
Esbjerg fB:
Troels Bech blev hentet ind med det mål at redde klubben, men det lykkedes ikke, og nu skal han så sikre, at man får en god afslutning på sæsonen. Det bliver vestjydernes sidste kamp i Superligaen i denne sæson.
Det bliver formentlig også Troels Bechs sidste opgør i spidsen for holdet. Kontrakten mellem parterne løb kun sæsonen ud.
EfB vandt i fjor bronze, mens man altså ender denne sæson i den anden ende af tabellen.
Yakovenko, Brorsson og Jeppe Brinch er ude med småskader.
Karantæner:
Randers FC: Simon Piesinger
Esbjerg fB: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Dakir – Kopplin, Graves, Nielsen, Lauridsen – Kallesøe, Hammershøy-Mistrati, Lauenborg, Kehinde – Kamara, Riis Jakobsen
Esbjerg fB (4-4-2): Mannone – Anyembe, Austin, Reese, Conboy – “Lungi”, Parunashvili, Kauko, Kurzawa – Dauda, Egelund
Profilen:
Jacob “Lungi” Sørensen kan spille sin sidste kamp for Esbjerg. Ifølge bold.dk er U21-landsholdsspilleren på vej til engelske Norwich, der samtidig er på vej til at rykke ud af Premier League.
Vidste du, at..:
Emil Riis Jakobsen har startet inde i 27 af 30 kampe for Randers FC i denne sæson. I hele 21 af dem er han blevet udskiftet. Det er meget sandsynligt, at han gør det igen, hvis han spiller fra start, da han er i karantænefare.
Dom:
Randers er favoritter til opgøret mod Esbjerg, der skal forsøge at slutte godt af, inden man næste sæson starter op i den næstbedste række.
Men Randers har noget at spille for – modsat Esbjerg – så selv om begge klubber måske foretager en del udskiftninger i startopstillingerne, peger pilen på en hjemmesejr.
2-0 til kronjyderne.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Superliga powerranking: FCM og AGF topper – Lyngby vakler
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:Startopstillinger: Hobro og Randers ryster posen
Læs også:Randers har mulig rekorddebutant i kamptruppen mod Hobro
LIVE
LIVE: Kæmpe nyhed for B.93
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
MEDIE
