Optakt: Randers FC – FC Midtjylland

Formsvage Randers FC slutter året af mod FC Midtjylland.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 20.00
Spillested: Cepheus Park Randers
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #rfcfcm #sldk

Holdnyt
Randers FC

Sæsonen startede så godt for Randers med 10 kampe i træk uden nederlag, men så er det også vendt 180 grader for kronjyderne. Siden 1. oktober har Thomas Thomasbergs mandskab spillet seks kampe og hentet ét point. Med andre ord: Randers FC er Superligaens mest formsvage hold.

Trods resultaterne er Thomasbergs tropper stadig akkurat i top seks i Superligaen, men med endnu et nederlag søndag kan de pludselig i værste fald være helt nede som nummer 10.

En årsag til Randers’ ringe stime er, at man slet ikke har kunnet stoppe modstanderne i at score, og man har i gennemsnit indkasseret tre mål pr. kamp i de seneste seks runder.

Og at Patrik Carlgren ventes ude for resten af 2022 med en brækket kæbe, er ikke just godt nyt for det hullede forsvar. Han afløses af enten Aleksandar Stankovic eller Alexander Nybo i startopstillingen søndag aften.

I midtugens pokalexit stillede Randers desuden op i en 4-3-3-formation frem for deres normale 4-4-2, og det kan kronjyderne måske gøre igen.

FC Midtjylland
For et par uger siden så det godt ud for FC Midtjylland. Man havde ikke tabt i seks Superliga-kampe i træk og bevægede sig gradvist opad i rækken.

Siden er det dog ikke gået ligeså godt, i hvert fald ikke i de danske turneringer. Man tabte til OB på MCH Arena i Superligaen, spillede efterfølgnede uafgjort på hjemmebane mod topholdet FC Nordsjælland og i midtugen blev man sendt ud af pokalturneringen på røv og albuer af ærkerivalerne fra Viborg FF.

Nu venter en kamp mod formsvage Randers FC, som FCM historisk har et godt tag i. FC Midtjylland har ikke tabt til Randers siden 2012.

Albert Capellas og kompagni er uden Evander, Henrik Dalsgaard og Kristoffer Olsson, der alle er skadet. Det er selvsagt ikke godt nyt, slet ikke for midtbanen, hvor der nu skal findes to nye startere.

Karantæne
Randers FC: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Stankovic – Andersson, Graves, Høegh, Kopplin – Kehinde, Berg Johnsen, Lauenborg, Ankersen – Egho, Odey

FC Midtjylland (4-3-3): Lössl – Thychosen, Sviatchenko, Juninho, Paulinho – Sørensen, Martinez, Charles – Dreyer, Kaba, Isaksen

Dom:
Det er to formsvage hold, men FC Midtjylland må trods alt gå ind til kampen som forholdsvis store favoritter. Randers FC har ikke haft meget tur i den og har som nævnt ikke vundet over FCM i mange, mange år. Det slutter 2-1 til midtjyderne.  

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland


Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Brentford har gjort det igen

Raser over Rasmus Højlund-episode

– Lange forhandlinger med FC København

Bach Bak i svime over Uhre

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Storklub vil have Filip Jörgensen

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Superliga-klub i forhandlinger om salg

– Så kan det ikke være et svært valg

Liverpool-træner er ked af prædikat

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Roony Bardghji med drømmekamp

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Schmedes roser ny transfer

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Real Madrid satte Atlético på plads

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne