Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 20.00
Spillested: Cepheus Park Randers
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #rfcfcm #sldk
Holdnyt
Randers FC
Sæsonen startede så godt for Randers med 10 kampe i træk uden nederlag, men så er det også vendt 180 grader for kronjyderne. Siden 1. oktober har Thomas Thomasbergs mandskab spillet seks kampe og hentet ét point. Med andre ord: Randers FC er Superligaens mest formsvage hold.
Trods resultaterne er Thomasbergs tropper stadig akkurat i top seks i Superligaen, men med endnu et nederlag søndag kan de pludselig i værste fald være helt nede som nummer 10.
En årsag til Randers’ ringe stime er, at man slet ikke har kunnet stoppe modstanderne i at score, og man har i gennemsnit indkasseret tre mål pr. kamp i de seneste seks runder.
Og at Patrik Carlgren ventes ude for resten af 2022 med en brækket kæbe, er ikke just godt nyt for det hullede forsvar. Han afløses af enten Aleksandar Stankovic eller Alexander Nybo i startopstillingen søndag aften.
I midtugens pokalexit stillede Randers desuden op i en 4-3-3-formation frem for deres normale 4-4-2, og det kan kronjyderne måske gøre igen.
FC Midtjylland
For et par uger siden så det godt ud for FC Midtjylland. Man havde ikke tabt i seks Superliga-kampe i træk og bevægede sig gradvist opad i rækken.
Siden er det dog ikke gået ligeså godt, i hvert fald ikke i de danske turneringer. Man tabte til OB på MCH Arena i Superligaen, spillede efterfølgnede uafgjort på hjemmebane mod topholdet FC Nordsjælland og i midtugen blev man sendt ud af pokalturneringen på røv og albuer af ærkerivalerne fra Viborg FF.
Nu venter en kamp mod formsvage Randers FC, som FCM historisk har et godt tag i. FC Midtjylland har ikke tabt til Randers siden 2012.
Albert Capellas og kompagni er uden Evander, Henrik Dalsgaard og Kristoffer Olsson, der alle er skadet. Det er selvsagt ikke godt nyt, slet ikke for midtbanen, hvor der nu skal findes to nye startere.
Karantæne
Randers FC: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Stankovic – Andersson, Graves, Høegh, Kopplin – Kehinde, Berg Johnsen, Lauenborg, Ankersen – Egho, Odey
FC Midtjylland (4-3-3): Lössl – Thychosen, Sviatchenko, Juninho, Paulinho – Sørensen, Martinez, Charles – Dreyer, Kaba, Isaksen
Dom:
Det er to formsvage hold, men FC Midtjylland må trods alt gå ind til kampen som forholdsvis store favoritter. Randers FC har ikke haft meget tur i den og har som nævnt ikke vundet over FCM i mange, mange år. Det slutter 2-1 til midtjyderne.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
DAGENS SPILFORSLAG
Floridas fugtigvarme sænker engelsk tempo
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
NYHEDER
FCK henter svensk talent
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
TOPNYHED
Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
NYHEDER
Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED