Optakt: Randers FC – FC Midtjylland

Formsvage Randers FC slutter året af mod FC Midtjylland.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 20.00
Spillested: Cepheus Park Randers
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #rfcfcm #sldk

Holdnyt
Randers FC

Sæsonen startede så godt for Randers med 10 kampe i træk uden nederlag, men så er det også vendt 180 grader for kronjyderne. Siden 1. oktober har Thomas Thomasbergs mandskab spillet seks kampe og hentet ét point. Med andre ord: Randers FC er Superligaens mest formsvage hold.

Trods resultaterne er Thomasbergs tropper stadig akkurat i top seks i Superligaen, men med endnu et nederlag søndag kan de pludselig i værste fald være helt nede som nummer 10.

En årsag til Randers’ ringe stime er, at man slet ikke har kunnet stoppe modstanderne i at score, og man har i gennemsnit indkasseret tre mål pr. kamp i de seneste seks runder.

Og at Patrik Carlgren ventes ude for resten af 2022 med en brækket kæbe, er ikke just godt nyt for det hullede forsvar. Han afløses af enten Aleksandar Stankovic eller Alexander Nybo i startopstillingen søndag aften.

I midtugens pokalexit stillede Randers desuden op i en 4-3-3-formation frem for deres normale 4-4-2, og det kan kronjyderne måske gøre igen.

FC Midtjylland
For et par uger siden så det godt ud for FC Midtjylland. Man havde ikke tabt i seks Superliga-kampe i træk og bevægede sig gradvist opad i rækken.

Siden er det dog ikke gået ligeså godt, i hvert fald ikke i de danske turneringer. Man tabte til OB på MCH Arena i Superligaen, spillede efterfølgnede uafgjort på hjemmebane mod topholdet FC Nordsjælland og i midtugen blev man sendt ud af pokalturneringen på røv og albuer af ærkerivalerne fra Viborg FF.

Nu venter en kamp mod formsvage Randers FC, som FCM historisk har et godt tag i. FC Midtjylland har ikke tabt til Randers siden 2012.

Albert Capellas og kompagni er uden Evander, Henrik Dalsgaard og Kristoffer Olsson, der alle er skadet. Det er selvsagt ikke godt nyt, slet ikke for midtbanen, hvor der nu skal findes to nye startere.

Karantæne
Randers FC: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Stankovic – Andersson, Graves, Høegh, Kopplin – Kehinde, Berg Johnsen, Lauenborg, Ankersen – Egho, Odey

FC Midtjylland (4-3-3): Lössl – Thychosen, Sviatchenko, Juninho, Paulinho – Sørensen, Martinez, Charles – Dreyer, Kaba, Isaksen

Dom:
Det er to formsvage hold, men FC Midtjylland må trods alt gå ind til kampen som forholdsvis store favoritter. Randers FC har ikke haft meget tur i den og har som nævnt ikke vundet over FCM i mange, mange år. Det slutter 2-1 til midtjyderne.  

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Schmedes bekræfter: Vi er interesseret



LIVE

TransferLIVE: Hillerød henter landsholdsspiller


Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

FC København-handel er gået i hårdknude

Afvist af United

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München 

Skandale! I har givet op, DBU

Overraskende Christian Eriksen-skifte?



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Kold krig i ni måneder

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Hård AGF-afsked

Taler ud om FCM-tid: ‘Forholdsvis genialt’

Jagter tidligere Superliga-stjerne

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

Afviser millionbud fra Superliga-klub



Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Monstertransfer: ‘Vanvittigt beløb’

Afsløring: Horsens i millionhandel

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Transferkup: ‘Meget stærk transfer’


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


– Det virker bare lidt mærkeligt

Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

Legende bekymret for Xabi Alonsos planer

Transferdrama: Manchester United har 15 dage

De viser Brøndby og FCM i Europa



På vej væk fra Vejle – i forhandlinger

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

Transfernyt: OB henter tysk angriber

Hvalfangere indtager Bergen

Afsløring: Louka Prip skifter til topklub

Tæt på FC København-exit

Er han FCK’s Froholdt-afløser?

Lionel Messi ydmyget i gensyn med PSG

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Midt i omstridt sag – Ajax-dansker tæt på skifte

Agent kommenterer vild historie om Ajax-dansker



Meningitisramt stjerne er overraskende klar til EM

‘Victor Kristiansen kan ende i Sunderland’

Delaney spillede nøglerolle