Optakt: Randers FC – FC Midtjylland

Formsvage Randers FC slutter året af mod FC Midtjylland.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 20.00
Spillested: Cepheus Park Randers
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #rfcfcm #sldk

Holdnyt
Randers FC

Sæsonen startede så godt for Randers med 10 kampe i træk uden nederlag, men så er det også vendt 180 grader for kronjyderne. Siden 1. oktober har Thomas Thomasbergs mandskab spillet seks kampe og hentet ét point. Med andre ord: Randers FC er Superligaens mest formsvage hold.

Trods resultaterne er Thomasbergs tropper stadig akkurat i top seks i Superligaen, men med endnu et nederlag søndag kan de pludselig i værste fald være helt nede som nummer 10.

En årsag til Randers’ ringe stime er, at man slet ikke har kunnet stoppe modstanderne i at score, og man har i gennemsnit indkasseret tre mål pr. kamp i de seneste seks runder.

Og at Patrik Carlgren ventes ude for resten af 2022 med en brækket kæbe, er ikke just godt nyt for det hullede forsvar. Han afløses af enten Aleksandar Stankovic eller Alexander Nybo i startopstillingen søndag aften.

I midtugens pokalexit stillede Randers desuden op i en 4-3-3-formation frem for deres normale 4-4-2, og det kan kronjyderne måske gøre igen.

FC Midtjylland
For et par uger siden så det godt ud for FC Midtjylland. Man havde ikke tabt i seks Superliga-kampe i træk og bevægede sig gradvist opad i rækken.

Siden er det dog ikke gået ligeså godt, i hvert fald ikke i de danske turneringer. Man tabte til OB på MCH Arena i Superligaen, spillede efterfølgnede uafgjort på hjemmebane mod topholdet FC Nordsjælland og i midtugen blev man sendt ud af pokalturneringen på røv og albuer af ærkerivalerne fra Viborg FF.

Nu venter en kamp mod formsvage Randers FC, som FCM historisk har et godt tag i. FC Midtjylland har ikke tabt til Randers siden 2012.

Albert Capellas og kompagni er uden Evander, Henrik Dalsgaard og Kristoffer Olsson, der alle er skadet. Det er selvsagt ikke godt nyt, slet ikke for midtbanen, hvor der nu skal findes to nye startere.

Karantæne
Randers FC: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Stankovic – Andersson, Graves, Høegh, Kopplin – Kehinde, Berg Johnsen, Lauenborg, Ankersen – Egho, Odey

FC Midtjylland (4-3-3): Lössl – Thychosen, Sviatchenko, Juninho, Paulinho – Sørensen, Martinez, Charles – Dreyer, Kaba, Isaksen

Dom:
Det er to formsvage hold, men FC Midtjylland må trods alt gå ind til kampen som forholdsvis store favoritter. Randers FC har ikke haft meget tur i den og har som nævnt ikke vundet over FCM i mange, mange år. Det slutter 2-1 til midtjyderne.  

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

De er interesseret i Christian Eriksen

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Han vender hjem til FC København



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

17 minutter for United – nu skal han til VM

De vil gerne have Jens Jønsson

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Historisk finale! Han er verdens bedste

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Patrick Mortensen færdig i AGF

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

AC Horsens er tilbage i Superligaen

Kan sikre millioner til AGF