Optakt: Randers FC – FC Midtjylland

Formsvage Randers FC slutter året af mod FC Midtjylland.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 20.00
Spillested: Cepheus Park Randers
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #rfcfcm #sldk

Holdnyt
Randers FC

Sæsonen startede så godt for Randers med 10 kampe i træk uden nederlag, men så er det også vendt 180 grader for kronjyderne. Siden 1. oktober har Thomas Thomasbergs mandskab spillet seks kampe og hentet ét point. Med andre ord: Randers FC er Superligaens mest formsvage hold.

Trods resultaterne er Thomasbergs tropper stadig akkurat i top seks i Superligaen, men med endnu et nederlag søndag kan de pludselig i værste fald være helt nede som nummer 10.

En årsag til Randers’ ringe stime er, at man slet ikke har kunnet stoppe modstanderne i at score, og man har i gennemsnit indkasseret tre mål pr. kamp i de seneste seks runder.

Og at Patrik Carlgren ventes ude for resten af 2022 med en brækket kæbe, er ikke just godt nyt for det hullede forsvar. Han afløses af enten Aleksandar Stankovic eller Alexander Nybo i startopstillingen søndag aften.

I midtugens pokalexit stillede Randers desuden op i en 4-3-3-formation frem for deres normale 4-4-2, og det kan kronjyderne måske gøre igen.

FC Midtjylland
For et par uger siden så det godt ud for FC Midtjylland. Man havde ikke tabt i seks Superliga-kampe i træk og bevægede sig gradvist opad i rækken.

Siden er det dog ikke gået ligeså godt, i hvert fald ikke i de danske turneringer. Man tabte til OB på MCH Arena i Superligaen, spillede efterfølgnede uafgjort på hjemmebane mod topholdet FC Nordsjælland og i midtugen blev man sendt ud af pokalturneringen på røv og albuer af ærkerivalerne fra Viborg FF.

Nu venter en kamp mod formsvage Randers FC, som FCM historisk har et godt tag i. FC Midtjylland har ikke tabt til Randers siden 2012.

Albert Capellas og kompagni er uden Evander, Henrik Dalsgaard og Kristoffer Olsson, der alle er skadet. Det er selvsagt ikke godt nyt, slet ikke for midtbanen, hvor der nu skal findes to nye startere.

Karantæne
Randers FC: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Stankovic – Andersson, Graves, Høegh, Kopplin – Kehinde, Berg Johnsen, Lauenborg, Ankersen – Egho, Odey

FC Midtjylland (4-3-3): Lössl – Thychosen, Sviatchenko, Juninho, Paulinho – Sørensen, Martinez, Charles – Dreyer, Kaba, Isaksen

Dom:
Det er to formsvage hold, men FC Midtjylland må trods alt gå ind til kampen som forholdsvis store favoritter. Randers FC har ikke haft meget tur i den og har som nævnt ikke vundet over FCM i mange, mange år. Det slutter 2-1 til midtjyderne.  

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Scorer vanvittig løn i Premier League




LIVE

TransferLIVE: Man City køber 16-årig for 107 mio.

Brasiliansk boost før Norge

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Brasilien – Norge

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Skyder stor FCM-historie ned

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Dansker på blokken i ny storklub

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Her er 1/8-finalerne ved VM

VM-vækkeuret: Han fortjener en flot transfer!

‘Det er et angreb på FCK’

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Storklub forhørte sig på FCK-boss

VM’s mest uskønne kamp

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stort FCK-talent er blevet solgt

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi