Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Cepheus Park, Randers
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #rfcfcn #sldk
Holdnyt:
Randers FC:
Hvis man var kyniker, ville man sige, at Randers skulle blæse hul i Superligaen. I hvert fald i denne uge. Holdet får svært ved at nå de europæiske pladser, men er omvendt sikker på ikke at rykke ud. Til gengæld står det med det ene ben i pokalfinalen og en enestående chance for at vinde et trofæ. Og komme i Europa ad den vej, hvis det er dét, der vægter højest.
Derfor bliver det spændende at se, om cheftræner Thomas Thomasberg stiller med stærkeste hold søndag eftermiddag, eller om at han sparer et par spillere til returkampen i pokalsemifinalen mod AGF. Det opgør spilles på torsdag.
I den første kamp mod AGF var der godt nyt fra topscorer Alhaji Kamara. Han var med på bænken, dog uden at komme ind, for anden gang siden februar måned. Han har dog stadig til gode at komme på banen, og han er med i truppen til søndagens kamp.
Til gengæld sidder Jesper Lauridsen, Bassala Sambou og Kasper Høgh stadig ude med deres skader, mens Björn Kopplin har karantæne.
FC Nordsjælland:
Gæsterne er et af de mest formstærke hold i Superligaen. FCN har ikke tabt siden begyndelsen af februar, og aktuelt har man gang i en stime på tre sejre på stribe.
Der er dog stadig et stykke vej op til de placeringer, som giver adgang til Europa. FC Nordsjælland ligger på sjettepladsen, a point med Randers på femtepladsen, og begge har seks point op til AGF og FC København. De deler tredje- og fjerdepladserne.
I seneste runde satte FCN Superliga-rekord med den yngste startopstilling i ligaens historie: 20 år og 20 dage. Dermed sidder FC Nordsjælland på de 44 yngste startopstillinger i Superliga-æraen.
Den rekordunge opstilling kom blandt andet i stand, fordi oldingen Ulrik Yttergård på 24 år sad ude med karantæne. Det samme gjorde Jacob ”Jaxe” Christensen. De to er dog færdige med at afsone.
Til gengæld sad folk som Maxwell Woledzi, Johan Djourou, Kian Hansen, Mohammed Diomande og Jonathan Amon alle ude med skader. Ingen af dem er meldt klar igen.
Karantæne:
Randers FC: Björn Kopplin
FC Nordsjælland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC (3-5-2): Carlgren – Graves, Piesinger, Marxen – Kallesøe, Nielsen, Lauenborg, Berg Johnsen, Kehinde – Kamara, Egho
FC Nordsjælland (3-4-3: Vindahl – Thychosen, Jenssen, Mesik – Villadsen, Kofod Andersen, Christensen, Svensson – Sadiq, Jensen, Sulemana
Profilen:
Det er oplagt for Randers at give Alhaji Kamara lidt tiltrængt spilletid her mellem de to pokalsemifinaler. Topscoreren har lavet tre mål i fire kampe i 2021, men har som nævnt ikke spillet siden februar, så han skal måske banke noget rust af.
Vidste du, at..:
Randers FC’s yngste startopstilling i Superliga-æraen er noget ældre end FCN’s ditto; den lyder på 24 år og 204 dage. Til gengæld blev den også sat i dette forår, nærmere bestemt 7. marts mod Lyngby BK.
Dom:
Selv om spillerne i Randers selvfølgelig er professionelle og tager én kamp ad gangen, og hvad man ellers kan finde på af klichéer, kan det ikke undgå at tage noget fokus, at holdet er så tæt på at komme i pokalfinalen.
Derfor, og fordi FC Nordsjælland er godt kørende, tror vi på en udesejr. Kampen ender 1-0 til FCN.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

TransferLIVE: Nu står han uden klub

Afsløring: Brøndby sælger Mathias Kvistgaarden

Fire spillere er på vej væk fra Brøndby IF

Udenlandske klubber stjæler transferplan

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Huescas joker med fartdom: ‘Stol på mig, betjent’

Wrexham klar til at knuse transferrekord

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Massiv interesse for Horsens-flop

Kongen af straffespark på vej til FC København

AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker

Belgier var fristet af FCK og FCM

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

Kreativ transfer-løsning?

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

FCM jagter Champions League-talenter

Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Klar Birk-melding: Vil have en assistenttræner

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Lindstrøm på blokken i storklub

Påpeger Conrad Harders problem

Afsløring: Stort millionbud på Viborgs Júnior

FCK forhandler om målmand – koster kassen

FCK-emne skifter til PSV

Rasmus Falk gjorde comeback for OB

Rejser til Brøndby med en røvfuld

FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Derfor kom Ronaldo ikke til Diogo Jotas begravelse

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Zorniger med vild teaser: ‘Ingen fanger ham’

‘Choktransfer’? I dialog med Manchester United

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

FC Barcelona-stjerner i chok

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Kan skifte fra AC Horsens til PSG

Ny AGF’er? ‘Han var afgørende’

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

Real Madrid afværger kollaps – booker semifinale

‘Opfandt’ xG: FCM jorder rivalerne på data i 2025

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

Hollandsk stjerne vinder i Touren

“Superdanskeren”

Usikkerhed om dansker – transfer kan komme på tale

Tidligere vinder spår Clara Tauson gode chancer

Norge snupper sejren i nordisk derby

Bayern raser mod Donnarumma

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

Den fejl må Brøndby ikke lave!

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen