Optakt: Randers FC – FC Nordsjælland

To formsvage top seks-hold brager sammen.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Cepheus Park Randers
Dommer: Jakob Alexander Sundberg
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #rfcfcn #sldk

Holdnyt
Randers FC

Randers FC kom op på hesten igen med en flot deler på hjemmebane mod AZ Alkmaar i midtugen, efter at kronjyderne havde tabt deres foregående tre kampe.

Men Thomas Thomasbergs mandskab har ikke tid til at hvile på laurbærene i dette travle efterår. Allerede søndag skal de igen i aktion, når de i Superligaen står over for en svær hjemmekamp mod FC Nordsjælland. Her skal undgå et nederlag for at holde fast i deres flotte fjerdeplads og for at undgå at blive overhalet af FC Nordsjælland.

I midtugen kunne Thomas Thomasberg glæde sig over, at Mikkel Kallesøe var med igen og spillede en stor kamp mod AZ Alkmaar. Det var en overbelastningsskade, han døjede med, så spørgsmålet er måske, om to kampe på fire dage er muligt for højrebacken.

Generelt kan der måske blive roteret lidt, når kampene kommer som perler på en snor for mandskabet i øjeblikket.

Marvin Egho er fortsat ude, og han får selskab af Joel Kabongo på tribunen. Begge er skadet. Til gengæld er angriber Nicolai Brock-Madsen tilbage på holdet. 

FC Nordsjælland
FC Nordsjælland er kommet lidt ned på jorden efter en ellers imponerende stime på fire sejre i træk. Ligesom Randers FC har de ikke vundet deres seneste Superliga-kampe, og Flemming Pedersens mandskab kommer til det kronjyske ovenpå nederlag til henholdsvis AaB og FC Midtjylland.

Trods nederlagene er de dog stadig at finde i top seks, men hvis resultaterne flasker sig forkert, kan klubben fra Farum glide helt ud af det fornemme selskab i denne runde. De kan omvendt også klatre helt op på tredjepladsen med en sejr.

Nogle point vil altså lune, og FC Nordsjælland kan passende starte med at tage point mod Randers FC, der som bekendt kommer til kampen ovenpå et hårdt europæisk opgør torsdag.

Farum-klubben har også haft krammet på Randers FC i de seneste sæsoner. Syv af de seneste 10 kampe er endt med sejr til FC Nordsjælland.

De må klare sig uden profilen Mohammed Diomande, der har karantæne til opgøret. Jonathan Amon er skadet og har ikke været i aktion i sæsonen. Tochi Chukwuani og Andreas Bredahl har ikke spillet i indeværende sæson, og ingen af dem er udtaget til opgøret. Det er Ibrahim Sadiq til gengæld, efter han har misset de seneste kampe.

Karantæne
Randers FC: Ingen
FC Nordsjælland: Mohammed Diomande

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kopplin, Graves, Marxen, Bundgaard – Kehinde, Onovo, Lauenborg, Tibbling – Hammershøy-Mistrati, Odey 

FC Nordsjælland (3-5-2): “Dudu” – Døhr Thychosen, Hansen, Nagalo – Villadsen, Francis, Andersen, Walta, Frese – Schjelderup, Coulibaly

Profilen:
Stephen Odey er stille og roligt blevet spillet ind på Randers-holdet den seneste uges tid, hvor han er kommet ind fra bænken mod henholdsvis FC København og AZ Alkmaar. Særligt mod FCK leverede han et lovende indhop, og arbejdsbetingelserne bliver sandsynligvis en smule mere overkommelige mod FCN end det mest formstærke danske hold i øjeblikket samt det hollandske storhold.

Vidste du, at…
Randers FC’s angribere Marvin Egho og Alhaji Kamara står noteret for tre scoringer i Superligaen i denne sæson, men kigger man på “expected goals”, burde de faktisk have scoret det dobbelte. Det fremgår af Superligaens hjemmeside. Randrusianerne kommer altså frem til store chancer, men de skal også sparke dem i mål. 

Dom:
Det er et top seks-brag, der venter søndag, men begge mandskaber kommer til kampen med lidt skuffende resultater i bagagen fra de seneste Superliga-kampe, og det kan blive en meget tæt kamp.

Det tror vi, at det bliver, og herfra lyder buddet, at det slutter 1-1 på Cepheus Park Randers.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

LIVE: Michael Essien hylder Superliga-profil

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Robert trækker overskrifter i udlandet

‘De har grinet deres røv i laser’

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Denne dansker skal erstatte Schmeichel



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Superliga-klub bedst i hele verden

Har været uenig med Steve Cooper

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Nu er han pludselig syg

Gift Links hylder FCK-legende

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

‘Thomas Delaney er fortid’

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Thomas Frank er favorit til jobbet

Glem det, Leicester!

PSG – Liverpool



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert hylder Høgh-beslutning

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Han er Superligaens ringeste målmand!

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Mathias Zanka går viralt

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Tung torsdagskamp i Porto

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

FIFA åbner sag mod Spanien

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Det betyder intet mod Liverpool