Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Cepheus Park Randers
Dommer: Jakob Alexander Sundberg
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #rfcfcn #sldk
Holdnyt
Randers FC
Randers FC kom op på hesten igen med en flot deler på hjemmebane mod AZ Alkmaar i midtugen, efter at kronjyderne havde tabt deres foregående tre kampe.
Men Thomas Thomasbergs mandskab har ikke tid til at hvile på laurbærene i dette travle efterår. Allerede søndag skal de igen i aktion, når de i Superligaen står over for en svær hjemmekamp mod FC Nordsjælland. Her skal undgå et nederlag for at holde fast i deres flotte fjerdeplads og for at undgå at blive overhalet af FC Nordsjælland.
I midtugen kunne Thomas Thomasberg glæde sig over, at Mikkel Kallesøe var med igen og spillede en stor kamp mod AZ Alkmaar. Det var en overbelastningsskade, han døjede med, så spørgsmålet er måske, om to kampe på fire dage er muligt for højrebacken.
Generelt kan der måske blive roteret lidt, når kampene kommer som perler på en snor for mandskabet i øjeblikket.
Marvin Egho er fortsat ude, og han får selskab af Joel Kabongo på tribunen. Begge er skadet. Til gengæld er angriber Nicolai Brock-Madsen tilbage på holdet.
FC Nordsjælland
FC Nordsjælland er kommet lidt ned på jorden efter en ellers imponerende stime på fire sejre i træk. Ligesom Randers FC har de ikke vundet deres seneste Superliga-kampe, og Flemming Pedersens mandskab kommer til det kronjyske ovenpå nederlag til henholdsvis AaB og FC Midtjylland.
Trods nederlagene er de dog stadig at finde i top seks, men hvis resultaterne flasker sig forkert, kan klubben fra Farum glide helt ud af det fornemme selskab i denne runde. De kan omvendt også klatre helt op på tredjepladsen med en sejr.
Nogle point vil altså lune, og FC Nordsjælland kan passende starte med at tage point mod Randers FC, der som bekendt kommer til kampen ovenpå et hårdt europæisk opgør torsdag.
Farum-klubben har også haft krammet på Randers FC i de seneste sæsoner. Syv af de seneste 10 kampe er endt med sejr til FC Nordsjælland.
De må klare sig uden profilen Mohammed Diomande, der har karantæne til opgøret. Jonathan Amon er skadet og har ikke været i aktion i sæsonen. Tochi Chukwuani og Andreas Bredahl har ikke spillet i indeværende sæson, og ingen af dem er udtaget til opgøret. Det er Ibrahim Sadiq til gengæld, efter han har misset de seneste kampe.
Karantæne
Randers FC: Ingen
FC Nordsjælland: Mohammed Diomande
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kopplin, Graves, Marxen, Bundgaard – Kehinde, Onovo, Lauenborg, Tibbling – Hammershøy-Mistrati, Odey
FC Nordsjælland (3-5-2): “Dudu” – Døhr Thychosen, Hansen, Nagalo – Villadsen, Francis, Andersen, Walta, Frese – Schjelderup, Coulibaly
Profilen:
Stephen Odey er stille og roligt blevet spillet ind på Randers-holdet den seneste uges tid, hvor han er kommet ind fra bænken mod henholdsvis FC København og AZ Alkmaar. Særligt mod FCK leverede han et lovende indhop, og arbejdsbetingelserne bliver sandsynligvis en smule mere overkommelige mod FCN end det mest formstærke danske hold i øjeblikket samt det hollandske storhold.
Vidste du, at…
Randers FC’s angribere Marvin Egho og Alhaji Kamara står noteret for tre scoringer i Superligaen i denne sæson, men kigger man på “expected goals”, burde de faktisk have scoret det dobbelte. Det fremgår af Superligaens hjemmeside. Randrusianerne kommer altså frem til store chancer, men de skal også sparke dem i mål.
Dom:
Det er et top seks-brag, der venter søndag, men begge mandskaber kommer til kampen med lidt skuffende resultater i bagagen fra de seneste Superliga-kampe, og det kan blive en meget tæt kamp.
Det tror vi, at det bliver, og herfra lyder buddet, at det slutter 1-1 på Cepheus Park Randers.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste cen. midtbanespillere
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
– Det bliver en lang skade
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
TOPNYHED
Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
MEDIE
Har henvendt sig til Niels Frederiksen
HELT VILDT
FC Københavns søsterklub går transfer-amok!
FANKLUBBEN
Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!
NYHEDER
Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
MEDIE
Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte
MEDIE
Real Madrid-stjerne skifter til Lyon
MEDIE
Vilde Diant Ramaj-rygter tager til
NYHEDER
Serie A aflyser omstridt kampflytning
EKSKLUSIVT
FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene
Vild stime – men afviser guldsnak
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
NYHEDER
