Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Cepheus Park Randers
Dommer: Jakob Alexander Sundberg
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #rfcfcn #sldk
Holdnyt
Randers FC
Randers FC kom op på hesten igen med en flot deler på hjemmebane mod AZ Alkmaar i midtugen, efter at kronjyderne havde tabt deres foregående tre kampe.
Men Thomas Thomasbergs mandskab har ikke tid til at hvile på laurbærene i dette travle efterår. Allerede søndag skal de igen i aktion, når de i Superligaen står over for en svær hjemmekamp mod FC Nordsjælland. Her skal undgå et nederlag for at holde fast i deres flotte fjerdeplads og for at undgå at blive overhalet af FC Nordsjælland.
I midtugen kunne Thomas Thomasberg glæde sig over, at Mikkel Kallesøe var med igen og spillede en stor kamp mod AZ Alkmaar. Det var en overbelastningsskade, han døjede med, så spørgsmålet er måske, om to kampe på fire dage er muligt for højrebacken.
Generelt kan der måske blive roteret lidt, når kampene kommer som perler på en snor for mandskabet i øjeblikket.
Marvin Egho er fortsat ude, og han får selskab af Joel Kabongo på tribunen. Begge er skadet. Til gengæld er angriber Nicolai Brock-Madsen tilbage på holdet.
FC Nordsjælland
FC Nordsjælland er kommet lidt ned på jorden efter en ellers imponerende stime på fire sejre i træk. Ligesom Randers FC har de ikke vundet deres seneste Superliga-kampe, og Flemming Pedersens mandskab kommer til det kronjyske ovenpå nederlag til henholdsvis AaB og FC Midtjylland.
Trods nederlagene er de dog stadig at finde i top seks, men hvis resultaterne flasker sig forkert, kan klubben fra Farum glide helt ud af det fornemme selskab i denne runde. De kan omvendt også klatre helt op på tredjepladsen med en sejr.
Nogle point vil altså lune, og FC Nordsjælland kan passende starte med at tage point mod Randers FC, der som bekendt kommer til kampen ovenpå et hårdt europæisk opgør torsdag.
Farum-klubben har også haft krammet på Randers FC i de seneste sæsoner. Syv af de seneste 10 kampe er endt med sejr til FC Nordsjælland.
De må klare sig uden profilen Mohammed Diomande, der har karantæne til opgøret. Jonathan Amon er skadet og har ikke været i aktion i sæsonen. Tochi Chukwuani og Andreas Bredahl har ikke spillet i indeværende sæson, og ingen af dem er udtaget til opgøret. Det er Ibrahim Sadiq til gengæld, efter han har misset de seneste kampe.
Karantæne
Randers FC: Ingen
FC Nordsjælland: Mohammed Diomande
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kopplin, Graves, Marxen, Bundgaard – Kehinde, Onovo, Lauenborg, Tibbling – Hammershøy-Mistrati, Odey
FC Nordsjælland (3-5-2): “Dudu” – Døhr Thychosen, Hansen, Nagalo – Villadsen, Francis, Andersen, Walta, Frese – Schjelderup, Coulibaly
Profilen:
Stephen Odey er stille og roligt blevet spillet ind på Randers-holdet den seneste uges tid, hvor han er kommet ind fra bænken mod henholdsvis FC København og AZ Alkmaar. Særligt mod FCK leverede han et lovende indhop, og arbejdsbetingelserne bliver sandsynligvis en smule mere overkommelige mod FCN end det mest formstærke danske hold i øjeblikket samt det hollandske storhold.
Vidste du, at…
Randers FC’s angribere Marvin Egho og Alhaji Kamara står noteret for tre scoringer i Superligaen i denne sæson, men kigger man på “expected goals”, burde de faktisk have scoret det dobbelte. Det fremgår af Superligaens hjemmeside. Randrusianerne kommer altså frem til store chancer, men de skal også sparke dem i mål.
Dom:
Det er et top seks-brag, der venter søndag, men begge mandskaber kommer til kampen med lidt skuffende resultater i bagagen fra de seneste Superliga-kampe, og det kan blive en meget tæt kamp.
Det tror vi, at det bliver, og herfra lyder buddet, at det slutter 1-1 på Cepheus Park Randers.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
‘Det er dramatisk!’
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
Benhård Brian Riemer-melding
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
Så blev det officielt
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
CUSTOM
Brighton – Liverpool
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
Messi rammer gyldent tal
NYHEDER
