Kampfakta:
Kampstart: Søndag kl. 14.00
Spillested: Cepheus Park, Randers
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #rfcfcn #sldk
Holdnyt:
Randers FC
Thomas Thomasbergs tropper gik ubesejret gennem sæsonens 10 første ligakampe, men kronjyderne er på det seneste gået lidt i stå, idet man i de seneste tre runder blot har hentet sammenlagt ét point.
Efter nederlagene til FC Nordsjælland og Brøndby lykkedes man således med at hente uafgjort i mandagens udekamp mod Silkeborg, selvom man var bagud med 3-1 ved pausen. Indskifterne Marvin Egho og Alhaji Kamara fik således bragt balance i regnskabet, og dermed undgik Randers at tabe tre kampe på stribe.
Randers hentede torsdag en 2-0-sejr over Vendsyssel i pokalturneringen, og her lykkedes det Stephen Odey at bryde syv måneders måltørke, da nigerianeren blev dobbelt målscorer før pausen.
Tosin Kehinde og Adam Andersson sad ude med skader i kampen mod Silkeborg, men begge er klar og udtaget til kampen. Det er Mikkel Kalløesøe også, efter han sad over i torsdagens pokalkamp mod Vendsyssel FF.
FC Nordsjælland
Flemming Pedersens mandskab går ind til søndagens kamp med en frisk hukommelse i erindringen, efter at man i sidste weekend smed en sejr over AGF i det 88. minut.
Trods pointtabet ligger FC Nordsjælland dog stadig på førstepladsen i Superligaen, hvilket selvsagt er over alle forventninger på et tidspunkt, hvor der blot resterer fire Superliga-runder i 2022.
FC Nordsjælland mister førstepladsen med et nederlag i Randers, og Farum-klubben må i den svære udekamp undvære en offensiv profil, idet Ernest Nuamah så rødt i 1-1-kampen mod AGF. I ghaneserens fravær kan Oliver Antman få chancen fra start.
Wahid Faghir, Ulrik Yttergård Jenssen og Yannick Agnero sad ude med skader i sidste weekend, og de er alle tre ude af dette opgør. Til gengæld er Daniel Svensson tilbage i truppen.
Karantæner:
Randers FC: Ingen.
FC Nordsjælland: Ernest Nuamah
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Høegh, Graves, Kopplin – Kehinde, Lauenborg, Johnsen, Babayan – Odey, Egho
FC Nordsjælland (4-3-3): A. Hansen – Villadsen, Nagalo, K. Hansen, Frese – Diomandé, Bidstrup, Christensen – M.K. Hansen, Antman, Schjelderup
Dom:
FC Nordsjælland var foran med 2-0 efter otte minutter, da de to hold mødtes i Farum i begyndelsen af måneden. Randers er inde i en lille formkrise nu, så buddet herfra lyder på en ny Nordsjælland-sejr, denne gang på 2-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
VM-LIVE: Voldsom startellever fra Frankrig
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Klar transfermelding
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
OPTAKT
England – Kroatien
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
NYHEDER
Elias Jelert færdig
Deadline overskredet: FC København melder ud
OPTAKT
Frankrig – Senegal
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
OPTAKT
Irak – Norge
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Argentina – Algeriet
HELT VILDT
