Optakt: Randers FC – FC Nordsjælland

Randers FC leder efter genrejsning søndag formiddag på Cepheus Park, når de tager imod FC Nordsjælland, men det kan meget vel blive vanskeligt.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag kloken 14.00
Spillested: Cepheus Park Randers
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #sldk #rfcfcn

Holdnyt:
Randers FC
Kronjyderne fik én på sinkadusen i Parken, og nu skal de forsøge at genrejse sig mod det mest formstærke hold i Superligaen – en utaknemmelig opgave. 

Der var ikke mange positive ting at sige om indsatsen mod de danske mestre den seneste spillerunde, hvor defensiven vaklede igennem alle 90 minutter.

Skal østjyderne levere noget nævneværdigt resultat foran hjemmepublikummet, skal de derfor stramme alvorligt op, både på midtbanen og i bagerste række – specielt med tanke på de offensive våben, som FC Nordsjælland råder over. 

Noget tyder da også på, at de ser på kampen med en vis æresfrygt. 

I et opslag på deres X-konto tigger de Ajax og PSG om at slå kløerne i FC Nordsjællands Ernest Nuamah før søndagens opgør. Det er imidlertid ikke sket her få timer før kampstart. 

Tidligere på ugen, mandag, præsenterede Søren Pedersen og kompagni den svenske midtbanespiller John Björkengren, der kan få sin debut. Han er udtaget til kampen. Også Oliver Olsen og Ernest Agyiri er nye ansigter i Randers – begge fik dog minutter i kampen mod FC København.

Ti mand har startet inde i alle tre Superliga-opgør, hvor der så har været lidt rotation på de forreste pladser mellem Edgar Babayan og Marvin Egho. 

Set i lyset af præstationen sidste weekend kan det dog være, at Bertelsen ryster posen. 

På skadeslisten i Randers FC er Daniel Høegh, Mikkel Kallesøe, Frederik Lauenborg, Oskar Snorre og Alhaji Kamara. 

FC Nordsjælland
FC Nordsjælland har gjort rent bord i deres første tre kampe, hvor de har besejret Viborg, AGF og Brøndby – endda i overbevisende stil. 

‘Tigrene’ går derfor ind til kampen som storfavoritter, og der er ikke meget der tilsiger, at Randers skulle kunne drille mesterskabsbejlerne. 

For Johannes Hoff Thorup og kompagni er det nok kun et spørgsmål om tid, før Ernest Nuamah sælges. Men det er ikke sket endnu, og han må formodes at være med mod Randers FC. 

Resten af de rødklædtes offensiv har dog også været en velsmurt maskine, hvor flere er startet stærkt.

FC Nordsjælland spillede torsdag aften i Bukarest, og det blev en hård omgang for vicemestrene, der måtte se Marcus Ingvartsen, Mario Dorgeles og Jonas Jensen-Abbew udgå med skader. Ingen af de tre er blevet klar til søndagens kamp, ligesom også Kian Hansen og Rocco Ascone må sidde over.

Dermed er FCN hårdt ramt af skader. Lucas Hey, der er blevet købt fra Lyngby, kan imidlertid debutere.  

Karantæner: 
Randers FC: Ingen
FC Nordsjælland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kopplin, Andersson, Dammers, Kaastrup – Nordli, Enggård, Pedersen, Babayan – Odey, Bundgaard.

FC Nordsjælland (4-3-3): A. Hansen – Villadsen, Marxen, Nagalo, Frese – Svensson, Tverskov, Diomande – Nuamah, Nygren, Osman

Dom: 
FC Nordsjælland fortsætter den overbevisende start. ‘Tigrene’ vinder 2-0. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Manchester United afbryder forhandlingerne

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Vildt transferrygte skydes ned

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Medie: FC København jagter Michael Parker

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Vender tilbage til skærmen

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Superligaen dropper det

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Henrik Dalsgaard stopper karrieren