Optakt: Randers FC – FC Nordsjælland

Randers FC leder efter genrejsning søndag formiddag på Cepheus Park, når de tager imod FC Nordsjælland, men det kan meget vel blive vanskeligt.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag kloken 14.00
Spillested: Cepheus Park Randers
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #sldk #rfcfcn

Holdnyt:
Randers FC
Kronjyderne fik én på sinkadusen i Parken, og nu skal de forsøge at genrejse sig mod det mest formstærke hold i Superligaen – en utaknemmelig opgave. 

Der var ikke mange positive ting at sige om indsatsen mod de danske mestre den seneste spillerunde, hvor defensiven vaklede igennem alle 90 minutter.

Skal østjyderne levere noget nævneværdigt resultat foran hjemmepublikummet, skal de derfor stramme alvorligt op, både på midtbanen og i bagerste række – specielt med tanke på de offensive våben, som FC Nordsjælland råder over. 

Noget tyder da også på, at de ser på kampen med en vis æresfrygt. 

I et opslag på deres X-konto tigger de Ajax og PSG om at slå kløerne i FC Nordsjællands Ernest Nuamah før søndagens opgør. Det er imidlertid ikke sket her få timer før kampstart. 

Tidligere på ugen, mandag, præsenterede Søren Pedersen og kompagni den svenske midtbanespiller John Björkengren, der kan få sin debut. Han er udtaget til kampen. Også Oliver Olsen og Ernest Agyiri er nye ansigter i Randers – begge fik dog minutter i kampen mod FC København.

Ti mand har startet inde i alle tre Superliga-opgør, hvor der så har været lidt rotation på de forreste pladser mellem Edgar Babayan og Marvin Egho. 

Set i lyset af præstationen sidste weekend kan det dog være, at Bertelsen ryster posen. 

På skadeslisten i Randers FC er Daniel Høegh, Mikkel Kallesøe, Frederik Lauenborg, Oskar Snorre og Alhaji Kamara. 

FC Nordsjælland
FC Nordsjælland har gjort rent bord i deres første tre kampe, hvor de har besejret Viborg, AGF og Brøndby – endda i overbevisende stil. 

‘Tigrene’ går derfor ind til kampen som storfavoritter, og der er ikke meget der tilsiger, at Randers skulle kunne drille mesterskabsbejlerne. 

For Johannes Hoff Thorup og kompagni er det nok kun et spørgsmål om tid, før Ernest Nuamah sælges. Men det er ikke sket endnu, og han må formodes at være med mod Randers FC. 

Resten af de rødklædtes offensiv har dog også været en velsmurt maskine, hvor flere er startet stærkt.

FC Nordsjælland spillede torsdag aften i Bukarest, og det blev en hård omgang for vicemestrene, der måtte se Marcus Ingvartsen, Mario Dorgeles og Jonas Jensen-Abbew udgå med skader. Ingen af de tre er blevet klar til søndagens kamp, ligesom også Kian Hansen og Rocco Ascone må sidde over.

Dermed er FCN hårdt ramt af skader. Lucas Hey, der er blevet købt fra Lyngby, kan imidlertid debutere.  

Karantæner: 
Randers FC: Ingen
FC Nordsjælland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kopplin, Andersson, Dammers, Kaastrup – Nordli, Enggård, Pedersen, Babayan – Odey, Bundgaard.

FC Nordsjælland (4-3-3): A. Hansen – Villadsen, Marxen, Nagalo, Frese – Svensson, Tverskov, Diomande – Nuamah, Nygren, Osman

Dom: 
FC Nordsjælland fortsætter den overbevisende start. ‘Tigrene’ vinder 2-0. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo




LIVE

LIVE: Real Madrid afviser: ‘En falsk historie!’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Hård kritik af FCM-profil

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Afslører dialog med Niels Frederiksen

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

AGF – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

Barcelona klager til UEFA

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Nu er han tilbage for Brøndby

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

– Går det galt, går det rigtig galt!

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Chelsea – Manchester City

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Robert trækker overskrifter i udlandet

– Det er en katastrofe for Brøndby

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Liverpool – Fulham

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Bekymrende melding om FCM-stjerner