Optakt: Randers FC – Lyngby Boldklub

Randers FC skal tilbage på sporet efter to nederlag i træk. Søndag kommer Lyngby Boldklub på besøg i Kronjylland.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 12.00
Spillested: Cepheus Park, Randers
Dommer: Mikkel Redder
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #rfclbk

Holdnyt:
Randers FC: 
Det overordnede indtryk af Randers FC er stadig meget positivt, men så tæt, som Superligaen er, skal der ikke mange fejltrin til for, at det med det samme kan aflæses i tabellen. Kronjyderne har tabt to kampe i træk, og det er nok til, at holdet er gledet ud af top seks.

Der er dog ingen grund til bekymring i Randers FC trods de to nederlag, der afbrød en stime på seks sejre i træk. Det er FC Midtjylland og senest Brøndby IF, der har fået skovlen under Thomas Thomasbergs mandskab, og det vil naturligvis aldrig være en katastrofe for kronjyderne at tabe til dem. 

Nederlagene tegner dog et velkendt billede af Randers FC – kronjyderne har i mange sæsoner haft meget svært ved at stille noget op mod de på papiret tre bedste hold i ligaen. Det er også blevet til nederlag til FCK i denne sæson. 

Randers FC har måttet undvære Saba Lobjanidze i de seneste par kampe, og det er uklart, hvornår han er tilbage. Det er med afstand den værste spiller for cheftræner Thomas Thomasberg at se bort fra.

Mod Lyngby må Randers FC med sikkerhed undvære målmand Patrik Carlgren, der blev udvist mod Brøndby IF. Det betyder, at Jonas Dakir starter inde i Superligaen for første gang i sin karriere.

Lyngby Boldklub:
Forventningerne var mange steder små til Lyngby Boldklub forud for denne sæson, men de kongeblå har overrasket positivt indtil videre.

Efter 14 runder er oprykkerne på en solid niendeplads, og senest blev det til en 2-1-sejr over AC Horsens takket være to scoringer af André Riel. Lyngby kom bagud tildigt i kampen, men formåede at slå tilbage.

Lyngby har scoret beskedne 16 mål i de første 14 kampe, men målene er faldet på rigtige tidspunkter, og det har altså sikret holdet en række smalle sejre. 

Cheftræner Christian Nielsen har en næsten skades- og karantænefri trup til rådighed. Kun Martin Ørnskov mangler, som han efterhånden har gjort i to måneder. 

Karantæner:
Randers FC: Patrik Carlgren
Lyngby Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Dakir – Thomsen, Piesinger, Marxen, Conboy – Kallesøe, Rømer, Lauenborg, Kopplin – Egho, Riis

Lyngby Boldklub (3-4-1-2): Mikkelsen – Tshiembe, Geertsen, Enghardt – Fosgaard, Rømer, Christjansen, Da Silva – Corlu – Riel, Gytkjær

Profilen:
Man får ikke ikke ret mange chancer, når man er reservekeeper, og det kan Jonas Dakir om nogen skrive under på. Han sad for første gang på bænken for Randers FC i Superligaen i 2016, og siden er gået tre år uden spilletid. Nu starter han inde for første gang i Superligaen, fordi Patrik Carlgren afsoner karantæne, og det bliver en vigtig dag i unge Dakirs karriere. 

Vidste du, at..:
Randers FC er det dårligste pasningshold i Superligaen målt i procent. 72 procent af kronjydernes afleveringer har ramt en medspiller, og det er lavest af alle 14 hold. Lyngby Boldklub er med 79,1 procent placeret i midterregionen.

Dom:
Randers FC skal tilbage på sejrssporet efter to nederlag i træk, og holdet har revanche til gode mod Lyngby, der vandt 2-0 i syvende spillerunde. Det trækker op til en tæt kamp, og vi skyder på, at det også vil kunne aflæses på måltavlen. 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Chokerende, FCK – den er helt gal

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Storklub vil have Filip Jörgensen

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Roony Bardghji med drømmekamp

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Liverpool-træner er ked af prædikat

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

Manchester United skuffer efter trænerfyring

Målfattig storkamp i London

Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram

Dansker med kongemål mod Napoli

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Eriksen og Kjær tager afsted

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub