Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: Cepheus Park, Randers
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Randers FC:
Superligaen er i gang igen, og for Randers startede det på bedst mulig vis med tre yderst vigtige point i udekampen mod rækkens bundprop Hvidovre.
Det startede ellers lidt sløvt ud i første halvleg, da Hvidovre hurtigt bragte sig foran med 1-0 på et tilfældigt straffespark begået af Odey. I en kombination af større skarphed og et par gedigne brølere af Hvidovre-defensiven, fik Randers dog sat tingene på plads i anden halvleg med tre lynhurtige scoringer. Blandt andet en enkelt af debutanten Fuseini, som også assisterede Coulibalys 1-1 scoring.
Vigtig sejr for ‘’Hestene’’, som med Vejles pointtab mandag aften til AGF, nu har øget forspringet til nedrykningsstregen til fem point. Fredag aften gælder det endnu en vigtig kamp fra den nedre del af rækken, når Lyngby gæster Cepheus Park.
Til forskel fra forårspremieren har Randers både Wessel Dammers og Oliver Olsen tilbage fra karantæne, og førstnævnte glider formentlig direkte ind i startelleveren på bekostning af Hugo Andersson.
Randers er uden Mikkel M. Pedersen, Edgar Babayan og Frederik Lauenborg.
Lyngby Boldklub:
Mens Randers lagde afstand til nedrykningsstregen med en sejr over Hvidovre, er Lyngby kommet et point nærmere stregen efter det søndag eftermiddag blev til et forventeligt nederlag på kunstgræsset i Farum.
‘’De Kongeblå’’ spillede egentlig en ganske udmærket kamp. Især i første halvleg, hvor de med direkte angrebsspil fik skabt et par halvstore muligheder. Den ene blev sendt flot i mål af topscorer Gudjohnsen, mens de andre muligheder til gengæld tilfaldt debutanten Otoo, der ikke viste samme koldblodighed som manden han afløste. Nemlig rutinerede Frederik Gytkjær, som sad ude med sygdom.
Det endte i et fortjent 3-2 nederlag til Lyngby, men indsatsen på en svær udebane som den hos FC Nordsjælland, kan de godt være bekendt.
Den nye træner Magne Hoseth har bebudet et skift fra tre til to i midterforsvaret, og det var da også sådan som Lyngby stillede op i de fleste testkampe, men mod FC Nordsjælland valgte nordmanden altså at gå med den mere velkendte formation, som også blev praktiseret under Frey Alexandersson.
Ligesom i forårspremieren må Hoseth også denne gang se bort fra karantæneramte Andreas Bjelland, ligesom Rezan Corlu, Lauge Sandgrav, Johan Meyer, Michael Opoku og Frederik Gytkjær må sidde over.
Især tabet af Gytkjær er et problem, da Lyngby henter væsentligt flere point med ham på banen end uden.
Til gengæld er Nikolai Baden klar til at få debut, efter han sad ude senest.
Karantæner:
Randers FC: Ingen
Lyngby Boldklub: Bjelland
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Dammers, Høegh, Zandén – Coulibaly, Enggård, Bjørkengren, Nordli – Fuseini, Odey
Lyngby Boldklub (3-5-2): Jensen – Gregor, Jensen, Lissens – Kumado, Winther, Rømer, Chukwuani, Finnsson – Otoo, Gudjohnsen
Dom:
Kun ét point adskiller Randers og Lyngby på niende- og ottendepladsen inden fredagens kamp i Kronjylland. De to klubber har henholdsvis fire og fem point til nedrykningsstregen, og på den baggrund lugter det af et opgør, som først og fremmest ikke må tabes.
Randers vandt godt nok premieren, mens Lyngby tabte, men der var markant forskel på modstanden i de to kampe, så det skal der nok ikke lægges alt for meget i.
De seneste tre indbyrdes opgør har været jævnbyrdige og tætte med 1-0 sejre til hjemmeholdet i alle tre tilfælde. Denne gang bør der dog være fin tilfredshed med en pointdeler, da det vil være enormt vigtigt som minimum ikke at tabe. Dommen lyder på 1-1.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
OPTAKT
Mexico – Ecuador
England – DR Congo
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
NYHEDER
Haaland blev helten: Nu venter Brasilien
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED