Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: Cepheus Park, Randers
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Randers FC:
Superligaen er i gang igen, og for Randers startede det på bedst mulig vis med tre yderst vigtige point i udekampen mod rækkens bundprop Hvidovre.
Det startede ellers lidt sløvt ud i første halvleg, da Hvidovre hurtigt bragte sig foran med 1-0 på et tilfældigt straffespark begået af Odey. I en kombination af større skarphed og et par gedigne brølere af Hvidovre-defensiven, fik Randers dog sat tingene på plads i anden halvleg med tre lynhurtige scoringer. Blandt andet en enkelt af debutanten Fuseini, som også assisterede Coulibalys 1-1 scoring.
Vigtig sejr for ‘’Hestene’’, som med Vejles pointtab mandag aften til AGF, nu har øget forspringet til nedrykningsstregen til fem point. Fredag aften gælder det endnu en vigtig kamp fra den nedre del af rækken, når Lyngby gæster Cepheus Park.
Til forskel fra forårspremieren har Randers både Wessel Dammers og Oliver Olsen tilbage fra karantæne, og førstnævnte glider formentlig direkte ind i startelleveren på bekostning af Hugo Andersson.
Randers er uden Mikkel M. Pedersen, Edgar Babayan og Frederik Lauenborg.
Lyngby Boldklub:
Mens Randers lagde afstand til nedrykningsstregen med en sejr over Hvidovre, er Lyngby kommet et point nærmere stregen efter det søndag eftermiddag blev til et forventeligt nederlag på kunstgræsset i Farum.
‘’De Kongeblå’’ spillede egentlig en ganske udmærket kamp. Især i første halvleg, hvor de med direkte angrebsspil fik skabt et par halvstore muligheder. Den ene blev sendt flot i mål af topscorer Gudjohnsen, mens de andre muligheder til gengæld tilfaldt debutanten Otoo, der ikke viste samme koldblodighed som manden han afløste. Nemlig rutinerede Frederik Gytkjær, som sad ude med sygdom.
Det endte i et fortjent 3-2 nederlag til Lyngby, men indsatsen på en svær udebane som den hos FC Nordsjælland, kan de godt være bekendt.
Den nye træner Magne Hoseth har bebudet et skift fra tre til to i midterforsvaret, og det var da også sådan som Lyngby stillede op i de fleste testkampe, men mod FC Nordsjælland valgte nordmanden altså at gå med den mere velkendte formation, som også blev praktiseret under Frey Alexandersson.
Ligesom i forårspremieren må Hoseth også denne gang se bort fra karantæneramte Andreas Bjelland, ligesom Rezan Corlu, Lauge Sandgrav, Johan Meyer, Michael Opoku og Frederik Gytkjær må sidde over.
Især tabet af Gytkjær er et problem, da Lyngby henter væsentligt flere point med ham på banen end uden.
Til gengæld er Nikolai Baden klar til at få debut, efter han sad ude senest.
Karantæner:
Randers FC: Ingen
Lyngby Boldklub: Bjelland
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Dammers, Høegh, Zandén – Coulibaly, Enggård, Bjørkengren, Nordli – Fuseini, Odey
Lyngby Boldklub (3-5-2): Jensen – Gregor, Jensen, Lissens – Kumado, Winther, Rømer, Chukwuani, Finnsson – Otoo, Gudjohnsen
Dom:
Kun ét point adskiller Randers og Lyngby på niende- og ottendepladsen inden fredagens kamp i Kronjylland. De to klubber har henholdsvis fire og fem point til nedrykningsstregen, og på den baggrund lugter det af et opgør, som først og fremmest ikke må tabes.
Randers vandt godt nok premieren, mens Lyngby tabte, men der var markant forskel på modstanden i de to kampe, så det skal der nok ikke lægges alt for meget i.
De seneste tre indbyrdes opgør har været jævnbyrdige og tætte med 1-0 sejre til hjemmeholdet i alle tre tilfælde. Denne gang bør der dog være fin tilfredshed med en pointdeler, da det vil være enormt vigtigt som minimum ikke at tabe. Dommen lyder på 1-1.
LIVE
Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
Riemer melder stjerne klar
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Danske stjerner kan være fortid
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’