Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: Cepheus Park, Randers
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Randers FC:
Superligaen er i gang igen, og for Randers startede det på bedst mulig vis med tre yderst vigtige point i udekampen mod rækkens bundprop Hvidovre.
Det startede ellers lidt sløvt ud i første halvleg, da Hvidovre hurtigt bragte sig foran med 1-0 på et tilfældigt straffespark begået af Odey. I en kombination af større skarphed og et par gedigne brølere af Hvidovre-defensiven, fik Randers dog sat tingene på plads i anden halvleg med tre lynhurtige scoringer. Blandt andet en enkelt af debutanten Fuseini, som også assisterede Coulibalys 1-1 scoring.
Vigtig sejr for ‘’Hestene’’, som med Vejles pointtab mandag aften til AGF, nu har øget forspringet til nedrykningsstregen til fem point. Fredag aften gælder det endnu en vigtig kamp fra den nedre del af rækken, når Lyngby gæster Cepheus Park.
Til forskel fra forårspremieren har Randers både Wessel Dammers og Oliver Olsen tilbage fra karantæne, og førstnævnte glider formentlig direkte ind i startelleveren på bekostning af Hugo Andersson.
Randers er uden Mikkel M. Pedersen, Edgar Babayan og Frederik Lauenborg.
Lyngby Boldklub:
Mens Randers lagde afstand til nedrykningsstregen med en sejr over Hvidovre, er Lyngby kommet et point nærmere stregen efter det søndag eftermiddag blev til et forventeligt nederlag på kunstgræsset i Farum.
‘’De Kongeblå’’ spillede egentlig en ganske udmærket kamp. Især i første halvleg, hvor de med direkte angrebsspil fik skabt et par halvstore muligheder. Den ene blev sendt flot i mål af topscorer Gudjohnsen, mens de andre muligheder til gengæld tilfaldt debutanten Otoo, der ikke viste samme koldblodighed som manden han afløste. Nemlig rutinerede Frederik Gytkjær, som sad ude med sygdom.
Det endte i et fortjent 3-2 nederlag til Lyngby, men indsatsen på en svær udebane som den hos FC Nordsjælland, kan de godt være bekendt.
Den nye træner Magne Hoseth har bebudet et skift fra tre til to i midterforsvaret, og det var da også sådan som Lyngby stillede op i de fleste testkampe, men mod FC Nordsjælland valgte nordmanden altså at gå med den mere velkendte formation, som også blev praktiseret under Frey Alexandersson.
Ligesom i forårspremieren må Hoseth også denne gang se bort fra karantæneramte Andreas Bjelland, ligesom Rezan Corlu, Lauge Sandgrav, Johan Meyer, Michael Opoku og Frederik Gytkjær må sidde over.
Især tabet af Gytkjær er et problem, da Lyngby henter væsentligt flere point med ham på banen end uden.
Til gengæld er Nikolai Baden klar til at få debut, efter han sad ude senest.
Karantæner:
Randers FC: Ingen
Lyngby Boldklub: Bjelland
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Dammers, Høegh, Zandén – Coulibaly, Enggård, Bjørkengren, Nordli – Fuseini, Odey
Lyngby Boldklub (3-5-2): Jensen – Gregor, Jensen, Lissens – Kumado, Winther, Rømer, Chukwuani, Finnsson – Otoo, Gudjohnsen
Dom:
Kun ét point adskiller Randers og Lyngby på niende- og ottendepladsen inden fredagens kamp i Kronjylland. De to klubber har henholdsvis fire og fem point til nedrykningsstregen, og på den baggrund lugter det af et opgør, som først og fremmest ikke må tabes.
Randers vandt godt nok premieren, mens Lyngby tabte, men der var markant forskel på modstanden i de to kampe, så det skal der nok ikke lægges alt for meget i.
De seneste tre indbyrdes opgør har været jævnbyrdige og tætte med 1-0 sejre til hjemmeholdet i alle tre tilfælde. Denne gang bør der dog være fin tilfredshed med en pointdeler, da det vil være enormt vigtigt som minimum ikke at tabe. Dommen lyder på 1-1.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
EKSKLUSIVT
Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
FANKLUBBEN
‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
NYHEDER
Medier fælder hård dom
TRANSFER
126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
OPTAKT
AGF – OB
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
Ramt af pointstraf
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
HELT VILDT
‘De går amok!’
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
EKSKLUSIVT