Optakt: Randers FC – Silkeborg IF

Et opgør mellem et hold i bunden af rækken og et i toppen af rækken.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Cepheus Park, Randers
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #rfcsif #sldk

Holdnyt
Randers FC:
Rasmus Bertelsen og Randers FC var tæt på at få tre vigtige point i et opgør mod ærkerivalerne fra AGF, men til sidst udlignede Patrick Mortensen på et straffespark, så det endte 1-1.

Pointet var vigtigt for Randers FC, der har fem point til nedrykningsstregen. Efter en svag start på sæsonen har man stoppet blødningen og er kommet tilbage til noget af det rigtige. De sidste to kampe har kastet fire point af sig. Og ser man over de sidste fire, har man fået syv. Det er godkendt.

Kronjyderne har mistet Edgar Babayan, der blev alvorligt skadet senest mod AGF. Frederik Lauenborg er også fortsat ude med en skade. 

Randers FC kommer fra en succesoplevelse i midtugen, da man slog B.93 ud af pokalturneringen. Randers måtte dog igennem en straffesparkskonkurrence, før det lykkedes.

Silkeborg IF:
Der er nok ikke mange, der havde regnet med, at Silkeborg IF ville ligge nummer to Superligaen efter ni runder. Men det er, hvad midtjyderne gør, og det er stor kredit til Kent Nielsen, der som træner har fået det til at fungere, selv om man efterhånden har solgt mange profiler fra bronze-sæsonen for et par år siden.

Kent Nielsen vil stadig gerne spille god fodbold og holde kuglen langs jorden, men det er især defensiven, der har sikret SIF det gode udgangspunkt før opgøret mod Randers. Klubben har bare lukket otte mål ind i ni runder, sammen med FCN er det bedst i Superligaen.

Samtidig har man i den anden ende fundet en rigtig god afslutter i Alexander Lind, der scorer mål på stribe og står noteret for ni mål i Superligaen.

Til opgøret mod Randers er Kent Nielsen stadig uden angriber Tonni Adamsen. Men ellers lader der til at være frit valg på alle hylder. Det gør måske h eller ikke så meget, når man tænker på Alexander Linds vilde periode med mål.

I midtugen fik SIF også en sejr over Thusted i pokalturneringen. Her scorede Søren Tengstedt to gange. Her storspillede Lubambo Musonda, og han presser efterhånden på til en plads i startopstillingen.

Karantæne
Randers FC: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Olsen, Høegh, Dammers, Kopplin – Coulibaly, Enggaard, Björkengren, Agyiri – Egho, Odey

Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Salquist, Busch, Østrøm – Mattsson, Brink, Klynge – Tengstedt, McCowatt – Lind

Dom:
Silkeborg IF har hentet 19 af de seneste 21 mulige point og kommer ind til kampen med fem sejre i streg. Dermed kommer man med masser af selvtillid og tro på tingene.

Randers FC er også nogenlunde kørende med syv point i de sidste fire opgør, men Rasmus Bertelsens tropper har haft udfordringer med spillet og må anses for at være underdog i opgøret mod Silkeborg.

Vi tror, at Alexander Lind og Silkeborg gør det igen. 2-0 til SIF.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Her er Kamil Wilczek i dag

I svime over German Onugkha

– Den her sidder dybt i sjælen

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

AGF tilbage på førstepladsen

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

Lyngby går alene i front

– Agger og Kahlenberg var specielt

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Av, Danmark! Største tab i hele verden

– Korthuset er væltet

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Danmark imponerer på talentliste

FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Eintracht tæmmer Gedebukke

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Thomas Frank taler inden derby

Nu blander borgmesteren sig

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

DBU går på jagt efter fans bag banner

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris