Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Cepheus Park, Randers
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #rfcsif #sldk
Holdnyt
Randers FC:
Rasmus Bertelsen og Randers FC var tæt på at få tre vigtige point i et opgør mod ærkerivalerne fra AGF, men til sidst udlignede Patrick Mortensen på et straffespark, så det endte 1-1.
Pointet var vigtigt for Randers FC, der har fem point til nedrykningsstregen. Efter en svag start på sæsonen har man stoppet blødningen og er kommet tilbage til noget af det rigtige. De sidste to kampe har kastet fire point af sig. Og ser man over de sidste fire, har man fået syv. Det er godkendt.
Kronjyderne har mistet Edgar Babayan, der blev alvorligt skadet senest mod AGF. Frederik Lauenborg er også fortsat ude med en skade.
Randers FC kommer fra en succesoplevelse i midtugen, da man slog B.93 ud af pokalturneringen. Randers måtte dog igennem en straffesparkskonkurrence, før det lykkedes.
Silkeborg IF:
Der er nok ikke mange, der havde regnet med, at Silkeborg IF ville ligge nummer to Superligaen efter ni runder. Men det er, hvad midtjyderne gør, og det er stor kredit til Kent Nielsen, der som træner har fået det til at fungere, selv om man efterhånden har solgt mange profiler fra bronze-sæsonen for et par år siden.
Kent Nielsen vil stadig gerne spille god fodbold og holde kuglen langs jorden, men det er især defensiven, der har sikret SIF det gode udgangspunkt før opgøret mod Randers. Klubben har bare lukket otte mål ind i ni runder, sammen med FCN er det bedst i Superligaen.
Samtidig har man i den anden ende fundet en rigtig god afslutter i Alexander Lind, der scorer mål på stribe og står noteret for ni mål i Superligaen.
Til opgøret mod Randers er Kent Nielsen stadig uden angriber Tonni Adamsen. Men ellers lader der til at være frit valg på alle hylder. Det gør måske h eller ikke så meget, når man tænker på Alexander Linds vilde periode med mål.
I midtugen fik SIF også en sejr over Thusted i pokalturneringen. Her scorede Søren Tengstedt to gange. Her storspillede Lubambo Musonda, og han presser efterhånden på til en plads i startopstillingen.
Karantæne
Randers FC: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Olsen, Høegh, Dammers, Kopplin – Coulibaly, Enggaard, Björkengren, Agyiri – Egho, Odey
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Salquist, Busch, Østrøm – Mattsson, Brink, Klynge – Tengstedt, McCowatt – Lind
Dom:
Silkeborg IF har hentet 19 af de seneste 21 mulige point og kommer ind til kampen med fem sejre i streg. Dermed kommer man med masser af selvtillid og tro på tingene.
Randers FC er også nogenlunde kørende med syv point i de sidste fire opgør, men Rasmus Bertelsens tropper har haft udfordringer med spillet og må anses for at være underdog i opgøret mod Silkeborg.
Vi tror, at Alexander Lind og Silkeborg gør det igen. 2-0 til SIF.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
CUSTOM
Brighton – Liverpool
Benhård Brian Riemer-melding
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
Så blev det officielt
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
‘Det er dramatisk!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
Messi rammer gyldent tal
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
