Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Cepheus Park, Randers
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #rfcsif #sldk
Holdnyt
Randers FC:
Rasmus Bertelsen og Randers FC var tæt på at få tre vigtige point i et opgør mod ærkerivalerne fra AGF, men til sidst udlignede Patrick Mortensen på et straffespark, så det endte 1-1.
Pointet var vigtigt for Randers FC, der har fem point til nedrykningsstregen. Efter en svag start på sæsonen har man stoppet blødningen og er kommet tilbage til noget af det rigtige. De sidste to kampe har kastet fire point af sig. Og ser man over de sidste fire, har man fået syv. Det er godkendt.
Kronjyderne har mistet Edgar Babayan, der blev alvorligt skadet senest mod AGF. Frederik Lauenborg er også fortsat ude med en skade.
Randers FC kommer fra en succesoplevelse i midtugen, da man slog B.93 ud af pokalturneringen. Randers måtte dog igennem en straffesparkskonkurrence, før det lykkedes.
Silkeborg IF:
Der er nok ikke mange, der havde regnet med, at Silkeborg IF ville ligge nummer to Superligaen efter ni runder. Men det er, hvad midtjyderne gør, og det er stor kredit til Kent Nielsen, der som træner har fået det til at fungere, selv om man efterhånden har solgt mange profiler fra bronze-sæsonen for et par år siden.
Kent Nielsen vil stadig gerne spille god fodbold og holde kuglen langs jorden, men det er især defensiven, der har sikret SIF det gode udgangspunkt før opgøret mod Randers. Klubben har bare lukket otte mål ind i ni runder, sammen med FCN er det bedst i Superligaen.
Samtidig har man i den anden ende fundet en rigtig god afslutter i Alexander Lind, der scorer mål på stribe og står noteret for ni mål i Superligaen.
Til opgøret mod Randers er Kent Nielsen stadig uden angriber Tonni Adamsen. Men ellers lader der til at være frit valg på alle hylder. Det gør måske h eller ikke så meget, når man tænker på Alexander Linds vilde periode med mål.
I midtugen fik SIF også en sejr over Thusted i pokalturneringen. Her scorede Søren Tengstedt to gange. Her storspillede Lubambo Musonda, og han presser efterhånden på til en plads i startopstillingen.
Karantæne
Randers FC: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Olsen, Høegh, Dammers, Kopplin – Coulibaly, Enggaard, Björkengren, Agyiri – Egho, Odey
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Salquist, Busch, Østrøm – Mattsson, Brink, Klynge – Tengstedt, McCowatt – Lind
Dom:
Silkeborg IF har hentet 19 af de seneste 21 mulige point og kommer ind til kampen med fem sejre i streg. Dermed kommer man med masser af selvtillid og tro på tingene.
Randers FC er også nogenlunde kørende med syv point i de sidste fire opgør, men Rasmus Bertelsens tropper har haft udfordringer med spillet og må anses for at være underdog i opgøret mod Silkeborg.
Vi tror, at Alexander Lind og Silkeborg gør det igen. 2-0 til SIF.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
OPTAKT
Norge – Frankrig
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
OPTAKT
New Zealand – Belgien
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
OPTAKT
Paraguay – Australien
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Afslører: FCK ringede aldrig
MEDIE
