Optakt: Randers FC – Vejle Boldklub

Randers FC bankede Vejle for godt en måned siden. Nu skal de formstærke kronjyder forsøge at gentage bedriften mod de formsvage oprykkere.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Cepheus Park, Randers
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 Sport 
Hashtag: #rfcvb #sldk

Holdnyt: 
Randers FC:
Det kan gå stærkt i fodboldens verden.

Det er ikke længe siden, at Randers FC var på tiendepladsen i Superligaen, men tre sejre i træk har bragt holdet væk fra bundregionen, og halvvejs i grundspillet er kronjyderne på sjettepladsen. Den forløsende sejr i Parken gav vinger, og senest blev det til en sikker 3-0-sejr over bundproppen Lyngby.

Randers FC måtte undvære en coronaramt Thomas Thomasberg mod Lyngby, men trænervikaren Rasmus Bertelsen nappede den tredje sejr på stribe.

Randers FC spillede sådan set også pænt i starten af sæsonen, men holdet var skræmmende ineffektive. Det er der blevet rettet op på, og så er sejrene fulgt med. Kronjyderne er det hold i Superligaen, der er kommet frem til tredjeflest afslutninger, og det vidner om en vis potens i offensiven. Randers er samtidig det mandskab, der vinder flest dueller i luften.

Hestene kan desuden bryste sig af at have indkasseret færrest mål af alle i Superligaen. 

Hjemmeholdet har Simon Piesinger og Vito Hammershøy-Mistrati klar igen, og Randers FC-træneren råder dermed over en skadesfri trup.

Vejle Boldklub:
Efter en forrygende start på sæsonen er det blevet hverdag i Nørreskoven.

Oprykkerne tabte senest 0-2 til de forsvarende mestre fra FC Midtjylland, og dermed er holdet dumpet ned på tredjesidstepladsen. Fem kampe i træk uden en sejr kan mærkes i Vejle.

Det er især defensiven, der skal lappes i Vejle. Målene er væltet ind, siden Randers FC vandt 3-0 over Vejle den 30. oktober, og Constantin Galcas mandskab er lige nu det mandskab, der har lukket næstflest mål ind i de første 11 runder.

Efteråret startede godt for Vejle – nu skal oprykkerne sørge for, at det også får en hæderlig afslutning.

Thomas Gundelund og Kevin Yamga er ude mod Randers FC, men til gengæld vender Allan Sousa tilbage fra karantæne, og brasilianeren bliver en mærkbar forstærkning for udeholdet. Juhani Ojala er klar igen efter en skadespause. 

Karantæner:
Randers FC: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kopplin, Piesinger, Marxen, Lauridsen – Kallesøe, Rømer, Lauenborg, Greve – Egho, Kamara

Vejle Boldklub (4-2-3-1): Groothuizen – Mølgaard, Greve, Milosevic, Amundsen – Ramadani, Ezatolahi – Sousa, Schoop, Mucolli – Faghir

Profilen:
Jacob Schoop har i denne sæson rundet 100 Superliga-kampe, og han er én af de mest rutinerede i Vejle-truppen. Fynboen har haft et godt blik for medspillerne i denne sæson, hvor det foreløbig er blevet til fire assists, og Vejle satser på, at han kan føje yderligere til statistikken mod Randers. 

Vidste du, at..:
Allan Sousa har været ophavsmand til 30 Vejle-chancer i denne sæson, og det gør brasilianeren til den mest chanceskabende spiller i Superligaen. Anders Dreyer er på andenpladsen.

Dom:
Randers FC gav Vejle klø for godt en måned siden, så det er gæsterne, der har revanche til gode, og holdet tørster efter en sejr. De skal dog op imod det måske formstærkeste mandskab i Superligaen lige nu.

Sejre har det med at avle sejre, og selvtilliden er høj i Randers i øjeblikket. Derfor byder vi på en 2-1-sejr til kronjyderne over Vejle Boldklub.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





– Brøndby har min støtte


– Brøndby har min støtte

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Brøndby får vild straf: Sydsiden lukkes

Vejle fyrer Prelec

Thomas Frank har fået en undskyldning

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

Medier fælder dom over Rasmus Højlund

FC Midtjylland – AGF

Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne

Jacob Neestrup storroser Nicklas Bendtner

David Nielsen, den er til dig!

Frank bekræfter: Stjerner tvivlsomme mod FCK

LIVE: FC København holder pressemøde

Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen

Landstræner overrasker: Her er VM-truppen

Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?

Tadej vil gerne – holdet siger nej

– 255 millioner for dansker? Glem det!

Eksperter hylder Tullberg: ‘Mere spektakulære’

Til møde – millioner på vej til Brøndby?

Oliver Sonne-situation vækker opsigt

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

Derfor vinder Brøndby ikke guld

Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’

Vanvittig kamp af Clement Bischoff

‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu

Supercomputer: AGF vinder mesterskabet

Roser Superliga-stjerne: – En fantastisk spiller

Den røde alarm kommer til at bimle og bamle

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK

Han er favorit til at afløse Arne Slot

Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag

Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!

I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg

Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte

Alexander Zorniger chokerede i Farum

Kæmpetransfer? Overvejer Lewandowski déjà-vu

Scorer hvert 49. minut

Snuppet foran Superliga-klub? Binder stort talent

Stjerne truet med pistol af fodboldagent

Hattrickhelt var meget frustreret

Kaster hård dom over Eriksen

Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis

Presset Prelec: Den er svær at sluge

Medie i svime over Bischoff: Banens bedste igen!

– Det er skidt for spillernes helbred

Sorte Katte spiser Karameller

Tottenham i pinligt lavpunkt før FCK-brag

Brøndby IF tager flot sejr i Silkeborg