Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Jysk Park
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #sifagf #sldk
Holdnyt:
Silkeborg IF
Midtjyderne kan se tilbage på en glimrende start på denne sæson i Superligaen, hvor man har formået at hente 11 point i de første otte runder. Oprykkerne er kommet godt fra land og ligger nu med seks point ned til SønderjyskE, der er næstsidst, så man har bygget et forspring til de to nederste klubber.
SIF har blot tabt et af de første otte kampe i Superligaen – det var en udekamp mod FC Midtjylland 0-3 – og senest leverede man en god præstation og fik 1-1 ude mod de forsvarende mestre fra Brøndby IF.
Nu venter så et møde med ærkerivalerne AGF, og her skal hjemmeholdet forsøge at fortsætte den gode form på hjemmebane. Indtil videre har midtjyderne hentet otte af 11 point på egen bane, og normalt har man da også et godt tag på AGF.
Kent Nielsen kommer til opgøret uden angriber Alexander Lind, der ikke ventes at komme i aktion igen i dette efterår grundet en skade, og så er Mads Kaalund, der også har misset de seneste kampe, stadig ukampdygtig.
André Calisir er tilbage på holdet, efter han sad over senest, fordi mødet mod Brøndby kom to dage efter en landskamp. Tilbage mod Brøndby var Gustav Dahl, og så fik Robert Gojani debut, da han kom på banen i anden halvleg. Han ligner en god forstærkning for SIF.
AGF
Efter en svag sæsonstart fik AGF endelig en sejr senest, da holdet vandt med 1-0 hjemme over Vejle Boldklub. Dermed kravlede David Nielsens mandskab op forbi SønderjyskE i tabellen, og man er nu tredjesidst inden 9. runde.
På papiret venter et par gode kampe for aarhusianerne, der efter udekampen mod SIF møder SønderjyskE hjemme. To kampe, der bør kaste nogle point af sig.
AGF kommer til opgøret mod Silkeborg IF med nogle skader – holdet er uden midtbanespiller Benjamin Hvidt, der er ude det meste af denne sæson, mens kaptajn Niklas Backman heller ikke har spillet endnu. Senst var også Gift Links ude med en skade.
Til gengæld er midtbanekrigeren Nicolai Poulsen tilbage i aktion for AGF, efter han senest var ude med karantæne.
Karantæne:
Silkeborg IF: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Carstensen, Salquist, Calisir, Dahl – Thordarson, Brink, Klynge – Vallys, Oggesen – Helenius
AGF (3-5-2): Hansen – Hausner, Bisseck, Tingager – Lund, Grønbæk, Poulsen, Olsen, Kahl – Thorsteinsson, Mortensen
Profilen:
Målmand Jesper Hansen har vist sig at være en sikker sidste skanse for AGF, og han kan godt se frem til at blive testet igen, da SIF-holdet med gode offensive spillere som Nicolai Vallys og Nicklas Helenius er skarpe. Jesper Hansen behøver i øvrigt ikke rejse langt for at komme til opgøret – han bor nemlig i Silkeborg.
Vidste du, at…
Da Silkeborg IF indvidede Jysk Park 31. juli 2017, var det med et opgør mod AGF. Her var der hele 9.411 tilskuere på stadion, og de mange fans af hjemmeholdet fik en skøn aften, da SIF vandt med 2-1. Gustav Nilsson gjorde det til 1-0 efter otte minutter, inden Morten “Duncan” Rasmussen udlignede til 1-1 efter 18 minutter. Derefter fik Dino Mikanovic rødt kort, og så kunne Marc Rochester i anden halvleg gøre det til 2-1, inden Ibrahim Moro skabte lidt spænding i opgøret, da han fik rødt kort med et kvarter igen.
Dom:
Der venter et spændende opgør, når de to klubber mødes i Silkeborg. Ligesom omkring indvielsen af stadion for fire år siden kommer der godt med mennesker på stadion, da billettallet allerede overstiger 6.000.
Silkeborg har vist, at det er et godt og habilt mandskab, mens AGF håber på at have fundet melodien igen efter nogle svære kampe.
Hjemmeholdet håber på at kunne flytte bolden og lade AGF løbe efter den, mens aarhusianerne omvendt kommer med power og masser af duelstyrke.
Selv om hjemmeholdet har været godt kørende, og traditionelt set også har et fint tag på rivalerne mod øst, tror vi, at AGF får kontrol i kampen og ender med at vinde opgøret. AGF har været lidt uheldig med ikke at få flere point, men det kan komme nu. 2-1 til David Nielsens hold.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
AGF mangler flere profiler mod OB
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
Manchester United kan afslutte viral gimmick
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
