Optakt: Silkeborg IF – AGF

Der er rivalopgør i Superligaen mandag, hvor Silkeborg IF får besøg af AGF.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Jysk Park
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #sifagf #sldk

Holdnyt:
Silkeborg IF
Midtjyderne kan se tilbage på en glimrende start på denne sæson i Superligaen, hvor man har formået at hente 11 point i de første otte runder. Oprykkerne er kommet godt fra land og ligger nu med seks point ned til SønderjyskE, der er næstsidst, så man har bygget et forspring til de to nederste klubber.

SIF har blot tabt et af de første otte kampe i Superligaen – det var en udekamp mod FC Midtjylland 0-3 – og senest leverede man en god præstation og fik 1-1 ude mod de forsvarende mestre fra Brøndby IF.

Nu venter så et møde med ærkerivalerne AGF, og her skal hjemmeholdet forsøge at fortsætte den gode form på hjemmebane. Indtil videre har midtjyderne hentet otte af 11 point på egen bane, og normalt har man da også et godt tag på AGF.

Kent Nielsen kommer til opgøret uden angriber Alexander Lind, der ikke ventes at komme i aktion igen i dette efterår grundet en skade, og så er Mads Kaalund, der også har misset de seneste kampe, stadig ukampdygtig.

André Calisir er tilbage på holdet, efter han sad over senest, fordi mødet mod Brøndby kom to dage efter en landskamp. Tilbage mod Brøndby var Gustav Dahl, og så fik Robert Gojani debut, da han kom på banen i anden halvleg. Han ligner en god forstærkning for SIF.

AGF
Efter en svag sæsonstart fik AGF endelig en sejr senest, da holdet vandt med 1-0 hjemme over Vejle Boldklub. Dermed kravlede David Nielsens mandskab op forbi SønderjyskE i tabellen, og man er nu tredjesidst inden 9. runde.

På papiret venter et par gode kampe for aarhusianerne, der efter udekampen mod SIF møder SønderjyskE hjemme. To kampe, der bør kaste nogle point af sig.

AGF kommer til opgøret mod Silkeborg IF med nogle skader – holdet er uden midtbanespiller Benjamin Hvidt, der er ude det meste af denne sæson, mens kaptajn Niklas Backman heller ikke har spillet endnu. Senst var også Gift Links ude med en skade.

Til gengæld er midtbanekrigeren Nicolai Poulsen tilbage i aktion for AGF, efter han senest var ude med karantæne.

Karantæne:
Silkeborg IF: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF
(4-3-2-1): Larsen – Carstensen, Salquist, Calisir, Dahl – Thordarson, Brink, Klynge – Vallys, Oggesen – Helenius

AGF (3-5-2): Hansen – Hausner, Bisseck, Tingager – Lund, Grønbæk, Poulsen, Olsen, Kahl – Thorsteinsson, Mortensen

Profilen:
Målmand Jesper Hansen har vist sig at være en sikker sidste skanse for AGF, og han kan godt se frem til at blive testet igen, da SIF-holdet med gode offensive spillere som Nicolai Vallys og Nicklas Helenius er skarpe. Jesper Hansen behøver i øvrigt ikke rejse langt for at komme til opgøret – han bor nemlig i Silkeborg.

Vidste du, at…
Da Silkeborg IF indvidede Jysk Park 31. juli 2017, var det med et opgør mod AGF. Her var der hele 9.411 tilskuere på stadion, og de mange fans af hjemmeholdet fik en skøn aften, da SIF vandt med 2-1. Gustav Nilsson gjorde det til 1-0 efter otte minutter, inden Morten “Duncan” Rasmussen udlignede til 1-1 efter 18 minutter. Derefter fik Dino Mikanovic rødt kort, og så kunne Marc Rochester i anden halvleg gøre det til 2-1, inden Ibrahim Moro skabte lidt spænding i opgøret, da han fik rødt kort med et kvarter igen.

Dom:
Der venter et spændende opgør, når de to klubber mødes i Silkeborg. Ligesom omkring indvielsen af stadion for fire år siden kommer der godt med mennesker på stadion, da billettallet allerede overstiger 6.000.

Silkeborg har vist, at det er et godt og habilt mandskab, mens AGF håber på at have fundet melodien igen efter nogle svære kampe.

Hjemmeholdet håber på at kunne flytte bolden og lade AGF løbe efter den, mens aarhusianerne omvendt kommer med power og masser af duelstyrke.

Selv om hjemmeholdet har været godt kørende, og traditionelt set også har et fint tag på rivalerne mod øst, tror vi, at AGF får kontrol i kampen og ender med at vinde opgøret. AGF har været lidt uheldig med ikke at få flere point, men det kan komme nu. 2-1 til David Nielsens hold.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Benjamin Schmedes, Brøndby IF. Foto: Alamy LIVE

TransferLIVE: Forlænger med stortalent

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Arbejder på angriber-exit

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Legender med dyster melding



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Verdensstjernes søn landet i København

Afsløring: OB køber ny profil for en slik



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Dansk landsholdsspiller imponerer

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

Den værste i 18 år – de overvejer det

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Michael Carrick storhylder

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Kongerne af transfervinduet

Bretonere bøllebanker normannere

‘Afgørende dage’

Optur før FC København-brag

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard