Optakt: Silkeborg IF – AGF

Der venter et jysk brag, når SIF og AGF mødes i Silkeborg.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Jysk Park, Silkeborg
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #sifagf #sldk

Holdnyt:
Silkeborg IF:
De spiller stadig fint, men målene mangler for Kent Nielsens mandskab, der i de sidste fire kampe blot har scoret to gange. 

Klubben har sagt farvel til et par profiler i Nicolai Vallys og Rasmus Carstensen, og man skal altså som kollektiv nu forsøge at løse udfordringerne – de udfordringer er i offensiven, hvor Helenius og Sebastian Jørgensen savner skarphed, og hvor Kasper Kusk er ved at arbejde sig ind på holdet. 

Man spillede en fin kamp i Belgien ude mod Anderlecht torsdag, men det endte alligevel med et nederlag på 0-1.

Klubben kommer til opgøret mod AGF uden fire spillere, der er ude med skader. Det er reelt kun Robert Gojani, der af de fire ville være i spil til startopstillingen. De øvrige tre er Niclas Holm Pedersen, Gustav Dahl og Alexander Lind.

AGF:
Der har været meget at glæde sig over for AGF, efter Uwe Rösler overtog jobbet som cheftræner for klubben.

Holdet har en god og stærk defensiv, og så forsøger man at spille offensivt, hvor man også har fået gang i Patrick Mortensen efter en svag sæson i fjor.

Aarhusianerne har den tidligere SIF-profil Mads Emil Madsen i truppen, og han vender for første gang retur til Silkeborg som en del af et modstanderhold.

Sebastian Grønning fik debut mod FCN, hvor det endte med et 2-3 nederlag. Her scorede den tidligere Viborg FF-angriber, og han kan måske få chancen fra start denne gang.

Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Salquist, Felix, Engel – Klynge, Brink, Thordarson – Jørgensen, Kusk – Helenius

AGF (3-5-2): Hansen – Kristensen, Tingager, Bisseck – Mølgaard, Poulsen, Madsen, Anderson, Kahl – Mortensen, Haugen

Dom:
Silkeborg IF kommer måske med tunge stænger efter opgøret i Belgien, og samtidig har holdet svært ved at score mål for tiden. AGF spiller en form for fodbold, der godt kan gøre ondt på midtjyderne, da det direkte fodbold og med mange dybe løb fra midtbanen og ned bag modstandernes forsvar.

AGF vinder – som sidste år – på Jysk Park. Denne gang 2-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Tror på millionkøb af FC København-spiller

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Sådan bør strukturen i Superligaen være

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Brian Riemer peger på tre årsager

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Braithwaite del af stor transferplan



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona

Bo Svensson skriver Superliga-historie