Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Jysk Park, Silkeborg
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #sifagf #sldk
Holdnyt:
Silkeborg IF:
De spiller stadig fint, men målene mangler for Kent Nielsens mandskab, der i de sidste fire kampe blot har scoret to gange.
Klubben har sagt farvel til et par profiler i Nicolai Vallys og Rasmus Carstensen, og man skal altså som kollektiv nu forsøge at løse udfordringerne – de udfordringer er i offensiven, hvor Helenius og Sebastian Jørgensen savner skarphed, og hvor Kasper Kusk er ved at arbejde sig ind på holdet.
Man spillede en fin kamp i Belgien ude mod Anderlecht torsdag, men det endte alligevel med et nederlag på 0-1.
Klubben kommer til opgøret mod AGF uden fire spillere, der er ude med skader. Det er reelt kun Robert Gojani, der af de fire ville være i spil til startopstillingen. De øvrige tre er Niclas Holm Pedersen, Gustav Dahl og Alexander Lind.
AGF:
Der har været meget at glæde sig over for AGF, efter Uwe Rösler overtog jobbet som cheftræner for klubben.
Holdet har en god og stærk defensiv, og så forsøger man at spille offensivt, hvor man også har fået gang i Patrick Mortensen efter en svag sæson i fjor.
Aarhusianerne har den tidligere SIF-profil Mads Emil Madsen i truppen, og han vender for første gang retur til Silkeborg som en del af et modstanderhold.
Sebastian Grønning fik debut mod FCN, hvor det endte med et 2-3 nederlag. Her scorede den tidligere Viborg FF-angriber, og han kan måske få chancen fra start denne gang.
Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Salquist, Felix, Engel – Klynge, Brink, Thordarson – Jørgensen, Kusk – Helenius
AGF (3-5-2): Hansen – Kristensen, Tingager, Bisseck – Mølgaard, Poulsen, Madsen, Anderson, Kahl – Mortensen, Haugen
Dom:
Silkeborg IF kommer måske med tunge stænger efter opgøret i Belgien, og samtidig har holdet svært ved at score mål for tiden. AGF spiller en form for fodbold, der godt kan gøre ondt på midtjyderne, da det direkte fodbold og med mange dybe løb fra midtbanen og ned bag modstandernes forsvar.
AGF vinder – som sidste år – på Jysk Park. Denne gang 2-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED
