Optakt: Silkeborg IF – AGF

Der venter et jysk brag, når SIF og AGF mødes i Silkeborg.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Jysk Park, Silkeborg
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #sifagf #sldk

Holdnyt:
Silkeborg IF:
De spiller stadig fint, men målene mangler for Kent Nielsens mandskab, der i de sidste fire kampe blot har scoret to gange. 

Klubben har sagt farvel til et par profiler i Nicolai Vallys og Rasmus Carstensen, og man skal altså som kollektiv nu forsøge at løse udfordringerne – de udfordringer er i offensiven, hvor Helenius og Sebastian Jørgensen savner skarphed, og hvor Kasper Kusk er ved at arbejde sig ind på holdet. 

Man spillede en fin kamp i Belgien ude mod Anderlecht torsdag, men det endte alligevel med et nederlag på 0-1.

Klubben kommer til opgøret mod AGF uden fire spillere, der er ude med skader. Det er reelt kun Robert Gojani, der af de fire ville være i spil til startopstillingen. De øvrige tre er Niclas Holm Pedersen, Gustav Dahl og Alexander Lind.

AGF:
Der har været meget at glæde sig over for AGF, efter Uwe Rösler overtog jobbet som cheftræner for klubben.

Holdet har en god og stærk defensiv, og så forsøger man at spille offensivt, hvor man også har fået gang i Patrick Mortensen efter en svag sæson i fjor.

Aarhusianerne har den tidligere SIF-profil Mads Emil Madsen i truppen, og han vender for første gang retur til Silkeborg som en del af et modstanderhold.

Sebastian Grønning fik debut mod FCN, hvor det endte med et 2-3 nederlag. Her scorede den tidligere Viborg FF-angriber, og han kan måske få chancen fra start denne gang.

Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Salquist, Felix, Engel – Klynge, Brink, Thordarson – Jørgensen, Kusk – Helenius

AGF (3-5-2): Hansen – Kristensen, Tingager, Bisseck – Mølgaard, Poulsen, Madsen, Anderson, Kahl – Mortensen, Haugen

Dom:
Silkeborg IF kommer måske med tunge stænger efter opgøret i Belgien, og samtidig har holdet svært ved at score mål for tiden. AGF spiller en form for fodbold, der godt kan gøre ondt på midtjyderne, da det direkte fodbold og med mange dybe løb fra midtbanen og ned bag modstandernes forsvar.

AGF vinder – som sidste år – på Jysk Park. Denne gang 2-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Offentliggøres i dag

FC København – OB

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Andreas Christensen afviser tilbud

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay