Optakt: Silkeborg IF – AGF

Der venter et jysk brag, når SIF og AGF mødes i Silkeborg.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Jysk Park, Silkeborg
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #sifagf #sldk

Holdnyt:
Silkeborg IF:
De spiller stadig fint, men målene mangler for Kent Nielsens mandskab, der i de sidste fire kampe blot har scoret to gange. 

Klubben har sagt farvel til et par profiler i Nicolai Vallys og Rasmus Carstensen, og man skal altså som kollektiv nu forsøge at løse udfordringerne – de udfordringer er i offensiven, hvor Helenius og Sebastian Jørgensen savner skarphed, og hvor Kasper Kusk er ved at arbejde sig ind på holdet. 

Man spillede en fin kamp i Belgien ude mod Anderlecht torsdag, men det endte alligevel med et nederlag på 0-1.

Klubben kommer til opgøret mod AGF uden fire spillere, der er ude med skader. Det er reelt kun Robert Gojani, der af de fire ville være i spil til startopstillingen. De øvrige tre er Niclas Holm Pedersen, Gustav Dahl og Alexander Lind.

AGF:
Der har været meget at glæde sig over for AGF, efter Uwe Rösler overtog jobbet som cheftræner for klubben.

Holdet har en god og stærk defensiv, og så forsøger man at spille offensivt, hvor man også har fået gang i Patrick Mortensen efter en svag sæson i fjor.

Aarhusianerne har den tidligere SIF-profil Mads Emil Madsen i truppen, og han vender for første gang retur til Silkeborg som en del af et modstanderhold.

Sebastian Grønning fik debut mod FCN, hvor det endte med et 2-3 nederlag. Her scorede den tidligere Viborg FF-angriber, og han kan måske få chancen fra start denne gang.

Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Salquist, Felix, Engel – Klynge, Brink, Thordarson – Jørgensen, Kusk – Helenius

AGF (3-5-2): Hansen – Kristensen, Tingager, Bisseck – Mølgaard, Poulsen, Madsen, Anderson, Kahl – Mortensen, Haugen

Dom:
Silkeborg IF kommer måske med tunge stænger efter opgøret i Belgien, og samtidig har holdet svært ved at score mål for tiden. AGF spiller en form for fodbold, der godt kan gøre ondt på midtjyderne, da det direkte fodbold og med mange dybe løb fra midtbanen og ned bag modstandernes forsvar.

AGF vinder – som sidste år – på Jysk Park. Denne gang 2-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

FC København kan miste endnu en stjerne

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Kæmpe talent rygtes til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Afsløring: FC København sælger Achouri

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Dansk agent: Derfor er det svært at blackliste os

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Frankrig – England

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

“Det går over i historien”

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Klar for FC København

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Er det Clement Bischoffs nye klub?

VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber