Optakt: Silkeborg IF – AGF

Der venter et jysk brag, når SIF og AGF mødes i Silkeborg.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Jysk Park, Silkeborg
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #sifagf #sldk

Holdnyt:
Silkeborg IF:
De spiller stadig fint, men målene mangler for Kent Nielsens mandskab, der i de sidste fire kampe blot har scoret to gange. 

Klubben har sagt farvel til et par profiler i Nicolai Vallys og Rasmus Carstensen, og man skal altså som kollektiv nu forsøge at løse udfordringerne – de udfordringer er i offensiven, hvor Helenius og Sebastian Jørgensen savner skarphed, og hvor Kasper Kusk er ved at arbejde sig ind på holdet. 

Man spillede en fin kamp i Belgien ude mod Anderlecht torsdag, men det endte alligevel med et nederlag på 0-1.

Klubben kommer til opgøret mod AGF uden fire spillere, der er ude med skader. Det er reelt kun Robert Gojani, der af de fire ville være i spil til startopstillingen. De øvrige tre er Niclas Holm Pedersen, Gustav Dahl og Alexander Lind.

AGF:
Der har været meget at glæde sig over for AGF, efter Uwe Rösler overtog jobbet som cheftræner for klubben.

Holdet har en god og stærk defensiv, og så forsøger man at spille offensivt, hvor man også har fået gang i Patrick Mortensen efter en svag sæson i fjor.

Aarhusianerne har den tidligere SIF-profil Mads Emil Madsen i truppen, og han vender for første gang retur til Silkeborg som en del af et modstanderhold.

Sebastian Grønning fik debut mod FCN, hvor det endte med et 2-3 nederlag. Her scorede den tidligere Viborg FF-angriber, og han kan måske få chancen fra start denne gang.

Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Salquist, Felix, Engel – Klynge, Brink, Thordarson – Jørgensen, Kusk – Helenius

AGF (3-5-2): Hansen – Kristensen, Tingager, Bisseck – Mølgaard, Poulsen, Madsen, Anderson, Kahl – Mortensen, Haugen

Dom:
Silkeborg IF kommer måske med tunge stænger efter opgøret i Belgien, og samtidig har holdet svært ved at score mål for tiden. AGF spiller en form for fodbold, der godt kan gøre ondt på midtjyderne, da det direkte fodbold og med mange dybe løb fra midtbanen og ned bag modstandernes forsvar.

AGF vinder – som sidste år – på Jysk Park. Denne gang 2-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:






Derfor kommer han IKKE til FC København




LIVE

TransferLIVE: Man City kan slå transferrekord

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Forhandler om Albert Grønbæk

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Oliver Sonne vender tilbage



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Her lander Superliga-kampprogrammet

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Dansk profil overrasker: Han er så god

Storklub jagter to danskere

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte