Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Silkeborg IF:
Kent Nielsens tropper er fortsat uden sejr i 2024. Ja, faktisk er de helt uden point efter nederlag til FCK, Vejle og FC Nordsjælland i årets første tre kampe.
Første halvleg i premieren mod FCK var god, men de seneste fem halvleg har ikke været noget at råbe hurra for, og især seneste præstation ude mod FC Nordsjælland var bekymrende med ringe kvalitet på bolden, og et stort set ikkeeksisterende presspil.
Selvtilliden er dalende for hjemmeholdet, der endnu ikke har fået gang i Superliga-topscorer Lind i 2024, og som i den grad virker til at mangle forsvarsgeneralen Salquist i forsvaret.
Silkeborg kan til gengæld prise sig lykkelige for et virkelig stærkt efterår, som gør, at de fortsat ligger lunt i svinget i forhold til at sikre en plads i Mesterskabsspillet. Med seks point tilbage at spille om i Grundspillet og henholdsvis fire og fem point ned til Viborg og Randers, er den placering dog ikke endegyldigt sikret endnu.
Alexander Busch og Joel Felix har siddet ude i årets tre første kampe. Stefan Teitur Thordarson og reservemålmand Jacob Pryts var ikke med senest, men er begge tilbage i truppen.
AGF:
Uwe Röslers tropper har godt nok ikke tabt alle 2024’s tre kampe ligesom Silkeborg, men det er næsten lige så skuffende, at sidste sæsons bronzevindere ikke har fået mere end to point ud af kampene mod Vejle, FC Midtjylland og OB.
AGF’s bedste præstation var mod FC Midtjylland i forrige runde. Her var ‘De hvii’e’ bedst i stort set hele kampen, hvor de især i starten så virkelig levende ud. På forunderlig vis endte de dog med at tabe, selvom midtjyderne endda blev reduceret til ni mand undervejs.
De to kampe mod bundholdene Vejle og OB har til gengæld ikke været særlig opløftende hverken spillemæssigt eller resultatmæssigt. AGF har store problemer med at skabe fodboldkampe mod lavtstående mandskaber, og især er der problemer med at score i åbent spil.
Det ene point mod OB senest var nok til at sikre AGF en plads i Mesterskabsspillet, men her befinder aarhusianerne sig i lidt af et ingenmandsland med langt til medaljer, hvorfor succes i pokalturneringen efterhånden må være det altoverskyggende mål for sæsonen.
Peacock-Farrell kom til skade mod OB efter et grimt sammenstød med Kadrii og er ude af dette opgør. Det samme er Tobias Mølgaard, Kevin Yakob, Benjamin Hvidt, Magnus Knudsen, Janni Serra og Michael Akoto.
Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-3): Larsen – Sonne, Østrøm, Rieper, Musonda – Mattsson, Brink, Klynge – Adamsen, McCowatt – Lind
AGF (3-4-3): Hansen – Beijmo, Tingager, Jensen-Abbew – Links, Madsen, Brandhof, Kahl – Bech, Mortensen, Anderson
Dom:
Silkeborg og AGF har lagt virkelig skidt fra land i 2024, og tørster efterhånden begge efter tre point.
Værst ser det dog ud for Silkeborg, som har tabt fem Superliga-kampe i streg med en sløj målscore på 2-14. Offensivt er det gået i stå, mens defensiven sejler mere end hvad godt er.
AGF har også problemer med målscoringen, men har ikke så meget at tabe længere, hvorfor den værste påpasselighed formentlig er pakket væk. Aarhusianerne forværrer krisen for Kent Nielsen og co. med en 2-0 sejr på JYSK Park.
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Fyrer landstræner to måneder før VM
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Her spiller Lasse Schöne i dag
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
OB siger farvel til seks spillere
NYHEDER
Det er aldrig sket før
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
Fifa kritiserer transportpriser under
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
Fik blackout på Brøndby Stadion
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
EKSKLUSIVT