Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Silkeborg IF:
Kent Nielsens tropper er fortsat uden sejr i 2024. Ja, faktisk er de helt uden point efter nederlag til FCK, Vejle og FC Nordsjælland i årets første tre kampe.
Første halvleg i premieren mod FCK var god, men de seneste fem halvleg har ikke været noget at råbe hurra for, og især seneste præstation ude mod FC Nordsjælland var bekymrende med ringe kvalitet på bolden, og et stort set ikkeeksisterende presspil.
Selvtilliden er dalende for hjemmeholdet, der endnu ikke har fået gang i Superliga-topscorer Lind i 2024, og som i den grad virker til at mangle forsvarsgeneralen Salquist i forsvaret.
Silkeborg kan til gengæld prise sig lykkelige for et virkelig stærkt efterår, som gør, at de fortsat ligger lunt i svinget i forhold til at sikre en plads i Mesterskabsspillet. Med seks point tilbage at spille om i Grundspillet og henholdsvis fire og fem point ned til Viborg og Randers, er den placering dog ikke endegyldigt sikret endnu.
Alexander Busch og Joel Felix har siddet ude i årets tre første kampe. Stefan Teitur Thordarson og reservemålmand Jacob Pryts var ikke med senest, men er begge tilbage i truppen.
AGF:
Uwe Röslers tropper har godt nok ikke tabt alle 2024’s tre kampe ligesom Silkeborg, men det er næsten lige så skuffende, at sidste sæsons bronzevindere ikke har fået mere end to point ud af kampene mod Vejle, FC Midtjylland og OB.
AGF’s bedste præstation var mod FC Midtjylland i forrige runde. Her var ‘De hvii’e’ bedst i stort set hele kampen, hvor de især i starten så virkelig levende ud. På forunderlig vis endte de dog med at tabe, selvom midtjyderne endda blev reduceret til ni mand undervejs.
De to kampe mod bundholdene Vejle og OB har til gengæld ikke været særlig opløftende hverken spillemæssigt eller resultatmæssigt. AGF har store problemer med at skabe fodboldkampe mod lavtstående mandskaber, og især er der problemer med at score i åbent spil.
Det ene point mod OB senest var nok til at sikre AGF en plads i Mesterskabsspillet, men her befinder aarhusianerne sig i lidt af et ingenmandsland med langt til medaljer, hvorfor succes i pokalturneringen efterhånden må være det altoverskyggende mål for sæsonen.
Peacock-Farrell kom til skade mod OB efter et grimt sammenstød med Kadrii og er ude af dette opgør. Det samme er Tobias Mølgaard, Kevin Yakob, Benjamin Hvidt, Magnus Knudsen, Janni Serra og Michael Akoto.
Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-3): Larsen – Sonne, Østrøm, Rieper, Musonda – Mattsson, Brink, Klynge – Adamsen, McCowatt – Lind
AGF (3-4-3): Hansen – Beijmo, Tingager, Jensen-Abbew – Links, Madsen, Brandhof, Kahl – Bech, Mortensen, Anderson
Dom:
Silkeborg og AGF har lagt virkelig skidt fra land i 2024, og tørster efterhånden begge efter tre point.
Værst ser det dog ud for Silkeborg, som har tabt fem Superliga-kampe i streg med en sløj målscore på 2-14. Offensivt er det gået i stå, mens defensiven sejler mere end hvad godt er.
AGF har også problemer med målscoringen, men har ikke så meget at tabe længere, hvorfor den værste påpasselighed formentlig er pakket væk. Aarhusianerne forværrer krisen for Kent Nielsen og co. med en 2-0 sejr på JYSK Park.
LIVE
TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
Verdensstjernes søn landet i København
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
TOPNYHED
Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
NYHEDER
Topscorer færdig
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
MEDIE
På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
NYHEDER
– Vi er pressede
Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
TRANSFER
Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
MEDIE
Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…
EKSKLUSIVT
Sportschef griner af penge-spørgsmål
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset
Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers
NYHEDER
Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner
NYHEDER
Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal
MEDIE
På blokken i danskerklub
EKSKLUSIVT
Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’
DAGENS SPILFORSLAG
Døsig danskerdyst i Deutschland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
NYHEDER
Dansker lyner i Italien
NYHEDER