Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Silkeborg IF:
Kent Nielsens tropper er fortsat uden sejr i 2024. Ja, faktisk er de helt uden point efter nederlag til FCK, Vejle og FC Nordsjælland i årets første tre kampe.
Første halvleg i premieren mod FCK var god, men de seneste fem halvleg har ikke været noget at råbe hurra for, og især seneste præstation ude mod FC Nordsjælland var bekymrende med ringe kvalitet på bolden, og et stort set ikkeeksisterende presspil.
Selvtilliden er dalende for hjemmeholdet, der endnu ikke har fået gang i Superliga-topscorer Lind i 2024, og som i den grad virker til at mangle forsvarsgeneralen Salquist i forsvaret.
Silkeborg kan til gengæld prise sig lykkelige for et virkelig stærkt efterår, som gør, at de fortsat ligger lunt i svinget i forhold til at sikre en plads i Mesterskabsspillet. Med seks point tilbage at spille om i Grundspillet og henholdsvis fire og fem point ned til Viborg og Randers, er den placering dog ikke endegyldigt sikret endnu.
Alexander Busch og Joel Felix har siddet ude i årets tre første kampe. Stefan Teitur Thordarson og reservemålmand Jacob Pryts var ikke med senest, men er begge tilbage i truppen.
AGF:
Uwe Röslers tropper har godt nok ikke tabt alle 2024’s tre kampe ligesom Silkeborg, men det er næsten lige så skuffende, at sidste sæsons bronzevindere ikke har fået mere end to point ud af kampene mod Vejle, FC Midtjylland og OB.
AGF’s bedste præstation var mod FC Midtjylland i forrige runde. Her var ‘De hvii’e’ bedst i stort set hele kampen, hvor de især i starten så virkelig levende ud. På forunderlig vis endte de dog med at tabe, selvom midtjyderne endda blev reduceret til ni mand undervejs.
De to kampe mod bundholdene Vejle og OB har til gengæld ikke været særlig opløftende hverken spillemæssigt eller resultatmæssigt. AGF har store problemer med at skabe fodboldkampe mod lavtstående mandskaber, og især er der problemer med at score i åbent spil.
Det ene point mod OB senest var nok til at sikre AGF en plads i Mesterskabsspillet, men her befinder aarhusianerne sig i lidt af et ingenmandsland med langt til medaljer, hvorfor succes i pokalturneringen efterhånden må være det altoverskyggende mål for sæsonen.
Peacock-Farrell kom til skade mod OB efter et grimt sammenstød med Kadrii og er ude af dette opgør. Det samme er Tobias Mølgaard, Kevin Yakob, Benjamin Hvidt, Magnus Knudsen, Janni Serra og Michael Akoto.
Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-3): Larsen – Sonne, Østrøm, Rieper, Musonda – Mattsson, Brink, Klynge – Adamsen, McCowatt – Lind
AGF (3-4-3): Hansen – Beijmo, Tingager, Jensen-Abbew – Links, Madsen, Brandhof, Kahl – Bech, Mortensen, Anderson
Dom:
Silkeborg og AGF har lagt virkelig skidt fra land i 2024, og tørster efterhånden begge efter tre point.
Værst ser det dog ud for Silkeborg, som har tabt fem Superliga-kampe i streg med en sløj målscore på 2-14. Offensivt er det gået i stå, mens defensiven sejler mere end hvad godt er.
AGF har også problemer med målscoringen, men har ikke så meget at tabe længere, hvorfor den værste påpasselighed formentlig er pakket væk. Aarhusianerne forværrer krisen for Kent Nielsen og co. med en 2-0 sejr på JYSK Park.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
Her kan du se FC København mod Viborg FF
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
Det er mesterskabsklasse, AGF!
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Thomas Frank fyret
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
TOPNYHED
Dansk agentfirma opkøbt af gigant
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
Populære Chelsea – køb billetter her!
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
DAGENS SPILFORSLAG