Silkeborg IF – AGF

Tre Superliga-klubber er uden sejr i 2024, og søndag eftermiddag mødes to af dem, når Silkeborg tager imod AGF hjemme på JYSK Park



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
Silkeborg IF:
Kent Nielsens tropper er fortsat uden sejr i 2024. Ja, faktisk er de helt uden point efter nederlag til FCK, Vejle og FC Nordsjælland i årets første tre kampe.

Første halvleg i premieren mod FCK var god, men de seneste fem halvleg har ikke været noget at råbe hurra for, og især seneste præstation ude mod FC Nordsjælland var bekymrende med ringe kvalitet på bolden, og et stort set ikkeeksisterende presspil.

Selvtilliden er dalende for hjemmeholdet, der endnu ikke har fået gang i Superliga-topscorer Lind i 2024, og som i den grad virker til at mangle forsvarsgeneralen Salquist i forsvaret.

Silkeborg kan til gengæld prise sig lykkelige for et virkelig stærkt efterår, som gør, at de fortsat ligger lunt i svinget i forhold til at sikre en plads i Mesterskabsspillet. Med seks point tilbage at spille om i Grundspillet og henholdsvis fire og fem point ned til Viborg og Randers, er den placering dog ikke endegyldigt sikret endnu.

Alexander Busch og Joel Felix har siddet ude i årets tre første kampe. Stefan Teitur Thordarson og reservemålmand Jacob Pryts var ikke med senest, men er begge tilbage i truppen.

AGF:
Uwe Röslers tropper har godt nok ikke tabt alle 2024’s tre kampe ligesom Silkeborg, men det er næsten lige så skuffende, at sidste sæsons bronzevindere ikke har fået mere end to point ud af kampene mod Vejle, FC Midtjylland og OB.

AGF’s bedste præstation var mod FC Midtjylland i forrige runde. Her var ‘De hvii’e’ bedst i stort set hele kampen, hvor de især i starten så virkelig levende ud. På forunderlig vis endte de dog med at tabe, selvom midtjyderne endda blev reduceret til ni mand undervejs.

De to kampe mod bundholdene Vejle og OB har til gengæld ikke været særlig opløftende hverken spillemæssigt eller resultatmæssigt. AGF har store problemer med at skabe fodboldkampe mod lavtstående mandskaber, og især er der problemer med at score i åbent spil.

Det ene point mod OB senest var nok til at sikre AGF en plads i Mesterskabsspillet, men her befinder aarhusianerne sig i lidt af et ingenmandsland med langt til medaljer, hvorfor succes i pokalturneringen efterhånden må være det altoverskyggende mål for sæsonen.

Peacock-Farrell kom til skade mod OB efter et grimt sammenstød med Kadrii og er ude af dette opgør. Det samme er Tobias Mølgaard, Kevin Yakob, Benjamin Hvidt, Magnus Knudsen, Janni Serra og Michael Akoto. 

Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-3): Larsen – Sonne, Østrøm, Rieper, Musonda – Mattsson, Brink, Klynge – Adamsen, McCowatt – Lind

AGF (3-4-3): Hansen – Beijmo, Tingager, Jensen-Abbew – Links, Madsen, Brandhof, Kahl – Bech, Mortensen, Anderson

Dom:
Silkeborg og AGF har lagt virkelig skidt fra land i 2024, og tørster efterhånden begge efter tre point.

Værst ser det dog ud for Silkeborg, som har tabt fem Superliga-kampe i streg med en sløj målscore på 2-14. Offensivt er det gået i stå, mens defensiven sejler mere end hvad godt er.

AGF har også problemer med målscoringen, men har ikke så meget at tabe længere, hvorfor den værste påpasselighed formentlig er pakket væk. Aarhusianerne forværrer krisen for Kent Nielsen og co. med en 2-0 sejr på JYSK Park.







LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Superliga-klub bedst i hele verden

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

‘De har grinet deres røv i laser’

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Nu er han pludselig syg

‘Thomas Delaney er fortid’

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Har været uenig med Steve Cooper

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Gift Links hylder FCK-legende

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Thomas Frank er favorit til jobbet

Transferpres på Albert Grønbæk

Han er Superligaens ringeste målmand!

Danmark har aldrig haft så mange før

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Barcelona – Atletico



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Det betyder intet mod Liverpool

Glem det, Leicester!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

PSG – Liverpool

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

FIFA åbner sag mod Spanien

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal