Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: JYSK Park, Silkeborg
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: 6’eren
Holdnyt:
Silkeborg:
Kent Nielsens mandskab fik en forrygende start på Superliga-sæsonen anført af en brandvarm Alexander Lind i front. Klubben fra Søhøjlandet kunne dog ikke holde kadencen, og gik således til vinterpause med fem kampe i streg uden sejr, herunder tre nederlag.
Grundet det fantastiske udlæg på sæsonen ser det stadig pænt ud, når man tager et kig på tabellen. Silkeborg indtager Superligaens sjetteplads med syv point ned til en plads i nedrykningsspillet.
Umiddelbart ser værterne dog ikke styrket ud inden starten på foråret. Vigtige Tobias Salquist er nemlig skiftet til MLS, ligesom Søren Tengstedt er skiftet til hollandske Go Ahead Eagles. For at gøre ondt værre pådrog topscorer Alexander Lind sig et brud på hånden i en af opstartens testkampe, og må derfor se til fra tribunen i årets første kampe.
Vanen tro ligner det, at Kent Nielsen igen skal til at bygge op fra ny, og i den forbindelse skal det selvfølgelig nævnes, at der også er kommet spillere til i løbet af pausen. Gammelby er vendt hjem, mens Mads Larsen er kommet til fra Esbjerg sammen med Rieper fra Aarhus Fremad.
Udover Lind er Joel Felix og Alexander Busch ude med skader, så det bliver noget af et puslespil at få ligningen i midterforsvaret til at gå op. Frederik Rieper, Pontus Rödin og Mads Larsen kan få debut, mens Jens Martin Gammelby kan få comeback.
FC København:
FCK-spillerne er formentlig stadig lidt rundtossede efter de i tirsdags blev kørt rundt i manegen af et veloplagt Manchester City-mandskab i Champions League-ottendedelsfinalen.
Det er inden længe game over for FCK i Champions League, og da det lige inden vinterpausen også blev til exit i pokalturneringen efter nederlag til netop Silkeborg, kan de forsvarende mestre så småt begynde at rette fuldt fokus på at generobre det danske mesterskab. Aktuelt har Neestrups tropper tre point op til FC Midtjylland på førstepladsen.
Københavnerne havde allerede ligaens bedste og bredeste trup, men PC har føjet ekstra pondus til mandskabet i løbet af januar med køb af Scott McKenna og Magnus Mattsson, som begge startede inde mod Man City. I øvrigt med glimrende præstationer til følge, og en fremragende scoring af den tidligere Silkeborg-spiller Mattsson.
Sander, Boilesen, Khocholava og Emil Højlund var alle ukampdygtige i tirsdags, og i fredags måtte Elias Jelert og Lukas Lerager udgå af træningen. De er blevet tilføjet skadeslisten.
Karantæner:
Silkeborg: Alexander Lind
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
Silkeborg (4-3-3): Larsen – Sonne, Østrøm, Rödin, Musonda – Mattsson, Brink, Thordarson – Kusk, Adamsen, Klynge
FC København (4-3-3): Grabara – Ankersen, Vavro, McKenna, Diks – Mattsson, Falk, Goncalves – Bardghji, Claesson, Elyounoussi
Dom:
Det er ikke en ukompliceret opgave, som venter FCK på kunstgræsset i Silkeborg. Hjemmeholdet har været stærke på JYSK Park i denne sæson med kun to nederlag i ni kampe.
FCK-spillerne var udmattede efter tirsdagens nederlag til Man City, men Neestrup råder over en så god og bred trup, at det ikke må blive en undskyldning søndag.
Silkeborg er uden markante profiler fra efteråret i form af Salquist, Busch og Lind, og det kommer til at blive udslagsgivende mod kyniske FCK. Der skal nok blive godt gang i målscoringen, men ’’løverne’’ løber med sejren. 1-3.
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
TOPNYHED
Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
FANKLUBBEN
Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
MEDIE
Har henvendt sig til Niels Frederiksen
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
HELT VILDT
FC Københavns søsterklub går transfer-amok!
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
NYHEDER
Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen
MEDIE
Real Madrid-stjerne skifter til Lyon
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
MEDIE
Vilde Diant Ramaj-rygter tager til
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
MEDIE
Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte
NYHEDER
Serie A aflyser omstridt kampflytning
EKSKLUSIVT
FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene
Vild stime – men afviser guldsnak
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
MEDIE
Rejser vild transferspekulation
NYHEDER