Optakt: Silkeborg IF – FC København

FCK blev kørt rundt i tirsdagens Champions League-brag mod Manchester City, men allerede søndag er der mulighed for oprejsning, når ’’løverne’’ gæster Silkeborg i årets første Superliga-runde.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: JYSK Park, Silkeborg
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: 6’eren

Holdnyt:
Silkeborg:
Kent Nielsens mandskab fik en forrygende start på Superliga-sæsonen anført af en brandvarm Alexander Lind i front. Klubben fra Søhøjlandet kunne dog ikke holde kadencen, og gik således til vinterpause med fem kampe i streg uden sejr, herunder tre nederlag.

Grundet det fantastiske udlæg på sæsonen ser det stadig pænt ud, når man tager et kig på tabellen. Silkeborg indtager Superligaens sjetteplads med syv point ned til en plads i nedrykningsspillet.

Umiddelbart ser værterne dog ikke styrket ud inden starten på foråret. Vigtige Tobias Salquist er nemlig skiftet til MLS, ligesom Søren Tengstedt er skiftet til hollandske Go Ahead Eagles. For at gøre ondt værre pådrog topscorer Alexander Lind sig et brud på hånden i en af opstartens testkampe, og må derfor se til fra tribunen i årets første kampe.

Vanen tro ligner det, at Kent Nielsen igen skal til at bygge op fra ny, og i den forbindelse skal det selvfølgelig nævnes, at der også er kommet spillere til i løbet af pausen. Gammelby er vendt hjem, mens Mads Larsen er kommet til fra Esbjerg sammen med Rieper fra Aarhus Fremad.

Udover Lind er Joel Felix og Alexander Busch ude med skader, så det bliver noget af et puslespil at få ligningen i midterforsvaret til at gå op. Frederik Rieper, Pontus Rödin og Mads Larsen kan få debut, mens Jens Martin Gammelby kan få comeback.

FC København:
FCK-spillerne er formentlig stadig lidt rundtossede efter de i tirsdags blev kørt rundt i manegen af et veloplagt Manchester City-mandskab i Champions League-ottendedelsfinalen.

Det er inden længe game over for FCK i Champions League, og da det lige inden vinterpausen også blev til exit i pokalturneringen efter nederlag til netop Silkeborg, kan de forsvarende mestre så småt begynde at rette fuldt fokus på at generobre det danske mesterskab. Aktuelt har Neestrups tropper tre point op til FC Midtjylland på førstepladsen.

Københavnerne havde allerede ligaens bedste og bredeste trup, men PC har føjet ekstra pondus til mandskabet i løbet af januar med køb af Scott McKenna og Magnus Mattsson, som begge startede inde mod Man City. I øvrigt med glimrende præstationer til følge, og en fremragende scoring af den tidligere Silkeborg-spiller Mattsson.

Sander, Boilesen, Khocholava og Emil Højlund var alle ukampdygtige i tirsdags, og i fredags måtte Elias Jelert og Lukas Lerager udgå af træningen. De er blevet tilføjet skadeslisten.

Karantæner:
Silkeborg: Alexander Lind
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
Silkeborg (4-3-3): Larsen – Sonne, Østrøm, Rödin, Musonda – Mattsson, Brink, Thordarson – Kusk, Adamsen, Klynge

FC København (4-3-3): Grabara – Ankersen, Vavro, McKenna, Diks – Mattsson, Falk, Goncalves – Bardghji, Claesson, Elyounoussi

Dom:
Det er ikke en ukompliceret opgave, som venter FCK på kunstgræsset i Silkeborg. Hjemmeholdet har været stærke på JYSK Park i denne sæson med kun to nederlag i ni kampe.

FCK-spillerne var udmattede efter tirsdagens nederlag til Man City, men Neestrup råder over en så god og bred trup, at det ikke må blive en undskyldning søndag.

Silkeborg er uden markante profiler fra efteråret i form af Salquist, Busch og Lind, og det kommer til at blive udslagsgivende mod kyniske FCK. Der skal nok blive godt gang i målscoringen, men ’’løverne’’ løber med sejren. 1-3. 







LIVE

LIVE: Andy Robertson tæt på ny klub

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Tottenham under stregen

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Cooper gav hård og ærlig besked

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

‘Jeg er rørt og glad’

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

AGF snubler i guldkampen

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Liverpool – Fulham

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Barcelona klager til UEFA

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Hård kritik af FCM-profil

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Chelsea – Manchester City

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’