Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 15.00
Spillested: Jysk Park, Silkeborg
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Max
Hashtag: #siffcm #sldk
Holdnyt:
Silkeborg IF:
De spillede en fin kamp mod Brøndby IF, men savnede skarpheden i begge ender af banen og endte med at tabe.
Dermed skal SIF efter alt at dømme vinde for at komme op top seks – uafgjort er kun nok, hvis OB også spiller uafgjort eller taber og Randers taber.
Midtjyderne er med en sejr over FCM ikke garanteret en plads i top seks, men det er muligvis nok, da det vil kræve, at både Brøndby og Randers skal vinde for at holde SIF ude af top seks. BIF møder FCN på udebane, mens Randers gæster AaB.
Til opgøret er træner Kent Nielsen uden backen Gustav Dahl, mens offensivspilleren Niclas Holm Pedersen også må sidde ude.
Kasper Kusk har været i rigtig dårlig form den seneste tid, så det er muligt, at Søren Tengstedt får en chance fra start.
FC Midtjylland:
Hvor starter man? Det var en skrækkelig præstation, da holdet tabte 1-3 hjemme mod Lyngby Boldklub, og hvis FCM skal i top seks, kræver det en sejr over SIF, og så skal man samtidig håbe på pointtab til både Randers og OB, ligesom Brøndby kan komme i spil, hvis klubben taber til FCN.
Men man starter nok ved det faktum, at FC Midtjylland kommer til opgøret med en ny midlertidig træner, da man har fyret Albert Capellas. Spanieren endte som et fejlmatch, så Niels Lodberg tager kampen som midlertidig træner.
Det viser meget godt de problemer, klubben fra Ikast og Herning har haft den seneste tid. Det er ikke gået godt på banen, og uden for banen har man også i forhold til både transfers og træner truffet forkerte beslutninger.
Derfor begynder pilen nu at pege på mod ledelsen med Claus Steinlein i spidsen, hvis den da ikke allerede gjorde det. Det kommer dog efter, at klubben i mange år har haft stor succes og bare er blevet bedre og bedre.
Spillertruppen skal naturligvis også nævnes, da det ikke er godt nok, hvad der er blevet leveret. Og nu er det nok et meget godt tidspunkt at begynde at finde noget af spillet frem.
Pione Sisto er ikke i spil. Ude er også Junior Brumado, der trak et rødt kort mod Lyngby. Paulinho, Astrit Selmani og Joel Andersson sidder ude med skader, mens Valdemar Byskov og Elias Olafsson er ramt af sygdom.
Til gengæld er Isa Musa udtaget for første gang, og den nigerianske offensivspiller kan dermed få sin debut.
Hvis Niels Lodberg analyserer på truppen, er det nok ikke en dum idé at gå over i en 3-4-3 opstilling, som flere spillere er mere komfortable med.
Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
FC Midtjylland: Junior Brumado
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Salquist, Felix, Engel – Thordarson, Brink, Klynge – Tengstedt, Jørgensen – Adamsen
FC Midtjylland (3-4-3): Lössl – Dalsgaard, Sviatchenko, Gartenmann – Thychosen, Martinez, Olsson, Bak – Isaksen, Heiselberg, Ashour
Dom:
Ingen af de to hold kan formentlig bruge uafgjort til så meget, så det bliver en kamp med knald på.
Selv om hjemmeholdet måske kommer mere frigjort efter at have fået ny cheftræner, tror vi SIF har mere at byde på. 2-1 til SIF.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
TOPNYHED
Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne
TOPNYHED
Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Medier fælder dom over Rasmus Højlund
TOPNYHED
David Nielsen, den er til dig!
NYHEDER
Roser Superliga-stjerne: – En fantastisk spiller
AVIS
Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen
INTERVIEW
Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis
MEDIE
Kaster hård dom over Eriksen
Tadej vil gerne – holdet siger nej
MEDIE
Oliver Sonne-situation vækker opsigt
NYHEDER
Medie i svime over Bischoff: Banens bedste igen!
TRANSFER
– 255 millioner for dansker? Glem det!
NYHEDER
Supercomputer: AGF vinder mesterskabet
TOPNYHED
Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag
Derfor vinder Brøndby ikke guld
TOPNYHED
Vanvittig kamp af Clement Bischoff
TIPSBLADETS DOM
Slår han ikke transferrekord er det en skandale
NYHEDER
– Det er skidt for spillernes helbred
TOPNYHED
Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’
NYHEDER
Hattrickhelt var meget frustreret
AVIS
‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu
HELT VILDT
Scorer hvert 49. minut
TOPNYHED
Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!
NYHEDER
Patrick Vieira fyret
INTERVIEW
Slår fast: Han kommer til at koste
TIPSBLADETS DOM
Den røde alarm kommer til at bimle og bamle
TIPSBLADETS DOM
Alexander Zorniger chokerede i Farum
Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte
MEDIE
Han er favorit til at afløse Arne Slot
NYHEDER
Superliga-klub skal shoppe: ‘Det er pissesvært’
MEDIE
I stort skænderi med Wolfsburg-spiller
TRANSFER
Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK
EKSKLUSIVT
Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’
HELT VILDT
Tottenham i pinligt lavpunkt før FCK-brag
– Neestrup siger selv op hos Sune Smith-Nielsen
TOPNYHED
Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?
MEDIE
Til møde – millioner på vej til Brøndby?
LIGE NU
Steve Cooper overrasker stort
NYHEDER
I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg
MEDIE
Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet
NYHEDER
Presset Prelec: Den er svær at sluge
DAGENS SPILFORSLAG
Sorte Katte spiser Karameller
Brøndby IF tager flot sejr i Silkeborg
– Det er dovent
TOPNYHED
‘Nogle gange er jeg fucking god’
FC Barcelona vinder 3-1
TOPNYHED
Se her: Superliga-profil brækker sig på banen
INTERVIEW
Skal de sprænge banken? Nu svarer Superliga-boss
Sønderjyske sikrer sejren i overtiden
