Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 15.00
Spillested: Jysk Park, Silkeborg
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Max
Hashtag: #siffcm #sldk
Holdnyt:
Silkeborg IF:
De spillede en fin kamp mod Brøndby IF, men savnede skarpheden i begge ender af banen og endte med at tabe.
Dermed skal SIF efter alt at dømme vinde for at komme op top seks – uafgjort er kun nok, hvis OB også spiller uafgjort eller taber og Randers taber.
Midtjyderne er med en sejr over FCM ikke garanteret en plads i top seks, men det er muligvis nok, da det vil kræve, at både Brøndby og Randers skal vinde for at holde SIF ude af top seks. BIF møder FCN på udebane, mens Randers gæster AaB.
Til opgøret er træner Kent Nielsen uden backen Gustav Dahl, mens offensivspilleren Niclas Holm Pedersen også må sidde ude.
Kasper Kusk har været i rigtig dårlig form den seneste tid, så det er muligt, at Søren Tengstedt får en chance fra start.
FC Midtjylland:
Hvor starter man? Det var en skrækkelig præstation, da holdet tabte 1-3 hjemme mod Lyngby Boldklub, og hvis FCM skal i top seks, kræver det en sejr over SIF, og så skal man samtidig håbe på pointtab til både Randers og OB, ligesom Brøndby kan komme i spil, hvis klubben taber til FCN.
Men man starter nok ved det faktum, at FC Midtjylland kommer til opgøret med en ny midlertidig træner, da man har fyret Albert Capellas. Spanieren endte som et fejlmatch, så Niels Lodberg tager kampen som midlertidig træner.
Det viser meget godt de problemer, klubben fra Ikast og Herning har haft den seneste tid. Det er ikke gået godt på banen, og uden for banen har man også i forhold til både transfers og træner truffet forkerte beslutninger.
Derfor begynder pilen nu at pege på mod ledelsen med Claus Steinlein i spidsen, hvis den da ikke allerede gjorde det. Det kommer dog efter, at klubben i mange år har haft stor succes og bare er blevet bedre og bedre.
Spillertruppen skal naturligvis også nævnes, da det ikke er godt nok, hvad der er blevet leveret. Og nu er det nok et meget godt tidspunkt at begynde at finde noget af spillet frem.
Pione Sisto er ikke i spil. Ude er også Junior Brumado, der trak et rødt kort mod Lyngby. Paulinho, Astrit Selmani og Joel Andersson sidder ude med skader, mens Valdemar Byskov og Elias Olafsson er ramt af sygdom.
Til gengæld er Isa Musa udtaget for første gang, og den nigerianske offensivspiller kan dermed få sin debut.
Hvis Niels Lodberg analyserer på truppen, er det nok ikke en dum idé at gå over i en 3-4-3 opstilling, som flere spillere er mere komfortable med.
Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
FC Midtjylland: Junior Brumado
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Salquist, Felix, Engel – Thordarson, Brink, Klynge – Tengstedt, Jørgensen – Adamsen
FC Midtjylland (3-4-3): Lössl – Dalsgaard, Sviatchenko, Gartenmann – Thychosen, Martinez, Olsson, Bak – Isaksen, Heiselberg, Ashour
Dom:
Ingen af de to hold kan formentlig bruge uafgjort til så meget, så det bliver en kamp med knald på.
Selv om hjemmeholdet måske kommer mere frigjort efter at have fået ny cheftræner, tror vi SIF har mere at byde på. 2-1 til SIF.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
Her skal Sepp Piontek begraves
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
‘Jeg hadede verden’
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
‘Han er tilgivet’
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
Liverpool – West Ham United
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
Ny hooliganpakke er vedtaget
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
Juventus-profil: ‘Absurd’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
MEDIE
Endelig er der godt nyt
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
INTERVIEW
