Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 15.00
Spillested: Jysk Park, Silkeborg
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Max
Hashtag: #siffcm #sldk
Holdnyt:
Silkeborg IF:
De spillede en fin kamp mod Brøndby IF, men savnede skarpheden i begge ender af banen og endte med at tabe.
Dermed skal SIF efter alt at dømme vinde for at komme op top seks – uafgjort er kun nok, hvis OB også spiller uafgjort eller taber og Randers taber.
Midtjyderne er med en sejr over FCM ikke garanteret en plads i top seks, men det er muligvis nok, da det vil kræve, at både Brøndby og Randers skal vinde for at holde SIF ude af top seks. BIF møder FCN på udebane, mens Randers gæster AaB.
Til opgøret er træner Kent Nielsen uden backen Gustav Dahl, mens offensivspilleren Niclas Holm Pedersen også må sidde ude.
Kasper Kusk har været i rigtig dårlig form den seneste tid, så det er muligt, at Søren Tengstedt får en chance fra start.
FC Midtjylland:
Hvor starter man? Det var en skrækkelig præstation, da holdet tabte 1-3 hjemme mod Lyngby Boldklub, og hvis FCM skal i top seks, kræver det en sejr over SIF, og så skal man samtidig håbe på pointtab til både Randers og OB, ligesom Brøndby kan komme i spil, hvis klubben taber til FCN.
Men man starter nok ved det faktum, at FC Midtjylland kommer til opgøret med en ny midlertidig træner, da man har fyret Albert Capellas. Spanieren endte som et fejlmatch, så Niels Lodberg tager kampen som midlertidig træner.
Det viser meget godt de problemer, klubben fra Ikast og Herning har haft den seneste tid. Det er ikke gået godt på banen, og uden for banen har man også i forhold til både transfers og træner truffet forkerte beslutninger.
Derfor begynder pilen nu at pege på mod ledelsen med Claus Steinlein i spidsen, hvis den da ikke allerede gjorde det. Det kommer dog efter, at klubben i mange år har haft stor succes og bare er blevet bedre og bedre.
Spillertruppen skal naturligvis også nævnes, da det ikke er godt nok, hvad der er blevet leveret. Og nu er det nok et meget godt tidspunkt at begynde at finde noget af spillet frem.
Pione Sisto er ikke i spil. Ude er også Junior Brumado, der trak et rødt kort mod Lyngby. Paulinho, Astrit Selmani og Joel Andersson sidder ude med skader, mens Valdemar Byskov og Elias Olafsson er ramt af sygdom.
Til gengæld er Isa Musa udtaget for første gang, og den nigerianske offensivspiller kan dermed få sin debut.
Hvis Niels Lodberg analyserer på truppen, er det nok ikke en dum idé at gå over i en 3-4-3 opstilling, som flere spillere er mere komfortable med.
Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
FC Midtjylland: Junior Brumado
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Salquist, Felix, Engel – Thordarson, Brink, Klynge – Tengstedt, Jørgensen – Adamsen
FC Midtjylland (3-4-3): Lössl – Dalsgaard, Sviatchenko, Gartenmann – Thychosen, Martinez, Olsson, Bak – Isaksen, Heiselberg, Ashour
Dom:
Ingen af de to hold kan formentlig bruge uafgjort til så meget, så det bliver en kamp med knald på.
Selv om hjemmeholdet måske kommer mere frigjort efter at have fået ny cheftræner, tror vi SIF har mere at byde på. 2-1 til SIF.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
NYHEDER
FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
TOPNYHED
Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
NYHEDER
Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR
AGF på rov i Hobro IK
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
BIZART
I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
NYHEDER
Vender hjem til AaB
INTERVIEW
I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’
TIPSBLADETS DOM
Et sjældent syn i FC Midtjylland
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
OPTAKT
Randers FC – OB
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”
BIZART
Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
INTERVIEW
Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’
INTERVIEW
Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar
INTERVIEW
Brøndby-stjerne langer ud efter dommer
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
KARAKTERER
BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
INTERVIEW
Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’
INTERVIEW
Thomas Frank siger undskyld
HELT VILDT
Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
Derby-dommer: Det var et klart straffespark
Guardiola frygter ikke stramt kampprogram
NYHEDER
– Det havde været en større katastrofe
Uhre kom på banen i stor skuffelse
DAGENS SPILFORSLAG
Miserabelt i Manchester
‘Tæt på ren elendighed’
Sønderjyske slår FCM i sent drama
Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk
TRANSFER
“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”
INTERVIEW
Var på vej ud inden afgørende derby-mål
FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning
Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar
