Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 14.00
Spillested: Jysk Park, Silkeborg
Dommer: Jakob Alexander Sundberg
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #siffcm #sldk
Holdnyt:
Silkeborg IF:
De har vundet de sidste par kampe med 1-0, og dermed har Kent Nielsens tropper fået hentet de nødvendige point til at overleve i Superligaen efter et ellers lidt svært forår.
Det betyder også, at klubben inden de sidste par kampe i kvalifikationsspillet ikke kan rykke frem eller tilbage i stillingen, og dermed er der altså ikke noget på spil for SIF. Men træner Kent Nielsen har allerede lovet – i respekt for ligaen og de hold, der har noget på spil – at spille med de bedste og gå efter sejrene i de sidste to kampe.
Til opgøret mod FCM er man formentlig stadig uden stopper Joel Felix, og så er venstre back Gustav Dahl også ude med den hovedskade, der har holdt ham fra banen i lang tid. Ude er også ventet, at en skadet Mads Kaaland er.
FC Midtjylland:
Med fire point ned til OB inden næstsidste runde i Superligaen skal meget gå galt, hvis ikke FCM skal sikre sig syvendepladsen i rækken, der også betyder, at man spiller mod nummer fire i Superligaen om en plads i Europa i næste sæson.
Thomas Thomasberg har fået sat god skik på FC Midtjylland-holdet, og med en sejr i en af de sidste to runder er man sikker på at ende som nummer syv.
Klubben er til opgøret mod SIF uden Henrik Dalsgaard, der sidder i karantæne, mens Kristoffer Olsson dog vender retur efter sin overståede karantæne.
Ude er Joel Andersson og Emam Ashour med skader, mens Pione Sisto stadig er helt ude af førsteholdstruppen.
Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
FC Midtjylland: Henrik Dalsgaard
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Salquist, Busch, Engel – Klynge, Brink, Mattsson – Tengstedt, Thordarson – Adamsen
FC Midtjylland (4-4-2): Lössl – Døhr Thychosen, Gartenmann, Juninho, Paulinho – Sørensen, Martinez, Gigovic, Olsson – Isaksen, Brumado
Dom:
Silkeborg har ikke så meget på spil, men vil give den gas for at slå rivalerne fra Ikast og Herning. Omvendt har FCM meget på spil og vil med en sejr være sikker på at ende som nummer syv i rækken.
Udeholdet har været godt kørende under Thomas Thomasberg – 2-1 til FCM.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
FANKLUBBEN
Aarhus eksploderer – vi er mestre!
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
