Optakt: Silkeborg IF – FC Midtjylland

FC Midtjylland vil med en sejr være sikker på at vinde kvalifikationsspillet i Superligaen.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 14.00
Spillested: Jysk Park, Silkeborg
Dommer: Jakob Alexander Sundberg
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #siffcm #sldk

Holdnyt:
Silkeborg IF:
De har vundet de sidste par kampe med 1-0, og dermed har Kent Nielsens tropper fået hentet de nødvendige point til at overleve i Superligaen efter et ellers lidt svært forår.

Det betyder også, at klubben inden de sidste par kampe i kvalifikationsspillet ikke kan rykke frem eller tilbage i stillingen, og dermed er der altså ikke noget på spil for SIF. Men træner Kent Nielsen har allerede lovet – i respekt for ligaen og de hold, der har noget på spil – at spille med de bedste og gå efter sejrene i de sidste to kampe.

Til opgøret mod FCM er man formentlig stadig uden stopper Joel Felix, og så er venstre back Gustav Dahl også ude med den hovedskade, der har holdt ham fra banen i lang tid. Ude er også ventet, at en skadet Mads Kaaland er.

FC Midtjylland:
Med fire point ned til OB inden næstsidste runde i Superligaen skal meget gå galt, hvis ikke FCM skal sikre sig syvendepladsen i rækken, der også betyder, at man spiller mod nummer fire i Superligaen om en plads i Europa i næste sæson.

Thomas Thomasberg har fået sat god skik på FC Midtjylland-holdet, og med en sejr i en af de sidste to runder er man sikker på at ende som nummer syv.

Klubben er til opgøret mod SIF uden Henrik Dalsgaard, der sidder i karantæne, mens Kristoffer Olsson dog vender retur efter sin overståede karantæne.

Ude er Joel Andersson og Emam Ashour med skader, mens Pione Sisto stadig er helt ude af førsteholdstruppen.

Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
FC Midtjylland: Henrik Dalsgaard

Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Salquist, Busch, Engel – Klynge, Brink, Mattsson – Tengstedt, Thordarson – Adamsen 

FC Midtjylland (4-4-2): Lössl – Døhr Thychosen, Gartenmann, Juninho, Paulinho – Sørensen, Martinez, Gigovic, Olsson – Isaksen, Brumado

Dom:
Silkeborg har ikke så meget på spil, men vil give den gas for at slå rivalerne fra Ikast og Herning. Omvendt har FCM meget på spil og vil med en sejr være sikker på at ende som nummer syv i rækken.

Udeholdet har været godt kørende under Thomas Thomasberg – 2-1 til FCM.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Køber Mads Bidstrup til spotpris

FCK-boss roser varm bomber

Klar transfermelding

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

– Jeg får så ondt i maven over det

Denne klub drømmer om Højbjerg

Jagter tidligere FCK-stjerne

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’

Portugal – DR Congo

Argentina – Algeriet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Historisk påsætning undrer dommerekspert