Optakt: Silkeborg IF – FC Midtjylland

FC Midtjylland vil med en sejr være sikker på at vinde kvalifikationsspillet i Superligaen.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 14.00
Spillested: Jysk Park, Silkeborg
Dommer: Jakob Alexander Sundberg
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #siffcm #sldk

Holdnyt:
Silkeborg IF:
De har vundet de sidste par kampe med 1-0, og dermed har Kent Nielsens tropper fået hentet de nødvendige point til at overleve i Superligaen efter et ellers lidt svært forår.

Det betyder også, at klubben inden de sidste par kampe i kvalifikationsspillet ikke kan rykke frem eller tilbage i stillingen, og dermed er der altså ikke noget på spil for SIF. Men træner Kent Nielsen har allerede lovet – i respekt for ligaen og de hold, der har noget på spil – at spille med de bedste og gå efter sejrene i de sidste to kampe.

Til opgøret mod FCM er man formentlig stadig uden stopper Joel Felix, og så er venstre back Gustav Dahl også ude med den hovedskade, der har holdt ham fra banen i lang tid. Ude er også ventet, at en skadet Mads Kaaland er.

FC Midtjylland:
Med fire point ned til OB inden næstsidste runde i Superligaen skal meget gå galt, hvis ikke FCM skal sikre sig syvendepladsen i rækken, der også betyder, at man spiller mod nummer fire i Superligaen om en plads i Europa i næste sæson.

Thomas Thomasberg har fået sat god skik på FC Midtjylland-holdet, og med en sejr i en af de sidste to runder er man sikker på at ende som nummer syv.

Klubben er til opgøret mod SIF uden Henrik Dalsgaard, der sidder i karantæne, mens Kristoffer Olsson dog vender retur efter sin overståede karantæne.

Ude er Joel Andersson og Emam Ashour med skader, mens Pione Sisto stadig er helt ude af førsteholdstruppen.

Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
FC Midtjylland: Henrik Dalsgaard

Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Salquist, Busch, Engel – Klynge, Brink, Mattsson – Tengstedt, Thordarson – Adamsen 

FC Midtjylland (4-4-2): Lössl – Døhr Thychosen, Gartenmann, Juninho, Paulinho – Sørensen, Martinez, Gigovic, Olsson – Isaksen, Brumado

Dom:
Silkeborg har ikke så meget på spil, men vil give den gas for at slå rivalerne fra Ikast og Herning. Omvendt har FCM meget på spil og vil med en sejr være sikker på at ende som nummer syv i rækken.

Udeholdet har været godt kørende under Thomas Thomasberg – 2-1 til FCM.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Aarhus eksploderer – vi er mestre!

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Stort medie hylder AGF-profil

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Født i Danmark og på vej til VM

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Højlund får kæmpe frikøbsklausul