Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 16.00
Spillested: Jysk Park, Silkeborg
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #siflbk #sldk
Holdnyt:
Silkeborg IF:
Kent Nielsens Silkeborg-mandskab spiller kamp nummer 27 på fire måneder i dette efterår, så det er ingen overraskelse, hvis der er trætte ben i det midtjyske. Selv om man ikke gik videre i Conference League-gruppespillet, har man sikret sig en billet til kvartfinalen i pokalturneringen, ligesom man i Superligaen med en sejr over Lyngby Boldklub overvintrer som nummer tre eller fire.
Et godkendt efterår for en klub, der har solgt flere gode spillere i sommer, men altså stadig kan spille med i toppen af rækken.
Nu gælder så opgøret mod oprykkerne, hvor Kent Nielsens tropper er favoritter. Her er midtjyderne uden Gustav Dahl og Niclas Holm Pedersen, mens Mark Brink og Mads Kaalund også er ude, da de er ramt af lårskader.
Til gengæld er Tobias Salquist kommet sig over den sygdom, der holdt ham ude af opgøret mod Randers FC torsdag.
Lyngby BK:
De har haft et svært efterår og har fortsat til gode at vinde i dansk fodbolds bedste række, men kan man få en sejr i Søhøjlandet, slutter man i det mindste efteråret godt af og med en fornemmelse af, at der er noget at hente i foråret, hvor der skal mange point på kontoen.
Lyngby har fem point på kontoen, og der er 16 op til Brøndby IF på 10. pladsen.
Til opgøret er man uden Casper Winther, der er i karantæne, og så er også flere spillere ude med skader. Senest var man uden seks mand i form af Andreas Bjelland, Kristian Riis, Alfred Finnbogason, Petur Knudsen, Emil Nielsen og Sebastian Koch. De fem førstnævnte ude af opgøret. Til gengæld er Sebastian Koch igen klar til at spille.
Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
Lyngby Boldklub: Casper Winther
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Salquist, Felix, Engel – Klynge, Mattsson, Thordarson – Tengstedt, Jørgensen – Helenius
Lyngby BK (4-3-3): Kikkenborg – Jørgensen, Gregor, Leschert, Sørensen – Rømer, Chukwuani, Westergaard – Magnusson, Gytkjær, Corlu
Dom:
De to hold spillede 2-2 i sæsonens første runde, efter Lyngby var foran med 2-0. Nu mødes de så igen i Silkeborg, og vi forventer, at hjemmeholdet har lidt mere at skyde med end Lyngby.
3-1 til Silkeborg.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Kæmpekøb retur til FC København?
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Brøndby tog vigtig overtidssejr
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
