Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 16.00
Spillested: Jysk Park, Silkeborg
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #siflbk #sldk
Holdnyt:
Silkeborg IF:
Kent Nielsens Silkeborg-mandskab spiller kamp nummer 27 på fire måneder i dette efterår, så det er ingen overraskelse, hvis der er trætte ben i det midtjyske. Selv om man ikke gik videre i Conference League-gruppespillet, har man sikret sig en billet til kvartfinalen i pokalturneringen, ligesom man i Superligaen med en sejr over Lyngby Boldklub overvintrer som nummer tre eller fire.
Et godkendt efterår for en klub, der har solgt flere gode spillere i sommer, men altså stadig kan spille med i toppen af rækken.
Nu gælder så opgøret mod oprykkerne, hvor Kent Nielsens tropper er favoritter. Her er midtjyderne uden Gustav Dahl og Niclas Holm Pedersen, mens Mark Brink og Mads Kaalund også er ude, da de er ramt af lårskader.
Til gengæld er Tobias Salquist kommet sig over den sygdom, der holdt ham ude af opgøret mod Randers FC torsdag.
Lyngby BK:
De har haft et svært efterår og har fortsat til gode at vinde i dansk fodbolds bedste række, men kan man få en sejr i Søhøjlandet, slutter man i det mindste efteråret godt af og med en fornemmelse af, at der er noget at hente i foråret, hvor der skal mange point på kontoen.
Lyngby har fem point på kontoen, og der er 16 op til Brøndby IF på 10. pladsen.
Til opgøret er man uden Casper Winther, der er i karantæne, og så er også flere spillere ude med skader. Senest var man uden seks mand i form af Andreas Bjelland, Kristian Riis, Alfred Finnbogason, Petur Knudsen, Emil Nielsen og Sebastian Koch. De fem førstnævnte ude af opgøret. Til gengæld er Sebastian Koch igen klar til at spille.
Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
Lyngby Boldklub: Casper Winther
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Salquist, Felix, Engel – Klynge, Mattsson, Thordarson – Tengstedt, Jørgensen – Helenius
Lyngby BK (4-3-3): Kikkenborg – Jørgensen, Gregor, Leschert, Sørensen – Rømer, Chukwuani, Westergaard – Magnusson, Gytkjær, Corlu
Dom:
De to hold spillede 2-2 i sæsonens første runde, efter Lyngby var foran med 2-0. Nu mødes de så igen i Silkeborg, og vi forventer, at hjemmeholdet har lidt mere at skyde med end Lyngby.
3-1 til Silkeborg.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Her er FC Midtjyllands nye spiller
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
LIVE
VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
NYHEDER
Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
Belgien – Senegal
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
England – DR Congo
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
