Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 16.00
Spillested: Jysk Park, Silkeborg
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #siflbk #sldk
Holdnyt:
Silkeborg IF:
Kent Nielsens Silkeborg-mandskab spiller kamp nummer 27 på fire måneder i dette efterår, så det er ingen overraskelse, hvis der er trætte ben i det midtjyske. Selv om man ikke gik videre i Conference League-gruppespillet, har man sikret sig en billet til kvartfinalen i pokalturneringen, ligesom man i Superligaen med en sejr over Lyngby Boldklub overvintrer som nummer tre eller fire.
Et godkendt efterår for en klub, der har solgt flere gode spillere i sommer, men altså stadig kan spille med i toppen af rækken.
Nu gælder så opgøret mod oprykkerne, hvor Kent Nielsens tropper er favoritter. Her er midtjyderne uden Gustav Dahl og Niclas Holm Pedersen, mens Mark Brink og Mads Kaalund også er ude, da de er ramt af lårskader.
Til gengæld er Tobias Salquist kommet sig over den sygdom, der holdt ham ude af opgøret mod Randers FC torsdag.
Lyngby BK:
De har haft et svært efterår og har fortsat til gode at vinde i dansk fodbolds bedste række, men kan man få en sejr i Søhøjlandet, slutter man i det mindste efteråret godt af og med en fornemmelse af, at der er noget at hente i foråret, hvor der skal mange point på kontoen.
Lyngby har fem point på kontoen, og der er 16 op til Brøndby IF på 10. pladsen.
Til opgøret er man uden Casper Winther, der er i karantæne, og så er også flere spillere ude med skader. Senest var man uden seks mand i form af Andreas Bjelland, Kristian Riis, Alfred Finnbogason, Petur Knudsen, Emil Nielsen og Sebastian Koch. De fem førstnævnte ude af opgøret. Til gengæld er Sebastian Koch igen klar til at spille.
Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
Lyngby Boldklub: Casper Winther
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Salquist, Felix, Engel – Klynge, Mattsson, Thordarson – Tengstedt, Jørgensen – Helenius
Lyngby BK (4-3-3): Kikkenborg – Jørgensen, Gregor, Leschert, Sørensen – Rømer, Chukwuani, Westergaard – Magnusson, Gytkjær, Corlu
Dom:
De to hold spillede 2-2 i sæsonens første runde, efter Lyngby var foran med 2-0. Nu mødes de så igen i Silkeborg, og vi forventer, at hjemmeholdet har lidt mere at skyde med end Lyngby.
3-1 til Silkeborg.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Teaser for skifte?
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
Frankrig – Spanien
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
MEDIE
Jess Thorup på vej til denne klub
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
NYHEDER
Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
NYHEDER
Norge overhaler Danmark på verdensranglisten
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: David Stückler forlænger med Cremonese
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
AVIS
Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud
NYHEDER
