Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 16.00
Spillested: Jysk Park, Silkeborg
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #siflbk #sldk
Holdnyt:
Silkeborg IF:
Kent Nielsens Silkeborg-mandskab spiller kamp nummer 27 på fire måneder i dette efterår, så det er ingen overraskelse, hvis der er trætte ben i det midtjyske. Selv om man ikke gik videre i Conference League-gruppespillet, har man sikret sig en billet til kvartfinalen i pokalturneringen, ligesom man i Superligaen med en sejr over Lyngby Boldklub overvintrer som nummer tre eller fire.
Et godkendt efterår for en klub, der har solgt flere gode spillere i sommer, men altså stadig kan spille med i toppen af rækken.
Nu gælder så opgøret mod oprykkerne, hvor Kent Nielsens tropper er favoritter. Her er midtjyderne uden Gustav Dahl og Niclas Holm Pedersen, mens Mark Brink og Mads Kaalund også er ude, da de er ramt af lårskader.
Til gengæld er Tobias Salquist kommet sig over den sygdom, der holdt ham ude af opgøret mod Randers FC torsdag.
Lyngby BK:
De har haft et svært efterår og har fortsat til gode at vinde i dansk fodbolds bedste række, men kan man få en sejr i Søhøjlandet, slutter man i det mindste efteråret godt af og med en fornemmelse af, at der er noget at hente i foråret, hvor der skal mange point på kontoen.
Lyngby har fem point på kontoen, og der er 16 op til Brøndby IF på 10. pladsen.
Til opgøret er man uden Casper Winther, der er i karantæne, og så er også flere spillere ude med skader. Senest var man uden seks mand i form af Andreas Bjelland, Kristian Riis, Alfred Finnbogason, Petur Knudsen, Emil Nielsen og Sebastian Koch. De fem førstnævnte ude af opgøret. Til gengæld er Sebastian Koch igen klar til at spille.
Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
Lyngby Boldklub: Casper Winther
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Salquist, Felix, Engel – Klynge, Mattsson, Thordarson – Tengstedt, Jørgensen – Helenius
Lyngby BK (4-3-3): Kikkenborg – Jørgensen, Gregor, Leschert, Sørensen – Rømer, Chukwuani, Westergaard – Magnusson, Gytkjær, Corlu
Dom:
De to hold spillede 2-2 i sæsonens første runde, efter Lyngby var foran med 2-0. Nu mødes de så igen i Silkeborg, og vi forventer, at hjemmeholdet har lidt mere at skyde med end Lyngby.
3-1 til Silkeborg.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
OPTAKT
Argentina – Schweiz
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
MEDIE
Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
Pressede på for FC København-exit
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
TRANSFER
