Optakt: Silkeborg IF – Lyngby Boldklub

Både Silkeborg og Lyngby har imponeret i denne sæson, og nu krydser de to hold klinger i det midtjyske.



Kampfakta
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Jysk Park, Silkeborg
Dommer: Jens Maae
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #siflbk #sldk

Holdnyt;
Silkeborg IF:
Midtjyderne har gang i en strålende sæson, men i seneste runde led SIF et nederlag ude mod Randers FC. Og dermed gik Kent Nielsens tropper glip af førstepladsen i Superligaen.

Nu venter så en hjemmekamp mod et hold, der ofte har det med at drille SIF. Bare to af de seneste 14 kampe i Superligaen har de rød-hvide slået de Kongeblå.

Kent Nielsen har Tonni Adamsen tilbage fra en skade. Og så skal Alexander Lind forsøge at komme tilbage på sporet, efter han senest gik fra banen uden at score et mål.

Robin Østrøm udgik af seneste opgør med en skadet arm. Den skade holder ham ude nogle uger.

Lyngby Boldklub:
Lyngby Boldklub er nummer seks i Superligaen med 15 point, efter man senest slog OB med 2-1 på udebane.

Her kan træner Freyr Alexandersson glæde sig over, at hans mandskab på en lidt dårlig dag alligevel var i stand til at hente tre point – ikke mindst takket være målmand Mads Kikkenborg.

Kikkenborg havde flere strålende redninger og har været en fantastisk keeper for Lyngby, siden han kom til på en fri transfer fra Esbjerg.

Til opgøret mod Silkeborg er Lyngby stadig uden Parfait Bizoza. Til gengæld er islændingen Gylfi Sigurdsson tilbage.

Karantæne
Silkeborg IF: Ingen
Lyngby Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Salquist, Busch, Musonda – Mattsson, Brink, Klynge – Tengstedt, McCowatt – Lind

Lyngby Boldklub (3-5-2): Kikkenborg – Gregor, Muniesa, Jensen – Kumado, Chukwuani, Magnusson, Rømer, Finnsson – Gytkjær, Gudjohnsen

Dom:
Silkeborg IF er på hjemmebane og skal forsøge at komme tilbage på sporet, mens Lyngby Boldklub omvendt skal forsøge at forstætte den pointmæssige succes. Hjemmeholdet er fire point foran udeholdet, og vi forventer også at se et hjemmehold, der leverer en bedre præstatione end det, der blev leveret senest mod Randers FC.

2-1 til Silkeborg.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

De jagter Henrik Meister

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Arsenal-dansker vender hjem

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører: Dolberg sat til salg

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Monsterbud på vej

Tottenham henter Liverpool-profil

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afslører dansk toptræners millionløn

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub