Optakt: Silkeborg IF – OB

Hjemmeholdet er fire point foran OB før opgøret, der spilles i Silkeborg. SIF kan tage et stort skridt mod en plads i top seks, hvis man kan slå fynboerne.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Jysk Park, Silkeborg
Dommer: Sandi Putros
PĂĄ TV: Eurosport 2
Hashtag: #sifob #sldk

Holdnyt:
Silkeborg IF:
Kent Nielsen har lige forlænget, og Silkeborg IF ligger i top seks. Der er meget at glæde sig over for midtjyderne, der for en gang skyld er kommet op fra 1. division med noget pondus, og det ligner ikke et hold, der kommer i problemer i denne sæson.

Faktisk spiller man aktuelt med om en plads i det gode selskab i foråret, når der er slutspil. Og det gør man blandt andet, fordi holdet har vist sig svært at slå. Bare to nederlag er det blevet til indtil videre i sæsonen. Det var til FCM og AGF.

Samtidig spiller holdet attraktivt fodbold, og det er også noget af det, man må forvente at se mod OB søndag, hvor SIF har fordel af at kende det hurtige kunstrgræs.

Til opgøret er Kent Nielsen uden langtidsskadede Milan Massop, men man kan glæde sig over, at målmand Oscar Hedvall så småt er tilbage efter sin korsbåndsskade for snart et år siden. Ude er også angriber Alexander Lind.

André Calisir er blevet klarmeldt og udtaget, efter han sad ude senest. Til gengæld er Søren Tengstedt ikke med i Kent Nielsens trup.

OB:
Fynboerne var pĂĄ vej mod et godt resultat hjemme mod Randers FC senest, men i stedet for at hente tre point, endte man ikke med noget, da kronjyderne vandt med 2-1. Dermed er OB aktuelt ude af top seks igen.

Andreas Alms tropper ligger bare et enkelt point efter BIF, der er nummer seks inden runden, mens der er fire point op til SIF på femtepladsen, så opgøret i Silkeborg er potentielt meget vigtigt for OB, der med et nederlag kan ende med at falde langt tilbage.

Til opgøret er Andreas Alm fortsat uden Issam Jebali og Ryan Johnson Laursen. Ude er langtidsskadede Mikkel Hyllegaard. Emmanuel Sabbi er tilbage i truppen efter karantæne, og Kasper Larsen er blevet fri af sin skade.

Karantæne:
Silkeborg IF: Ingen
OB: Ingen

Bud pĂĄ startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Carstensen, Salquist, Felix, Røjkjær – Thordarson, Brink, Gojani – Jørgensen, Vallys – Helenius

OB (4-2-3-1): Bernat – Mickelsen, Andersen, Tverskov, Skjelvik – Thomasen, Thrandarson – Sabbi, Frøkjær-Jensen, Fenger – Kadrii

Profilen:
Målmand Hans Christian Bernat har vist sig at være en fin erstatning for Oliver Christensen, der denne sommer blev solgt til tysk fodbold. Målmanden, 20 år, har vist sig godt frem og skal vise mere af det samme, hvis OB skal i top seks.

Vidste du, at..:
Tre Silkeborg-folk har en fortid i OB: Træner Kent Nielsen, angriber Nicklas Helenius og midtbanespiller Anders Klynge, der indledte sin professionelle karriere i den fynske klub.

Dom:
Der venter en spændende kamp mellem to gode hold. Hjemmeholdet går ind til opgøret som favorit, da man har været konkurrencedygtig i stort set alle kampe og til tider spillet rigtig god fodbold.

Det har været lidt mere op og ned for udeholdet OB, der med en sejr i det midtjyske er helt med igen.

Da de to hold mødtes i Odense, endte det 1-1.

Vi tror, at SIF’s momentum denne gang sikrer dem en sejr. 2-1 til Silkeborg IF.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Sunderland jagter dansk guldfugl

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

I dialog med Steve Cooper



EKSKLUSIVT

PĂĄ vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Marcondes afviser tilbud, men…

Enighed – dansk stortransfer tæt pĂĄ

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

PĂĄ vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dame N’Doye scorer nyt job

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Lurer pĂĄ to Midtjylland-spillere: ‘Vi stĂĄr klar’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

‘SĂĄ bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Tyskland – Elfenbenskysten

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tordner mod VM-træner

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer pĂĄ vej



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tunesien – Japan

Interessant melding om VM-profil