Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Jysk Park, Silkeborg
Dommer: Sandi Putros
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #sifob #sldk
Holdnyt:
Silkeborg IF:
Kent Nielsen har lige forlænget, og Silkeborg IF ligger i top seks. Der er meget at glæde sig over for midtjyderne, der for en gang skyld er kommet op fra 1. division med noget pondus, og det ligner ikke et hold, der kommer i problemer i denne sæson.
Faktisk spiller man aktuelt med om en plads i det gode selskab i foråret, når der er slutspil. Og det gør man blandt andet, fordi holdet har vist sig svært at slå. Bare to nederlag er det blevet til indtil videre i sæsonen. Det var til FCM og AGF.
Samtidig spiller holdet attraktivt fodbold, og det er også noget af det, man må forvente at se mod OB søndag, hvor SIF har fordel af at kende det hurtige kunstrgræs.
Til opgøret er Kent Nielsen uden langtidsskadede Milan Massop, men man kan glæde sig over, at målmand Oscar Hedvall så småt er tilbage efter sin korsbåndsskade for snart et år siden. Ude er også angriber Alexander Lind.
André Calisir er blevet klarmeldt og udtaget, efter han sad ude senest. Til gengæld er Søren Tengstedt ikke med i Kent Nielsens trup.
OB:
Fynboerne var på vej mod et godt resultat hjemme mod Randers FC senest, men i stedet for at hente tre point, endte man ikke med noget, da kronjyderne vandt med 2-1. Dermed er OB aktuelt ude af top seks igen.
Andreas Alms tropper ligger bare et enkelt point efter BIF, der er nummer seks inden runden, mens der er fire point op til SIF på femtepladsen, så opgøret i Silkeborg er potentielt meget vigtigt for OB, der med et nederlag kan ende med at falde langt tilbage.
Til opgøret er Andreas Alm fortsat uden Issam Jebali og Ryan Johnson Laursen. Ude er langtidsskadede Mikkel Hyllegaard. Emmanuel Sabbi er tilbage i truppen efter karantæne, og Kasper Larsen er blevet fri af sin skade.
Karantæne:
Silkeborg IF: Ingen
OB: Ingen
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Carstensen, Salquist, Felix, Røjkjær – Thordarson, Brink, Gojani – Jørgensen, Vallys – Helenius
OB (4-2-3-1): Bernat – Mickelsen, Andersen, Tverskov, Skjelvik – Thomasen, Thrandarson – Sabbi, Frøkjær-Jensen, Fenger – Kadrii
Profilen:
Målmand Hans Christian Bernat har vist sig at være en fin erstatning for Oliver Christensen, der denne sommer blev solgt til tysk fodbold. Målmanden, 20 år, har vist sig godt frem og skal vise mere af det samme, hvis OB skal i top seks.
Vidste du, at..:
Tre Silkeborg-folk har en fortid i OB: Træner Kent Nielsen, angriber Nicklas Helenius og midtbanespiller Anders Klynge, der indledte sin professionelle karriere i den fynske klub.
Dom:
Der venter en spændende kamp mellem to gode hold. Hjemmeholdet går ind til opgøret som favorit, da man har været konkurrencedygtig i stort set alle kampe og til tider spillet rigtig god fodbold.
Det har været lidt mere op og ned for udeholdet OB, der med en sejr i det midtjyske er helt med igen.
Da de to hold mødtes i Odense, endte det 1-1.
Vi tror, at SIF’s momentum denne gang sikrer dem en sejr. 2-1 til Silkeborg IF.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: De henter tidligere FCM-stopper
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
NYHEDER
Eksperter med hård kritik af Dolberg
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
TOPNYHED
Stjerne i helt vildt angreb på Conte
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
NYHEDER
‘FCK er nødt til at lytte’
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
TOPNYHED
FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’
AVIS
Storklub har taget kontakt
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
MEDIE
Deler transfernyt om Andreas Maxsø
EKSKLUSIVT
Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
INTERVIEW
Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco
TOPNYHED
Neestrup kommenterer Frankfurt-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF
NYHEDER
Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’
MEDIE
Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub
EKSKLUSIVT
Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg
MEDIE
FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller
LIGE NU
FC København er uden Andreas Cornelius
NYHEDER
