Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Jysk Park, Silkeborg
Dommer: Sandi Putros
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #sifob #sldk
Holdnyt:
Silkeborg IF:
Kent Nielsen har lige forlænget, og Silkeborg IF ligger i top seks. Der er meget at glæde sig over for midtjyderne, der for en gang skyld er kommet op fra 1. division med noget pondus, og det ligner ikke et hold, der kommer i problemer i denne sæson.
Faktisk spiller man aktuelt med om en plads i det gode selskab i foråret, når der er slutspil. Og det gør man blandt andet, fordi holdet har vist sig svært at slå. Bare to nederlag er det blevet til indtil videre i sæsonen. Det var til FCM og AGF.
Samtidig spiller holdet attraktivt fodbold, og det er også noget af det, man må forvente at se mod OB søndag, hvor SIF har fordel af at kende det hurtige kunstrgræs.
Til opgøret er Kent Nielsen uden langtidsskadede Milan Massop, men man kan glæde sig over, at målmand Oscar Hedvall så småt er tilbage efter sin korsbåndsskade for snart et år siden. Ude er også angriber Alexander Lind.
André Calisir er blevet klarmeldt og udtaget, efter han sad ude senest. Til gengæld er Søren Tengstedt ikke med i Kent Nielsens trup.
OB:
Fynboerne var på vej mod et godt resultat hjemme mod Randers FC senest, men i stedet for at hente tre point, endte man ikke med noget, da kronjyderne vandt med 2-1. Dermed er OB aktuelt ude af top seks igen.
Andreas Alms tropper ligger bare et enkelt point efter BIF, der er nummer seks inden runden, mens der er fire point op til SIF på femtepladsen, så opgøret i Silkeborg er potentielt meget vigtigt for OB, der med et nederlag kan ende med at falde langt tilbage.
Til opgøret er Andreas Alm fortsat uden Issam Jebali og Ryan Johnson Laursen. Ude er langtidsskadede Mikkel Hyllegaard. Emmanuel Sabbi er tilbage i truppen efter karantæne, og Kasper Larsen er blevet fri af sin skade.
Karantæne:
Silkeborg IF: Ingen
OB: Ingen
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Carstensen, Salquist, Felix, Røjkjær – Thordarson, Brink, Gojani – Jørgensen, Vallys – Helenius
OB (4-2-3-1): Bernat – Mickelsen, Andersen, Tverskov, Skjelvik – Thomasen, Thrandarson – Sabbi, Frøkjær-Jensen, Fenger – Kadrii
Profilen:
Målmand Hans Christian Bernat har vist sig at være en fin erstatning for Oliver Christensen, der denne sommer blev solgt til tysk fodbold. Målmanden, 20 år, har vist sig godt frem og skal vise mere af det samme, hvis OB skal i top seks.
Vidste du, at..:
Tre Silkeborg-folk har en fortid i OB: Træner Kent Nielsen, angriber Nicklas Helenius og midtbanespiller Anders Klynge, der indledte sin professionelle karriere i den fynske klub.
Dom:
Der venter en spændende kamp mellem to gode hold. Hjemmeholdet går ind til opgøret som favorit, da man har været konkurrencedygtig i stort set alle kampe og til tider spillet rigtig god fodbold.
Det har været lidt mere op og ned for udeholdet OB, der med en sejr i det midtjyske er helt med igen.
Da de to hold mødtes i Odense, endte det 1-1.
Vi tror, at SIF’s momentum denne gang sikrer dem en sejr. 2-1 til Silkeborg IF.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
Ny profil til Brøndby? Cooper teaser
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
Thomas Frank og co. skuffer på ny
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
TOPNYHED
Åbner for ny rolle i FC København
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
TOPNYHED
Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben
TOPNYHED
Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale
