Optakt: Sønderjyske – AGF

Sønderjyske og AGF har spillet masser af tætte opgør og kommer sikkert til det igen lørdag – men hvem vinder?



Status:
Begge hold står på fire point efter de tre første spillerunder. Sønderjyske har i de seneste to kampe været på udebane men har her hentet masser af moral og tro på tingene med en sejr mod Lyngby og et point mod Silkeborg, hvor et brændt straffespark var skyld i, at det kun blev til et enkelt point.

Spiller mod Silkeborg var fremragende efter pausen og lover godt for den kommende hjemmekamp.

AGF er kommet tilbage i Superligaen med masser af gejst og i perioder fremragende spil. En af de ting, man kan hæfte sig ved hos aarhusianerne i denne sæson er, at der ikke bliver slået op i banen, selv om modstanderne scorer først. Det gav point senest hjemme mod OB og var tæt på at gøre det samme i udekampen mod AaB.

Aktuelt er Martin Jørgensen tvivlsom til opgøret, og ender den tidligere landsholdsspiller med at sidde over, kan det blive meget afgørende for AGF’s opspil.

Profil:
Søren Berg er i forrygende form, og når det er tilfældet kan han være ustyrlig for ethvert forsvar. Der er tro i afslutningerne, og med sine tre mål indtil videre, vil han komme til at tage masser af opmærksomhed, når han rykker ind i fart rykker ind i banen. Det kan skabe mere plads til Peter Graulund og Aron Johannsson eller Søren Larsen i angrebet – alt efter hvem træner Peter Sørensen vælger som angrebsduo.

Dommen:
Alle hold kan komme i problemer i Haderslev – den konklusion er bestemt ikke ny, og AGF skal da også være beredt på masser af fight. AGF har dog i denne sæson typerne, der kan gøre en forskel mod Sønderjyskes kollektiv. Stephan Petersen, Peter Graulund, Søren Larsen og Søren Berg kan blive meget vigtige brikker – og ender med at at sikre AGF sæsonens første udesejr. AGF vinder 2-1

Bud på startopstillinger:
Sønderjyske (4-4-2):

Coe – Larsen, Jónasson, Troest, Storbæk – Bødker, Hansen, Hansen, Hédinsson – Antipas, Fabricius
Skader: Østli
Karantæne:
Ingen

AGF (4-4-2)
Rasmussen – Lucena, Haaland, Kure, Eckersley – Berg, Povlsen, Jørgensen, Petersen – Johannsson, Graulund            
Skader: Howard, Nørregaard, Devdariani
Karantæne: Ingen






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Liverpool præsenterer succestræner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Manchester United afbryder forhandlingerne

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Benhård kritik af Danmark

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Vildt transferrygte skydes ned

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jess Thorup fyret

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’