Status:
Begge hold står på fire point efter de tre første spillerunder. Sønderjyske har i de seneste to kampe været på udebane men har her hentet masser af moral og tro på tingene med en sejr mod Lyngby og et point mod Silkeborg, hvor et brændt straffespark var skyld i, at det kun blev til et enkelt point.
Spiller mod Silkeborg var fremragende efter pausen og lover godt for den kommende hjemmekamp.
AGF er kommet tilbage i Superligaen med masser af gejst og i perioder fremragende spil. En af de ting, man kan hæfte sig ved hos aarhusianerne i denne sæson er, at der ikke bliver slået op i banen, selv om modstanderne scorer først. Det gav point senest hjemme mod OB og var tæt på at gøre det samme i udekampen mod AaB.
Aktuelt er Martin Jørgensen tvivlsom til opgøret, og ender den tidligere landsholdsspiller med at sidde over, kan det blive meget afgørende for AGF’s opspil.
Profil:
Søren Berg er i forrygende form, og når det er tilfældet kan han være ustyrlig for ethvert forsvar. Der er tro i afslutningerne, og med sine tre mål indtil videre, vil han komme til at tage masser af opmærksomhed, når han rykker ind i fart rykker ind i banen. Det kan skabe mere plads til Peter Graulund og Aron Johannsson eller Søren Larsen i angrebet – alt efter hvem træner Peter Sørensen vælger som angrebsduo.
Dommen:
Alle hold kan komme i problemer i Haderslev – den konklusion er bestemt ikke ny, og AGF skal da også være beredt på masser af fight. AGF har dog i denne sæson typerne, der kan gøre en forskel mod Sønderjyskes kollektiv. Stephan Petersen, Peter Graulund, Søren Larsen og Søren Berg kan blive meget vigtige brikker – og ender med at at sikre AGF sæsonens første udesejr. AGF vinder 2-1
Bud på startopstillinger:
Sønderjyske (4-4-2):
Coe – Larsen, Jónasson, Troest, Storbæk – Bødker, Hansen, Hansen, Hédinsson – Antipas, Fabricius
Skader: Østli
Karantæne: Ingen
AGF (4-4-2)
Rasmussen – Lucena, Haaland, Kure, Eckersley – Berg, Povlsen, Jørgensen, Petersen – Johannsson, Graulund
Skader: Howard, Nørregaard, Devdariani
Karantæne: Ingen
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
OPTAKT
Canada – Marokko
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
OPTAKT
Australien – Egypten
Forstår intet af Bisseck-beslutning
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
EKSKLUSIVT