Optakt: Sønderjyske – AGF

Sønderjyske og AGF har spillet masser af tætte opgør og kommer sikkert til det igen lørdag – men hvem vinder?



Status:
Begge hold står på fire point efter de tre første spillerunder. Sønderjyske har i de seneste to kampe været på udebane men har her hentet masser af moral og tro på tingene med en sejr mod Lyngby og et point mod Silkeborg, hvor et brændt straffespark var skyld i, at det kun blev til et enkelt point.

Spiller mod Silkeborg var fremragende efter pausen og lover godt for den kommende hjemmekamp.

AGF er kommet tilbage i Superligaen med masser af gejst og i perioder fremragende spil. En af de ting, man kan hæfte sig ved hos aarhusianerne i denne sæson er, at der ikke bliver slået op i banen, selv om modstanderne scorer først. Det gav point senest hjemme mod OB og var tæt på at gøre det samme i udekampen mod AaB.

Aktuelt er Martin Jørgensen tvivlsom til opgøret, og ender den tidligere landsholdsspiller med at sidde over, kan det blive meget afgørende for AGF’s opspil.

Profil:
Søren Berg er i forrygende form, og når det er tilfældet kan han være ustyrlig for ethvert forsvar. Der er tro i afslutningerne, og med sine tre mål indtil videre, vil han komme til at tage masser af opmærksomhed, når han rykker ind i fart rykker ind i banen. Det kan skabe mere plads til Peter Graulund og Aron Johannsson eller Søren Larsen i angrebet – alt efter hvem træner Peter Sørensen vælger som angrebsduo.

Dommen:
Alle hold kan komme i problemer i Haderslev – den konklusion er bestemt ikke ny, og AGF skal da også være beredt på masser af fight. AGF har dog i denne sæson typerne, der kan gøre en forskel mod Sønderjyskes kollektiv. Stephan Petersen, Peter Graulund, Søren Larsen og Søren Berg kan blive meget vigtige brikker – og ender med at at sikre AGF sæsonens første udesejr. AGF vinder 2-1

Bud på startopstillinger:
Sønderjyske (4-4-2):

Coe – Larsen, Jónasson, Troest, Storbæk – Bødker, Hansen, Hansen, Hédinsson – Antipas, Fabricius
Skader: Østli
Karantæne:
Ingen

AGF (4-4-2)
Rasmussen – Lucena, Haaland, Kure, Eckersley – Berg, Povlsen, Jørgensen, Petersen – Johannsson, Graulund            
Skader: Howard, Nørregaard, Devdariani
Karantæne: Ingen





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Usikker på Chido Obi-transfer

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zorniger fremhæver transfervindue

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Holland – Marokko

Brasilien – Japan

Tyskland – Paraguay

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Dansk klub henter Jonathan Hutters