Optakt: Sønderjyske – AGF

Sønderjyske og AGF har spillet masser af tætte opgør og kommer sikkert til det igen lørdag – men hvem vinder?



Status:
Begge hold står på fire point efter de tre første spillerunder. Sønderjyske har i de seneste to kampe været på udebane men har her hentet masser af moral og tro på tingene med en sejr mod Lyngby og et point mod Silkeborg, hvor et brændt straffespark var skyld i, at det kun blev til et enkelt point.

Spiller mod Silkeborg var fremragende efter pausen og lover godt for den kommende hjemmekamp.

AGF er kommet tilbage i Superligaen med masser af gejst og i perioder fremragende spil. En af de ting, man kan hæfte sig ved hos aarhusianerne i denne sæson er, at der ikke bliver slået op i banen, selv om modstanderne scorer først. Det gav point senest hjemme mod OB og var tæt på at gøre det samme i udekampen mod AaB.

Aktuelt er Martin Jørgensen tvivlsom til opgøret, og ender den tidligere landsholdsspiller med at sidde over, kan det blive meget afgørende for AGF’s opspil.

Profil:
Søren Berg er i forrygende form, og når det er tilfældet kan han være ustyrlig for ethvert forsvar. Der er tro i afslutningerne, og med sine tre mål indtil videre, vil han komme til at tage masser af opmærksomhed, når han rykker ind i fart rykker ind i banen. Det kan skabe mere plads til Peter Graulund og Aron Johannsson eller Søren Larsen i angrebet – alt efter hvem træner Peter Sørensen vælger som angrebsduo.

Dommen:
Alle hold kan komme i problemer i Haderslev – den konklusion er bestemt ikke ny, og AGF skal da også være beredt på masser af fight. AGF har dog i denne sæson typerne, der kan gøre en forskel mod Sønderjyskes kollektiv. Stephan Petersen, Peter Graulund, Søren Larsen og Søren Berg kan blive meget vigtige brikker – og ender med at at sikre AGF sæsonens første udesejr. AGF vinder 2-1

Bud på startopstillinger:
Sønderjyske (4-4-2):

Coe – Larsen, Jónasson, Troest, Storbæk – Bødker, Hansen, Hansen, Hédinsson – Antipas, Fabricius
Skader: Østli
Karantæne:
Ingen

AGF (4-4-2)
Rasmussen – Lucena, Haaland, Kure, Eckersley – Berg, Povlsen, Jørgensen, Petersen – Johannsson, Graulund            
Skader: Howard, Nørregaard, Devdariani
Karantæne: Ingen





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

De vil have Gaaei – her er prisen

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Sydafrika – Canada

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’