Optakt: Sønderjyske – AGF

Sønderjyske og AGF har spillet masser af tætte opgør og kommer sikkert til det igen lørdag – men hvem vinder?



Status:
Begge hold står på fire point efter de tre første spillerunder. Sønderjyske har i de seneste to kampe været på udebane men har her hentet masser af moral og tro på tingene med en sejr mod Lyngby og et point mod Silkeborg, hvor et brændt straffespark var skyld i, at det kun blev til et enkelt point.

Spiller mod Silkeborg var fremragende efter pausen og lover godt for den kommende hjemmekamp.

AGF er kommet tilbage i Superligaen med masser af gejst og i perioder fremragende spil. En af de ting, man kan hæfte sig ved hos aarhusianerne i denne sæson er, at der ikke bliver slået op i banen, selv om modstanderne scorer først. Det gav point senest hjemme mod OB og var tæt på at gøre det samme i udekampen mod AaB.

Aktuelt er Martin Jørgensen tvivlsom til opgøret, og ender den tidligere landsholdsspiller med at sidde over, kan det blive meget afgørende for AGF’s opspil.

Profil:
Søren Berg er i forrygende form, og når det er tilfældet kan han være ustyrlig for ethvert forsvar. Der er tro i afslutningerne, og med sine tre mål indtil videre, vil han komme til at tage masser af opmærksomhed, når han rykker ind i fart rykker ind i banen. Det kan skabe mere plads til Peter Graulund og Aron Johannsson eller Søren Larsen i angrebet – alt efter hvem træner Peter Sørensen vælger som angrebsduo.

Dommen:
Alle hold kan komme i problemer i Haderslev – den konklusion er bestemt ikke ny, og AGF skal da også være beredt på masser af fight. AGF har dog i denne sæson typerne, der kan gøre en forskel mod Sønderjyskes kollektiv. Stephan Petersen, Peter Graulund, Søren Larsen og Søren Berg kan blive meget vigtige brikker – og ender med at at sikre AGF sæsonens første udesejr. AGF vinder 2-1

Bud på startopstillinger:
Sønderjyske (4-4-2):

Coe – Larsen, Jónasson, Troest, Storbæk – Bødker, Hansen, Hansen, Hédinsson – Antipas, Fabricius
Skader: Østli
Karantæne:
Ingen

AGF (4-4-2)
Rasmussen – Lucena, Haaland, Kure, Eckersley – Berg, Povlsen, Jørgensen, Petersen – Johannsson, Graulund            
Skader: Howard, Nørregaard, Devdariani
Karantæne: Ingen





– Der er hævntørst hos Brøndbys fans




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Køber snart Brøndby-angriber

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

FC København sælger Nathan Trott

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

– Det var en af de værste dage

Barcelona – Real Madrid



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige