Optakt: SønderjyskE – FC Nordsjælland

To formstærke mandskaber mødes i Haderslev. Kan SønderjyskE drille topholdet fra Farum, eller fastholder FCN den gode stime på seks udekampe uden nederlag?



Status:
I starten af foråret blev SønderjyskE kaldt en oplagt nedrykningskandidat, da de startede ud med at tabe tre kampe i streg. Men som så ofte før hentede sønderjyderne pludselig sejre, da det var vigtigst, og siden har holdet med to sejre i træk lagt afstand til bunden igen. Det må have give masser af tro på tingene på holdet, som især har set stærkt ud i kontrafasen i de seneste kampe mod AaB og AGF.

I kampen mod AGF vendte Tommy Bechmann tilbage til startopstillingen med to mål, og derfor må det blive svært for Lars Søndergaard at se bort fra ham, når holdet skal sættes. Selv om Antipas er disponibel igen, er det langt fra usandsynligt, at der findes plads til dem begge, og bliver det tilfældet, vil FC Nordsjælland komme til at stå over for en masse fysik og fart.

FCN har været gode til at afvise modstanderne i denne sæson. Holdet, som har ligaens bedste forsvar, er også ubesejret i de seneste seks udekampe, og senest i Horsens viste holdet, at de ikke er bange for at tage styringen, selv om de spiller på fremmed græs. Det vil de formentlig også forsøge at gøre i denne kamp, hvor nordsjællænderne igen kan råde over Jores Okore og Michael Parkhurst, og det betyder, at fireback-kæden er tilbage i stærkeste formation.

FC Nordsjælland har i de første kampe i foråret været gode defensivt, men selv om det altså er blevet til tre sejre, har holdet skabt mange chancer, hvor det har haltet lidt med udnyttelsen. Derfor har Kasper Hjulmand formentlig været glad for at se Mario Ticinovic score sit første mål for klubben i sidste weekend, nogen decideret målscorer findes ikke i startopstillingen, så det er tvingende nødvendigt, at flere offensive kræfter viser skarphed foran mål.

I denne fase af turneringen kan situationen i tabellen ændre sig markant, og det kan den også gøre i denne runde. FCN kan, hvis alt flasker sig, komme op på siden af FCK, mens SønderjyskE endegyldigt kan lægge nedrykningszonen bag sig med en sejr. Der er meget på spil i Haderslev.

Profil:
SønderjyskE-keeper Nathan Coe vil blive enormt vigtig for sit hold. I en kamp, hvor han formentlig kommer på en del prøver, får han også chancen for at vise sig frem for eventuelle interesserede klubber, som mangler en målmand til sommer, hvor Coes kontrakt udløber. Australieren skal ramme et højt niveau, hvis SønderjyskE skal have point.

Dom:
FC Nordsjælland satte sig tungt på Horsens, da de spillede på udebane sidst, mens HB Køge heller ikke så meget til bolden i seneste runde. FCN er formstærke lige nu, og da SønderjyskE heller ikke har imponeret hjemme i denne sæson, er der meget, der taler for, at FCN vinder kampen i Haderslev. Vi tipper en 1-0-sejr til gæsterne.

Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (4-5-1): Coe – Storbæk, Østli, Jonasson, D. Christensen – Bechmann, O’Brien, H. Hansen, Bødker, Hedinsson – Antipas

Skader: Tjørnelund, T. Hansen
Karantæner: Ingen

FC Nordsjælland (4-2-3-1): Hansen – Parkhurst, Okore, Bjelland, Mtiliga – Adu, Stokholm – Mikkelsen, Christensen, Ticinovic – Lorentzen

Skader: Beckmann, Sise, D. Jensen
Karantæner: Ingen





Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Nu er han gratis – på vej til OB?

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Danske klubber vil have ham

Viborg-boss afviser norsk storklub

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Steve Cooper laver én ændring

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Omdiskuteret dommer pillet af FC Midtjylland-kamp

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord