Optakt: SønderjyskE – FC Nordsjælland

SønderjyskE er tvunget til at vinde onsdagens opgør mod FC Nordsjælland, hvis sønderjyderne skal holde liv i håbet om overlevelse. Tipsbladet bringer her en optakt til opgøret på Sydbank Park.



Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 18.00
Spillested: Sydbank Park, Haderslev
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 Max
Hashtag: #sjefcn #sldk

Holdnyt:
SønderjyskE
Det var en hård skæbne for Henrik Hansens tropper, da AGF’s Frederik Tingager fik udlignet kort før slutfløjtet i søndagens opgør på Ceres Park. En sejr til SønderjyskE havde således reduceret afstanden til AGF til fem point inden de sidste tre spillerunder. Med den sene udligning er situationen nu istedet den, at SønderjyskE fortsat har otte point op til AGF på den rigtige side af nedrykningsstregen. 

Og derfor er opgaven fuldstændig klar for SønderjyskE i onsdagens opgør mod FC Nordsjælland. Kun en sejr tæller. Alt andet end tre point vil betyde nedrykning for sønderjyderne. 

Henrik Hansens mandskab har leveret gode resultater på det seneste, hvor man har hentet syv point i de seneste fire kampe. Meget tyder dog på, at denne forbedring kommer for sent for sønderjyderne, der nu har brug for et mirakel. Selv en sejr mod FC Nordsjælland er således ikke nok for SønderjyskE, hvis AGF torsdag slår Vejle.

SønderjyskeE er igen uden Emil Berggreen, Emil Holm og Kristofer Kristinsson, og man må også undvære Duplexe Tchamba, der er blevet skadet. Tilbage er Taiwo og Emil Kornvig – henholdsvis fra skade og karantæne.

Marc Dal Hende er ramt af karantæne, men SønderjyskE har til gengæld Emil Kornvig tilbage, efter at midtbanespilleren afsonede karantæne imod AGF.

FC Nordsjælland
Det var en meget ærgerlig afslutning på kampen, som Flemming Pedersens mandskab fik i søndagens 1-1-kamp mod OB. Her smed Farum-klubben således sejren væk i overtiden, efter at Andreas Schjelderup kort forinden havde bragt FC Nordsjælland i front. 

Dermed befinder FC Nordsjælland sig fortsat i en slags ingenmandsland i nedrykningsspillet, hvor holdet hverken er i nedrykningsfare eller for alvor med i kampen om syvendepladsen. 

Det har ikke været et imponerende forår, men FC Nordsjælland er trods alt ubesejrede i holdets seneste seks kampe, hvor det er blevet til to sejre. Særligt defensiven har været god i de seneste fem kampe, hvor man blot har indkasseret to mål. 

Erik Marxen har siddet ude med en skade i den seneste måned og er ude igen. Andreas Schjelderup er ikke med.

Karantæner:
SønderjyskE: Marc Dal Hende
FC Nordsjælland: Ingen

Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (4-2-3-1): Flø – Gartenmann, Sanneh, Soulas, Barkarson – Thomsen, Albæk – Frederiksen, Gallegos, Hassan – Christiansen

FC Nordsjælland (4-3-3): A. Hansen – Villadsen, K. Hansen, Nagalo, Frese – Bidstrup, Christensen, Andersen – Antman, M.K. Hansen, Adingra

Profilen:
Simon Adingra er den største offensive trussel på FC Nordsjællands hold, hvor ivorianeren i denne sæson er noteret for otte scoringer. Adingra skal dog finde en anden skarphed frem end i søndagens kamp mod OB, hvor han burde have scoret minimum én gang. 

Vidste du, at…:
Det er fjerde gang i sæsonen, at SønderjyskE og FC Nordsjælland mødes. Farum-klubben har hentet to 2-0-sejre, mens holdene i marts spillede 1-1.

Dom:
SønderjyskE har alt at spille for, mens det reelt kun er æren, der er på spil for gæsterne. Vi gætter derfor på en 1-0-sejr til SønderjyskE, der har forbedret sig på det seneste. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Dem kan FCM trække i Europa League

Froholdt-video trækker overskrifter

Følg lodtrækningen til Champions- og Europa League

Vil gøre det onde ved Brøndby

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Stort medie langer ud efter Jens Stage



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Første gang nogensinde for Eriksen

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

‘Han er tilgivet’

Stor overraskelse til FCM-træning

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

‘Jeg hadede verden’

Her skal Sepp Piontek begraves

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Augsburg kan tæve Gedebukke

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Ny hooliganpakke er vedtaget

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Liverpool – West Ham United

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Juventus-profil: ‘Absurd’