Optakt: SønderjyskE – FC Nordsjælland

SønderjyskE er tvunget til at vinde onsdagens opgør mod FC Nordsjælland, hvis sønderjyderne skal holde liv i håbet om overlevelse. Tipsbladet bringer her en optakt til opgøret på Sydbank Park.



Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 18.00
Spillested: Sydbank Park, Haderslev
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 Max
Hashtag: #sjefcn #sldk

Holdnyt:
SønderjyskE
Det var en hård skæbne for Henrik Hansens tropper, da AGF’s Frederik Tingager fik udlignet kort før slutfløjtet i søndagens opgør på Ceres Park. En sejr til SønderjyskE havde således reduceret afstanden til AGF til fem point inden de sidste tre spillerunder. Med den sene udligning er situationen nu istedet den, at SønderjyskE fortsat har otte point op til AGF på den rigtige side af nedrykningsstregen. 

Og derfor er opgaven fuldstændig klar for SønderjyskE i onsdagens opgør mod FC Nordsjælland. Kun en sejr tæller. Alt andet end tre point vil betyde nedrykning for sønderjyderne. 

Henrik Hansens mandskab har leveret gode resultater på det seneste, hvor man har hentet syv point i de seneste fire kampe. Meget tyder dog på, at denne forbedring kommer for sent for sønderjyderne, der nu har brug for et mirakel. Selv en sejr mod FC Nordsjælland er således ikke nok for SønderjyskE, hvis AGF torsdag slår Vejle.

SønderjyskeE er igen uden Emil Berggreen, Emil Holm og Kristofer Kristinsson, og man må også undvære Duplexe Tchamba, der er blevet skadet. Tilbage er Taiwo og Emil Kornvig – henholdsvis fra skade og karantæne.

Marc Dal Hende er ramt af karantæne, men SønderjyskE har til gengæld Emil Kornvig tilbage, efter at midtbanespilleren afsonede karantæne imod AGF.

FC Nordsjælland
Det var en meget ærgerlig afslutning på kampen, som Flemming Pedersens mandskab fik i søndagens 1-1-kamp mod OB. Her smed Farum-klubben således sejren væk i overtiden, efter at Andreas Schjelderup kort forinden havde bragt FC Nordsjælland i front. 

Dermed befinder FC Nordsjælland sig fortsat i en slags ingenmandsland i nedrykningsspillet, hvor holdet hverken er i nedrykningsfare eller for alvor med i kampen om syvendepladsen. 

Det har ikke været et imponerende forår, men FC Nordsjælland er trods alt ubesejrede i holdets seneste seks kampe, hvor det er blevet til to sejre. Særligt defensiven har været god i de seneste fem kampe, hvor man blot har indkasseret to mål. 

Erik Marxen har siddet ude med en skade i den seneste måned og er ude igen. Andreas Schjelderup er ikke med.

Karantæner:
SønderjyskE: Marc Dal Hende
FC Nordsjælland: Ingen

Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (4-2-3-1): Flø – Gartenmann, Sanneh, Soulas, Barkarson – Thomsen, Albæk – Frederiksen, Gallegos, Hassan – Christiansen

FC Nordsjælland (4-3-3): A. Hansen – Villadsen, K. Hansen, Nagalo, Frese – Bidstrup, Christensen, Andersen – Antman, M.K. Hansen, Adingra

Profilen:
Simon Adingra er den største offensive trussel på FC Nordsjællands hold, hvor ivorianeren i denne sæson er noteret for otte scoringer. Adingra skal dog finde en anden skarphed frem end i søndagens kamp mod OB, hvor han burde have scoret minimum én gang. 

Vidste du, at…:
Det er fjerde gang i sæsonen, at SønderjyskE og FC Nordsjælland mødes. Farum-klubben har hentet to 2-0-sejre, mens holdene i marts spillede 1-1.

Dom:
SønderjyskE har alt at spille for, mens det reelt kun er æren, der er på spil for gæsterne. Vi gætter derfor på en 1-0-sejr til SønderjyskE, der har forbedret sig på det seneste. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Tottenham under stregen

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Cooper gav hård og ærlig besked

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Barcelona klager til UEFA



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

‘Jeg er rørt og glad’

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

AGF snubler i guldkampen

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Legende i stor kritik af Brøndby IF

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Hård kritik af FCM-profil

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Chelsea – Manchester City

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Liverpool – Fulham

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

– Går det galt, går det rigtig galt!