Optakt: SønderjyskE – HB Køge

SønderjyskE og HB Køge skriger begge på Superliga-sejre, men bliver det det ene, andet eller tredje? Optakt.



Status:
SønderjyskE har tabt begge Superliga-kampe efter den flotte 4-2 sejr i Odense den 28. august. Skader og karantæner har ramt Haderslev-klubben hårdt, og de måtte også nøjes med blot at udtage 16 spillere til opgøret mod FC Midtjylland i søndags, hvoraf den offensive kratør Henrik Hansen aldrig kom på banen.

Eyjolfur Hedinsson er fortsat ude med karantæne, og sønderjyderne kæmper en kamp for at få Quincy Antipas, Tommy Bechmann og Hallgrimur Jonasson klar til søndagens opgør mod HB Køge. Bechmann fik dog spilletid i pokalsejren over Svebølle onsdag.

Oprykkerne har imidlertid også været ramt af store skadesproblemer i de sidste to kampe. Forsvarerne Thomas Guldborg Christensen, Brad Rusin og Simon Richter har ikke været klar til at spille, og det har kostet mod først Brøndby og siden AGF. Christensen er søndag indlemmet i truppen.

HB Køge blev lettere isoleret under nedrykningsstregen, da Silkeborg slog kriseramte Lyngby i sidste runde, og derfor er en enkelt sejr ikke længere nok til at krybe over stregen.

SønderjyskE slog onsdag aften Svebølle i DBU Pokalen, mens HB Køge har kunnet hvile stængerne i midtugen. De spiller først deres 3. runde-kamp på onsdag.

Profil:
Simon Christoffersen har ikke scoret siden sejren over Silkeborg, og skal HB Køge have en sejr, er det fra hans støvler – og hoved – målene skal komme fra.

Dom:
Begge hold er inde i en nedlagsspiral. Alligevel overskygger lysten til at vinde frygten for at tabe. Ingen af holdene får dog fyldt udbytte. 2-2.

Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (4-5-1):
Coe – M. Christensen, Troest, Østli, Storbæk – D. Christensen, Jessen, T. Hansen, H. Hansen, O’Connor – Fabricius

Skader: Jonasson, Antipas, Mussmann
Karantæner: Hedinsson

HB Køge (4-4-2):
Jensen – T. Sørensen, Rusin, Hansen, Bendtsen – Storm, Madsen, Rømer, M. Christensen – Runsewe, Christoffersen

Skader: A. Sørensen, Ali, P. Hansen
Karantæner:
Ingen







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

I dialog om Albert Grønbæk

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Kræver flere hold i Superligaen

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

El Clásico kan afgøre det hele

Ipswich er tilbage i Premier League