Optakt: SønderjyskE – Randers FC

Formsvage SønderjyskE tager imod Randers fredag aften. Kan Haderslev-klubben rejse sig på hjemmebane?



Status:
Med fire nederlag i træk er SønderjyskE inde i en elendig stime, der ikke er set værre i klubben siden foråret 2009. Sønderjyderne ligger sidst i ligaen og har både problemer defensivt og offensivt, idet man har scoret færrest mål og lukket flest ind i ligaen. 

Det lugter således af nedrykning i Haderslev og omegn, men det er før set, at SønderjyskE har rejst sig, når det har set sværest ud. Lige nu er der dog ualmindeligt lidt at glæde sig over i klubben, for særligt offensivt er SønderjyskE tyndt besat. Senest er Johan Absalonsen sat uden for med karantæne, og det kan skubbe Nikolaj Madsen frem i forreste geled. Alternativt kan reserven Kenneth Fabricius få chancen. 

Hos Randers FC går det lidt bedre, selvom oktober ikke bød på en eneste sejr, men derimod tre uafgjorte kampe. Senest var man tæt på at besejre F.C. København, og det skal blive interessant at se, hvordan holdet reagerer på Lars Jacobsens sene udligning. 

Randers FC er aktuelt en del af bundfeltet, men med den tætte Superliga in mente er der ikke langt op til de sjovere placeringer. 

Derfor er det en god ide for begge hold at få point i fredagens kamp i Haderslev.  

Form:
SønderjyskE: V-T-T-T-T
Randers FC: V-T-U-U-U

Dom:
En mørk novemberaften i Haderslev er ikke den fedeste opgave på en fredag, og derfor kan det blive mere vanskeligt end som så for Randers FC. Det ville være typisk for den uforudsigelige Superliga, at SønderjyskE kommer tilbage på sporet i en kamp som denne, så vi byder på en overraskende 1-0-sejr til hjemmeholdet. 

Spil på kampens resultat hos TonyBet – klik her 

Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (4-5-1): Skender – Hart, Jonasson, Lodberg, Christensen – Storm, Jensen, Hansen, Guira, Paulsen – Madsen

Skader: Salami, Oggesen, Gundelach, Bechmann
Karantæner: Absalonsen

Randers FC (4-4-2): Friis Jensen – Thomsen, Fenger, Sørensen, Tamboura – Kamper, Keller, Bjarnason, Borring – Schwartz, Brock-Madsen

Skader: Fall, Rise
Karantæner: Ingen

På tv: Fredag klokken 18.30 på TV3 Sport 1

Tjek de seneste spilforslag fra Tipsbladets spilekspert – klik her





LIVE

LIVE: OB henter Abdou Wadou Sarr

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Manchester United – Liverpool

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Melder Lindstrøm helt færdig

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Martin Jørgensen lander nyt job

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Raser over Brian Riemer-interview

Delaney afslører dialog