Optakt: SønderjyskE – Randers FC

Formsvage SønderjyskE tager imod Randers fredag aften. Kan Haderslev-klubben rejse sig på hjemmebane?



Status:
Med fire nederlag i træk er SønderjyskE inde i en elendig stime, der ikke er set værre i klubben siden foråret 2009. Sønderjyderne ligger sidst i ligaen og har både problemer defensivt og offensivt, idet man har scoret færrest mål og lukket flest ind i ligaen. 

Det lugter således af nedrykning i Haderslev og omegn, men det er før set, at SønderjyskE har rejst sig, når det har set sværest ud. Lige nu er der dog ualmindeligt lidt at glæde sig over i klubben, for særligt offensivt er SønderjyskE tyndt besat. Senest er Johan Absalonsen sat uden for med karantæne, og det kan skubbe Nikolaj Madsen frem i forreste geled. Alternativt kan reserven Kenneth Fabricius få chancen. 

Hos Randers FC går det lidt bedre, selvom oktober ikke bød på en eneste sejr, men derimod tre uafgjorte kampe. Senest var man tæt på at besejre F.C. København, og det skal blive interessant at se, hvordan holdet reagerer på Lars Jacobsens sene udligning. 

Randers FC er aktuelt en del af bundfeltet, men med den tætte Superliga in mente er der ikke langt op til de sjovere placeringer. 

Derfor er det en god ide for begge hold at få point i fredagens kamp i Haderslev.  

Form:
SønderjyskE: V-T-T-T-T
Randers FC: V-T-U-U-U

Dom:
En mørk novemberaften i Haderslev er ikke den fedeste opgave på en fredag, og derfor kan det blive mere vanskeligt end som så for Randers FC. Det ville være typisk for den uforudsigelige Superliga, at SønderjyskE kommer tilbage på sporet i en kamp som denne, så vi byder på en overraskende 1-0-sejr til hjemmeholdet. 

Spil på kampens resultat hos TonyBet – klik her 

Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (4-5-1): Skender – Hart, Jonasson, Lodberg, Christensen – Storm, Jensen, Hansen, Guira, Paulsen – Madsen

Skader: Salami, Oggesen, Gundelach, Bechmann
Karantæner: Absalonsen

Randers FC (4-4-2): Friis Jensen – Thomsen, Fenger, Sørensen, Tamboura – Kamper, Keller, Bjarnason, Borring – Schwartz, Brock-Madsen

Skader: Fall, Rise
Karantæner: Ingen

På tv: Fredag klokken 18.30 på TV3 Sport 1

Tjek de seneste spilforslag fra Tipsbladets spilekspert – klik her







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

FC København i forhandlinger med svensk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Medie: De lurer på FCM-profil

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nu er der nyt om Robert Skov

Åbner for sommertransfer

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Argentina – Kap Verde

Her er prisen på Aral Simsir

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Canada – Marokko

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Australien – Egypten