Optakt: SønderjyskE – Randers FC

Formsvage SønderjyskE tager imod Randers fredag aften. Kan Haderslev-klubben rejse sig på hjemmebane?



Status:
Med fire nederlag i træk er SønderjyskE inde i en elendig stime, der ikke er set værre i klubben siden foråret 2009. Sønderjyderne ligger sidst i ligaen og har både problemer defensivt og offensivt, idet man har scoret færrest mål og lukket flest ind i ligaen. 

Det lugter således af nedrykning i Haderslev og omegn, men det er før set, at SønderjyskE har rejst sig, når det har set sværest ud. Lige nu er der dog ualmindeligt lidt at glæde sig over i klubben, for særligt offensivt er SønderjyskE tyndt besat. Senest er Johan Absalonsen sat uden for med karantæne, og det kan skubbe Nikolaj Madsen frem i forreste geled. Alternativt kan reserven Kenneth Fabricius få chancen. 

Hos Randers FC går det lidt bedre, selvom oktober ikke bød på en eneste sejr, men derimod tre uafgjorte kampe. Senest var man tæt på at besejre F.C. København, og det skal blive interessant at se, hvordan holdet reagerer på Lars Jacobsens sene udligning. 

Randers FC er aktuelt en del af bundfeltet, men med den tætte Superliga in mente er der ikke langt op til de sjovere placeringer. 

Derfor er det en god ide for begge hold at få point i fredagens kamp i Haderslev.  

Form:
SønderjyskE: V-T-T-T-T
Randers FC: V-T-U-U-U

Dom:
En mørk novemberaften i Haderslev er ikke den fedeste opgave på en fredag, og derfor kan det blive mere vanskeligt end som så for Randers FC. Det ville være typisk for den uforudsigelige Superliga, at SønderjyskE kommer tilbage på sporet i en kamp som denne, så vi byder på en overraskende 1-0-sejr til hjemmeholdet. 

Spil på kampens resultat hos TonyBet – klik her 

Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (4-5-1): Skender – Hart, Jonasson, Lodberg, Christensen – Storm, Jensen, Hansen, Guira, Paulsen – Madsen

Skader: Salami, Oggesen, Gundelach, Bechmann
Karantæner: Absalonsen

Randers FC (4-4-2): Friis Jensen – Thomsen, Fenger, Sørensen, Tamboura – Kamper, Keller, Bjarnason, Borring – Schwartz, Brock-Madsen

Skader: Fall, Rise
Karantæner: Ingen

På tv: Fredag klokken 18.30 på TV3 Sport 1

Tjek de seneste spilforslag fra Tipsbladets spilekspert – klik her







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Nu er de færdige i Superligaen

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Massiv kritik efter skandaløse scener

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Overvejer AGF-forlængelse

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Født i Danmark og på vej til VM

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Boro kan snyde Saints