Optakt: SønderjyskE – Randers FC

Formsvage SønderjyskE tager imod Randers fredag aften. Kan Haderslev-klubben rejse sig på hjemmebane?



Status:
Med fire nederlag i træk er SønderjyskE inde i en elendig stime, der ikke er set værre i klubben siden foråret 2009. Sønderjyderne ligger sidst i ligaen og har både problemer defensivt og offensivt, idet man har scoret færrest mål og lukket flest ind i ligaen. 

Det lugter således af nedrykning i Haderslev og omegn, men det er før set, at SønderjyskE har rejst sig, når det har set sværest ud. Lige nu er der dog ualmindeligt lidt at glæde sig over i klubben, for særligt offensivt er SønderjyskE tyndt besat. Senest er Johan Absalonsen sat uden for med karantæne, og det kan skubbe Nikolaj Madsen frem i forreste geled. Alternativt kan reserven Kenneth Fabricius få chancen. 

Hos Randers FC går det lidt bedre, selvom oktober ikke bød på en eneste sejr, men derimod tre uafgjorte kampe. Senest var man tæt på at besejre F.C. København, og det skal blive interessant at se, hvordan holdet reagerer på Lars Jacobsens sene udligning. 

Randers FC er aktuelt en del af bundfeltet, men med den tætte Superliga in mente er der ikke langt op til de sjovere placeringer. 

Derfor er det en god ide for begge hold at få point i fredagens kamp i Haderslev.  

Form:
SønderjyskE: V-T-T-T-T
Randers FC: V-T-U-U-U

Dom:
En mørk novemberaften i Haderslev er ikke den fedeste opgave på en fredag, og derfor kan det blive mere vanskeligt end som så for Randers FC. Det ville være typisk for den uforudsigelige Superliga, at SønderjyskE kommer tilbage på sporet i en kamp som denne, så vi byder på en overraskende 1-0-sejr til hjemmeholdet. 

Spil på kampens resultat hos TonyBet – klik her 

Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (4-5-1): Skender – Hart, Jonasson, Lodberg, Christensen – Storm, Jensen, Hansen, Guira, Paulsen – Madsen

Skader: Salami, Oggesen, Gundelach, Bechmann
Karantæner: Absalonsen

Randers FC (4-4-2): Friis Jensen – Thomsen, Fenger, Sørensen, Tamboura – Kamper, Keller, Bjarnason, Borring – Schwartz, Brock-Madsen

Skader: Fall, Rise
Karantæner: Ingen

På tv: Fredag klokken 18.30 på TV3 Sport 1

Tjek de seneste spilforslag fra Tipsbladets spilekspert – klik her







LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

AGF kan ende med millionregning, men…

Bayern München lurer på choktransfer

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Kæmpe røgslør af Brøndby

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Harry Maguire i chok

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Brøndby IF – FC København



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Brighton – Manchester United

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Cooper og Svensson overrasker begge

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

AGF er mestre – her er deres vej i Europa