Optakt: SønderjyskE – Randers FC

Formsvage SønderjyskE tager imod Randers fredag aften. Kan Haderslev-klubben rejse sig på hjemmebane?



Status:
Med fire nederlag i træk er SønderjyskE inde i en elendig stime, der ikke er set værre i klubben siden foråret 2009. Sønderjyderne ligger sidst i ligaen og har både problemer defensivt og offensivt, idet man har scoret færrest mål og lukket flest ind i ligaen. 

Det lugter således af nedrykning i Haderslev og omegn, men det er før set, at SønderjyskE har rejst sig, når det har set sværest ud. Lige nu er der dog ualmindeligt lidt at glæde sig over i klubben, for særligt offensivt er SønderjyskE tyndt besat. Senest er Johan Absalonsen sat uden for med karantæne, og det kan skubbe Nikolaj Madsen frem i forreste geled. Alternativt kan reserven Kenneth Fabricius få chancen. 

Hos Randers FC går det lidt bedre, selvom oktober ikke bød på en eneste sejr, men derimod tre uafgjorte kampe. Senest var man tæt på at besejre F.C. København, og det skal blive interessant at se, hvordan holdet reagerer på Lars Jacobsens sene udligning. 

Randers FC er aktuelt en del af bundfeltet, men med den tætte Superliga in mente er der ikke langt op til de sjovere placeringer. 

Derfor er det en god ide for begge hold at få point i fredagens kamp i Haderslev.  

Form:
SønderjyskE: V-T-T-T-T
Randers FC: V-T-U-U-U

Dom:
En mørk novemberaften i Haderslev er ikke den fedeste opgave på en fredag, og derfor kan det blive mere vanskeligt end som så for Randers FC. Det ville være typisk for den uforudsigelige Superliga, at SønderjyskE kommer tilbage på sporet i en kamp som denne, så vi byder på en overraskende 1-0-sejr til hjemmeholdet. 

Spil på kampens resultat hos TonyBet – klik her 

Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (4-5-1): Skender – Hart, Jonasson, Lodberg, Christensen – Storm, Jensen, Hansen, Guira, Paulsen – Madsen

Skader: Salami, Oggesen, Gundelach, Bechmann
Karantæner: Absalonsen

Randers FC (4-4-2): Friis Jensen – Thomsen, Fenger, Sørensen, Tamboura – Kamper, Keller, Bjarnason, Borring – Schwartz, Brock-Madsen

Skader: Fall, Rise
Karantæner: Ingen

På tv: Fredag klokken 18.30 på TV3 Sport 1

Tjek de seneste spilforslag fra Tipsbladets spilekspert – klik her





LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Offentliggøres i dag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Andreas Christensen afviser tilbud

Stjernetræner spøger i Real Madrid



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Den største genistreg i Superligaen?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt